Klasa pod Patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
15 czerwca na terenie kampusu UEK odbyło się uroczyste zakończenie projektu “Klasa pod Patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie”, w którym wzięli udział uczniowie z klasy 2e X Liceum Ogólnokształcącego.
W ramach tego przedsięwzięcia, wykładowcy UEK prowadzili specjalnie przygotowane na tę okazję zajęcia dydaktyczne. Przez dwa lata uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach z profilowanych, wyspecjalizowanych przedmiotów, takich jak: ekonomia menedżerska, przywództwo strategiczne, zarządzanie strategiczne i operacyjne oraz matematyka w naukach o zarządzaniu. Łącznie przeznaczono na nie w ciągu roku szkolnego 60 godzin dla jednego oddziału klasowego. Z racji na sytuację pandemiczną, część zajęć zrealizowano w formie on-line.
Miejska gra terenowa – Harcerze X LO dla Ukrainy
Pod koniec roku szkolnego, harcerki i harcerze z naszej szkoły, przygotowali i przeprowadzili grę terenową dla uczniów oddziału przygotowawczego. Oznaczyli na mapie Krakowa ważne z historycznego punktu widzenia miejsca (6 stanowisk), w których młodzież ukraińska poznawała legendy, rozwiązywała historyczne zagadki i wykonywała kreatywne zadania. Zabawa w terenie dostarczyła uczestnikom wielu ciekawych wrażeń, była również okazją do prezentacji zainteresowań i umiejętności komunikacyjnych.
II miejsce drużyny X LO w ogólnopolskim Turnieju Debat Historycznych w Sulejówku
Z ogromną radością informujemy, że drużyna z X LO w składzie Stanisław Szala (2a), Leon Łuczyn (2g), Aleksandra Lachman (3a) oraz Urszula Najbar (3a) zajęła II miejsce w ogólnopolskim Turnieju Debat Historycznych organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i fundację Polska Debatuje.
Drużyna Szkolnego Klubu Debat Historycznych 4 czerwca 2022 r. w siedzibie muzeum w Sulejówku zmierzyła się w potyczce z najlepszymi. Uczestnicy losowali tezy związane z faktami historycznymi, które musieli „obronić” przed „atakującymi” adwersarzami. Turniej rozpoczęliśmy broniąc tezy: „Ta izba żałuje, że polskie obchody Święta Niepodległości zmarginalizowały rocznicę zakończenia I wojny światowej”. Następnie wylosowaliśmy stronę opozycji w debacie nad tezą: „Jest 15 maja 1926 roku. Ta izba, jako Stanisław Wojciechowski, kontynuowałby walkę z Józefem Piłsudskim”. W debacie finałowej broniliśmy
LAUREATKI XX SZKOLNEGO KONKURSU LITERACKIEGO NA 42. MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY
24 maja 2022 r. w teatrze Groteska odbyła się Gala 42. Małopolskiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży, organizowanego rokrocznie przez Młodzieżowy Dom Kultury im. A. Bursy. Na 11 nagród w konkursie Literatura i formy dziennikarskie trzy przypadły w udziale naszym uczennicom: w kategorii Dramat jedyną Nagrodę otrzymała Małgorzata Duś z kl. 3 d, w kategorii Proza II Nagrodę odebrała Martyna Hotloś z kl. 3 a, a Wyróżnieniem w kategorii Poezja uhonorowano Zuzannę Patołę z kl. 3 c.
Podwójnym laureatkom gratulujemy i życzymy dalszych twórczych sukcesów!
DZIESIĄTKA w SZKOLE CZYTANIA
Jak w rzeczywistości fake newsów odróżnić opinię od faktu? Czy każda interpretacja jest dozwolona? Co piszczy we współczesnej poezji, dramacie czy prozie? I po co nam dzisiaj tak naprawdę uważne czytanie?
Takie pytania zadali młodym ludziom autorzy inspirującego projektu SZKOŁA CZYTANIA. Uczniowie klasy 3B pod opieką Cecylii Czopek uczestniczyli w ostatnich zajęciach w rocznym cyklu spotkań. W zabytkowych wnętrzach Pałacu Potockich odczytywali znaczenia niezwykłego poematu Alice Oswald - Monument. Wykopaliska z Iliady. Zajęcia poprowadziła dr hab. Magdalena Heydel, która przetłumaczyła tekst na język polski. Uczniowie mierzyli się z interpretacją metaforycznego języka poematu i utrwalali wiedzę o stylu eposów Homera. Warsztaty były również świetną okazją do dyskusji na temat obecności tradycji antycznej w kulturze współczesnej oraz złożonych zagadnień komparatystyki literackiej i kult
- Sobota26.04.2025
Galeria zdjęć
brak danych