40. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce
13 grudnia 2021 r. przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Przyczyną było malejące poparcie dla polityki władz państwa polskiego i rosnąca zależność od Związku Radzieckiego. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani.
Miej serce i patrzaj w serce! Małopolska Chmura Edukacyjna
8 grudnia 2021 roku uczniowie klas 2b, 2c i 2d pod opieką nauczyciela biologii Katarzyny Kuszneruk-Pajorskiej uczestniczyli w kolejnych zajęciach z biologii w ramach projektu MChE.
Zajęcia dotyczyły fizjologii układu krwionośnego oraz anatomii serca człowieka.Uczniowie poznali pojęcia takie jak: układ przewodzący serca, fazy pracy serca, tony serca, pojemność wyrzutowa serca, pojemność minutowa serca. Odpowiadali na pytania: dlaczego krew płynie w jedną stronę, czym krążenie płodu różni się od krążenia po urodzeniu i z czego wynikają te różnice, jakie zmiany w układzie krążenia zachodzą po urodzeniu i z czego wynikają. Uczniowie dowiedzieli się czym jest tzw. prawe i lewe uszko serca oraz skąd pochodzi ta dziwna nazwa.
Niewątpliwie najciekawszą częścią zajęć była sekcja serca wieprzowego. Początkowo z pewną nieśmiałością a potem z dociekliwością badacza uczniowie poznawali strukturę t
Drużyna X LO w Krakowie wygrywa II Tematyczny Turniej Debat Historycznych
7 grudnia 2021 r. drużyna X Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w składzie: Stanisław Szala (2a), Leon Łuczyn (2g), Aleksandra Lachman (3a), Dawid Żuk (3l) zwyciężyła w II Tematycznym Turnieju Debat Historycznych. Turniej został zorganizowany przez Oddział IPN w Krakowie z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Młodzieżowy Wolontariusz Roku
7 grudnia przedstawicielki Szkolnego Wolontariatu wraz z jego opiekunką, panią Beatą Wójtowicz, wzięły udział w Gali wręczenia Nagrody Młodzieżowy Wolontariusz Roku zorganizowanej z okazji 3. edycji Młodzieżowych Dni Wolontariatu. Z radością pragniemy poinformować, że dwie uczennice, Martyna Cieślik z klasy 3B oraz Zuzanna Patoła z klasy 3C zostały nagrodzone dyplomami, natomiast Marta Putkowska z klasy 3B otrzymała tytuł Młodzieżowego Wolontariusza Roku.
Projekt Szkoła Czytania
Jak w rzeczywistości fake newsów odróżnić opinię od faktu? Czy każda interpretacja jest dozwolona? Co piszczy we współczesnej poezji, dramacie czy prozie? I po co nam dzisiaj tak naprawdę uważne czytanie?
Takie pytania zadali młodym ludziom autorzy inspirującego projektu SZKOŁA CZYTANIA. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w warsztatach edukacyjnych, których celem jest doskonalenie kompetencji w odczytywaniu znaczeń różnych tekstów kultury. Spotkania odbywają się w Pałacu Potockich w ramach projektu organizowanego przez KBF – Szkoła Czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO
Zajęcia są okazją do spotkania ze znakomitymi pisarzami, krytykami literackimi i tłumaczami. Uczestniczyły w nich klasy 3i pod opieką prof. Ewy Zemanek,3h pod opieką prof. Aliny Borowczak oraz klasa 3b pod opieką Cecylii Czopek.
Dáktylos znaczy palec, skopeín znaczy oglądać..
24 listopada 2021 r. uczniowie klas 2b, 2c, 2d wraz z opiekunem p. K. Kuszneruk - Pajorską w ramach projektu MChE uczestniczyli w zajęciach z daktyloskopii w Zakładzie Antropologii Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uczniowie zapoznali się z historią daktyloskopii. Poznali pochodzenie, budowę i funkcje listewek skórnych. Dopasowali rysunki wzorów pętlicowych, wirowych i łukowych do odpowiednich wzorów, poznali rodzaje minucji. Pobierali swoje odciski palców i dokonywali analizy daktyloskopijnej.
- Niedziela27.04.2025
Galeria zdjęć
brak danych