Jak się uczyć, aby umieć?
Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku!
Wielu uczniów w codziennym kontakcie opowiada mi o swoich problemach z nauką szkolną. Zdecydowałam się napisać kilka słów na tematy, które najczęściej powtarzają się w rozmowach z Wami. Najbardziej ogólnie problem polega na tym, że uczysz się, ale gdy przychodzi do sprawdzania Twoich wiadomości i umiejętności przez nauczyciela, nie umiesz tak, aby otrzymać oczekiwaną oceną. Przyczyny tego są różne i spróbuję Ci je pokazać, bo ich znajomość to połowa drogi do sukcesu. Pisząc, będę się zwracała do Ciebie czasem jak do chłopaka, a czasem jak do dziewczyny, aby zachować parytet płci:) Na początek wybrałam osiem tematów i możesz je znaleźć poniżej. Jeśli będziesz miała dodatkowe pytania lub propozycje innych tematów do omówienia, proszę napisz na adres: twoj.psycholog@pomaga.org.
Barbara Worgacz
Psycholog X LO
Kim jestem, a kim nie jestem
- 09.03.2021 09:24
- czyli jak wykorzystać swoje mocne strony?
Na pewno zetknąłeś się z propozycjami sprawdzenia, czy jesteś wzrokowcem czy słuchowcem czy może jeszcze kimś innym i dostosowania do tego swojego sposobu uczenia się. Może nawet masz już wyrobione zdanie na ten temat? Jeśli tak, to szybciutko o tym zapomnij... Mogę Ci zagwarantować ze stuprocentową pewnością, że najbardziej jesteś człowiekiem myślącym i Twój sposób uczenia się to przede wszystkim: myśleć.
Oczywiście, wiedza najpierw musi dotrzeć do Twojego umysłu. Im więcej Twoich zmysłów bierze udział w poznaniu, tym skuteczniej zapamiętujesz poznawane treści. Dlatego najlepsze wykorzystanie wykładu polega na słuchaniu, konfrontowaniu z treścią poznawaną wzrokowo (np. w podręczniku) i notowaniu. Dodatkowo myślisz: porównujesz treść tego co mówi profesor z treściami z podręcznika, znajdujesz różnice i nieścisłości, możesz zbadać, czy oceny i poglądy profesora są takie same jak autora rozdziału... Idealny sposób uczenia się, w dodatku w szkole i na lekcji, czyli w czasie, którego i tak nie wykorzystasz inaczej.
Teraz kiedy już wiesz, że na pewno Twoją najmocniejszą stroną jest myślenie, możesz już zastanowić się nad innymi.
• co najpierw "rzuca Ci się w oczy" na plakacie, obraz czy napis?
• czy lepiej pamiętasz wystawy sklepów na ulicy, czy ich nazwy?
• czy pomaga Ci w czytaniu zaznaczanie, podkreślanie czegoś w tekście lub na marginesie?
• czy zdarzyło Ci się uczyć czegoś chodząc i czy efekty były pozytywne?
• czy łatwiej zapamiętasz wiersz, który czytasz, czy taki, który stanowi tekst piosenki?
Jeśli łatwiej spostrzegasz napisy i nazwy niż obrazy, to znak, że Twój umysł "przyzwyczaił się" głównie do przyswajania wiedzy poprzez czytanie tekstu ze zrozumieniem. Tak więc powinieneś uczyć się przede wszystkim, nie rezygnując jednak z wypróbowywania innych technik.
Jeśli pomagają Ci w rozumieniu tekstu czynności, które na nim wykonujesz, to znaczy, że aktywność ruchowa jest Twoim sprzymierzeńcem. Prawdopodobnie również chodząc przyswajasz szybciej i bardziej trwale. Wykorzystaj to. Rób też zewnętrzne notatki do tekstu.
Jeśli łatwiej zapamiętujesz tekst słuchany, to powinieneś do swoich technik uczenia się włączyć głośne czytanie, głośne opowiadanie, rozmowę z kimś, przepytywanie się wzajemne z koleżanką, dyskusję, aktywny udział w lekcji.
Nie daj się jednak zaszufladkować jako typ wzrokowy czy jakikolwiek inny. Wypróbuj różne rzeczy. Sprawdź, może odkryjesz coś nowego na swój temat. Nigdy nie mów "to nie dla mnie", "to nie podziała", dopóki nie spróbujesz. Pamiętaj, że większość ludzi uczy się najlepiej stosując wiele różnych technik jednocześnie!- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły