• 70 lat XLO
            • Dziesiątka honorowo!

Jak co roku w naszej szkole w dniu 8.02.2024 odbyła się akcja Honorowego Oddawania Krwi, poprzedzona wykładem i sesją plakatową promującą krwiodawstwo. Warunkiem oddania krwi jest miedzy innymi ukończone 18 lat, dobry stan zdrowia, odpowiednia waga.

Wytyczne ustalają polscy eksperci, biorąc pod uwagę m.in, zalecenia Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób. Każda akcja jest wielkim świętem całej szkolnej społeczności. Żywą lekcją wychowawczą dla uczniów, uczącą bezinteresowności w działaniu, poszanowania dla ludzi cierpiących i potrzebujących krwi. Duża ilość chętnych świadczy o ogromnej świadomości wśród młodzieży znaczenia krwiodawstwa. Krew jest jednym z najcenniejszych darów, który można podarować drugiej osobie. Według danych podanych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, bank krwi pilnie potrzebuje każdej jej grupy.Krwi nie da się zdobyć inaczej niż

• Budżet Obywatelski Miasta Krakowa

Drogie Mieszkanki, drodzy Mieszkańcy

Zostało już tylko kilka dni, aby zgłosić propozycje zadań w ramach tegorocznej w 11. edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego mają pozytywny wpływ na rozwój osiedli, dzielnic jak i całego miasta. Pozwalają budować poczucie sprawczości wśród Krakowianek i Krakowian, dzięki innowacyjnym oraz wartościowym inicjatywom realizowanym w ramach budżetu obywatelskiego nasze miasto stale się rozwija.

• Polsko - francuska lekcja historii

W środę 7 lutego w naszej szkole gościliśmy grupę uczniów ze szkoły w Tuluzie. Wraz z klasą 2B brali oni udział w prowadzonych po angielsku zajęciach dotyczących historii Żydów w Krakowie oraz Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Młodzież zapoznawała się z najważniejszymi tradycjami i zwyczajami żydowskimi, o których opowiadały uczennice klasy 2B. Wysłuchała również krótkiego wykładu o sytuacji Żydów podczas II wojny światowej i wzięła udział w interaktywnym quizie.

• Kolejna pracowita sobota Dziesiątkowiczów

20 stycznia 2024r. wzięliśmy udział w warsztatach w ramach patronatu Wydziału Biologii UJ. Pierwsze zajęcia odbyły się w Instytucie Botaniki i skupiały się na symbiozie porostowej pod lupą. Były prowadzone przez dr. hab. Kaja Skubałe - profesor UJ, mgr Karolinę Chowaniec oraz mgr Jakuba Styburskiego. Po krótkim wprowadzeniu do tematu, przeszliśmy do części praktycznej. Samodzielnie przygotowaliśmy preparaty wyizolowanej komórki glonu, a także skorup porostowych, które następnie obserwowaliśmy pod mikroskopem. W trakcie zajęć mogliśmy liczyć na pomoc ze strony pracowników naukowych.

• Przydatne linki

• Wtorek30.04.2024