• 70 lat XLO
            • Dziesiątkowicze na Uniwersytecie Rolniczym

Jak być zdrowym i pięknym?

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała klasa 3d podczas warsztatów naWydziale Technologii Żywności UR w Krakowie. Inspirujące zajęcia prowadziły dr inż. Urszula Goik oraz dr hab. inż. Teresa Witczak, prof. URK. Poznaliśmy znaczenie badań chemicznych, fizycznych oraz sensorycznych w projektowaniu i tworzeniu nowych receptur kosmetycznych. Każda z nas przygotowała własny przepis na piękną i atrakcyjną pod względem pielęgnacyjnym pomadkę do ust. Były to zajęcia pełne różnorodnych wrażeń estetycznych!

• Lekcje Samorządowe

W dniu 22 listopada 2023 r. klasa 3f pod opieką Pani Karoliny Jedynak uczestniczyła w projekcie Małopolskie spotkania samorządowe w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Jest to projekt, który zakłada oprawę dydaktyczną, w ramach spotkań edukacyjnych opartych na formule wykładu oraz dyskusji z udziałem uczniów z małopolskich szkół. Na zajęciach poruszona została tematyka z zakresu samorządu, m.in.: jego historia, kompetencje, zadania.

• Dziesiątka w Pradze

8 listopada 2023 r., uczniowie z klas 3c i 4a pod opieką nauczycieli: p. Magdaleny Bukowiec - Zając, p. Karoliny Jedynak, p. Bożeny Światłowskiej oraz p. Beaty Wójtowicz, wyruszyli na wycieczkę do pięknej Pragi.

Po przyjeździe do Pragi, grupa wyruszyła na spacer po starym mieście. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Plac Wacława, świadka historycznych wydarzeń, takich jak Aksamitna Rewolucja w 1989 roku. Na placu znajduje się pomnik upamiętniający ofiary reżimów totalitarnych, a obok wznosi się imponujący gmach Muzeum Narodowego oraz Kościół Matki Bożej Śnieżnej, zbudowany na polecenie cesarza Karola IV.

• Sobota na Wydziale Biologii UJ

W sobotę (18 listopada) uczniowie klas: 1C, 2B, 3B oraz 4B uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych- Nie tylko miodna - dzikie gatunki pszczół żyjące w Polsce. Pani dr Justyna Kierat przygotowała dla nas wykład na temat znaczenia pszczół w polskim ekosystemie. Dowiedzieliśmy się o niezwykłych możliwościach przystosowawczych i sposobach odżywiania dzikich zapylaczy. Pani doktor mówiła o problematycznych gatunkach inwazyjnych
              i stosowanych pestycydach oraz podkreślała jak ważne dla przeżycia gatunków pszczół (nie tylko miodnych) jest zachowanie naturalnych siedlisk. Opiekę nad grupą sprawowała Katarzyna Kuszneruk - Pajorska

• Przydatne linki