• 70 lat XLO
            • III Uczniowska Konferencja Młodych Chemików

1 grudnia 2023 na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się III Uczniowska Konferencja Młodych Chemików.

Tegorocznym hasłem konferencji było: Chemia – środowisko – człowiek. Blaski i cienie energetyki jądrowej oraz alternatywnych źródeł energii. W konferencji wzięła udział młodzież z całej Polski a naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny uczniów z klasy 2d,3c i 3d pod opieką nauczycieli chemii Ireny Lenart i Katarzyny Tynor. Każda z grup przygotowała wcześniej a na sesji prezentowała swój poster zarówno przed komisją konkursową, jak również innymi uczestnikami.

• Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego obchodzony w Naszej szkole

Rok 2023 jest rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Ten niezwykły Polak zapisał się w historii jako wybitny odkrywca, podróżnik, geolog i badacz, który zdobył i nadał nazwę Kościuszko – najwyższej górze Australii.

Z tej okazji klasy matematyczno - geograficzne z naszej szkoły: 1e, 2e i 3e, wzięły udział w wykładzie pt. „Podróż po Pacyfiku Pawła Edmunda Strzeleckiego” na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, przeprowadzonym przez dr Dariusza Zdziecha - wykładowcę akademickiego UJ i UI w zakładzie Kultur i Historii Australii i Oceanii. Po wykładzie odbyła się krótka dyskusja z udziałem naszych uczniów, na których XIX- wieczne podróże po Oceanii I Australii Pawła Edmunda Strzeleckiego zrobiły duże wrażenie.

• Dziesiątkowicze na Uniwersytecie Rolniczym

Jak być zdrowym i pięknym?

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała klasa 3d podczas warsztatów naWydziale Technologii Żywności UR w Krakowie. Inspirujące zajęcia prowadziły dr inż. Urszula Goik oraz dr hab. inż. Teresa Witczak, prof. URK. Poznaliśmy znaczenie badań chemicznych, fizycznych oraz sensorycznych w projektowaniu i tworzeniu nowych receptur kosmetycznych. Każda z nas przygotowała własny przepis na piękną i atrakcyjną pod względem pielęgnacyjnym pomadkę do ust. Były to zajęcia pełne różnorodnych wrażeń estetycznych!

• Lekcje Samorządowe

W dniu 22 listopada 2023 r. klasa 3f pod opieką Pani Karoliny Jedynak uczestniczyła w projekcie Małopolskie spotkania samorządowe w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Jest to projekt, który zakłada oprawę dydaktyczną, w ramach spotkań edukacyjnych opartych na formule wykładu oraz dyskusji z udziałem uczniów z małopolskich szkół. Na zajęciach poruszona została tematyka z zakresu samorządu, m.in.: jego historia, kompetencje, zadania.

• Przydatne linki

• Czwartek28.03.2024