• Aktualności

          • Co łączy Dziesiątkowiczów, Uniwersytet Jagielloński i The Last of Us?
            • Co łączy Dziesiątkowiczów, Uniwersytet Jagielloński i The Last of Us?

            • Rano, 25 lutego na Uniwersytecie Jagiellońskim uczniowie z klas objętych patronatem, mieli przyjemność uczestniczyć w wykładach biologicznych. Zajęcia poprowadzili profesjonalni wykładowcy, doktorzy i naukowcy: Dr. hab. Piotr Mleczko oraz Dr. hab. Paulina Kramarz. Nie zabrakło uczestników z całego Krakowa.

              Blok został podzielony na dwa wykłady oraz przerwę. Pierwszy z nich dotyczył mykologii, konkretnie sposobów rozmnażania się grzybów. Dzięki niemu poszerzyliśmy swoją wiedzę w tym zakresie. Poznaliśmy wiele sformułowań używanych w świecie naukowym,. Nie wątpię, że pozwoli nam to stawiać pierwsze kroki w przyszłych pracach czy badaniach. Niesamowite ciekawostki umożliwiły zrozumienie zachodzących mechanizmów rozprzestrzeniania. Nie zabrakło też nawiązania do popularnego grzyba Cordyceps, który istnieje nie tylko w The Last of Us. Sam sposób prowadzenia wykładu wywarł na nas bardzo dobre wrażenie  nieczęsto można spotkać osobę tak zafascynowaną swoim tematem. Wykładowca chętnie udzielał odpowiedzi na pytania. Wielką zaletą okazała się wystawa ciekawych gatunków grzybów. Po krótkiej przerwie zostaliśmy zaproszeni na kolejne zajęcia. W dobie zwiększonej świadomości ekologicznej, wykład Jak nasza dieta wpływa na bioróżnorodność i klimat oraz co z tym zrobić okazał się niezwykle przydatny. Poruszający temat, ważne argumenty oraz rozwiązania  to to, z czego każdy powinien zdawać sobie sprawę. Wszystko w oparciu o naszą dietę i dane statystyczne, pokazało, jak bardzo nasza planeta zmieniła się od ponad dwustu lat. Ile ton jedzenia rocznie ulega zniszczeniu, jak wielu ludzi można by nakarmić, a także jak dużo żywności wciąż by zostało? Przełowienie oceanów. Nieprzemyślana hodowla zwierząt. Tragiczne skutki nowych, nie zawsze udanych, rozwiązań. Szokujące informacje pozostawiły miejsce na nasze refleksje.

              Ciężko nie wspomnieć o tym, że każde zajęcia wnoszą nowe perspektywy w nasz sposób myślenia. Nie tylko rozwijają nasze pasje, ale są także możliwością do wczucia się w życie na uniwersytecie. Wykładowcy często chętnie udzielają opinii o kierunkach studiów lub dzielą się wskazówkami badawczymi. Uniwersytet Jagielloński ma bogatą ofertę zajęć dla licealistów, które polecam każdemu, kto jest zainteresowany środowiskiem naukowym. Oba wykłady były bardzo interesujące, i z pewnością będę uczestniczyć w kolejnych.

              Julia Filipiak, klasa 2C

            • „Kultura dla młodych ludzi”

            • ​​​​​​​Dnia 22 lutego uczniowie naszej szkoły (w składzie Zuzanna Patoła, Stanisław Szala, Adam Piejko oraz Joshua van der Voort) wzięli udział w hackathonie Kultura dla młodych ludzi zorganizowanym przez KBF w Pałacu Potockich w Krakowie. Celem tego wydarzenia było opracowanie projektu wydarzenia kulturalnego dopasowanego do osób młodych.

              Podczas warsztatów uczniowie dokładnie zapoznali się z działalnością instytucji KBF-u oraz zostali przydzieleni do różnych grup. W swoich grupach musieli od podstaw stworzyć projekt jakiegoś kulturalnego festiwalu lub wydarzenia w mieście, a także sposób na jego realizację i promocję. Przez cały czas trwania hackathonu mieli do dyspozycji pomoc ekspertów z KBF-u, którzy wspierali uczniów swoją praktyczną i teoretyczną wiedzą.  ​​​​​​​

              Niestety, laur zwycięstwa został nadany grupie, w której nie było naszych uczniów. Jednak mimo tego, jury miało bardzo ciężkie zadanie z wyborem najlepszej opcji. Po hackathonie wszyscy uczniowie otrzymali upominku przygotowane przez KBF, Wydawnictwo Znak oraz Fundację Wisławy Szymborskiej.

              Stanisław Szala, klasa 3A

              Więcej informacji na stronie KBF

          • Pączek dla Afryki
            • Pączek dla Afryki

            • W dniu 16.02.2023 w naszej szkole zorganizowana została zbiórka w ramach akcji Wyślij pączka do Afryki. Uczniowie oraz nauczyciele mieli możliwość zakupienia pączków za symboliczną kwotę z okazji Tłustego Czwartku. Zebrane w ten sposób pieniądze (1260 zł) zostały dołączone do kwoty uzyskanej ze sprzedaży Gazetki Szkolnej X Liceum Ducha (363,84zł) a następnie przekazane na rzecz dzieci głodujących w Afryce. Nasza pomoc umożliwia zapewnienie potrzebującym dzieciom dziennego wyżywienia i uczęszczania do szkoły. Wszystkim osobom, które przyłączyły się do zbiórki, serdecznie dziękujemy, zachęcamy do dalszego niesienia pomocy oraz dzielenia się dobrem z najbardziej potrzebującymi.

              Szkolne Koło Wolontariatu.

          • Przyrodnicy na warsztatach pisania artykułów naukowych
            • Przyrodnicy na warsztatach pisania artykułów naukowych

            • 16 lutego 2023 roku, na Uniwersytecie Pedagogicznym odbyły się warsztaty pisania artykułów naukowych. Uniwersytecki Inkubator Przyrodniczy, czyli organizacja umożliwiająca licealistom lepszy start w przyszłość, zaprosiła nas na zajęcia w Instytucie Biologii. Zachęcająca tematyka warsztatów, okazja napisania własnego artykułu, a następnie wydanie go pod okiem doktorantów, przyciągnęły uczniów z wielu krakowskich liceów. W tym trójkę z naszej szkoły.

              Zajęcia rozpoczął wykład inauguracyjny o historii, sekwencjonowaniu oraz odczytywaniu DNA. Dodatkowa wiedza pozwoliła poszerzyć nasze informacje z zakresu genetyki. Wykładowca z pasją opowiadał o różnych ciekawostkach, nawiązując do dat odkryć i osiągnięć poszczególnych naukowców.
              Po wykładzie zaczęła się pierwsza część zajęć, czyli jakie są rodzaje artykułów oraz na jakie części należy zwrócić uwagę, by był on zrozumiały, przejrzysty, a przede wszystkim był warty wydania w czasopiśmie. Państwo chętnie udzielali wskazówek dotyczących stylistyki, czy informacji, które trzeba zawrzeć w danym podrozdziale.
              Krótka przerwa na herbatę i w drugiej części zajęć zajęliśmy się ćwiczeniami praktycznymi, czyli jak sprawić, żeby artykuł był rzetelny. Materiały przygotowane przez wykładowców bardzo pomogły w usystematyzowaniu wiedzy. Dodatkowo każdy uczestnik dostał parę wydań znanego polskiego czasopisma Wszechświat, w którym w przyszłości będziemy mieć okazję wydać swoje prace.
              Na końcu znalazł się również czas na zadawanie pytań. Państwo prowadzący z wielką chęcią odpowiadali na każe z nich.
              Uważam, że warsztaty były niezwykle wartościowe i bogate w przydatne informacje. Te warsztaty były jednymi z lepszych, na których miałam okazje uczestniczyć, także pod względem organizacji i estetyki. Jako osoba, która rzeczywiście chciałaby wydawać swoje przyszłe prace, myślę, że wyniosłam w wykładów ważną wiedzę. Poleciłabym Uniwersytecki Inkubator Przyrodniczy każdej ciekawej świata osobie. Jestem również pod wrażeniem, że Kraków oferuje tak wiele dla licealistów, otwiera nowe drogi i możliwości. Moim zdaniem dobrze rozwijać swoje pasje.


              Julia Filipiak, uczennica klasy 2c

            • Szkolne obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

            • W ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w naszej szkole odbyły się następujące wydarzenia:

              20 stycznia 2023 r.
              Udział klasy 1b oraz Pocztu Sztandarowego XLO w obchodach 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Obchody zostały zorganizowane przez Ośrodek Edukacji Obywatelskiej - filia nr 1 Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie.
              23 stycznia 2023 r.
              10.15 - wykład dr. hab. Janusza Pezdy, prof. UJ pt. „Dziedzictwo Powstania Styczniowego”
              W wykładzie wzięły udział klasy: 2a, 3b oraz 3e.
              25 stycznia 2023 r.
              10.15 - wykład w auli szkolnej pana Andrzeja Witkowicza - "Obok Orła znak Pogoni, poszli nasi w bój bez broni...- 160 rocznica powstania styczniowego”.
              W wykładzie wzięły udział klasy: 3a, 4a, 4f.
              11.10 - Drużyna Szkolnego Klubu Debat Historycznych zmierzyła się w debacie historycznej z drużyną
              absolwentów XLO. Teza debaty: "Ta izba uważa, że praca organiczna bardziej przyczyniła się do
              przetrwania świadomości narodowej niż walka zbrojna”
              .
              W debacie wzięły udział klasy: 1b, 1d, 2a, 4f.

          • Ranking Liceów Perspektywy 2023
            • Ranking Liceów Perspektywy 2023

            • Pragniemy z radością ogłosić, że w tegorocznym Rankingu Liceów Perspektywy 2023  X Liceum Ogólnokształcące w Krakowie  wyróżnione zostało SREBRNĄ TARCZĄ. Na tytuł honorowy „Srebrnej Szkoły 2023” pracowali wspólnie nauczyciele i uczniowie.  Bardzo dziękujemy!

              W rankingu zajęliśmy kolejno:

              - 23  miejsce wśród najlepszych liceów w województwie małopolskim;

              - 244  miejsce w Polsce.

               Na wysokie miejsce w rankingu złożyły się bardzo wysokie wyniki egzaminów maturalnych, dzięki którym nasi absolwenci kontynuują naukę na renomowanych uczelniach. Otrzymany tytuł potwierdza wysoką jakość pracy naszej Szkoły.


              Gratulujemy wszystkim wyróżnionym szkołom!
              Więcej informacji na stronie Perspektyw

      • Kontakt

        • X Liceum Ogólnokształcące Im. Komisji Edukacji Narodowej
        • (12) 633-11-97
        • X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej ul. Wróblewskiego 8 31-148 Kraków Poland
      • Logowanie