Życzenia wakacyjne
PROJEKT "TIK TOK PRZEDSIĘBIORCZOŚCI" W XLO
W dniach 13 i 19 czerwca 2024 r. uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie mieli okazję uczestniczyć w innowacyjnym projekcie "Tik tok przedsiębiorczości" realizowanym we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Projekt ten miał na celu rozwijanie wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu przedsiębiorczości, wykorzystując nowoczesne technologie i narzędzia, które są bliskie młodzieży.
Podczas warsztatów uczniowie brali udział w interaktywnych grach edukacyjnych, które zostały opracowane z wykorzystaniem specjalnych aplikacji. Gry te dotyczyły szeroko pojętej wiedzy o start-upach, umożliwiając uczestnikom zdobycie praktycznych informacji w angażujący i przystępny sposób.
Jednym z elementów projektu było również nagrywanie krótkich filmików na zadane tematy związane z przedsiębiorczością. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić w kreatywny sposób swoje pomysły. Nagrania te nie tylko pozwoliły młodzieży na rozwinięcie umiejętności prezentacji i pracy przed kamerą, ale także na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy.
Za swoje zaangażowanie i kreatywność, uczniowie zostali nagrodzeni. Nagrody wręczono za najlepsze filmy oraz za osiągnięcia w grach edukacyjnych. Wśród nagród znalazły się gadżety technologiczne.
Współpraca X Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Krakowie z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie okazała się niezwykle owocna. Uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę z zakresu przedsiębiorczości, ale także mieli okazję pracować w zespole, rozwijać kreatywność oraz nabyć praktyczne umiejętności, które z pewnością przydadzą się im w przyszłości. Projekt "Tik tok przedsiębiorczości" to doskonały przykład na to, jak edukacja może łączyć się z nowoczesnymi technologiami, aby jeszcze lepiej przygotować młodzież do wyzwań współczesnego świata.
Nad projektem czywały pani Aneta Depczyńska i pani Karolina Jedynak.
2e na tropie znikających surowców
Dnia 7 czerwca klasa 2e udała się na wycieczkę do Warszawy. W celu pogłębienia wiedzy z geografii i ekologii uczestniczyliśmy w warsztatach w Centrum Elektroekologii pt: Znikające surowce.
W ramach tym warsztatów otrzymaliśmy bilety do Centrum Nauki Kopernik, gdzie podczas świetnej zabawy odkrywaliśmy tajniki rożnych dyscyplin naukowych.
Na zakończenie dnia odbyliśmy spacer po Łazienkach Królewskich.Pani Aneta Depczyńska, wychowawczyni klasa 2e
Niezwykłe miejsca, urocze krajobrazy czyli pielgrzymka do Francji i Hiszpanii szlakiem sanktuariów maryjnych
W podróż do miejsc, gdzie słowa pieśni „Ave Maryja” brzmią najpiękniej, wybrała się grupa uczniów z X LO wraz z naszymi sąsiadami – młodzieżą ze szkoły katolickiej przy ul. Pędzichów.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od NICEI – perły Lazurowego Wybrzeża, malowniczo położonej nad Zatoką Aniołów.Szczególnym miejscem na naszej trasie było LOURDES, gdzie ponad 160 lat temu Matka Boska objawiła się w Grocie Massabiellle kilkunastoletniej, ubogiej dziewczynce zbierającej chrust - Św. Bernadecie. Tryska tam cudowne źródło, a to niezwykłe miejsce objawień i wiary w cudowne uzdrowienia stanowi jedno z największych ośrodków kultu maryjnego na świecie.
Przez urokliwe drogi Pirenejów docieraliśmy do hiszpańskiej Katalonii i wzgórza MONTSERRAT, gdzie zwiedzaliśmy fantastycznie położone opactwo benedyktynów i Sanktuarium Czarnej Madonny - najważniejsze centrum duchowe, religijne i narodowe dla wszystkich Katalończyków.
Po duchowych przeżyciach i refleksjach był także czas na spacery, tańce i harce na plaży pięknego wybrzeża Costa Brava
Kolejnym celem naszej podróży była BARCELONA - stolica Katalonii. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od obejrzenia najsłynniejszego i wciąż niedokończonego dzieła genialnego architekta Antonio Gaudiego - świątyni Sagrada Familia. Mieliśmy także okazję podziwiać inne dzieło mistrza Gaudiego - dom zaprojektowany dla bogatej rodziny, czyli Casa Mila, perełkę stylu secesyjnego, gdzie w elewacji zewnętrznej nie ma żadnej linii prostej. Zachwycało nas także zachowane średniowieczne centrum z Dzielnicą Gotycką, Katedra Św. Eulalii i Pałac Królewski
Przeszliśmy spacerem najdłuższą, tętniąca życiem i jedną z najbarwniejszych ulic Barcelony - La Ramblas przy końcu której stoi pomnik Kolumba.
FIGUERES to miejsce największego na świecie surrealistycznego muzeum i mauzoleum poświęconego twórczości Salwadora Dali. Wizyta w gmachu dawnego teatru pozwoliła nam poznać cały dorobek artystyczny ojca surrealizmu. Przemierzanie kolejnych sal ekspozycyjnych to podróż od jego pierwszych doświadczeń artystycznych, aż do ostatnich lat życia-od impresjonizmu przez futuryzm, kubizm do surrealizmu, z którym jest dziś głównie kojarzony.
W pobliskiej GIRONIE zwiedziliśmy katedrę posiadającą najszerszą na świecie nawę gotycką.
Miejsce zachwyciło nas także kolorowymi domami stojącymi nad rzeką Onyar, będącymi jednym z symboli tego wielokulturowego miasta.Najbardziej niezwykłym miejscem na trasie naszej pielgrzymki było LA SALETTE słynące z położonego na wysokości 1800 metrów n.p.m. sanktuarium Płaczącej Madonny w przepięknej alpejskiej scenerii. Matka Boża wybrała to miejsce, aby objawić się pasącym krowy dzieciom Melanii i Maksymowi. Według ich relacji była to kobieta niezwykłej piękności siedząca wewnątrz jasnej kuli. W miejscu objawienia wytrysnęło cudowne żródełko, z którego krystaliczna woda płynie do dziś i rosną tam niezapominajki…
Wieczorna procesja ze świecami Drogą Krzyżową, powstałą w miejscu, w którym Piękna Pani szła z dziećmi przekazując swoje orędzie, a która odpowiada Kalwarii Jerozolimskiej zrobiła na nas niesamowite wrażenie.
Niektórzy zdecydowali się także powitać wschód słońca w alpejskiej scenerii.Ostatnim miejscem naszej podróży było urokliwe miasteczko ARS położone niedaleko Lyonu i związane z posługą kapłańską biednego proboszcza, czyli św. Jana Marii Vianney.
Te niezwykłe miejsca związane ze sferą sacrum, przepiękne krajobrazy, budowle i malownicze widoki na pewno pozostaną na długo w naszej pamięci.
Opiekunem grupy z X LO była pani Lidia Wierzbicka
Towarzyszyła nam także pani woźna Marta Słaboń
Nie taki wąż straszny
Dnia 14 czerwca w naszej szkole odbyła się prelekcja prowadzona przez członków Koła Przyrodników Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego - Emilię Kępę i Maksymiliana Bieniarę. Temat wykładu brzmiał: ,,Nie taki wąż straszny". Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o każdym z gatunków węży żyjących w Polsce. Nauczyli się je również rozpoznawać. Wykład był bardzo interesujący, a został zwieńczony quizem sprawdzającym jak uważnie uczniowie słuchali prowadzących. Podczas prelekcji można również było przyjrzeć się z bliska wylince oraz zębom węża Eskulapa.
Bardzo dziękujemy Emilii Kępie i Maksymilianowi Bieniarze za podzielenie się tak szczegółową i przydatną wiedzą na temat polskich węży.
Aktywnie na Roztoczu
W dniach 12-14.06 klasa 2F brała udział w trzydniowej wycieczce do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Pierwszego dnia samochodami terenowymi off road uczniowie wraz z instruktorami pokonywali tor przeszkód po piaszczystych i bagiennych terenach leśnych. Wieczorem klasa wybrała się na nocne podchody z latarkami, gdzie napotykali na różne zagadki i zadania do rozwiązania. Drugiego dnia uczniowie płynęli przepiękną rzeką Tanwią. Mieli możliwość podziwiania urokliwej przyrody puszczy. Atrakcją tego dnia były też zajęcia sportowe z fitnessu oraz wspinaczka po drabince speleologicznej. Na zwiedzaniu renesansowych kamieniczek, ratusza i murów obronnych Zamościa pod opieką przewodnika upłynął dzień trzeci wycieczki.
Paweł Fąk, wychowawca klasy 2F
Trzydniowa wycieczka do Pragi
W dniach 10-12 czerwca tego roku, klasa 2G, zwiedzała Pragę. Jednak zanim dojechaliśmy do stolicy Republiki Czeskiej, zatrzymaliśmy się na Morawach, by podziwiać uroki Morawskiego Krasu. Niedługo po tym jak wysiedliśmy z autokaru, naszym oczom ukazały się zapierający dech w piersiach widok Przepaści Macochy, głębokiej na ok. 180 m. Odbyliśmy także bardzo ciekawą i odrobinę klaustrofobiczną przygodę w Jaskiniach Punkvy, w których to m.in. pływaliśmy łódkami po zalanych wodą podziemnych korytarzach jaskiń.
Drugiego dnia, czekała na nas już sama Praga, a właściwie jej stara część. Wraz z lokalną przewodniczką, podziwialiśmy Hradczany, z Zamkiem Królewskim, Kościołem Witta, Domem Franza Kafki, wspaniałą Herkulową fontanną czy mostem Karola.
Po Hradczanach, udaliśmy się na Starą Pragę zwiedzając główny rynek, Jozefów (dzielnicę Żydowską) i zegar wieży ratuszowej. Następnie, popłynęliśmy na (szalony) rejs po Wełtawie, podziwiając Starą Pragę, Hradczany i Zamek Królewski z poziomu wody.5Nasz ostatni dzień zaczął się przed Praskim Dworcem z imponującymi zdobieniami secesyjnymi. Po wyjściu z autokaru, pomaszerowaliśmy pod konia (jak nazywają to miejsce Prażanie), czyli pod pomnik świętego Wacława, oglądając przy okazji okazały gmach Czeskiego Muzeum Narodowego. W trakcie naszego spaceru po Nowej Pradze (nowej, tj. XIV wiecznej), patrzyliśmy na wspaniałe kamienice w stylu secesyjnym, socrealistycznym a okazjonalnie także kubistycznym. Zobaczyliśmy ponadto ekscentryczne rzeźby Cernego, czyli m.in. głowę Franza Kafki. Odwiedziliśmy też muzeum secesyjnego artysty, malarza plakatów Alfonsa Muchy.
Bardzo dziękujemy naszym opiekunom za wyjazd i opiekę: pani prof. Chyży, pani prof. Klimas i pani prof. Kazimierczak.
Oryginalny Praski humor wraz z niepospolicie piękną architekturą na pewno zostanie z nami na długo.Mikołaj Woch, uczeń klasy 2g
Odcisk palca tu, odcisk palca tam...
W dniu 11 czerwca mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły kom. dr Łukasza Tomala, biegłego badań daktyloskopijnych Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Dr Tomal zaprezentował uczniom wybranych klas pierwszych, drugich i trzecich techniki daktyloskopijne, czyli potocznie mówiąc odkrywania odcisków śladów linii papilarnych na różnych przedmiotach. Druga część spotkania dotyczyła traseologii, czyli śladów odcisków butów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak również samodzielnie wykonać odbitki m.in. swoich palców.
X Racing - przygotowania do światowego finału w toku!
Szkolna drużyna X Racing nie ustaje w przygotowaniach do wystąpienia w światowych finałach "F1 in Schools". W zeszłym tygodniu młodzież przedstawiała swój projekt podczas zebrań rodziców, a w piątek uczestniczyliśmy w wydarzeniu Gazoo Racing w ANWA Toyota. Udział w wydarzeniu połączony był z warsztatami i konsultacjami z zakresu prowadzenia projektu prowadzonymi przez panią Anetę Dziedzinę z ANWA Toyota specjalnie dla naszej drużyny. Młodzi inżynierowie mieli okazję porozmawiać również z innymi miłośnikami motoryzacji, sprawdzić się w roli kierowców rajdowych oraz odbyć szereg rozmów biznesowych. Bardzo dziękujemy ANWA Toyota za wsparcie merytoryczne drużyny X Racing.
Młodzież pracuje równolegle nad projektami bolidu oraz poszukiwaniu środków na realizację projektu. Zapraszamy do odwiedzenia "zrzutki".
Berlin, Berlin
W dniach 27-29 maja kolejna grupa odwiedziła stolicę naszych sąsiadów – Berlin. Co to był za wyjazd! Pierwszego dnia zwiedziliśmy Alexanderplatz, Wieżę Telewizyjną, Berlinerdom, Czerwony Ratusz, Wyspę Muzeów i oczywiście Bramę Brandenburską oraz Reichstag. Następnego dnia zameldowaliśmy się na checkpoint Charlie – słynnym przejściu granicznym miedzy Berlinem wschodnim a zachodnim, oglądaliśmy oryginalne fragmenty muru berlińskiego, a następnie spędzaliśmy czas w muzeum techniki i muzeum historii naturalnej. Berlińskie muzea robią wielkie wrażenie!
Na koniec naszej wyprawy pojechaliśmy do Tropical Island, gdzie wodnym zabawom nie było końca. Duże wrażenie zrobiła na nas wyspa flamingów i niesamowita tropikalna roślinność. Była to też świetna okazja do klasowej integracji w niepowtarzalnych okolicznościach przyrody :)
Dziękujemy naszym opiekunom za wyjazd i opiekę: p. prof. Kozub, p. prof. Lech i p. prof. Żywczak.
Burzliwa historia Berlina, oryginalna architektura i niepowtarzalny klimat tego miasta zostaną z nami na długo.
Złota liczba, ludolfina i liczba Eulera na plaży
Uczniowie klasy 3f byli w dniach od 20 do 25 maja 2024r. na obozie naukowym w Sianożętach. Pełna mobilizacja do zdobywania wiedzy, zdyscyplinowanie, dobry nastrój, aktywność ruchowa towarzyszyły im podczas pobytu nad morzem. Znaleźli czas na realizowanie treści programowych z matematyki i języka angielskiego. Zorganizowali konkurs na plaży na prezentację liczb niewymiernych: złotej liczby, ludolfiny i liczby Eulera. Przygotowane piaskowe wizualizacje wzbudziły zachwyt opiekunów klasy i plażowiczów. Byli na wycieczce rowerowej trasą nadmorską wijącą się pomiędzy bagiennymi oczkami wodnymi. Zdobyli latarnię morską i przy pięknej pogodzie pokonali plażą dziewięciokilometrową trasę z Gąsek do Sianożęty. Byli na wschodzie słońca. Udało im się również zapoznać z historią Kołobrzegu. Usłyszeli o tradycjach warzenia soli, historycznych związkach Krakowa z Kołobrzegiem, festiwalu piosenki żołnierskiej. Poznali Kołobrzeg jako miasto portowe i uzdrowiskowe.
Tygodniowy pobyt nad morzem minął bardzo szybko i pozostawił w nich wielki niedosyt.
Klasę wychowowuje i matematycznie kształtuje pani Anna Kordyka.
Obozujący biolodzy
W dniach 20-24 maja 2024 roku uczniowie klasy 3d wzięli udział w biologiczno-matematycznym obozie naukowym w Gołkowicach Górnych. Podczas obozu nie tylko uczestniczyliśmy w zajęciach ale również podziwialiśmy piękno doliny Dunajca. Pierwszego dnia naszego pobytu udaliśmy się do Starego Sącza by przejść pod bramą Seklerską, która według mieszkańców symbolizuje gościnność, a przejście pod nią ma przynosić szczęście. Zwiedziliśmy także sanktuarium św. Kingi oraz klasztor Sióstr Klarysek. Następnie udaliśmy się na spacer po leśnym molo, którego widoki zapierały dech w piersiach.
Podczas całej wycieczki mieliśmy okazję przyjrzeć się architekturze Starego Sącza i poznać historię tego miejsca.Resztę dni obozu spędziliśmy w Centrum Wypoczynku JordaNova w Gołkowicach Górnych, wokół nowosądeckiej przyrody. Codziennie braliśmy udział w zajęciach z biologii i matematyki. Uczniowie mieli okazję nauki biologii na świeżym powietrzu. Każdego dnia aktywnie spędziliśmy popołudnia np. grając w koszykówkę, tenis stołowy czy badminton. Staraliśmy się spędzać wspólnie wieczory organizując dyskotekę, noc filmową, ognisko i wspólną grę w mafię.
Wycieczka z pewnością była dla nas niezapomnianym doświadczeniem. Zyskaliśmy wiedzę i wyjątkowy czas spędzony razem. Podziękowania dla pani Katarzyny Kuszneruk-Pajorskiej za zorganizowanie obozu, pani Annie Sypniowskiej-Nazar za opiekę i zajęcia oraz pani Wioli Wójcik za organizowanie aktywnego czasu wolnego.
Maltańska przygoda
W dniach 19-26 maja 2024 roku uczniowie klas drugich i trzecich pod opieką p. Magdaleny Bukowiec-Zając, p. Karoliny Jedynak i p. Beaty Wójtowicz wzięli udział w kursie języka angielskiego w Sliemie na Malcie. Wyjazd ten okazał się niezapomnianym doświadczeniem, łączącym naukę języka z odkrywaniem uroków Malty i Gozo.
Głównym celem wyjazdu były intensywne zajęcia językowe, które odbywały się w renomowanej szkole językowej w Sliemie. Uczniowie mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności w mówieniu, pisaniu, słuchaniu i czytaniu pod okiem doświadczonych nauczycieli. Dzięki wyjazdowi uczniowie mogli nie tylko znacząco poprawić swoje kompetencje językowe, ale również przełamać bariery językowe w codziennych sytuacjach, takich jak zakupy czy rozmowy z mieszkańcami.
Podczas wyjazdu uczniowie mieli też okazję zwiedzić wiele maltańskich zabytków i atrakcji. Odwiedziliśmy Vallettę, stolicę Malty, której barokowa architektura, imponujące fortyfikacje i malownicze uliczki zachwyciły wszystkich. W Valletcie zobaczyliśmy również Katedrę św. Jana, znaną z wspaniałych fresków i obrazów Caravaggia. Wzięliśmy też udział w rejsie statkiem wycieczkowym po wielkim Porcie w Valletcie. Rejs po Grand Harbour to niezapomniana przygoda łącząca relaks z edukacją o maltańskim dziedzictwie, podczas której podziwialiśmy malownicze widoki na historyczne fortyfikacje, eleganckie budynki Valletty i kolorowe łodzie rybackie.
Kolejnym przystankiem były Rabat i Mdina, zwana "Cichym Miastem", z ich wąskimi uliczkami i średniowieczną atmosferą, gdzie każdy mógł poczuć ducha dawnych czasów podziwiając tradycyjną architekturę maltańską. W drodze powrotnej zobaczyliśmy klify Dingli oferujące piękne widoki na strome, skaliste wybrzeże i bezkresne morze.
Wycieczka nie mogła się obyć bez wizyty na Gozo, malowniczej wyspie znanej z pięknych krajobrazów i spokojnej atmosfery. Tam zwiedziliśmy Cytadelę w Victorii, która oferuje wspaniałe widoki na całą wyspę. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć miejsce gdzie było słynne Azure Window, naturalne skalne okno, które choć zawaliło się w 2017 roku, wciąż pozostaje jednym z symboli Malty.
Pobyt na Malcie przyniósł wiele korzyści. Oprócz widocznego postępu w nauce języka angielskiego, uczniowie zyskali nowe doświadczenia kulturowe i społeczne. Mieli okazję poznać historię i kulturę Malty oraz skorzystać z jej bogatej oferty turystycznej. Wyjazd ten sprzyjał również integracji uczniów i nauczycieli, budując pozytywne relacje i wzajemne zrozumienie.
Wszyscy uczestnicy wrócili z wyjazdu bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i motywacji do dalszej nauki. Dzięki tej wycieczce uczniowie nie tylko poszerzyli swoje horyzonty językowe i kulturowe, ale także spędzili czas w inspirujący i rozwijający sposób.
Dziesiątka po włosku
W dniach 28.05 - 5.06. 2024 uczniowie naszej szkoły (z różnych klas) mieli możliwość udziału w pielgrzymce „Przez Toskanię do Wiecznego Miasta”. W wyjeździe wzięło udział 36 uczniów oraz 4 nauczycieli naszej szkoły.
Program naszego wyjazdu był bardzo interesujący i sprzyjał poznawaniu pięknych miast, budynków (szczególnie kościołów), dzieł sztuki i tradycji odwiedzanych miejsc.
Nasza podróż rozpoczęła się od zwiedzania Werony, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć słynny Dom Julii z balkonem, który jest uważany za inspirację dla tragedii Szekspira „Romeo i Julia”. Spacerowaliśmy także po starożytnym amfiteatrze Arena di Verona. Kolejnym odwiedzanym miastem była Florencja, serce Toskanii. Podziwialiśmy katedrę Santa Maria del Fiore, znaną ze swojej imponującej kopuły autorstwa Brunelleschiego. Spacerowaliśmy słynnym Mostem Złotników i poznawaliśmy historię miasta i rodu Medyceuszów.
W kolejnym dniu zwiedzaliśmy Sienę i Orvieto. W Sienie zwiedziliśmy Piazza del Campo, gdzie co roku odbywa się słynny wyścig konny Palio. Zachwyciła nas również monumentalna katedra, pełna wspaniałych mozaik i rzeźb. Kolejne miasto- Orvieto - zauroczyło nas swoją majestatyczną katedrą, Duomo di Orvieto, oraz przepięknymi widokami rozciągającymi się z tego położonego na wzgórzu miasteczka. Spacerowaliśmy po malowniczych uliczkach, odkrywając uroki tego miejsca.
Jak wiadomo: wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, dlatego stanowił on jednen z głównych punktów naszej wycieczki. Podczas spaceru po mieście widzieliśmy m.in. Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Piazza Navona, Fontannie di Trevi - i wiele, wiele innych. Nawiedziliśmy cztery bazyliki większe: św. Jana na Lateranie, św. Piotra w Watykanie, św. Pawła za Murami i Matki Bożej Większej. Rzym zachwycił nas swoją wielkością, bogactwem i różnorodnością.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Bolonii, gdzie widzieliśmy słynne wieże Due Torri oraz uczelnię Uniwersytetu Bolońskiego. Przeszliśmy także przez Piazza Maggiore, serce miasta.
Wycieczka była nie tylko okazją do poznania bogatej historii i kultury Włoch, ale również do integracji i zacieśnienia więzi w grupie. Wszystkie odwiedzone miejsca wywarły na nas ogromne wrażenie, a zdobyta wiedza i wspomnienia z pewnością pozostaną z nami na długo.
Program upowszechniania strzelectwa
6 czerwca 2024 w naszej szkole odbyły się zajęcia w ramach „Programu upowszechniania strzelectwa” prowadzone przez Ryszarda Gąsierkiewicza. W zajęciach wzięły udział klasy trzecie. Podczas zajęć uczniowie poznali podstawy obsługi broni palnej. Mieli możliwość oddania strzałów z broni krótkiej i broni długiej na strzelnicy laserowej.
Po treningu strzeleckim uczestnicy mogli skorzystać z ratowniczego punktu szkoleniowego, gdzie mieli okazję przypomnieć sobie resuscytację krążeniowo-oddechową, pozycję boczną ustaloną tzw. „bezpieczną” i przekładanie poszkodowanego z brzucha na plecy. Punkt ratowniczy był prowadzony przez uczniów ze szkolnego koła pierwszej pomocy w składzie: Miłosz (klasa II G), Klaudia (klasa I C), Filip (klasa I G) i Michalina (klasa II G). Na zakończenie szkolenia zostały uczniom wręczone certyfikaty Ministerstwa Sportu i Turystyki. Koordynatorem całego przedsięwzięcia z ramienia szkoły była pani profesor Barbara Durmała.
Innowacje przyszłych inżynierów
Grupa uczniów z klasy 2g: Joanna Węgrzyniak, Artur Osipowicz, Mikołaj Bysiek, Piotr Dudzik, Bartosz Cwykiel, pod opieką nauczyciela fizyki - Pana Andrzeja Pękali brała udział w ogólnopolskim konkursie Droga do przyszłości organizowanym przez Ei System Sp. z o. o. Adepci nauk ścisłych wybrali na pracę konkursową zaprojektowanie oraz wydrukowanie modelu 3d urządzenia, które automatycznie przewozi lekarstwa w szpitalu lub domu opieki społecznej. Drużyna uzyskała w tegorocznej edycji awans do półfinału. Już teraz obiecują, że wrócą po zwycięstwo w przyszłym roku, między innymi dzięki współpracy mentorskiej z Politechniką Krakowską.
Uczniom i opiekunowi serdecznie gratulujemy pomysłu i podejmowanych działań!
Materiał przygotowany przez drużynę. Lektor: Mikołaj Bysiek, montaż: Artur Osipowicz
Tradycje szlacheckie na podstawie Pana Tadeusza
Podkomorzy, niedawno przez powiatu stany
Zgodnie konfederackim marszałkiem obrany.
Miał mundur województwa: żupan złotem szyty,
Kontusz grodeturowy z frędzlą i pas lity,
Przy którym karabela z głownią jaszczurową;
Na szyi świecił wielką szpilką brylantową;
Konfederatka biała, a na niej pęk gruby
Drogich piórek, były to białych czapel czuby
(Na fest kładzie się tylko kitka tak bogata,
Której każde pióreczko kosztuje dukata).
A. Mickiewicz, Pan Tadeusz, Ks. XI, w. 217-226.
W maju 2024 r. odbyły się w naszym liceum warsztaty historyczne zatytułowane "Tradycje szlacheckie na podstawie Pana Tadeusza”. Projekt warsztatów zrealizowaliśmy we współpracy z Fundacją im. Zofii i Jana Włodków. Dzięki uprzejmości Pani dr Agaty Wolskiej, prezes Fundacji, zobaczyliśmy oryginalne pamiątkami pochodzące z epoki Pana Tadeusza. Nauczyliśmy się blazonowania, czyli trudnej sztuki opisu herbu zgodnie z zasadami heraldyki, zapoznaliśmy się z tworzeniem wywodu rodowego, mieliśmy okazję opieczętować dokumenty i listy pieczęciami lakowymi, czy przymierzyć tradycyjny strój polski. Duże wrażenie zrobiło na nas podziwianie przez mikroskop oryginalnych litych pasów kontuszowych. Żywa lekcja historii pozwoliła nam na lepsze zrozumienie tradycji szlacheckich opisanych w Mickiewiczowskiej epopei.
Paulina Dominik, Karolina Jedynak - nauczycielki historii
Chiny dzisiaj – kontrasty i perspektywy
22 maja, w ramach współpracy z Instytutem Konfucjusza, gościliśmy w naszej szkole Pana profesora Łukasza Gacka, pracownika Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, który wygłosił dla nas wykład pt. „Chiny dzisiaj – kontrasty i perspektywy”. Profesor Gacek rozpoczął od omówienia historii tego państwa. Przypomniał, że przez wieki Chiny były jednym z najpotężniejszych imperiów świata, a obecnie są jednym z największych graczy na arenie międzynarodowej. Wykład dostarczył nam wiedzy na temat Chin, ich strategii i roli w globalnym porządku. To ważne, aby móc lepiej zrozumieć motywacje i cele Chin oraz ich ogromny wpływ na współczesny świat.
W wykładzie wzięli udział uczniowie klas 1a, 2a i 3a.
Paulina Dominik – nauczycielka historii
„Monte Cassino – duma i gorycz”
W styczniu 1944 roku alianci rozpoczęli walki o Monte Cassino – kluczowy punkt na mapie niemieckich umocnień, tzw. Linii Gustawa. Przez cztery miesiące krwawych starć nie udało się zdobyć wzgórza. Nocą z 11 na 12 maja do boju weszli żołnierze 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. 18 maja nad gruzami klasztoru zawisła polska flaga i zabrzmiał hejnał mariacki grany przez Emila Czecha. Monte Cassino zostało zdobyte.
W 2024 roku odchodzimy 80. rocznicę tych wydarzeń. Z tej okazji 22 maja gościliśmy w naszej szkole Pana dr. Macieja Korkucia, który wygłosił dla nas wykład zatytułowany „Monte Cassino – duma i gorycz”. Dzięki pasjonującej opowieści Pana doktora mogliśmy lepiej zrozumieć tę ważną część historii Polski i poświęcenie polskich żołnierzy w walce o wolność.
W wykładzie wzięli udział uczniowie klas 1d, 1e, 1g i 3a.
Paulina Dominik – nauczycielka historii
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie