Soboty z biologią - patronat Wydziału Biologii UJ
22 października w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych odbyły się zajęcia przygotowane dla uczniów z naszej szkoły w ramach patronatu Wydziału Biologii UJ nad X LO.
W godzinach porannych uczniowie klas pierwszych wraz ze wsparciem kilku uczniów z klas starszych mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach na temat elektroforezy i techniki PCR w badaniach laboratoryjnych, która jest stosowana m.in. w wykrywaniu obecności koronawirusa w organizmie. Pani dr Anna Michalik, prowadząca zajęcia, wytłumaczyła krok po kroku, jak poprawnie wykonać oba z nich, a następnie uczniowie mieli okazję się przekonać, jak to wszystko wygląda w praktyce. W przygotowaniu preparatów niezbędna była precyzja, którą udało się zachować za pomocą specjalistycznej pipety automatycznej, z którą można było mieć do czynienia po raz pierwszy, a z którą przyszli studenci kierunków biologicznych z całą pewnością ze
Krakowski Dzień Samorządu Uczniowskiego
Krakowski Dzień Samorządu Uczniowskiego to święto młodych ludzi zaangażowanych w działania samorządowe. W tym roku odbywa się pod hasłem: „Orientuj się na samorząd”. Uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego spotkali się z przedstawicielami innych krakowskich szkół ponadpodstawowych w dniu 24 października wraz z opiekunem samorządu panią Magdaleną Boczar. Podczas obchodów Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w warsztatach facylitacyjnych, dzięki którym mieli okazję porozmawiać o swoich doświadczeniach dotyczących pracy na rzecz społeczności uczniowskiej oraz realizacji zadań, jakie stoją przed samorządami. Organizatorzy przygotowali również zabawę terenową opartą o reguły biegów na orientację.
Udział młodzieży X LO w Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski
W minioną środę, 19 października,uczniowie kasy humanistycznej (4a) wraz z panią dyrektor Tamarą Cieślą, wychowawczynią - Lidią Wierzbicką i panią Karoliną Jedynak mieli możliwość i zaszczyt uczestniczyć w ważnym dla krakowskiej nauki wydarzeniu – IV Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski.
Klasa 2b na obozie naukowym
W dniach 10 - 14 października uczennice klasy 2B przebywały na obozie naukowym w Łodzi - mieście zabytkowych secesyjnych kamienic i pałaców bogatych fabrykantów, mieście wielu zachowanych fabryk, banków oraz sklepów z przełomu XIX i XX wieku. Grupa spacerowała pięknie odnowioną reprezentacyjną ulicą Piotrkowską, odwiedziła postindustrialny kompleks handlowo - rozrywkowy Manufaktura. Klasa zwiedziła m. in. pałac i kompleks fabryczno - mieszkalny w dzielnicy Księży Młyn należący niegdyś do najznaczniejszego niemieckiego przedsiębiorcy Karola Scheiblera zwanego w swoich czasach królem bawełny. Grupa zwiedziła też usytuowane w części pomieszczeń jego rezydencji Muzeum Kinematografii. Uczennice oglądały następnie pałac Izraela Poznańskiego, który był najbogatszym żydowskim fabrykantem, a w jego posiadłości mieści się obecnie Muzeum Miasta Łodzi (upamiętniające, obok właściciela, np. sławnych
13 października - to był dzień!!
Czy można wrócić do przeszłości? Uczniowie Dziesiątki udowodnili, że TAK!
Rozpoczęliśmy szkolne działania związane z ważnymi rocznicami 2023 r.- 250. rocznicą powołania Komisji Edukacji Narodowej i 70. rocznicą powstania X Liceum Ogólnokształcącego.
Dlatego inspiracji do zajęć warsztatowych szukaliśmy w czasach polskiego oświecenia i w historii Polski przełomu lat 50. i 60.
Jubileusz czas zacząć!
JUBILEUSZOWE ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
- Sobota26.04.2025
Galeria zdjęć
brak danych