Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego obchodzony w Naszej szkole
Rok 2023 jest rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Ten niezwykły Polak zapisał się w historii jako wybitny odkrywca, podróżnik, geolog i badacz, który zdobył i nadał nazwę Kościuszko – najwyższej górze Australii.
Z tej okazji klasy matematyczno - geograficzne z naszej szkoły: 1e, 2e i 3e, wzięły udział w wykładzie pt. „Podróż po Pacyfiku Pawła Edmunda Strzeleckiego” na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, przeprowadzonym przez dr Dariusza Zdziecha - wykładowcę akademickiego UJ i UI w zakładzie Kultur i Historii Australii i Oceanii. Po wykładzie odbyła się krótka dyskusja z udziałem naszych uczniów, na których XIX- wieczne podróże po Oceanii I Australii Pawła Edmunda Strzeleckiego zrobiły duże wrażenie.
Dziesiątkowicze na Uniwersytecie Rolniczym
Jak być zdrowym i pięknym?
Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała klasa 3d podczas warsztatów naWydziale Technologii Żywności UR w Krakowie. Inspirujące zajęcia prowadziły dr inż. Urszula Goik oraz dr hab. inż. Teresa Witczak, prof. URK. Poznaliśmy znaczenie badań chemicznych, fizycznych oraz sensorycznych w projektowaniu i tworzeniu nowych receptur kosmetycznych. Każda z nas przygotowała własny przepis na piękną i atrakcyjną pod względem pielęgnacyjnym pomadkę do ust. Były to zajęcia pełne różnorodnych wrażeń estetycznych!
Małopolskich spotkań samorządowych ciąg dalszy
Kolejne klasy, tym razem 3a i 4e pod opieką pani Joanny Kozub i pani Pauliny Dominik, wzięły udział w projekcie Małopolskie spotkania samorządowe w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.
Przypominamy, że celem projektu jest wsparcie szkół, które chcą w ciekawy sposób przekazać młodzieży informacje na temat zasad funkcjonowania Samorządu Województwa Małopolskiego oraz zainteresować ich historią i tradycjami regionu.
„Śledztwo genealogiczne” - Warsztaty poświęcone poszukiwaniom korzeni własnej rodziny
21 listopada gościliśmy Panią Kamilę Follprecht, Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie i Pana Janusza Stanisława Andrasza, autora książek poświęconych genealogii oraz twórcę podcastu „Genealogiczne śledztwo” dostępnego w serwisie Youtube.
W trakcie zajęć nasi goście opowiedzieli o różnych rodzinnych zagadkach, które udało im się rozwiązać, przybliżyli nam metody poszukiwania korzeni własnej rodziny oraz pokazali narzędzia, z których możemy w tym celu korzystać.
Lekcje Samorządowe
W dniu 22 listopada 2023 r. klasa 3f pod opieką Pani Karoliny Jedynak uczestniczyła w projekcie Małopolskie spotkania samorządowe w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Jest to projekt, który zakłada oprawę dydaktyczną, w ramach spotkań edukacyjnych opartych na formule wykładu oraz dyskusji z udziałem uczniów z małopolskich szkół. Na zajęciach poruszona została tematyka z zakresu samorządu, m.in.: jego historia, kompetencje, zadania.
Dziesiątka w Pradze
8 listopada 2023 r., uczniowie z klas 3c i 4a pod opieką nauczycieli: p. Magdaleny Bukowiec - Zając, p. Karoliny Jedynak, p. Bożeny Światłowskiej oraz p. Beaty Wójtowicz, wyruszyli na wycieczkę do pięknej Pragi.
Po przyjeździe do Pragi, grupa wyruszyła na spacer po starym mieście. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Plac Wacława, świadka historycznych wydarzeń, takich jak Aksamitna Rewolucja w 1989 roku. Na placu znajduje się pomnik upamiętniający ofiary reżimów totalitarnych, a obok wznosi się imponujący gmach Muzeum Narodowego oraz Kościół Matki Bożej Śnieżnej, zbudowany na polecenie cesarza Karola IV.
- Piątek25.04.2025
Galeria zdjęć
brak danych