• Informacje o rozpoczęciu roku szkolnego 2024/2025

• Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

2 września, poniedziałek

Godzina 9.00 - spotkanie uczniów klas  drugich, trzecich i czwartych z wychowawcami salach lekcyjnych;

Godzina 10.00 - msza święta w kościele św. Floriana (plac Matejki)

Godzina 11.00 - spotkanie uczniów klas  pierwszych z Dyrekcją i wychowawcami w Sali gimnastycznej a następnie w salach lekcyjnych. Test z drugiego języka obcego dla uczniów klas pierwszych kontynuujących naukę j. hiszpańskiego i j. niemieckiego.

• Zebrania rodziców

• 2 września, poniedziałek

16.30 - spotkanie rodziców uczniów klas pierwszych z Dyrekcją, pedagogiem i psychologiem szkolnym i wychowawcami w Sali gimnastycznej;

17.15 - zebranie rodziców uczniów klas pierwszych  z wychowawcą klasy.

4 września, środa

16.45 - zebranie rodziców uczniów klas drugich, trzecich i czwartych.

• „Nic dwa razy się nie zdarza”, podobno

• Podobno „nic dwa razy się nie zdarza”, a jednak te słowa piosenki, w dwóch odmiennych wersjach, zabrzmiały na początku i na końcu spektaklu „Nic dwa razy”, przygotowanego przez Nietutejszych w celu uczczenia roku naszej Noblistki, Wisławy Szymborskiej. Spektakl miał być tylko wstępnym projektem Teatru Szkolnego, niewielką etiudą sceniczną, a tymczasem rozrósł się do rozmiarów pełnego widowiska, prezentowanego na krakowskich festiwalach i na deskach szkolnej sceny – na zakończenie sezonu 2023/24. Wybrane wiersze poetki okazały się znakomitym materiałem dramatycznym, opowiadającym o losach „Jakichś ludzi” czy postaci w „Muzeum”, charakteryzującym terrorystę, który patrzy na swoje ofiary, czy zamachowców, obnażającym  pełne nienawiści oblicze współczesnego świata, nowej Wieży Babel . A jednak pozostaje nadzieja, bo „uśmiechnięci, wpółobjęci próbujemy szukać zgody”, podczas gdy „zła godzina” musi minąć, „a więc to jest piękne”.

„Nic dwa razy” to spektakl, w którym wzięło udział dwadzieścia osób, ale to nie koniec dokonań Nietutejszych na ten rok szkolny. Oto na scenie pojawiły się dwa monodramy: „Czwarta (czarownica)”, czyli monologi Szekspirowskiej Lady Makbet w wykonaniu Oliwii Badzińskiej (kl. 1 a), nagrodzonej Wyróżnieniem Aktorskim w Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych, oraz „Dancing” - opowieść o zawiedzionej miłości wg Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, w wykonaniu Kaliny Smoczyńskiej (kl. 2 a). Wszystkie przedstawienia zostały ciepło przyjęte przez licznie zgromadzoną w auli szkolnej publiczność, co zapewne zachęci młodych aktorów do realizacji kolejnych projektów w następnym roku szkolnym. Zatem – do zobaczenia!

• Końce i początki

• Kolejny rok szkolny uważamy za zamknięty. Jesteśmy dumni z uczniów którzy rzetelnie i z zaangażowaniem wypełniali obowiązki szkolne. Szczególnie dziękujemy wszystkim tym, którym chciało się chcieć i reprezentowali szkołę w różnych olimpiadach, konkursach, zawodach sportowych lub brali udział w innych projektach edukacyjnych organizowanych na terenie szkoły czy poza nią. Wyrazy szacunku dla wolontariuszy i wszystkich osób działających na rzecz innych.
              Jesteśmy wdzięczni również tym, którzy przychodzili do nauczycieli z własnymi pomysłami działań, chętni do ich realizacji (na przykład nasza grupa muzyczna).

Wszystkim  gratulujemy sukcesów naukowych, artystycznych i sportowych!

Do zobaczenia we wrześniu!

• X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej
          ul. Wróblewskiego 8