• Turniej koszykarski AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

• W ostatni czwartek 21.09.2023 r. drużyny koszykarskie naszego liceum wzięły udział w turnieju organizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny pod hasłem UEK w formie - zostań sportowcem naukowcem. Do rozgrywek w kategorii chłopców przystąpiło 8 drużyn, a wśród dziewcząt 6. Każda kategoria podzielona została na 2 grupy, z których tylko 2 najlepsze drużyny mogły awansować do dalszej fazy rozgrywek.

Po udanych występach turniej zakończyliśmy sukcesem w obu kategoriach. Chłopcy zdobyli drugie miejsce, a dziewczęta wywalczyły trzecie. Najlepszymi zawodnikami naszych drużyn zostali Ania Boroń i Kacper Pasek z klasy 4e.

Cieszy fakt, iż już na początku roku szkolnego nasi reprezentanci zaprezentowali wysoką formę sportową. Gratulacje!!!

Zdjęcia z turnieju można obejrzeć na Facebooku pod adresem wydarzenia

Opiekunem obu drużyn jest mgr Miłosz Kościelny.

Wyniki meczów

Dziewczęta:

X LO - ZSG Nr 2 50:4
              X LO - IX LO 16:32
              X LO -  XIII LO 41:11
              X LO - III LO 24:38

Chłopcy:

XLO - II LO 31:29
              X LO - XIII LO 38:27
              X LO - IV LO 25:24
              X LO - ZSE Nr 2 22:24

Skład drużyny dziewcząt: Aristella Banza, Emilia Bienas, Anna Boroń, Gabriela Czarnicka, Urszula Kostrzewska, Julia Kowalska, Marta Makowska, Maria Para, Julia Piech, Małgorzata Tokarczyk, Magdalena Zając, Milena Zięba.

Skład drużyny chłopców: Antoni Adamczyk, Mykhailo Bondar, Michał Durowski, Tomasz Jadczyszyn, Stanisław Miłobędzki, Kacper Pasek, Bartosz Popek, Jakub Tracz, Danylo Vashchenko, Szymon Więcek.

• Obóz języka hiszpańskiego w Maladze, 11-18 Września 2023r.

• Miłośnicy języka hiszpańskiego X LO spędzili bardzo udany tydzień w szkole językowej AIL Málaga. Uczniowie mieszkali u rodzin i na co dzień porozumiewali się po hiszpańsku poznając życie codzienne Andaluzji.
              Próbowali tradycyjnej kuchni hiszpańskiej, zwiedzali okoliczne zabytki oraz poznali podstawy tańca flamenco. Zdobyte umiejętności podczas porannych zajęć z języka hiszpańskiego mogli wykorzystać w praktyce robiąc zakupy oraz zwiedzając miasto. Pobyt w szkole językowej składał się z lekcji języka hiszpańskiego oraz poznawania kultury i sztuki Hiszpanii.

Uczniowie zwiedzili Giblarfaro i Alcazabę, zobaczyli ruiny rzymskiego teatru, podziwiali dzieła Pabla Picassa, słynnego artysty pochodzącego z Malagi w muzeum poświęconym jego twórczości. Dużą atrakcją dla wszystkich była wycieczka do Granady i wizyta w kompleksie pałacowo ogrodowym La Alhambra. Majestatyczna budowla z czasów arabskich u stóp Sierra Nevada zrobiła na zwiedzających ogromne wrażenie.

Wizyta w Andaluzji na długo pozostanie w naszej pamięci. Wracamy pełni wrażeń i mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy!

¡Hasta pronto, Málaga!

• Wizyta uczniów w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej

• Niezwykle ciekawą, żywą lekcję historii i wiedzy o społeczeństwie przeżyli  uczniowie klasy IIA i IVB.

W minioną środę 13 września, pod opieką nauczycieli:Lidii Wierzbickiej, Krystyny Gdańskiej i Andrzeja Witkowicza, wyjechali  do Warszawy, aby zwiedzić Sejm i Senat, zobaczyć miejsca obrad, zapoznać się z historią i tradycją polskiego parlamentaryzmu. Przestrzenie, znane głównie z mediów, zostały młodzieży przybliżone przez przewodnika  i rozmowę z parlamentarzystą.

Wyjazd odbył się  na zaproszenie Posła na Sejm RP – pana Bogusława Sonika, absolwenta naszego Liceum.

• ​​​​​​​ Konferencja "Rządy prawa wczoraj, dziś i jutro"

• 12 września dziewięcioro uczniów z klas 3A i 4A wzięło udział w konferencji Rządy prawa wczoraj, dziś i jutro organizowanej przez Krajową Radę Sądownictwa. Obrady odbywały się w pałacu Na Wodzie w warszawskich Łazienkach. Uczestnicy wysłuchali wykładów prof. Jana Majchrowskiego, prof. Roberta Gwiazdowskiego i dr. Jakoba Maziarza  oraz debaty dotyczącej trójpodziału władzy w Polsce. Tematyka obrad koncentrowała się wokół zagadnień praworządności, genezy KRS, wolności słowa i aktywizmu sędziowskiego. Jednym z punktów programu był również koncert chopinowski w wykonaniu Mikołaja Seroki.

Po zakończeniu konferencji uczniowie uczestniczyli w zwiedzaniu Łazienek Królewskich, dzięki czemu poznali bliżej historię tego wyjątkowego miejsca i losy postaci z nim związanych. Młodzież z zainteresowaniem przysłuchiwała się obradom i podziwiała architekturę, a dzień spędzony w stolicy uznała za udany.

Opiekunem grupy była pani Aleksandra Czyż, nauczycielka historii

Fotorelacja z wycieczki: Maria Gałkowska

• Dziesiątka to my!

• W tym roku świętujemy 70-lecie istnienia X Liceum Ogólnokształcącego. Dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracyjni, uczniowie i ich rodzice przez lata tworzyli atmosferę naszego liceum. Możemy z dumą mówić: Dziesiątka to MY!

• Nad Niemnem - Narodowe Czytanie w X Liceum

• Wspólne i głośne czytanie literatury w X LO ma swoją wieloletnią tradycję, a w tym roku szkolnym, zgodnie z programem 12. edycji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej, wybraliśmy powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Dziękujemy lektorom z klas 2A, 2B, 4A za piękną interpretację tekstu, widowni za skupienie i uważne słuchanie.
              Spotkanie zorganizowały: Monika Skucińska, Cecylia Czopek

• Rozpoczęcie roku szkolnego

• Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego uczennice i uczniów klas pierwszych powitała pani Dyrektor Tamara Cieśla. Głos zabrał również przewodniczący szkoły - Oskar: "Pomimo możliwych trudności, liceum to piękny czas, czas w którym nawiążecie dużo nowych znajomości, dużo nowych przyjaźni, poznacie nowe osoby, a przede wszystkim poznacie samych siebie. Dlatego nie bójcie się liceum, nie bójcie się nowych doświadczeń bo one nas kreują, nawet te złe. Cieszcie się tym czasem i tą szansa. Powodzenia."

Wszystkim nauczycielom, uczennicom i uczniom życzymy satysfakcji i przyjemności wspólnego zdobywania wiedzy w Dziesiątce!