Wizyta w sądzie
15 listopada klasa 1A uczestniczyła w zajęciach z edukacji prawnej w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia. Pani sędzia Ewa Piróg zapoznała nas z podstawowymi informacjami o wymiarze sprawiedliwości, przebiegu procesu sądowego i zadaniach jego uczestników. Następnie uczniowie przeprowadzili symulacje dwóch rozpraw na podstawie przygotowanych scenariuszy. Z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w role adwokatów, obrońców, oskarżonych i świadków. Rozprawy zakończyły się sformułowaniem wyroku przez sędziów pod okiem prowadzącej. Wizyta w sądzie była pouczającym doświadczeniem i zainspirowała uczniów do pogłębiania wiedzy w zakresie prawa.
106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym. Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień – tak o odrodzeniu się Polski po 123 latach zaborów mówił Józef Piłsudski podczas otwarcia Sejmu Ustawodawczego w 1919 r.
Wycieczka klas 4a i 4c do Budapesztu i Bratysławy
W dniach 28-30 października 2024 roku uczniowie klas 4a i 4c pod opieką p. Magdaleny Bukowiec-Zając, p. Pauliny Dominik, p. Karoliny Jedynak oraz p. Aleksandry Czyż wzięli udział w niezapomnianej wycieczce do dwóch europejskich stolic – Budapesztu i Bratysławy. Wyjazd, będący doskonałą okazją do nauki, integracji i spędzenia wspólnego czasu tuż przed rozpoczęciem przygotowań do matury, pozwolił uczniom nie tylko poznać nowe miejsca, ale także zgłębić wiedzę na temat historii, kultury i tradycji naszych południowych sąsiadów.
Pamiętamy o zmarłych Nauczycielach X Liceum Ogólnokształcącego.
W tym roku po raz pierwszy zapaliliśmy znicze na grobach zmarłych Nauczycieli naszego Liceum. Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić ich wysiłek i wkład pracy w kształtowanie wielu pokoleń uczniów. Była to inicjatywa pani dyrektor Tamary Cieśli, a udało się ją zrealizować dzięki wielkiemu zaangażowaniu wolontariuszy pracujących pod opieką pani dr Beaty Wójtowicz, nauczyciela religii i przewodniczącej Szkolnej rady Wolontariatu oraz pani Anny Kordyki, nauczyciela matematyki.
2B na obozie naukowym w Beskidzie Sądeckim
W dniach 21- 25 października 2024 roku całą klasą 2b udaliśmy się na pięciodniowy obóz naukowy w ramach projektu „Złap oddech w górach” realizowanego przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Na nasz wyjazd zabrały nas nasze Panie – wychowawczyni Wioletta Wójcik, pani Dorota Jagocka i pani Magdalena Bukowiec-Zając. Miejscem naszego zakwaterowania było Centrum Wypoczynku JordaNova w Gołkowicach Górnych niedaleko Starego Sącza. Mieszkaliśmy w domkach w lesie sosnowo-modrzewiowym przy górskim potoku. Ponieważ był to obóz naukowy, mieliśmy codziennie w godzinach popołudniowych, zajęcia lekcyjne z naszych przedmiotów rozszerzonych: biologii i języka angielskiego, natomiast do południa spędzaliśmy czas na zwiedzaniu okolic Beskidu Sądeckiego.
Bieg Sztafetowy „O Szablę Kapitana Antoniego Stawarza"
29 października br. reprezentacja naszego Liceum brała udział w Biegu Sztafetowym „O Szablę Kapitana Antoniego Stawarza". Bieg ten zorganizowany został przez Urząd Miasta Krakowa celem uczczenia 106. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Antoni Stawarz był porucznikiem armii austro-węgierskiej. 30 października 1918 roku żołnierze pod jego dowództwem opanowali dworzec kolejowy w Płaszowie. Następnego dnia zajęli koszary w Podgórzu, a potem cały Kraków. Do wojska dołączali się również uczniowie i studenci.
- Środa22.01.2025
Galeria zdjęć
brak danych