• 70 lat XLO
            • Klasa pod patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Od września 2018 roku Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w porozumieniu z X Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie uruchamia projekt dydaktyczny realizowany przez dwa lata dla jednego oddziału klasowego, realizującego przedmioty w zakresie rozszerzonym z matematyki, geografii i języka angielskiego – Klasa pod Patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Od pięciu lat trwania projektu w X LO klasę pod patronatem UEK ukończyło już 96 uczniów.
              7 czerwca w Sali Senackiej odbyło się uroczyste zakończenie dwóch projektów: Klasy Ekonomiczno - Menedżerskiej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie oraz Klasy pod Patronatem UEK w X Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W tym roku szkolnym w X LO projekt zakończyli uczniowie z klasy 2e.
              Podczas wydarzenia dr hab. Krzysztof Machaczka, prof. UEK, Dyrektor D

• Warsztaty historyczne na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II

W dniu 17 czerwca 2023 roku uczniowie XLO wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach historycznych organizowanych przez Instytut Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie. Warsztaty rozpoczął wykład ,,Pamięć-tożsamość” dra hab. Józefa Cezarego Kałużnego. Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Katedrze Wawelskiej, gdzie mogli zapoznać się z jej historią, a także zwiedzić krypty wawelskie oraz Wieżę Zygmuntowską ze słynnym Dzwonem Zygmunt. Mamy nadzieję, że będziemy mieli szansę uczestniczyć w kolejnej edycji warsztatów historycznych w przyszłym roku szkolnym.

• Za horyzont

W ramach cyklicznych spotkań z absolwentami Dziesiątki gościliśmy

dr. TOMASZA PINDLA

wykładowcę akademickiego, tłumacza z języka hiszpańskiego, autora książek z zakresu literaturoznawstwa, współautora audycji Piątka z literatury w radio RMF Classic oraz autora bloga na Facebooku Poczytany.

Nasz gość, zgodnie z przesłaniem ostatniej książki, zabrał nas ZA HORYZONT do Ameryki Środkowej i Południowej. Poznaliśmy dzięki temu odległy i egzotyczny fragment globu. Co ważne- bez kupowania drogich biletów lotniczych!

• Pierwsza pomoc - podróż w czasie

Włączając się w obchody 70-lecia X LO, szkolna drużyna pierwszej pomocy w imponujący sposób zaprezentowała, jak poradzić sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Zebrani w auli szkolnej mogli również dowiedzieć się jak zmieniały się zasady i sposoby postępowania w sytuacjach trudnych.

Szkolna drużyna pierwszej pomocy działa pod opieką pani Barbary Durmały, nauczycielki Edukacji dla Bezpieczeństwa

• Niezwykła podróż do Czarnobyla

Dnia 12 czerwca 2023 odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z absolwentem Dziesiątki. Tym razem naszym gościem był pan TOMASZ RÓG - dziennikarz związany z wieloma mediami. W swojej karierze pracował m.in. dla Gazety Krakowskiej, tygodnika Przekrój, portalu INTERIA, Radia RFM FM i Radia Kraków. Obecnie jest zatrudniony w redakcji Magicznego Krakowa( referat mediów miejskich). Nasz gość jest też człowiekiem z pasją podróżniczą i dziennikarską. A pasja ta wiąże się z datą 25 kwietnia 1986 roku, kiedy nikogo z Was nie było jeszcze na świecie, ale Wasi rodzice i dziadkowie z pewnością to pamiętają. Doszło wtedy do awarii i w konsekwencji- katastrofy w elektrowni nuklearnej w Czarnobylu, w obecnej Ukrainie. Jej skutki i pamięć o niej trwają do dziś. Obawy o podobne scenariusze są też podnoszone w związku z trwającą wojną w tym regionie. W trakcie spotkania nasz gość pozwolił nam

• Przydatne linki