• 70 lat XLO
            • Mimoza - wrażliwość pod mikroskopem

Dnia 17.05 wraz z uczestnikami Chmury Biologicznej udaliśmy się na wydział biochemii, biofizyki i biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem zajęć były szybkie ruchy roślin, czyli widoczne po krótkim czasie reakcje roślin na bodźce środowiskowe. Po przyjściu na kampus, zostaliśmy rozdzieleni do dwóch grup i podążyliśmy labiryntem korytarzy przed siebie. Pomimo ulewnej pogody, sale laboratoryjne przywitały nas promienną atmosferą nie tylko dzięki sporym lampom, których funkcję odkryliśmy później. Prowadzący wykładowcy opowiadali z zafascynowaniem o mechanizmach w tkankach roślinnych. Odpowiadali na nasze pytania i udzielali wskazówek odnośnie obserwacji.

• Wiadomość z ostatniej chwili! Mamy to!

Choć ukazały się dopiero dwa numery szkolnego magazynu „DYCHA”, Jury 43. Małopolskiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży doceniło pracę redaktorską i dziennikarską pod przewodnictwem Gosi Jasińskiej i postanowiło przyznać Redakcji NAGRODĘ, którą wręczono na Gali w teatrze Groteska 15 maja 2023 roku. Dobrym duchem i okiem korektorskim Dychę wspiera i ogarnia pani Cecylia Czopek - nauczycielka języka polskiego.

• KOCHAM KINO! Jubileuszowe spotkanie z Absolwentem

Dnia 21 kwietnia 2023 mieliśmy ogromną przyjemność gościć wybitnego Absolwenta naszej szkoły, reżysera filmowego i scenarzystę - Pana Macieja Bochniaka. Nasz gość jest absolwentem Wyższego Studium Scenariuszowego PWSFTviT w Łodzi,a obecnie członkiem Gildii Reżyserów Polskich. Zadebiutował filmem fabularnym Disco Polo w 2015 r. obejrzanym przez ponad 800 tysięcy widzów, za który otrzymał nagrodę im. Janusza Morgensterna za najlepszy debiut. Wśród licznych dokonań artystycznych znalazły się popularne seriale telewizyjne takie jak Szadź i Diagnoza dla stacji TVN, Belfer (sezon 2) dla Canal+ oraz The OFFICE PL (sezon 1 i 2). W dorobku naszego gościa są też filmy dokumentalne takie jak Ethiopique. The Revolt of Soul (HBO) czy Miliard szczęśliwych ludzi (HBO).

• „DUCH DZIEJÓW” - POKAZ PRZEDPREMIEROWY

„Ja was poprowadzę! Do ducha was poprowadzę! Jeszcze będziecie mnie po rękach całować! Jeszcze będziecie tacy jak my!” - mówi prokurator Scurvy do SajetanaTempe, szewca, i jego czeladników, zapowiadając rewolucję przeciw burżujom i złośliwemu nowotworowi kapitału.

„Dawni zagwazdrani naukowcy opisywali przeszłość, by usprawiedliwić rządy tych, którym służyli. My przepowiadamy przyszłość!” - chwali się Hiper-Naukowczyni wzorowana na postaci Witkacowskiego Hiper-Robociarza, ale jakże inna, jakże nowoczesna! Nie, nie powiemy Wam wszystkiego o najnowszej sztuce Nietutejszych, której przedpremierowy pokaz odbył się w MDK im. A. Bursy, nie zdradzimy zbyt wielu szczegółów. Chcemy tylko połechtać Waszą ciekawość, zanim Wam pokażemy, jak rewolucja pożera własne dzieci i zmienia się z wielkiej idei w Tuwimowskie „ideolo”, a potem to już wszystko jest... wybambronione. „Duch dziejów” - spektakl zło

• Nietutejsi wyróżnieni w XXXIV Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych

19 kwietnia 2023 r. odbyła się Gala XXXIV Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych, zorganizowanych pod koniec marca przez Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie.

Nasi dzielni Nietutejsi otrzymali z rąk szacownego Jury dyplom Wyróżnienia za spektakl „Romantyczność”, na który złożyły się trzy ballady Adama Mickiewicza. Adaptacja sceniczna utworów została zrealizowana w dwustulecie ogłoszenia drukiem pierwszego tomu poetyckiego naszego wieszcza narodowego, jako zwieńczenie obchodów Roku Romantyzmu w naszej szkole, gdzie była kilkakrotnie prezentowana i ciepło przyjęta przez publiczność. A więc: „Miej serce i patrzaj w serce!

• Przydatne linki

• Sobota04.05.2024