"Życie to nie teatr...", ale jak żyć bez teatru?
W X Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie teatr działa od 2003 roku.
Jego działalność zainaugurowała ówczesna klasa humanistyczna, prowadzona przez Marzenę Dąbrowę Szatko.
Spektakl poetycki „Dzienniki zwyczajnie niezwyczajne”, oparty na tekstach Uli Struzikowskiej, uczennicy X LO, był kilkakrotnie prezentowany na scenach krakowskich domów kultury.
Od tego czasu teatr przygotował około dwudziestu widowisk, biorąc na warsztat zarówno dzieła wielkich i uznanych twórców, np. Witolda Gombrowicza, Tadeusza Różewicza, Juliana Tuwima, Michaiła Bułhakowa, Maxa Frischa czy Jacka Kaczmarskiego, jak i współczesnych poetów, zrzeszonych w Krakowskim Oddziale Związku Literatów Polskich, Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich Oddział Kraków, amatorów związanych z Szuflandią oraz autorek najmłodszego pokolenia, np. Agnieszki Sali czy Magdy Wojciechowskiej, obecnie absolwentek X LO.
W teatrze szkolnym – jak w szkole i w życiu – jedni przychodzą, inni odchodzą, zmieniają się twarze i głosy, ale zostaje atmosfera wspólnej twórczej pracy i kontestacji współczesnej rzeczywistości.
Jak zwyciężyć Tuwimowskie IDEOLO, nieodmiennie obecne w życiu publicznym? Jak odróżnić walentynkowe ćwierkanie pani redaktorki „radia bzdet” od tego, co naprawdę ważne i piękne? Jak pogodzić „mój żołądek mój włos mój odcisk moje zdanie” z potrzebami innych? Jak poruszać się w świecie zatartych wartości?
Teatr nie daje gotowych odpowiedzi, teatr stawia niewygodne pytania i nie pozostawia obojętnym na „nowy konsensus dla rodziny i światło bramki”, które zastąpiło światło wiekuiste. Między innymi dlatego grupa teatralna X LO nazywa się Nietutejsi, a spektakle noszą takie tytuły jak „Audio-Tele”, „Ludożercy” czy „Podpalacze” albo „Coś jest w powietrzu”.
Wszystkich zainteresowanych realizacją kolejnych projektów zapraszamy do auli szkolnej we wtorki, o godz. 15.00.
Razem możemy więcej!