• 70 lat XLO
            • Wolontariat - siła młodych w budowaniu Europy

              23 kwietnia klasa 3d miała przyjemność wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Narodową Agencję programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Temat Wolontariat - siła młodych w budowaniu Europy został przeprowadzony przez Adę Szpot, która sama brała udział w projekcie międzynarodowego wolontariatu. Dzięki tym warsztatom mogliśmy dowiedzieć się o możliwościach jakie daje wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności oraz jak można wziąć w nim udział. Poznaliśmy również różnice między wolontariatem indywidualnym, wolontariatem grupowym i projektami solidarności. Te warsztaty pokazały nam nowe możliwości i niewątpliwie zachęciły nas do działalności charytatywnej.

            • How Science Changes the World

              W dniu 23.04.2024 roku w naszej szkole odbył się wykład popularno – naukowy prowadzony przez dwoje chemików z Indii - Dr Vijayakumar Chakkooth i Dr Bijitha Balan oraz prof. Konrada Szaciłowskiego, kierownika Zakładu Fotofizyki i Elektrochemii Półprzewodników Akademii Górniczo - Hutniczej.
              Spotkanie zaadresowano do uczniów klas z rozszerzonym programem chemii (2c, 2d, 3c, 3d) ze względu na tematykę wykładu - Jak nauka zmienia świat.

            • The Final Countdown…

              już na finiszu ostatniego etapu szkolnej przygody, pragnę złożyć Wam, Drodzy Maturzyści, serdeczne życzenia bardzo dobrze zdanej matury, która pozwoli Wam zrealizować wszystkie plany i marzenia związane z dalszą edukacją. Dziękuję za cztery lata wspólnej nauki, pracy i codziennych spotkań. Gratuluję sukcesów, wierząc , że te największe dopiero przed Wami. Jestem przekonana, że lata szkolne spędzone w Dziesiątce będą źródłem pięknych wspomnień i przyjaźni na całe życie.
              Pragnę złożyć podziękowania Nauczycielom za zaangażowanie i cierpliwość, dobry humor oraz ogromne pokłady wiary w nieograniczone Wasze talenty i możliwości, które właśnie teraz, na egzaminie dojrzałości objawicie całemu światu . To jest Wasz czas i wykorzystajcie go najlepiej jak potraficie.

            • Soboty z Uniwersytetem

              20 kwietnia mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładach prowadzonych w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Temat pierwszego z nich brzmiał: Ptasia malaria, a zmienność genetyczna gospodarzy prowadzony przez dr Edytę Podmokły. Na zajęciach dowiedzieliśmy się, że ptasia malaria, chociaż występuje głównie w krajach afrykańskich, to ma ona duży wpływ na zmienność genetyczną gospodarzy. Ta z kolei konieczna jest do przetrwania danej populacji w sytuacji zagrożenia. Pozwala bowiem wykształcić pewnego rodzaju przystosowania organizmów na określone choroby, co zwiększa możliwość ich przeżycia. Następnie udaliśmy się na wykład poświęcony zmianie klimatu poprzez naszą dietę. Pani dr hab. Paulina Kramarz uświadomiła nas o problemach żywnościowych współczesnego społeczeństwa. Około 40% kupowanej żywności zostaje bowiem wyrzucana. Warto zaznaczyć, że do jej produkcj

            • Wiek Wszechświata i co to są cefeidy? Wykład mistrzowski Pana Profesora Pawła Staszla

              Co to jest prawo Hubble’a, jaki jest wzór do obliczenia wieku Wszechświata, jak wygląda Droga Mleczna widziana z kosmosu, czym zajmuje się Europejska Agencja Kosmiczna i ile Wszechświata możemy zobaczyć przez teleskop Gaia – i w końcu jak fizyka i inne nauki pomagają nam zdobywać odpowiedzi na powyższe pytania – o tym wszystkim uczniowie Dziesiątki usłyszeli podczas mistrzowskiego wykładu „Wszechświat w skali makro i mikro”, który wygłosił w X LO wyjątkowy Gość – pan dr hab. Paweł Staszel, prof. UJ. Pan Profesor jest kierownikiem Zakładu Fizyki Gorącej Materii, autorem i współautorem wielu publikacji naukowych w zagranicznych wydawnictwach, uczestnikiem międzynarodowych eksperymentów badawczych, m.in. BRAHMS w USA, NA61/SHINE w CERN-ie (Europejskim Centrum Badań Jądrowych) i in. Profesor Staszel pełni funkcję koordynatora Krajowego Konsorcjum FEMTOFIZYKA, które reprezentuje Polskę w M

            • Dzień języków obcych

              3 kwietnia 2024r. uczniowie międzyoddziałowych grup językowych zaprosili społeczność szkolną na Dzień języków obcych. W bogatym programie artystycznym zaprezentowali swoje uzdolnienia, kreatywność i różnorodne zainteresowania.

              W programie muzycznym zaprezentowały się uczennice, które wykonały najbardziej znane utwory muzyki klasycznej europejskich kompozytorów: Straussa, Szostakowicza, Mendelssohna.

      • Przydatne linki

        • {#1508} 4
        • {#1508} 2
        • Wtorek30.04.2024
      • Librus Synergia
      • Biuletyn informacji publicznej
      • Galeria zdjęć

          brak danych
    • Kontakt

      • X Liceum Ogólnokształcące Im. Komisji Edukacji Narodowej
      • (12) 633-11-97
      • X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej ul. Wróblewskiego 8 31-148 Kraków Poland
    • Logowanie