• 70 lat XLO
            • Lekcje Samorządowe

W dniu 22 listopada 2023 r. klasa 3f pod opieką Pani Karoliny Jedynak uczestniczyła w projekcie Małopolskie spotkania samorządowe w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Jest to projekt, który zakłada oprawę dydaktyczną, w ramach spotkań edukacyjnych opartych na formule wykładu oraz dyskusji z udziałem uczniów z małopolskich szkół. Na zajęciach poruszona została tematyka z zakresu samorządu, m.in.: jego historia, kompetencje, zadania.

• Dziesiątka w Pradze

8 listopada 2023 r., uczniowie z klas 3c i 4a pod opieką nauczycieli: p. Magdaleny Bukowiec - Zając, p. Karoliny Jedynak, p. Bożeny Światłowskiej oraz p. Beaty Wójtowicz, wyruszyli na wycieczkę do pięknej Pragi.

Po przyjeździe do Pragi, grupa wyruszyła na spacer po starym mieście. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Plac Wacława, świadka historycznych wydarzeń, takich jak Aksamitna Rewolucja w 1989 roku. Na placu znajduje się pomnik upamiętniający ofiary reżimów totalitarnych, a obok wznosi się imponujący gmach Muzeum Narodowego oraz Kościół Matki Bożej Śnieżnej, zbudowany na polecenie cesarza Karola IV.

• Sobota na Wydziale Biologii UJ

W sobotę (18 listopada) uczniowie klas: 1C, 2B, 3B oraz 4B uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych- Nie tylko miodna - dzikie gatunki pszczół żyjące w Polsce. Pani dr Justyna Kierat przygotowała dla nas wykład na temat znaczenia pszczół w polskim ekosystemie. Dowiedzieliśmy się o niezwykłych możliwościach przystosowawczych i sposobach odżywiania dzikich zapylaczy. Pani doktor mówiła o problematycznych gatunkach inwazyjnych
              i stosowanych pestycydach oraz podkreślała jak ważne dla przeżycia gatunków pszczół (nie tylko miodnych) jest zachowanie naturalnych siedlisk. Opiekę nad grupą sprawowała Katarzyna Kuszneruk - Pajorska

• Magia Matejki? Mistrz, aktywista i celebryta

W Gmachu Głównym MNK można zobaczyć wystawę: „Matejko. Malarz i historia”, która przybliża fascynujące oblicze sztuki krakowskiego artysty, prezentując zarówno wspomniane obrazy wielkiego cyklu historycznego, jak i dziesiątki prac mniejszych formatem, ale doniosłych treścią (w tym pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz zagranicznych), a także szkice i rekwizyty wykorzystane w procesie twórczym. Przypomina także o społecznych zasługach Matejki, gromadząc liczne świadectwa wdzięczności i uznania kierowane na jego ręce. Przekonaliśmy się o tym 16 listopada 2023 r. podczas lekcji muzealnej: Magia Matejki? Mistrz, aktywista i celebryta.
              Na załączonych zdjęciach uczniowie klasy 4g podczas lekcji muzealnej.
              Małgorzata Kaźmierczak, wychowawczyni klasa 4g

• Cmentarz Rakowicki - miejsce spoczynku sławnych krakowian

Uczniowie klas drugich (2c i 2g), pod kierunkiem prof. Ewy Zemanek, odbyli listopadowe wycieczki dydaktyczne poświęcone zwiedzaniu Cmentarza Rakowickiego jako miejsca spoczynku sławnych krakowian - zasłużonych Polaków. W planie naszego spaceru znalazły się następujące miejsca:

- kwatera obrońców ojczyzny poległych w wojnie z bolszewikami 1919 - 1920,
              - groby aktorów i pracowników krakowskiego Teatru Rozmaitości, którzy zginęli w wypadku drogowym udając się na występy do Zakopanego 1966,
              - kwatera partyzantów okręgu krakowskiego z okresu II wojny światowej,
              - pomnik ku czci 5 milionów polskich ofiar hitlerowskich obozów koncentracyjnych,
              - miejsce spoczynku ułanów poległych podczas protestów robotniczych w Krakowie 6 XI 1923,
              - miejsce spoczynku ułanów poległych w szarży pod Rokitną 1915,
              - miejsce spoczynku sławnej aktorki Heleny Modrzejewskiej,
              - pomnik upamiętniający pierwszego premie

• Przydatne linki