• Absolwenci

        • Rafał Bochenek - polski polityk i samorządowiec. W latach 2016-2017 rzecznik prasowy rządu Beaty Szydło, w latach 2017-2018 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

          Maciek Bochniak - reżyser i scenarzysta (absolwent Wyższego Studium Scenariuszowego PWSFTiT w Łodzi). Autor filmów dokumentalnych „Przyjęcie”, „Miliard Szczęśliwych Ludzi” oraz „Ethiopiques - Revolt of the soul”, a także fabularnych: krótkometrażowego „Pokój” oraz nagrodzonego nagrodą im. Kuby Morgensterna „Perspektywa” pełnometrażowego „Disco Polo”, który w kinach zobaczyło niemal 900.000 widzów.  Wraz z Krzysztofem Łukaszewiczem, reżyser serialu sensacyjnego "Belfer. Sezon 2".

          Ewa Bukojemska - pianistka , pedagog, profesor i długoletni kierownik Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyła studia pianistyczne w krakowskiej Akademii Muzycznej. Prowadziła klasy fortepianu i kursy mistrzowskie w m.in w Buenos Aires czy Meksyku. Koncertowała z wieloma znanymi dyrygentami m.in. Krzysztofem Missonem. W 2011r została odznaczona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

          Krzysztof Burnetko -  polski dziennikarz prasowy i publicysta. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. współredagował podziemne pismo "Promieniści". Był korespondentem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W latach 1988–2005 był dziennikarzem związanym z "Tygodnikiem Powszechnym". Następnie przeszedł do redakcji "Polityki". Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym kilku przygotowanych wraz z Witoldem Beresiem w formie wywiadu-rzeki: z Markiem Edelmanem, Krzysztofem Kozłowskim oraz Januszem Onyszkiewiczem. Razem opublikowali także tom poświęcony reporterowi Ryszardowi Kapuścińskiemu (Kapuściński: Nie ogarniam świata) oraz rozmowę z księdzem Stanisławem Musiałem (Duchowny niepokorny). Wspólnie z Jerzym Skoczylasem napisał książkę o Lechu Wałęsie Wałęsa. Ludzie. Epoka. Laureat wielu nagród m.in. nagrodą Wydawców Książki Historycznej Klio za biografię Marek Edelman. Życie. Po prostu. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2011) oraz Krzyżem Kawalerskim Order Odrodzenia Polski (2015). Członek Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.

          Jacek Drozdowski – grafik. W latach 1978-1987 jeden z wykładowców krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

          Maciej Froński - poeta i tłumacz, dziennikarz muzyczny i tłumacz piosenek. Wśród jego tłumaczeń znalazły się utwory poetów angielskich, rosyjskich i włoskich.  Z wykształcenia  prawnik.

          Olga Frycz - polska aktorka, kilkakrotnie nominowana do Polskich Nagród Filmowych w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca, występuje w wielu znanych polskich serialach np. M jak miłość, Londyńczycy, Na dobre i na złe, Dom nad rozlewiskiem, Miłość nad rozlewiskiem, Ojciec Mateusz, swoją karierę zaczęła już w 1995 roku.

          Basia Gąsienica Giewont – wokalistka, aktorka teatralna i musicalowa. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureatka m.in. nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Edith Piaf.

          Łukasz Gibała a- polski polityk i przedsiębiorca, doktor nauk humanistycznych, poseł na Sejm VI i VII kadencji, radny Krakowa.

          Michał Hernik - pasjonat rajdów motocyklowych, nowoczesny przedsiębiorca, filantrop. Studiował zarządzanie i marketing na AGH. Stworzył firmę informatyczną – jedną z pierwszych w Polsce internetowych platform, która łączyła za pomocą sieci firmy farmaceutyczne, apteki i hurtownie leków. Od czasów licealnych pasjonował się sportem motocyklowym. Motorem zwiedził afrykańskie trasy Maroka, Mauretanii, Mali. Ścigał się w Emiratach Arabskich i Maroku. Wziął udział w uznawanym za najtrudniejszy na świecie Rajdzie Dakar, gdzie w ekstremalnym upale na bezdrożach Argentyny zmarł z powodu przegrzania organizmu na końcowych kilometrach 3. etapu, tuż przed swoimi czterdziestymi urodzinami w styczniu 2015 roku. Działał dobroczynnie np. pomógł sfinansować budowę sierocińca dla dzieci w Kamerunie. Polski dominikanin o. Dariusz prowadzący przytułek wspominał: „Spotkałem skromnego, spokojnego człowieka, w którego obecności po prostu chciało się pozostawać jak najdłużej (…) tu w Kamerunie modlimy się za niego.”

          Robert Jach – prof. dr hab., Kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Konsultant wojewódzki w zakresie endokrynologii ginekologicznej. Odbył cztery staże naukowo-kliniczne w USA na Columbia University w Nowym Jorku oraz w University of California Irvine. Profesor Robert Jach jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, prezesem Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy oraz członkiem Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. W ramach Doctors Africa - Fundacji Centrum Dobroczynności Lekarskiej bierze udział w misjach medycznych w Afryce.

          Krystyna Alicja Jezierska – krakowska poetka. Jej wiersze zamieszczane były na łamach: Życia Literackiego, Przekroju, Poezji Dzisiaj, publikowanie od piętnastu lat w Tygodniku Salwatorskim oraz w innych licznych almanachach. Poetyckie ballady autorki są wykonywane przez sławnych artystów i pieśniarzy.

          Andrzej Kulig - III Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. Pracownik naukowy Katedry Prawa Ustrojowego Porównawczego Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. prawa konstytucyjnego, autor licznych publikacji naukowych. Do 2014 roku był zatrudniony na stanowisku Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 

          Krystyna Kurczab-Redlich (ur.  6 grudnia 1957 r. w Zabrzu) – polska dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji. Jest autorką filmów dokumentalnych o Czeczenii, w których przedstawiła wstrząsające przypadki łamania praw człowieka: Czeczenia – widmo śmierci, Czeczenia – zabójstwo za zgodą świata, S.O.S. dla Czeczenii, Czeczeni po Biesłanie. Autorka wielu książek poświęconych współczesnej Rosji, m.in. Pandrioszka, Głową o mur Kremla, Woawa.Wołodia.Władimir. Tajemnice Rosji Putina. Laureatka nagród w świecie dziennikarskim: im. Kazimierza Dziewanowskiego dla korespondenta zagranicznego, Amnesty  International za publikacje o łamaniu praw człowieka w Czeczenii, im. Melchiora Wańkowicza za reportaże z Czeczenii, im. ks. Józefa Tischnera za książkę Głową o mur Kremla. W 2005 na wniosek czeczeńskiej organizacji Echo wojny, Amnesty International i Helsińską Fundację Praw Człowieka jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

          Joanna Maro - reżyserka i scenarzystka filmowa. Bohaterami jej dokumentów  są wybitne osobowości, m.in. żołnierze wyklęci, papież Jan Paweł II.

          Ks. prof. Janusz Mastalski – biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, profesor nauk teologicznych. W 2008 r. koordynował organizację Wydziału Nauk Społecznych UPJPII, którego dziekanem był w latach 2008-2014. W latach 2014-2018 zajmował stanowisko prorektora UPJPII ds. studenckich i dydaktyki. W 2017 r. objął funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Współpracował również z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu.

          Zdobysław Milewski – polski polityk, urzędnik samorządowy, w latach 1992-1993 rzecznik prasowy rządu, poseł na Sejm III kadencji. Ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2008r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

          Wojciech Misiąg - ekonomista, w latach 1989-1994 wiceminister finansów, w latach 2011-2013 wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli. Ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, specjalizując się w zakresie ekonomii. Do 1994 roku był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, odpowiadając za politykę finansową i budżet. Współpracował przy tworzeniu reform gospodarczych. Doradca najwyższej Izby Kontroli oraz wiceprezes NIK. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

          Piotr Musiałek - dr hab. n. med. prof. UJ; specjalista chorób wewnętrznych, kardiologii. Jako jeden z pierwszych w Europie rozpoczął badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w regeneracji uszkodzenia zawałowego mięśnia serca u człowieka. Światowej sławy ekspert w dziedzinie terapii regeneracyjnej mięśnia serca i kardiologii interwencyjnej, stale zapraszany do rad naukowych, opracowań i prowadzenia sesji, czy uczestnictwa w panelach ekspertów (m.in. EuroPCR, Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Transcatheter Cardiovascular Therapeutics (TCT). Jest laureatem ponad 20 prestiżowych nagród międzynarodowych (Europa, USA). Członek, na zaproszenie elitarnej grupy VITAL w Radzie Naukowej EuroPCR. Wyróżniony przez studentów Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców UJ CM (Jagiellonian University Medical School in English) tytułem Najlepszego Nauczyciela Akademickiego. W lutym 2014 magazyn Nature zaliczył wyniki badań prowadzonych przez dr. hab. n. med. Piotra Musiałka do podstawowych osiągnięć w rozwoju genowych i komórkowych terapii regeneracyjnych.
          https://dziennikpolski24.pl/krakowscy-naukowcy-opracowali-zywy-lek-dla-chorych-serc-i-naczyn/ar/13488183

          Anna Okońska-Walkowicz - nauczyciel akademicki, działacz społeczny, polityk. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor nauk humanistycznych (specjalność pedagogika). Do 2013 roku pełniła funkcję II Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Spraw Społecznych. Na IX Zwyczajnym Krajowym Zjeździe Delegatów Społecznego Towarzystwa Oświatowego została wybrana prezesem Towarzystwa.

          Małgorzata Olkuska – krakowska artystka zajmująca się rzeźbiarstwem i medalierstwem. Studiowała na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2012r. została laureatką Nagrody Miasta Kraków.

          Elżbieta Penderecka – polska działaczka kulturalna, inicjatorka konkursów muzycznych, członkini władz międzynarodowych fundacji muzycznych. Założycielka Fundacji Mozartowskiej. W 2005r. zainicjowała powstanie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, założonej z najzdolniejszych studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie.

          dr Tomasz Pindel - autor powieści i publikacji literaturoznawczych, wykładowca Katedry Ameryki Łacińskiej UJ. Specjalizuje się w przekładach literatury latynoskiej, jest także współautorem audycji Piątka z literatury (RMF Classic) i bloga poczytane.blog.onet.pl. Pracownik Instytutu Książki, współpracuje z Gazetą Wyborczą i Tygodnikiem Powszechnym.

          Tomasz Ponikło - redaktor naczelny Wydawnictwa WAM i Wydawnictwa Mando. Dawniej dziennikarz i redaktor "Tygodnika Powszechnego", pracownik Fundacji Chrześcijańskiej Znak, publicysta. Autor kilku książek. Z wykształcenia socjolog.

          Marek Przybylski  – profesor nauk fizycznych, specjalność: fizyka ciała stałego. W latach 1999-2013 związany z Max-Planck-Institut fur Mikrostrukturphysik w Halle (Niemcy). Od 2013 roku dyrektor Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH (Centrum to jedna z lokomotyw wprowadzających AGH w XXI wiek). W 2019 roku kierował zespołem przygotowującym udział AGH w europejskim konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Wniosek konkursowy, w którym zawarł wizję rozwoju uczelni, przyniósł AGH status „uczelni badawczej” i uznanie AGH za trzecią najlepszą uczelnię w Polsce. Autor lub współautor ponad 150 publikacji oraz kilkudziesięciu prac w materiałach konferencyjnych i raportach, głównie w zakresie własności magnetycznych układów o obniżonej symetrii.

          Beata Smarzyńska Javorcik - ekonomistka, prof. na Wydziale Ekonomii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Od 2010 związana jest z Wydziałem Ekonomii na Uniwersytecie Oksfordzkim, a w 2014 została profesorem tej uczelni jako pierwsza kobieta na tym stanowisku. Specjalizuje się w ekonomii rozwoju oraz handlu międzynarodowym. Od 2016 jest kierownikiem programu badań w tym zakresie w londyńskim ośrodku Centre for Economic Policy Research (CEPR), jest też główną ekonomistką Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

          Andrzej Sołtysik - polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, filmoznawca, prezenter telewizji TVN.

          Bogusław Sonik - polityk, dziennikarz, samorządowiec, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, od 2004 do 2014 deputowany do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, poseł na Sejm w VIII kadencji. Ukończył studia na wydziale prawa i administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1996 roku objął stanowisko dyrektora Festiwalu Kraków 2000 - Europejska Stolica Kultury. W 2014 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 roku został uznany za najbardziej pracowitego europosła.  W latach 70. współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Po śmierci Stanisława Pyjasa był wśród założycieli SKS. W 1980 wstąpił do NSZZ "Solidarność", był m.in. wiceprzewodniczącym zarządu Regionu Małopolskiego związku. W stanie wojennym został internowany na okres od 13 grudnia 1981 do 15 października 1982.

          Teresa Starmach - nauczycielka, działaczka samorządowa i społeczna, w latach 1998–2002 wiceprezydent Krakowa. Ukończyła studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Technicznym na Uniwersytecie Pedagogicznym. W 1980 roku wstąpiła do Solidarności. W 2002 roku otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. W 2010 roku została wyróżniona medalem ,,Niezłomnym w słowie", a dwa lata później prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

          Anna Szałapak – polska piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, dr. nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Członkini krakowskiego kabaretu pt. ,,Piwnica pod Baranami’’, pieśniarka, wykonawczyni utworów najsłynniejszych polskich poetów i kompozytorów.

          Wojciech Taraba - członek Polskiej Kadry Paraolimpijskiej w snowboardzie; reprezentował Polskę w Sochi (RUS) 2014, Pjongczangu (Republika Korei) 2018, i Pekinie (ChRL) 2022; na Mistrzostwach Świata  w Pyha (FIN) w 2019 zajął 6 miejsce w snowboardcrossie.

          Elżbieta Towarnicka – polska śpiewaczka operowa. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie. Już podczas studiów występowała w Operze Krakowskiej. Wydała kilkanaście solowych albumów oraz brała udział w nagraniach płyt innych artystów. W 2000r nagrała pierwszą niefilmową płytę pt. ,,Ave Maria”. Album został nominowany do nagrody ,,Fryderyk”.

          Katarzyna Zimmerer - dziennikarka i pisarka, felietonistka ,,Tygodnika Powszechnego’’. W 2004 roku ukazała się jej książka pt. ,,Zamordowany świat: losy Żydów w Krakowie 1939-1945’’, za którą w czerwcu tego samego roku uhonorowana została nagrodą Krakowskiej Książki Miesiąca.

          Marek Zuber - polski ekonomista, analityk rynków finansowych, felietonista, ekspert i doradca finansowy. Jest często zapraszanym przez prasę ekspertem ekonomicznym w kwestiach prognoz makroekonomicznych i rynkowych. Zasiada w wielu radach nadzorczych. Jest laureatem nagrody „Doradcy Politycznego Roku 2006” przyznawanej przez World Connect.

    • Kontakt

      • X Liceum Ogólnokształcące Im. Komisji Edukacji Narodowej
      • (12) 633-11-97
      • X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej ul. Wróblewskiego 8 31-148 Kraków Poland
    • Logowanie