• Aktualności

            • Klasa 2b na obozie naukowym

            • W dniach 10 - 14 października uczennice klasy 2B przebywały na obozie naukowym w Łodzi - mieście zabytkowych secesyjnych kamienic i pałaców bogatych fabrykantów, mieście wielu zachowanych fabryk, banków oraz sklepów z przełomu XIX i XX wieku. Grupa spacerowała pięknie odnowioną reprezentacyjną ulicą Piotrkowską, odwiedziła postindustrialny kompleks handlowo - rozrywkowy Manufaktura. Klasa zwiedziła m. in. pałac i kompleks fabryczno - mieszkalny w dzielnicy Księży Młyn należący niegdyś do najznaczniejszego niemieckiego przedsiębiorcy Karola Scheiblera zwanego w swoich czasach królem bawełny. Grupa zwiedziła też usytuowane w części pomieszczeń jego rezydencji Muzeum Kinematografii. Uczennice oglądały następnie pałac Izraela Poznańskiego, który był  najbogatszym żydowskim fabrykantem, a w jego posiadłości mieści się obecnie Muzeum Miasta Łodzi (upamiętniające, obok właściciela, np. sławnych łodzian tj. Marka Edelmana oraz Artura Rubinsteina).  W Muzeum Włókiennictwa można było obejrzeć pokaz pracy przędzalniczych maszyn parowych z przełomu XIX i XX wieku i posłuchać o szokujących dla współczesnego człowieka warunkach pracy w dawnych fabrykach.W części przyrodniczej programu wyjazdu znalazło się zwiedzanie Palmiarni i Ogrodu Botanicznego (z wykładem na temat dziko rosnących roślin posiadających jadalne owoce) a przede wszystkim wizyta w otwartym niedawno Orientarium łódzkiego Ogrodu Zoologicznego, gdzie w nowocześnie zaaranżowanych wiwariach, akwariach, wolierach i wybiegach przebywają egzotyczne zwierzęta lądowe oraz wodne. Atrakcję stanowi niewątpliwie jedyny w Polsce podwodny tunel, z którego można podziwiać życie morskich głębin.Warto było także udać się z krótką wycieczką do położonych niedaleko Łodzi Lipiec Reymontowskich znanych z uhonorowanej w 1924 roku Nagrodą Nobla powieści Władysława Stanisława Reymonta p.t. Chłopi. Muzeum Regionalne, noszące imię pisarza, umożliwia bliski kontakt z kulturą ludową wiernie odzwierciedloną w utworze.Jeżeli jeszcze dodamy do całości wrażeń z wyjazdu projekcję filmu Andrzeja Wajdy Ziemia obiecana stanowiącego ekranizację drugiej sławnej powieści Reymonta o fabrykanckiej Łodzi przełomu wieków XIX I XX, to będziemy mieć komplet argumentów przemawiających za tym, że nie trzeba ulegać stereotypom krążącym w internecie na temat miasta. 

              Do Łodzi warto i należy pojechać.

              Notatkę zredagowała Ewa Zemanek, wychowawczyni klasy 2b

            • 13  października - to był dzień!!


            • Czy można wrócić do przeszłości? Uczniowie Dziesiątki udowodnili, że TAK!
              Rozpoczęliśmy szkolne działania związane z ważnymi rocznicami 2023 r.- 250. rocznicą  powołania Komisji Edukacji Narodowej i 70. rocznicą  powstania X Liceum Ogólnokształcącego.
              Dlatego inspiracji do zajęć warsztatowych szukaliśmy w czasach polskiego oświecenia i w historii Polski przełomu lat 50. i 60.

              Każdy z nas odnalazł miejsce w przestrzeni pamięci o przeszłości. Byliśmy na obiadach czwartkowych u króla Stasia, poznawaliśmy oświeceniowe  obyczaje, kulturę jedzenia (stół i potrawy), a zapach bigosu przyciągał Wszystkich spragnionych wrażeń smakowych do sali nr 9. Oglądaliśmy żywe obrazy tematycznie związane z postaciami historycznymi, mogliśmy również uczestniczyć w pokazach doświadczeń fizycznych z czasów oświecenia. Nasi uczniowie dyskutowali o programach reform ustrojowych na podstawie tekstów publicystycznych z XVIII wieku oraz tworzyli artystyczne interpretacje ody Balon Adama Naruszewicza.„Budujemy nowy dom... budujemy nowe szkoły”- to temat wiodący powrotu do czasów PRL-u.
              Nasza szkoła wypełniła się rekwizytami związanymi z życiem codziennym, edukacją i kulturą przełomu lat 50/60. Podziwialiśmy barwne stylizacje związane z modą tamtych lat, mundurki szkolne ozdobione tarczami i fantazyjne fryzury. Dowiedzieliśmy się, jak wtedy  spędzano czas wolny (gry i zabawy pod trzepakiem). Piliśmy pyszną kawę... w zaaranżowanej kawiarni, a nawet uczestniczyliśmy w  PRL- Party. To była zabawa pełna niezapomnianych wrażeń!
              Nasi uczniowie analizowali również  wydarzenia sportowe i mechanizmy działania propagandy (reklamy) socrealizmu.
              Odbyliśmy spacer po osiemnastowiecznym Krakowie i uczestniczyliśmy w grze terenowej uwzględniającej realia historyczne.
               Wehikuł czasu? Tak - to możliwe! Gratulujemy Wam drodzy Dziesiątkowicze!
               Serdecznie dziękujemy wychowawcom i wszystkim nauczycielom zaangażowanym w realizację tego projektu. Kłaniamy się  Rodzicom! Jesteśmy wdzięczni za wszystkie wspaniałości  i niezwykle inspirujące pomysły!
              Szczególne podziękowania za organizację przedsięwzięcia dla prof. Anny Kordyki, prof. Moniki Skucińskiej, prof. Andrzeja Witkowicza.


              W imieniu organizatorów,
              Cecylia Czopek

              Zdjęcia wykonał: Franciszek, kl. 1C

            • Obóz naukowy - Łódź 2022

            • W dniu 3 października 2022 roku klasy 3a i 2c rozpoczęły 5-dniowy obóz naukowy w Łodzi. Podczas obozu naukowego uczniowie mieli okazję nie tylko uczestniczyć w tradycyjnych lekcjach np. historii, ale także mogli poznać historię rewolucji przemysłowej na ziemiach polskich oraz sylwetki wybitnych Łodzian dzięki licznym warsztatom i lekcjom muzealnym. Łódź to przestrzeń wypełniona symbolicznymi znakami przeszłości. Nasza wędrówka szlakami okazałych pałaców łódzkich pozwoliła nam lepiej poznać miejsca związane z historią naszej ojczyzny. Początek naszej wędrówki to słynna ul. Piotrkowska, która po dzień dzisiejszy stanowi ,,serce” miasta. Na ulicy możemy spotkać pomniki, tablice upamiętniające wielkich Łodzian tych, którzy się tutaj urodzili i tych którzy wybrali Łódź na swój dom. Oczywiście nie zabrakło czasu na zdjęcia z Julianem Tuwimem czy Arturem Rubinsteinem. Pierwszy dzień naszego obozu zakończyła projekcja filmu ,,Ziemia obiecana”.​​​​​​

               

              ​​​​​​​

              Drugi dzień naszych wędrówek zaprowadził nas do tzw. łódzkiego Luwru, czyli Pałacu Izraela Poznańskiego, a dzisiaj Muzeum Miasta Łodzi. Uczestniczyliśmy w warsztatach pt. ,,Marek Edelman – dekalog człowieka poczciwego”. Na warsztatach mieliśmy także możliwość zwiedzenia wnętrz okazałego pałacu. Następnie skierowaliśmy się do Muzeum Sztuki MS2 w Łodzi, gdzie  uczestniczyliśmy w warsztatach ,,Gang Marcela, czyli warsztat fotograficzny o dada”. Warsztaty te odwoływały się do sztuki Marcela Duchampa i  podobnie jak on, odrzuciliśmy dotychczasowe kanony w sztuce i znanym dziełom nadaliśmy nowy wyraz.     

              W kolejnym dniu naszego pobytu w Łodzi udaliśmy się do Muzeum Kinematografii, gdzie nie tylko zapoznaliśmy się z imperium rodu Scheiblerów, ale także mieliśmy szansę cofnąć się do czasów dzieciństwa i powspominać ,,Reksia” czy ,,Muminki”. 

              Dzień ten był dla nas niezwykle intensywny. W przepięknym Pałacu Herbsta uczestniczyliśmy w zajęciach zatytułowanych ,,Secesyjne inspiracje”. Był to czas na pokazanie naszych ukrytych talentów malarskich, gdyż tworzyliśmy plakaty w stylu secesyjnym. 

              a koniec pełnego wrażeń dnia udaliśmy się do Muzeum Włókiennictwa, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach "Blask neonów”.
              W przedostatni dzień obozu poświeciliśmy na zapoznanie się z życiem i twórczością Władysława Reymonta. Udaliśmy się do Lipiec Reymontowskich, gdzie mogliśmy w Muzeum Regionalnym im. W. Reymonta zapoznać się z eksponatami poświęconymi życiu chłopów tego regionu Polski. Na pobliskim cmentarzu odszukaliśmy symboliczny grób Macieja Boryny głównego bohatera powieści "Chłopi”.

              W ostatnim dniu naszego pobytu w Łodzi udaliśmy się na Bałuty. Ten czas poświęciliśmy na poznanie dziejów Łódzkich Żydów. Udaliśmy się w miejsca, które przed wybuchem II wojny światowej zamieszkiwała społeczność żydowska w Łodzi, zwiedziliśmy także cmentarz żydowski (jeden z największych w Europie). Łódź w naszej pamięci pozostanie, jako miasto wielkich kontrastów i licznych symboli odwołujących się do jej wielokulturowej przeszłości. 


              Karolina Jedynak, wychowawczyni klasy 3a

            • X Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii"

            • 29 września  uczniowie X LO  po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim  projekcie edukacyjnym.

              „Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to konkurs dla uczniów i kampania promująca poprawną polszczyznę oraz znajomość podstawowych faktów i postaci współczesnej historii Polski. Organizatorami przedsięwzięcia są Fundacja „Zawsze Warto” oraz Stowarzyszenie Polonistów, które corocznie przygotowuje teksty dyktanda w konsultacji z historykiem”.

              W tym roku szkolnym uczestnicy mierzyli się z tekstem ”O kolei co nieco” ,który  był związany  historią powstania i znaczeniem  infrastruktury kolejowej na ziemiach polskich.

              Do szkolnego etapu zgłosiło się 38 uczestników,12 z nich stanie do kwalifikacji  umożliwiającej udział w drugim etapie Dyktanda.

              Naszym uczniom dziękujemy za wytrwałość i  życzymy powodzenia!

              Cecylia Czopek

            • Wakacyjne sukcesy żeglującej uczennicy

            • Z radością i dumą informujemy o sukcesach naszej uczennicy - Katarzyny Wajdowskiej.
              Tylko w wakacje żeglarka z klasy maturalnej wywalczyła:

              - 1 miejsce open w Mistrzostwach Polski w Sprincie w klasie 29er w Gdyni
              - 2 załoga polska na Mistrzostwach Europy w klasie 29er w Rungsted w Dani, 65 miejsce na 190 załóg
              - 1 miejsce  open w regatach Nordcup w Gdańsku
              - 1 polska załoga na Mistrzostwach Świata klasy 29er w El Balis w Hiszpanii, 59 miejsce na 250 załóg
              - 1 miejsce w kategorii meżczyzn U19 i open na Mistrzostwach Polski klas nieolimpijskich w klasie 29er w Gdańsku

              Katarzynie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

              Zdjęcia ze strony Polskiego Związku Żeglarskiego (Fb) oraz strony Golden Boats (Fb)

               

            • Rozpoczęcie roku szkolnego

            • Drodzy Uczniowie,
              jutro zaczynamy kolejny rok nauki. Na pewno przyniesie on Wam, ale też i nam, nauczycielom, wiele twórczych lekcji, spotkań i dobrych przeżyć. Tego życzę całej Dziesiątkowej Społeczności. Szczególnie serdecznie witam w progach X Liceum Pierwszoklasistów, którym gratuluję dołączenia do naszej szkolnej Wspólnoty.
              Ufam, że czas, który jest przed Wami, wypełnicie twórczą i aktywna pracą dla własnego rozwoju, w czym zawsze wspierać Was będą nauczyciele i pracownicy Szkoły.


              Z poważaniem,
              Tamara Cieśla
              Dyrektor X LO

            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

            • 1 września 2022 r. (czwartek)

              9:00 – spotkanie uczniów klas 2, 3, 4 wychowawcami w salach lekcyjnych

              10:00 – msza św. w kościele św. Floriana

              11:15 – spotkanie uczniów klas pierwszych  z dyrekcją szkoły i wychowawcami w sali gimnastycznej

              Zebrania z Rodzicami

              1 września 2022 r. godz. 16:30 – zebrania z Rodzicami uczniów klas pierwszych

              8 września 2022 r. godz. 17:00 – zebrania z Rodzicami uczniów klas 2, 3, 4

            • Niech żyją wakacje!

            • Wszystkim Nauczycielom i Uczniom życzymy pięknych, słonecznych a nade wszystko bezpiecznych wakacji.

              Do zobaczenia w szkole 1 września!

            • Managerowie w Warszawie

            • W nagrodę za osiągnięte wyniki, najlepsi managerowie w symulacji Revas z małopolski, w tym 9 uczniów z naszej szkoły na zaproszenie posła ziemi sądeckiej p. Jana Dudy 23 czerwca udała się na wycieczkę do Warszawy.
              Zwiedzaliśmy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przysłuchiwalismy się obradom na sali plenarnej, mieliśmy przyjemność zjeść obiad w sejmowej stołówce.
              Następnie, jak na managerów przystało udaliśmy się do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka.
              Wycieczka była intensywna, wracaliśmy zmęczeni ale zadowoleni.

            • Obóz naukowy klas 1f i 3f

            • Wykorzystując  dni wolne od zajęć lekcyjnych spędziliśmy drugi tydzień maja na obozie naukowym  Mikoszewie. To urokliwa miejscowość nad polskim morzem leżąca w połowie drogi między Gdańskiem, a Krynicą Morską. Naszymi opiekunkami były panie: Monika Skucińska,  Anna Potępa, Ewa Stefańska i Anna Kordyka.

              Oprócz nauki bardzo dużo czasu przeznaczyliśmy na wycieczki - to było nam potrzebne po trudnym okresie pandemicznym.  Zwiedzaliśmy  siedzibę wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego w Malborku. Oddaliśmy hołd obrońcom Westerplatte oraz zamordowanym w najdłużej działającym na terenie Polski nazistowskim obozie śmierci  Stutthof w Sztutowie.

              Podziwialiśmy nabrzeże  oraz  Śródmieście   reprezentacyjną część Gdańska . W Europejskim Centrum Solidarności poznaliśmy najnowszą historię Polski  i dzieje ruchu solidarnościowego. W Muzeum Emigracji w Gdyni  śledziliśmy dzieje emigracji Polaków na wszystkie kontynenty. W Sopocie spacerowaliśmy po molo zażywając kąpieli słonecznej.

              Byliśmy również z wizytą u Mikołaja Kopernika we Fromborku. Wysłuchaliśmy tam wspaniałego koncertu organowego, zwiedziliśmy Wzgórze Zamkowe i uczestniczyliśmy w  warsztatach w Parku Astronomicznym.

              Podczas pobytu na obozie  nie zabrakło też czasu na wspólne śpiewanie, ognisko, mecze sportowe, plażowanie i  zabawy, bo przecież nie samą nauką żyje człowiek. Jak było sami możecie zobaczyć: Obóz naukowy - Mikoszewo 2022

                                                                                                                                                                                      Uczennice i uczniowie klas 1f i 3f

            • Klasa pod Patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

            • 15 czerwca  na terenie kampusu UEK odbyło się uroczyste zakończenie projektu “Klasa pod Patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie”, w którym wzięli udział uczniowie z klasy 2e  X Liceum Ogólnokształcącego.

              W ramach tego przedsięwzięcia, wykładowcy UEK prowadzili  specjalnie przygotowane na tę okazję zajęcia dydaktyczne. Przez dwa lata uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach z profilowanych, wyspecjalizowanych przedmiotów, takich jak: ekonomia menedżerska, przywództwo strategiczne, zarządzanie strategiczne i operacyjne oraz matematyka w naukach o zarządzaniu. Łącznie przeznaczono na nie w ciągu roku szkolnego 60 godzin dla jednego oddziału klasowego. Z racji na sytuację pandemiczną, część zajęć zrealizowano w formie on-line.

              W uroczystości zakończenia projektu wzięli udział: mgr Agnieszka Mikołajczyk - Wicedyrektor X LO im. KEN, mgr Joanna Kozub - nauczyciel przedmiotu podstawy przedsiębiorczości X LO im. KEN, dr prof. Krzysztof Machaczka, prof. UEK - Dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji UEK oraz przedstawiciel wykładowców prowadzących zajęcia z przedmiotu matematyka w naukach o zarządzaniu - dr Paweł Prysak.

              W programie wydarzenia uczniowie wysłuchali wykładu "Sługa złego pana", który prowadził doktor nauk ekonomicznych Marcin Osikowicz - wykładowca w Katedrze Rachunkowości UEK.

              W trakcie uroczystości wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty udziału w projekcie.

              Serdecznie gratulujemy uczniom klasy 2e udziału w tym wyjątkowym projekcie!

              Opiekun patronatu, pani Joanna Kozub

            • Miejska gra terenowa – Harcerze X LO dla Ukrainy

            • Pod koniec roku szkolnego, harcerki i harcerze z naszej szkoły, przygotowali i przeprowadzili grę terenową dla uczniów oddziału przygotowawczego. Oznaczyli na mapie Krakowa ważne z historycznego punktu widzenia miejsca (6 stanowisk), w których młodzież ukraińska poznawała legendy, rozwiązywała historyczne zagadki i wykonywała kreatywne zadania. Zabawa w terenie dostarczyła uczestnikom wielu ciekawych wrażeń, była również okazją do prezentacji zainteresowań i umiejętności komunikacyjnych.

              Dziękujemy harcerkom i harcerzom ZHP i ZHR, którzy połączyli swoje siły na rzecz integracji międzykulturowej wszystkich naszych uczniów.

            • II miejsce drużyny X LO w ogólnopolskim Turnieju Debat Historycznych w Sulejówku

            • Z ogromną radością informujemy, że drużyna z X LO w składzie Stanisław Szala (2a), Leon Łuczyn (2g), Aleksandra Lachman (3a) oraz Urszula Najbar (3a) zajęła II miejsce w ogólnopolskim Turnieju Debat Historycznych organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i fundację Polska Debatuje.
              Drużyna Szkolnego Klubu Debat Historycznych 4 czerwca 2022 r. w siedzibie muzeum w Sulejówku zmierzyła się w potyczce z najlepszymi. Uczestnicy losowali tezy związane z faktami historycznymi, które musieli „obronić” przed „atakującymi” adwersarzami. Turniej rozpoczęliśmy broniąc tezy: „Ta izba żałuje, że polskie obchody Święta Niepodległości zmarginalizowały rocznicę zakończenia I wojny światowej”. Następnie wylosowaliśmy stronę opozycji w debacie nad tezą: „Jest 15 maja 1926 roku. Ta izba, jako Stanisław Wojciechowski, kontynuowałby walkę z Józefem Piłsudskim”. W debacie finałowej broniliśmy tezy: „Ta izba żałuje, że współpraca z rządem carskiej Rosji była traktowana przez wielu Polaków jako zdrada narodowa”.

              Udział w turnieju był dla nas cennym doświadczeniem, a zajęcie II miejsca sprawiło nam sporo satysfakcji. Cieszymy się, że mogliśmy dyskutować na tematy historyczne z naszymi rówieśnikami z całego kraju. Rywalizacja przebiegała w atmosferze wzajemnego szacunku, z poszanowaniem zasad kultury słowa i z wykorzystaniem siły merytorycznych argumentów. Jury ogłosiło także listę najlepszych mówców turnieju. W tej konkurencji byliśmy nie do pokonania! Złoty puchar za zajecie I miejsca zdobył Leon Łuczyn (2g), drugie miejsce Aleksandra Lachman (3a) a trzecie miejsce Stanisław Szala (2a). Wszystkim uczniom gratulujemy!!!

              Opiekunowie Szkolnego Klubu Debat Historycznych
              Paulina Klemczak
              Karolina Jedynak

            • LAUREATKI XX SZKOLNEGO KONKURSU LITERACKIEGO NA 42. MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY

            • 24 maja 2022 r. w teatrze Groteska odbyła się Gala 42. Małopolskiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży, organizowanego rokrocznie przez Młodzieżowy Dom Kultury im. A. Bursy. Na 11 nagród w konkursie Literatura i formy dziennikarskie trzy przypadły w udziale naszym uczennicom: w kategorii Dramat jedyną Nagrodę otrzymała Małgorzata Duś z kl. 3 d, w kategorii Proza II Nagrodę odebrała Martyna Hotloś z kl. 3 a, a Wyróżnieniem w kategorii Poezja uhonorowano Zuzannę Patołę z kl. 3 c.
              Podwójnym laureatkom gratulujemy i życzymy dalszych twórczych sukcesów!

              Marzena Dąbrowa - Szatko, nauczycielka języka polskiego

            • DZIESIĄTKA w SZKOLE CZYTANIA

            • Jak w rzeczywistości fake newsów odróżnić opinię od faktu? Czy każda interpretacja jest dozwolona? Co piszczy we współczesnej poezji, dramacie czy prozie? I po co nam dzisiaj tak naprawdę uważne czytanie? 
              Takie pytania zadali młodym ludziom autorzy inspirującego projektu SZKOŁA CZYTANIA. Uczniowie klasy 3B pod opieką Cecylii Czopek uczestniczyli w ostatnich zajęciach w rocznym cyklu spotkań. W zabytkowych wnętrzach Pałacu Potockich odczytywali znaczenia niezwykłego poematu Alice Oswald - Monument. Wykopaliska z Iliady. Zajęcia poprowadziła dr hab. Magdalena Heydel, która przetłumaczyła tekst na język polski. Uczniowie mierzyli się z interpretacją metaforycznego języka poematu i utrwalali wiedzę o stylu eposów Homera. Warsztaty były również świetną okazją do dyskusji na temat obecności tradycji antycznej w kulturze współczesnej oraz złożonych zagadnień  komparatystyki literackiej  i kulturowej.  

                           
                            Czekamy na kolejne wydarzenia  Krakowskiego Biura Festiwalowego!
                                                             Cecylia Czopek - szkolny koordynator projektu

    • Kontakt

      • X Liceum Ogólnokształcące Im. Komisji Edukacji Narodowej
      • (12) 633-11-97
      • X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej ul. Wróblewskiego 8 31-148 Kraków Poland
    • Logowanie