• 70 lat XLO
            • Spotkanie z absolwentem Dziesiątki - człowiek który tworzy historię

15 grudnia 20023 gościliśmy, w ramach cyklicznych spotkań z absolwentami, niezwykłego człowieka, świadka i uczestnika historycznych zdarzeń, bez których trudno wyobrazić sobie demokratyczna Polskę.

Naszym Gościem był pan Bogusław Sonik,

absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w czasach PRL-u działacz opozycji demokratycznej, jeden z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności, która to działalność w stanie wojennym doprowadziła do jego internowania. Później, w biografii naszego Gościa był okres dziennikarski i praca korespondenta Radia Wolna Europa. W roku 1990 został Dyrektorem Instytutu Polskiego w Paryżu. Jednak głównym zajęciem naszego Gościa zawsze była polityka. W latach 2004-2014 i 2018-2019 był deputowanym do Parlamentu Europejskiego ,ale też posłem na Sejm RP w latach 2015-2018 oraz 2019-2023.. Wielokrotnie odznaczony m.in. Orderem Odrodzenia Polski Pol

• Akcja BohaterON

W grudniu nasza szkoła brała udział w akcji BohaterON mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie powstańców warszawskich. W jej ramach klasy 4D, 4B, 4F i 4C uczestniczyły w lekcjach dotyczących życia codziennego podczas powstania. Uczniowie dowiedzieli się, co jedli powstańcy, z jakimi trudnościami musieli się mierzyć, ale też jak działało powstańcze kino i jak wyglądały ślub i wesele w tym trudnym czasie. Mieli również możliwość sprawdzenia się w roli aktorów, odgrywając krótkie scenki z życia w Warszawie roku 1944.

• Najlepsi z najlepszych!

Z radością informujemy, że uczennica Karolina Strączek otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2023/2024.

Stypendium Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2022/2023 otrzymał uczeń Piotr Plezia.

Karolinie i Piotrowi życzymy dalszych sukcesów.

• Przydatne linki

• Sobota20.04.2024