• Pedagog i psycholog

            • Jak się uczyć, aby umieć?

            • Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku!

              Wielu uczniów w codziennym kontakcie opowiada mi o swoich problemach z nauką szkolną. Zdecydowałam się napisać kilka słów na tematy, które najczęściej powtarzają się w rozmowach z Wami. Najbardziej ogólnie problem polega na tym, że uczysz się, ale gdy przychodzi do sprawdzania Twoich wiadomości i umiejętności przez nauczyciela, nie umiesz tak, aby otrzymać oczekiwaną oceną. Przyczyny tego są różne i spróbuję Ci je pokazać, bo ich znajomość to połowa drogi do sukcesu. Pisząc, będę się zwracała do Ciebie czasem jak do chłopaka, a czasem jak do dziewczyny, aby zachować parytet płci:) Na początek wybrałam osiem tematów i możesz je znaleźć poniżej. Jeśli będziesz miała dodatkowe pytania lub propozycje innych tematów do omówienia, proszę napisz na adres: twoj.psycholog@pomaga.org.

               

              Barbara Worgacz

              Psycholog X LO

               

            • Cel określa metodę, czyli po co ja się uczę?

            • 09.03.2021 09:22
            • Jakiś pomysł?
            •     Każdy człowiek ma coś, czego uczy się szybko, łatwo, bez wysiłku i trwale. Dotyczy to przedmiotu jego pasji, głębokiego zainteresowania, często związanego z uzdolnieniami. Z nauką takich treści wiążą się najczęściej pozytywne emocje, które ogromnie ułatwiają proces zapamiętywania, a powtarzanie ich także sprawia nam przyjemność, więc robimy to chętnie, utrwalając naszą wiedzę lub umiejętności.
                  Porozmawiajmy więc o innych przedmiotach, do których zabieramy się bez takiego entuzjazmu. Po co ja się tego uczę? - jakże często pytamy sami siebie o to, najczęściej wzmacniając swoje negatywne postawy, bo automatycznie odpowiadamy sobie "nie wiem", "to jest nieprzydatne", "mnie to nie interesuje".
                  Kilka prawd podstawowych:
              •    szkoła ogólnokształcąca jest tak urządzona, że ma Cię wyposażyć w wiedzę ogólną i umiejętności z różnych dziedzin nauki; są podstawy programowe, których na razie nie zmienisz; ale może kiedyś, jako minister oświaty, będziesz miała na to wpływ?;), tak więc wielu rzeczy uczysz się obecnie po prostu po to, by skończyć szkołę, zdać maturę i móc studiować to, co będzie Cię silnie interesowało
              •    każdy fragment procesu uczenia się doskonali Twoje procesy poznawcze, im więcej się uczysz czegokolwiek (stosując właściwe metody!), tym łatwiej idzie Ci nauka wszystkiego
              •    nie jesteś w stanie przewidzieć dziś do końca, jak będą się kształtować 
              Twoje zainteresowania przez całe Twoje dalsze życie; naprawdę wiele rzeczy dziś nieprzydatnych może się okazać znakomitą podstawą do poszerzania swojej wiedzy w przyszłości, gdy okaże się, że jednak jest Ci to potrzebne
              •    jeśli coś sprawia Ci trudność, tym bardziej potraktuj to jak "przeciwnika", z którym należy sobie poradzić:); będzie to znakomity trening do radzenia sobie z wieloma trudnościami,  jakie napotkasz na swojej drodze życiowej (to niestety nieuniknione).
                  Nie ze wszystkiego musisz mieć piątki, ale warto starać się o takie oceny, jakie odpowiadają Twoim rzeczywistym możliwościom. Bez fałszywych ambicji, ale ogólna ambicja jest bardzo przydatna i powoduje, że nie będziesz się poddawał przy pierwszym problemie.
                  A teraz trochę konkretnych wskazówek. Przystępując do uczenia się czegoś, zadaj sobie pytanie, co właściwie masz umieć? Tak naprawdę, nie masz umieć "biologii", tylko - przygotowując się do sprawdzianu - masz umieć odpowiedzieć na pytania z danego działu i rozwiązać pewne problemy związane z jego treściami. Wiele już umiesz, bo uczestniczyłeś w lekcjach. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale tak jest... nie czytaj więc podręcznika. Zrób sobie listę pytań, jakie mogą być na sprawdzianie i odpowiadaj na nie, sięgając do podręcznika, zeszytu, innych źródeł.  Matematyki ucz się rozwiązując zadania z matematyki, umiejętności wypowiadania się w języku obcym - mówiąc w języku obcym, fizyki i chemii - analizując zjawiska i również rozwiązując zadania, pisać wypracowania z polskiego - pisząc wypracowania z polskiego... Jeśli zdasz sobie sprawę, jaką umiejętność masz zdobyć i jak ona będzie sprawdzana (test, wypracowanie samodzielne, odpowiedź ustna, sprawdzian złożony z pytań otwartych, kartkówka złożona z zadań) - sam odpowiesz sobie na pytanie, jak się tej konkretnej rzeczy nauczyć. Jeśli pojawią się wątpliwości - pytaj:)

            • Wróć do listy artykułów
    • Kontakt

      • X Liceum Ogólnokształcące Im. Komisji Edukacji Narodowej
      • (12) 633-11-97
      • X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej ul. Wróblewskiego 8 31-148 Kraków Poland
    • Logowanie