XXII SZKOLNY KONKURS LITERACKI ROZWIĄZANY!
Jak co roku, zgodnie z wieloletnią tradycją, w kwietniu został rozwiązany XXII Szkolny Konkurs Literacki. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: „ŁATWO POGUBIĆ SIĘ W DOMYSŁACH, ŁATWO PRZEOCZYĆ CZŁOWIEKA” (cytat z wiersza Magdaleny Węgrzynowicz-Plichty) i zgromadziła rekordową chyba liczbę uczestników. Większość z nich zebrała się w szkolnej auli , by odebrać dyplomy i nagrody książkowe, a następnie uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez zasłużoną Jurorkę naszych konkursów, Panią Magdalenę Węgrzynowicz-Plichtę, krakowską poetkę, eseistkę i wydawczynię. Spotkanie zakończyły indywidualne rozmowy młodych adeptów pióra z Jury, a pytaniom – ku obopólnej radości - nie było końca. Zawsze przecież warto zgłębiać tajniki literackiego warsztatu, jeśli chce się „odpowiednie dać rzeczy słowo”!
Naukowo o tym, co w trawie piszczy
W ramach patronatu Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego nad X Liceum Ogólnokształcącym chętni uczniowie w dniu 18.05.2024 roku wzięli udział w konwersatorium prowadzonym przez dr hab. Aleksandrę Walczyńską, którego temat brzmiał następująco: „Czego potrzebuje naukowiec, żeby był naukowcem?”. Miał on miejsce w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych. Mieliśmy możliwość posłuchać, jak wygląda praca naukowca z jego perspektywy i na czym ona tak naprawdę polega. Oprócz tego dowiedzieliśmy się jak przebiega przygotowywanie projektów naukowych, zgłaszanie ich, a także finansowanie. Dyskutowaliśmy również o cechach, jakie powinien posiadać naukowiec; wśród nich zostały wymienione cierpliwość, kreatywność, ciekawość świata, pokora a także pasja. Dr hab. Aleksandra Walczyńska poruszyła także temat środowiska naukowego, aby przekazać uczniom, że dla naukowca bardzo ważny jest drugi nau
Biolodzy w warunkach naturalnych, czyli laboratoryjnych
W ramach Festiwalu Nauki i Sztuki UR w Krakowie klasa 3 B uczestniczyła w warsztatach laboratoryjnych na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt.
Uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia:
1. wykrywanie katalazy we krwi
- przy okazji mogliśmy oglądać zdenaturowaną hemoglobinę
2. wykrywanie oksydazy polifenolowej w ziemniaku
W RYTMIE WALCA... CZYLI WIEDEŃSKA PRZYGODA DZIESIĄTKOWICZÓW
W kwietniu 2024r. dwie grupy uczniów Dziesiątki miały wyjątkową okazję zwiedzenia Wiednia i poznania jego kultury Wszelkie skojarzenia z muzyką (walc wiedeński), tradycją (Cesarstwo Austrowęgierskie), wyśmienita atmosfera kawiarniana (kawa i apfelstrudel) są w pełni uzasadnione. W czasie naszej wycieczki udało nam się doświadczyć wielu wrażeń estetycznych.
Dziesiątka w Ogólnopolskim Rankingu najlepszych Szkół Ponadpodstawowych
W tegorocznym rankingu szkół ponadpodstawowych opublikowanym przez portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl brało udział 1978 liceów. Z dumą informujemy, że Dziesiątka zajęła 11 miejsce w Krakowie i 155 miejsce w Polsce.
Wyniki ranking szkół krakowskich - portal Waszaedukacja.pl
Ranking najlepszych liceów i techników 2024 w Krakowie - Gazeta Krakowska
The Final Countdown…
już na finiszu ostatniego etapu szkolnej przygody, pragnę złożyć Wam, Drodzy Maturzyści, serdeczne życzenia bardzo dobrze zdanej matury, która pozwoli Wam zrealizować wszystkie plany i marzenia związane z dalszą edukacją. Dziękuję za cztery lata wspólnej nauki, pracy i codziennych spotkań. Gratuluję sukcesów, wierząc , że te największe dopiero przed Wami. Jestem przekonana, że lata szkolne spędzone w Dziesiątce będą źródłem pięknych wspomnień i przyjaźni na całe życie.
Pragnę złożyć podziękowania Nauczycielom za zaangażowanie i cierpliwość, dobry humor oraz ogromne pokłady wiary w nieograniczone Wasze talenty i możliwości, które właśnie teraz, na egzaminie dojrzałości objawicie całemu światu . To jest Wasz czas i wykorzystajcie go najlepiej jak potraficie.
- Czwartek24.04.2025
Galeria zdjęć
brak danych