Aktualności
Matura 2025
Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym
Z ogromną radością informujemy, że Milena Kozioł, uczennica klasy 4A, została laureatką XII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym organizowanej przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Oświatowe COPTIOSH w Białymstoku. Jej ciężka praca, pasja i zaangażowanie zostały docenione na szczeblu centralnym.
Głównym celem olimpiady jest upowszechnianie wiedzy na temat praw człowieka oraz kształtowanie i umacnianie świadomości ich przestrzegania. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością historii najnowszej, zagadnień prawnych i społecznych.
Serdecznie gratulujemy Milenie tego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów!
Opiekunką merytoryczną była pani Aleksandra Czyż.
Zdjęcia ze strony organizatora: Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym
Sukces uczennicy klasy 3a w prestiżowym konkursie Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie
Z wielką radością informujemy, że Julia Tylek, uczennica klasy 3a, zdobyła I miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Lotniczym organizowanym przez Akademię Sztuki Wojennej w Warszawie!
W dniu 25 kwietnia 2025 roku Julia odebrała z rąk Dziekana Wydziału zarządzania i Dowodzenia płk dr hab. inż. Dariusz Grali wyjątkową nagrodę – symboliczny złoty indeks Akademii Sztuki Wojennej. Dzięki temu sukcesowi Julia ma możliwość podjęcia studiów na wybranym przez siebie kierunku, m.in. prawie, administracji, lotnictwie, logistyce, bezpieczeństwie wewnętrznym i wielu innych.
Serdecznie gratulujemy Julii wspaniałego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów!!!Opiekunką uczennicy była pani Karolina Jedynak.
IV miejsce drużyny Dziesiątki w X Małopolskim Turnieju Debat Historycznych IPN
Z radością informujemy, że drużyna szkolnego Klubu Debat XLO w składzie: Barbara Sondej (2a), Patryk Kawa (3a), Jan Lamik (4a) i Filip Niedziałkowski (4a) wywalczyła IV miejsce w X Małopolskim Turnieju Debat Historycznych organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.
Nasi uczniowie rywalizowali na argumenty w emocjonujących debatach dotyczących historii XX wieku, wykazując się wiedzą, elokwencją oraz umiejętnością prowadzenia merytorycznych dyskusji.Serdecznie gratulujemy naszej drużynie świetnego wyniku i życzymy kolejnych sukcesów w przyszłych turniejach!
Drużynę przygotowały pani Paulina Dominik oraz pani Karolina Jedynak.
Więcej o finałach na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Zdjęcia pochodzą ze strony IPN (Fot. Agnieszka Masłowska IPN)
Życzenia świąteczne
Muchomora łata i pancerzyk pierwotniaka
Dnia 12 kwietnia (sobota) uczennice i uczniowie klas 2b, 2c, 3b, 3d, 3c i 2e udali się na ostatnie w tym roku zajęcia pod patronatem Biologii UJ. Pierwszym z nich był wykład pt. Różnorodność i ewolucja owocników grzybów przedstawiony przez dr hab. Piotra Mleczko. Prowadzący objaśnił drogę ewolucji owocników grzybów w bardzo ciekawy i prosty sposób. Dodatkowo dowiedzieliśmy się wielu interesujących oraz zabawnych faktów na ich temat (np. dlaczego muchomory mają łatki). Oprócz wiedzy teoretycznej mogliśmy też obejrzeć te mniej znane okazy grzybów, których kolekcja była imponująca. Całe zajęcia wpłynęły pozytywnie na nasze postrzeganie tych wyjątkowych organizmów.
Podczas kolejnych zajęć, których tematem była budowa i biologia pierwotniaków, Dzięki pani dr Monice Żelazowskiej mieliśmy okazję poznać najważniejsze aspekty życia tych interesujących organizmów. To w jaki sposób się poruszają, rozmnażają oraz fakt, że u niektórych gatunków w budowie można wyróżnić domki lub pancerzyki, było dla nas niezwykle wartościowe. Warto również wspomnieć o części praktycznej, podczas której każdy z nas miał możliwość przygotowania własnej próbki z fragmentu osadu oraz zaobserwowania pod mikroskopem obecności niektórych pierwotniaków. W ten sposób doskonaliliśmy nasze umiejętności związane z użytkowaniem sprzętu mikroskopowego.
Zajęcia na Wydziale Biologii w ramach patronatu UJ były dla nas wszystkich nie tylko interesujące, ale także pozwoliły nam szerzej spojrzeć na otaczającą nas przyrodę.
Zofia i Paulina z klasy 3B
Piosenka Patriotyczna w Dziesiątce
14 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej, którego motywem przewodnim były utwory związane z II wojną światową, a w szczególności z Powstaniem Warszawskim. Uczniowie wykazali się nie tylko talentem wokalnym, ale także ogromnym zaangażowaniem i szacunkiem wobec historii naszego kraju.
Jury miało trudne zadanie, ponieważ poziom wykonania był niezwykle wysoki. Ostatecznie
przyznano następujące nagrody:
I miejsce ex aequo: Julia Marasik z klasy 4c oraz Matylda Szpoton i Klaudia Gąsiorek z klasy 2c
II miejsce: Zofia Nowak z klasy 3a
III miejsce: Wiktoria Sieprawska z klasy 1a
Wyróżnienia: Magdalena Bielach z klasy 1b, Barbara Ślusarz z klasy 1c
Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom!
Mamy to! III miejsce w Polsce
Marika Głuszak uczennica klasy 3e o profilu matematyka - geografia - język angielski 10.04.2025r. została laureatką ogólnopolskiej Olimpiady Znajomości Afryki zajmując 3 miejsce w Polsce!
Jej sumienność, zaangażowanie, ambicja i wytrwała praca mogą być wzorem do naśladowania dla innych. Marika osiągnęła spektakularny sukces przede wszystkim dla siebie samej, ale i dla szkoły.
Mariko – w imieniu całej społeczności szkolnej - wielkie gratulacje!!!Marika dostała również zaproszenie do Wioski Olimpijskiej Collegium Invisibile – wyjątkowego obozu naukowego dla najzdolniejszych osób w Polsce uczących się w szkołach średnich!
Jest to interdyscyplinarny obóz naukowy dla laureatek i laureatów olimpiad przedmiotowych oraz interdyscyplinarnych, który od lat łączy naukę z pasją, inspirując do dalszego rozwoju w duchu współpracy i wymiany myśli. Zajęcia podczas obozu są prowadzone przez badaczy(-ki) afiliowanych(-e) na całym świecie, w tym na UJ, UW, AGH, PAN, WUM, czy w zagranicznych ośrodków takich, jak Princeton University, University of Cambridge, Harvard University, St Andrew’s University, Universitat Wien, Karolinska Institutet, Sorbonne-Université, czy Boccioni University w Mediolanie.
Wyniki finału - lista laureatów i finalistów
opiekun merytoryczny: Joanna Kozub
Zdjęcia pochodzą z galerii organizatora.
Tysiąclecie Królestwa Polskiego 1025 - 2025
2 kwietnia w murach naszego liceum mieliśmy zaszczyt gościć Pana Profesora Krzysztofa Ożoga, wybitnego historyka i znawcę dziejów średniowiecznej Polski. Profesor Ożóg wygłosił pasjonujący wykład pt. „Bolesława Chrobrego droga do królewskiej korony”, który został zorganizowany z okazji 1000. rocznicy koronacji pierwszego króla Polski.
Podczas spotkania Pan Profesor wnikliwie przedstawił historię życia Bolesława Chrobrego, ukazując jego polityczne i militarne osiągnięcia oraz drogę, która doprowadziła do jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Wykład wzbogacony był licznymi odniesieniami do źródeł historycznych, co pozwoliło zgromadzonej młodzieży jeszcze lepiej zrozumieć kontekst epoki.
Paulina Dominik
Dzień Otwarty dla kandydatów
31 marca 2025 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Tłumy gości,które odwiedziły tego dnia X Liceum świadczą o ogromnej popularności naszej szkoły i jej oferty edukacyjnej.
Uczniowie klas ósmych mieli okazję zwiedzić budynek szkoły,zapoznać się z profilami
klas pierwszych oraz porozmawiać z licealistami. Dziękujemy Rodzicom i Młodzieży za miłe spotkanie i wspólnie spędzony czas oraz za dobre komentarze pod adresem naszej szkoły.
Mamy nadzieję, że podjęciu decyzji o wyborze naszej szkoły będzie towarzyszyć przekonanie, że to strzał w „10”.
Lekcja historii w Muzeum Auschwitz - Birkenau
W piątek, 28 marca 2025 roku, uczniowie klas maturalnych X Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Inicjatorami tej wyjątkowej lekcji historii byli nauczyciele historii, którzy pragnęli, aby młodzież mogła na własne oczy zobaczyć jedno z najważniejszych miejsc pamięci w Europie. Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zwiedzić teren byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Pod przewodnictwem edukatorów muzealnych poznali historię tego miejsca, oglądali oryginalne baraki, pozostałości komór gazowych oraz przedmioty należące do ofiar. Przejmująca narracja przewodników pozwoliła uczestnikom głębiej zrozumieć tragiczne losy ludzi, którzy zginęli w obozie. Tego rodzaju wyjazdy są ważnym elementem edukacji historycznej, pomagając młodym ludziom lepiej zrozumieć trudne i bolesne wydarzenia XX wieku.
Wizyta w Muzeum Lotnictwa Polskiego
Rok 2025, w którym mija osiemdziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej, skłania do zainteresowania się tym tematem i przyjrzenia się różnym jego aspektom. Taką okazję miała klasa 1A, która 25 marca odwiedziła Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, gdzie wzięła udział w lekcji Kampania wrześniowa na niebie - losy polskiego lotnictwa we wrześniu 1939 r.. Uczniowie zapoznali się z przebiegiem kampanii wrześniowej i rolą polskich pilotów, porównali siły polskie i niemieckie oraz zrozumieli przyczyny klęski. Po wprowadzeniu wzięli udział w zwiedzaniu ze szczególnym uwzględnieniem maszyn, które były wykorzystywane podczas II wojny światowej. Mieli możliwość zobaczenia od środka jednego z samolotów niemieckich - Junkersa Ju 52. Wiosenna pogoda pozwoliła też na spacer po rozległym terenie muzeum.
Aleksandra Czyż
Fotorelacja: Wiktoria, kl. 1A
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie