Bieg Sztafetowy „O Szablę Kapitana Antoniego Stawarza"
29 października br. reprezentacja naszego Liceum brała udział w Biegu Sztafetowym „O Szablę Kapitana Antoniego Stawarza". Bieg ten zorganizowany został przez Urząd Miasta Krakowa celem uczczenia 106. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Antoni Stawarz był porucznikiem armii austro-węgierskiej. 30 października 1918 roku żołnierze pod jego dowództwem opanowali dworzec kolejowy w Płaszowie. Następnego dnia zajęli koszary w Podgórzu, a potem cały Kraków. Do wojska dołączali się również uczniowie i studenci.
Baza Lubo Gości i klasa 4e
W dniach 16 -18 pazdziernika 2024 roku uczniowie klasy 4e wzięli udział w sportowo-naukowym wyjeździe klasowym do KSOS Lubogoszcz. Baza jest położona w Beskidzie Wyspowym, na wysokości 600 m n.p.n. w pięknych okolicznościach górskiej przyrody, a dodatkowego smaczku dodaje fakt, że nie da się tam dojechać! Musieliśmy wspinać się pod górę od razu pierwszego dnia, a po obiedzie udaliśmy się szlakiem czarnym i czerwonym na niedaleki szczyt Lubogoszcz, mierzący 968 m n.p.m. Ćwiczenia cardio tego dnia mieliśmy zaliczone z nadwyżką :D Drugiego dnia braliśmy udział w zorganizowanych zajęciach sportowych, integracyjnych i rekreacyjnych, m.in. w biegu na orientację, zręcznościowych zajęciach grupowych, w ramach survivalu musieliśmy rozpalić ognisko używając krzesiwa, a następnie … zrobić na nim popcorn. Wyszedł całkiem smaczny ;) Największą atrakcją tego dnia okazał się jednak mecz piłki nożnej ro
Drzwi do Kultury - główna nagroda dla Dziesiątkowiczów
We wrześniu 2024 roku wzięliśmy udział w konkursie z okazji Europejskiego Dnia Języków, organizowanym przez pięć zagranicznych Instytutów Kultury w Krakowie: Włoski Instytut Kultury, Instytut Francuski, Instytut Cervantesa, Goethe-Institut oraz Österreich Institut. Naszym zadaniem było stworzenie filmu promującego naukę języków obcych i europejskich kultur. Nasza produkcja, zatytułowana Języki Europy, Drzwi do Kultury, zdobyła główną nagrodę. Film w kreatywny sposób ukazywał, jak nauka języków otwiera drzwi do głębszego zrozumienia tradycji, sztuki i codziennego życia krajów europejskich. Dzięki wizycie w każdym z Instytutów, udało nam się uchwycić różnorodność i piękno tych kultur. Zwycięstwo w konkursie jest dla nas ogromnym osiągnięciem i potwierdzeniem naszej pasji do języków
Bies i Czady - 3F w podróży
W dn. 01.10.2024 r. klasa III F pod opieką wychowawcy Pawła Fąka; pana Miłosza Kościkelnego i P. Natalii Kawy udała się na trzydniową wycieczkę w Bieszczady. Pierwszego dnia uczniowie podziwiali szklane arcydzieła w Hucie Szkła Artystycznego Sabina. Następnie zwiedzali Sanok mi.in. Rynek, Wzgórze Zamkowe, ławeczkę Szwejka oraz górę Parkową. Częstowali się też czekoladą w Pijalni rzemieślniczymi lodami. Wielu atrakcji dostarczył wycieczkowiczom przejazd bieszczadzkimi drezynami rowerowymi, zakwaterowanie a także ognisko z kiełbaskami. Drugi dzień wycieczki to przede wszystkim wędrowanie po Bieszczadach. Przeszliśmy Połoninę Wetlińską. Zachwycaliśmy się widokami wzgórza Kiczerka w Polańczyku. Wszyscy byli zachwyceni zielonymi wzgórzami nad Soliną i spacerem po koronie najwyższej w Polsce Zapory wodnej. Trzeci dzień upłynął na różnych grach i w ośrodku.
Matfiz nad morzem, czyli obóz naukowy maturzystów
W dniach 23.09 - 28.09 klasa 4g wraz z wychowawcą - prof. Aliną Borowczak-Srokol, z nauczycielem matematyki - prof. Maciejem Trzcińskim oraz z nauczycielem fizyki - dr. Maciejem Sarnkiem przebywali na obozie naukowym w Mikoszewie (k. Gdańska). Głównym celem wycieczki były powtórki maturalne. Poza codziennymi lekcjami, uczniowie wraz z opiekunami spacerowali po pobliskich lasach i plażach między innymi do Jantaru oraz nad Ujście Wisły. Aby urozmaicić wyjazd klasa wybrała się na jeden dzień do Gdańska, gdzie zwiedziła Bazylikę Mariacką, Centrum Nauki Hevelianum oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku by zobaczyć tryptyk pt. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Każdego wieczoru organizowane były seanse filmowe, które mogą być dobrymi kontekstami na maturze. Po projekcjach następowała dyskusja, podczas której uczniowie przedstawili swoje opinie na temat filmu oraz wybierali projekcje na następny wieczór.
Wspominamy tych, którzy odeszli
Uczennice klasy 1b, pod kierunkiem prof. Ewy Zemanek, zapoczątkowały 23 października 2024 r. tradycyjny już w X LO cykl jesiennych wycieczek dydaktycznych na Cmentarz Rakowicki jako miejsce spoczynku sławnych krakowian - zasłużonych Polaków.
W planie spaceru na zabytkową krakowską nekropolię znajdują się następujące miejsca:
- Czwartek21.11.2024
Galeria zdjęć
brak danych