• Jubileusz XLO

• Jubileusz czas zacząć...

•

Prosimy Absolwentów, którzy chcą uczestniczyć w Gali Jubileuszowej i/lub wziąć udział w spotkaniu klasowym (organizowanym samodzielnie przez poszczególne klasy) o zgłaszanie się - do dnia 15 września - na adres mailowy: jubileusz10lo@gmail.com

Bardzo prosimy o podanie w przesłanej wiadomości imienia i nazwiska, roku ukończenia Liceum oraz wskazanie osoby odpowiedzialnej za spotkanie.

Szczegółowy program uroczystości jubileuszowych pojawi się na naszej stronie internetowej po 15 września 2023 r.

• TAMTE DNI. TAMTE LATA.

• W październiku 2022 r. społeczność Dziesiątki rozpoczęła uroczystości Roku Jubileuszowego, które zakończymy w październiku 2023 r.

Nasze pierwsze przedsięwzięcia nawiązywały do ważnych rocznic, jakie obchodzimy w roku 2023, a więc do 250.rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej i 70.rocznicy powstania X Liceum Ogólnokształcącego.

13 października zorganizowaliśmy warsztaty związane z szeroko rozumianymi tematami rocznic. Zespoły uczniowskie pracowały nad prezentacją wątków oświeceniowych lub motywów nawiązujących do historii Polski przełomu lat 50. i 60.

• DZIESIĄTKOWICZE -  ŁĄCZMY  SIĘ!

• Tematy warsztatów 13 X 2022

4 a Obiady czwartkowe
        4 b Kartki i piosenki z PRL
        4 c PRL Party
        4 d Wehikuł czasu to byłby cud
        4 e Spacer po osiemnastowiecznym Krakowie (i okolicach)
        4 f Sport w latach 50. i 60.
        4 g Kampania reklamowa z lat 50. i 60.

3 a Budujemy nowy dom... Dzień z życia robotników w PRL
        3 b Codzienność epoki oświecenia: obyczaje
        3 c Kawiarnia z PRL
        3 d Obiady czwartkowe
        3 e Sarmaci czy perukarze?
        3 f Gest Rejtana w kontekście ówczesnym i dzisiejszym?
        3 g Klub dyskusyjny z lat 50.

2 a  Sąd nad królem, Sąd nad targowiczanami, Sąd nad konfederatami barskimi
        2 b Codzienność epoki oświecenia: stół i potrawy
        2 c Wynalazki doby oświecenia
        2 d Zwykły dzień z epoki oświecenia
        2 e Gra terenowa w realiach historycznych (z 1 e)
        2 f Jak spędzano czas wolny w PRL?
        2 g Eksperymenty fizyczne z czasów oświecenia

1 b Warsztaty artystyczne wokół ody Balon
        1c Żywy obraz z epoki oświecenia
        1 d Budowanie programu reform oświaty w drugiej połowie XVIII w.
        1 e Gra terenowa w realiach historycznych (z 2 e)
        1 f Budowanie programu reform w publicystyce w XVIII w.
        1 g Budowanie programu reform w wojsku w drugiej połowie XVIII w.

TO BYŁ DZIEŃ!

13 października – okiem reportera

Czy można wrócić do przeszłości? Uczniowie Dziesiątki udowodnili, że TAK!
        Każdy z nas odnalazł miejsce w przestrzeni pamięci o przeszłości. Byliśmy na obiadach czwartkowych u króla Stasia, poznawaliśmy oświeceniowe  obyczaje, kulturę jedzenia (stół i potrawy), a zapach bigosu przyciągał wszystkich spragnionych wrażeń smakowych do sali nr 9. Oglądaliśmy żywe obrazy tematycznie związane z postaciami historycznymi, mogliśmy również uczestniczyć w pokazach doświadczeń fizycznych z czasów oświecenia. Nasi uczniowie dyskutowali o programach reform ustrojowych na podstawie tekstów publicystycznych z XVIII wieku oraz tworzyli artystyczne interpretacje ody Balon Adama Naruszewicza.
        Budujemy nowy dom... budujemy nowe szkoły” - to temat wiodący powrotu do czasów PRL-u.
        Nasza szkoła wypełniła się rekwizytami związanymi z życiem codziennym, edukacją i kulturą przełomu lat 50/60. Podziwialiśmy barwne stylizacje związane z modą tamtych lat, mundurki szkolne ozdobione tarczami i fantazyjne fryzury. Dowiedzieliśmy się, jak wtedy  spędzano czas wolny (gry i zabawy pod trzepakiem). Piliśmy pyszną kawę... w zaaranżowanej kawiarni, a nawet uczestniczyliśmy w PRL-Party. To była zabawa pełna niezapomnianych wrażeń!
        Nasi uczniowie analizowali również  wydarzenia sportowe i mechanizmy działania propagandy (reklamy) socrealizmu. Odbyliśmy spacer po osiemnastowiecznym Krakowie i uczestniczyliśmy w grze terenowej uwzględniającej realia historyczne.

Wehikuł czasu? Tak - to możliwe! Gratulujemy Wam drodzy Dziesiątkowicze!
        Serdecznie dziękujemy wychowawcom i wszystkim nauczycielom zaangażowanym w realizację tego projektu.
         Kłaniamy się  Rodzicom! Jesteśmy wdzięczni za wszystkie wspaniałości  i niezwykle inspirujące pomysły!

Cecylia Czopek, na co dzień nauczycielka języka polskiego, 13 października - reporterka

• Jubileuszowe ślubowanie klas pierwszych

• 24 października 2022 roku w Auditorium Maximum odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Wydarzenie uświetnił wykład Pana prof. dr hab. inż. Marka Przybylskiego, Absolwenta naszego liceum, pt. Światło!... I wszystko jasne!

W auditorium zebrali się uczniowie klas pierwszych z wychowawcami, delegacje klas drugich, trzecich i czwartych, przedstawiciele Rady Rodziców oraz zaproszeni nauczyciele emeryci. Dyrektor szkoły, Pani mgr Tamara Cieśla w powitalnym przemówieniu nakreśliła główne wytyczne opracowane przez Komisję Edukacji Narodowej w 1773 roku dotyczące roli ucznia oraz nauczyciela w szkole. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów oraz przekazanie sztandaru szkoły. Po wykładzie profesora Przybylskiego mieliśmy przyjemność wysłuchać koncertu szkolnego zespołu muzycznego.
        Tegoroczna uroczystość ślubowania klas pierwszych była wyjątkowa, gdyż wpisała się w kalendarz wydarzeń roku jubileuszowego.
        Dzień zakończyliśmy  spotkaniem  w auli szkoły z okazji Święta Nauczycieli, na które zgodnie z tradycją X Liceum zostali zaproszeni emerytowani nauczyciele. W czasie spotkania zaprezentowane zostały wybrane filmy, które powstały 13 października w dniu warsztatów rozpoczynających jubileusz szkoły.

Szkoła naszych marzeń