• 70 lat XLO
            • Humaniści w Warszawie

W dniach 14 i 15 marca uczniowie klasy 3a pod opieką Pani Pauliny Dominik i Pani Karoliny Jedynak odwiedzili Warszawę.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Sejmu RP, po którym oprowadzał nas Pan Poseł Rafał Bochenek, absolwent naszej szkoły. Zobaczyliśmy miejsce obrad oraz przypomnieliśmy sobie najważniejsze informacje związane z historią i tradycją polskiego parlamentaryzmu. Wychodząc z Sejmu natknęliśmy się na samego włodarza stolicy, Pana Rafała Trzaskowskiego, z którym mogliśmy przez chwilę porozmawiać i zrobić sobie wspólne zdjęcie.

• ZDROWYM BYĆ, CZYLI O SPOTKANIU Z WYBITNYM ABSOLWENTEM  DZIESIĄTKI

Dnia 11 marca 2024 odbyło się kolejne spotkanie z Absolwentem naszej szkoły dr. n. med. Zbigniewem Daraszem. Nasz gość zajmuje się wyjątkowo trudną dziedziną medycyny, jaką jest chirurgia, a do tego specjalizuje się w bardzo wymagającej i ciągle rozwijającej się onkologii. Całe swoje zawodowe życie dr Darasz związał z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie, gdzie swoją wiedzą i umiejętnościami pomógł wielu pacjentom. Został nominowany do tytułu Chirurga Roku w plebiscycie Hipokrates 2022, organizowanym przez Dziennik Polski. Pan Doktor otrzymał od mieszkańców Krakowa bardzo wysoką ocenę-zaszczytny tytuł laureataW trakcie spotkania z młodzieżą nasz gość opowiedział o powodach wyboru tego zawodu i początkach pracy oraz zmianach ,jakie zaszły w chirurgii onkologicznej na przestrzeni lat. Klasy biologiczne zgromadzone w auli z zaciekawieniem wysłuch

• DZIESIĄTKOWICZE RUSZAJĄ NA PODBÓJ ŚWIATA

Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasz Zespół X Racing, po imponującym występie, zdobył trzecie miejsce w finałach krajowych, prestiżowych zawodów F1 in Schools w 2023 r., a zaprojektowany przez uczniów bolid wywalczył tytuł najszybszego bolidu. Pasja, determinacja i nieustanny wysiłek młodzieży spełniającej marzenia o F1 zaowocowały doskonałym rezultatem, potwierdzającym ich umiejętności i potencjał twórczy.

• Nowoczesność reglamentowana

We wtorek 27 lutego klasa 2A zwiedzała wystawę Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL w Muzeum Narodowym w Krakowie. Uczniowie poznali dzieła znaczących polskich twórców, zarówno zaangażowanych w szerzenie socrealizmu, jak i sprzeciwiających się władzy i narzucanej przez nią polityce kulturalnej. Dzięki opowieści pani przewodnik mogli też dostrzec sprzeczności między tym, co głosiła propaganda komunistyczna, a codziennym życiem zwykłych obywateli.
              Wystawa przekrojowo opowiada o historii Polski w latach 1945-1989, dzięki czemu uczniowie utrwalili wiedzę o epoce, którą poznawali podczas lekcji.

• Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod opieką Pani Bożeny Światłowskiej uczniowie tworzący poczet sztandarowy X LO im. KEN w Krakowie wzięli udział we mszy św. w katedrze wawelskiej, następnie przemaszerowali ulicami miasta do Parku im. dr. Henryka Jordana, gdzie obyła się dalsza część uroczystości.
              Obchodzony od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN. Święto państwowe upamiętnia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

• Przydatne linki

• Wtorek30.04.2024