Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod opieką Pani Bożeny Światłowskiej uczniowie tworzący poczet sztandarowy X LO im. KEN w Krakowie wzięli udział we mszy św. w katedrze wawelskiej, następnie przemaszerowali ulicami miasta do Parku im. dr. Henryka Jordana, gdzie obyła się dalsza część uroczystości.
Obchodzony od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN. Święto państwowe upamiętnia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
Dziesiątka honorowo!
Jak co roku w naszej szkole w dniu 8.02.2024 odbyła się akcja Honorowego Oddawania Krwi, poprzedzona wykładem i sesją plakatową promującą krwiodawstwo. Warunkiem oddania krwi jest miedzy innymi ukończone 18 lat, dobry stan zdrowia, odpowiednia waga.
Wytyczne ustalają polscy eksperci, biorąc pod uwagę m.in, zalecenia Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób. Każda akcja jest wielkim świętem całej szkolnej społeczności. Żywą lekcją wychowawczą dla uczniów, uczącą bezinteresowności w działaniu, poszanowania dla ludzi cierpiących i potrzebujących krwi. Duża ilość chętnych świadczy o ogromnej świadomości wśród młodzieży znaczenia krwiodawstwa. Krew jest jednym z najcenniejszych darów, który można podarować drugiej osobie. Według danych podanych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, bank krwi pilnie potrzebuje każdej jej grupy.Krwi nie da się zdobyć inaczej niż
Budżet Obywatelski Miasta Krakowa
Drogie Mieszkanki, drodzy Mieszkańcy
Zostało już tylko kilka dni, aby zgłosić propozycje zadań w ramach tegorocznej w 11. edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego mają pozytywny wpływ na rozwój osiedli, dzielnic jak i całego miasta. Pozwalają budować poczucie sprawczości wśród Krakowianek i Krakowian, dzięki innowacyjnym oraz wartościowym inicjatywom realizowanym w ramach budżetu obywatelskiego nasze miasto stale się rozwija.
Wszystkich nas łączy Dziesiątka - spotkanie z absolwentem Dziesiątki
Realizując cykl spotkań z Absolwentami, gościliśmy 9 lutego 2024 roku w murach szkoły pana profesora dr. hab. Włodzimierza Zwonka, który był uczniem naszego Liceum w latach 1980-1984. Jako uczeń klasy trzeciej został finalistą 34. Olimpiady Matematycznej, jego nauczycielem matematyki był Pan mgr Stanisław Dorosz, w latach 1990-2002 dyrektor XLO. Pan Profesor Zwonek jest dziekanem Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, kierownikiem Katedry Analizy Matematycznej UJ, kierownikiem i wykonawcą grantów przyznanych przez Narodowe Centrum Nauki, opiekunem naukowym doktorantów UJ oraz autorem ponad 70 publikacji naukowych.
Polsko - francuska lekcja historii
W środę 7 lutego w naszej szkole gościliśmy grupę uczniów ze szkoły w Tuluzie. Wraz z klasą 2B brali oni udział w prowadzonych po angielsku zajęciach dotyczących historii Żydów w Krakowie oraz Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Młodzież zapoznawała się z najważniejszymi tradycjami i zwyczajami żydowskimi, o których opowiadały uczennice klasy 2B. Wysłuchała również krótkiego wykładu o sytuacji Żydów podczas II wojny światowej i wzięła udział w interaktywnym quizie.
Kolejna pracowita sobota Dziesiątkowiczów
20 stycznia 2024r. wzięliśmy udział w warsztatach w ramach patronatu Wydziału Biologii UJ. Pierwsze zajęcia odbyły się w Instytucie Botaniki i skupiały się na symbiozie porostowej pod lupą. Były prowadzone przez dr. hab. Kaja Skubałe - profesor UJ, mgr Karolinę Chowaniec oraz mgr Jakuba Styburskiego. Po krótkim wprowadzeniu do tematu, przeszliśmy do części praktycznej. Samodzielnie przygotowaliśmy preparaty wyizolowanej komórki glonu, a także skorup porostowych, które następnie obserwowaliśmy pod mikroskopem. W trakcie zajęć mogliśmy liczyć na pomoc ze strony pracowników naukowych.
- Środa22.01.2025
Galeria zdjęć
brak danych