• Aktualności

      • Dziesiątka przedstawia: Cats

      • Przedstawienie w języku angielskim pt. Cats zakończyło pracę niewielkiej grupy teatralnej w roku szkolnym 2022/23. Spektakl został przygotowany na podstawie wierszy T.S. Eliota z cyklu Old Possums Book of Practical Cats a jego premiera zbiegła się z powitaniem w naszej szkole grupy młodzieży z Izraela. Starania uczennic (Anastazja Harężlak 1A, Zofia Arak 2E oraz Zuzanna Szpilczak 2E), ich ciekawa interpretacja wierszy, niezwykłe umiejętności językowe oraz aktorskie otrzymały słowa uznania i oklaski ze strony widowni. Spektakl pozwolił również zwrócić uwagę na muzyczną interpretację utworu Memory z musicalu Andrew Lloyd Webbera Cats w wykonaniu ucznia klasy 2A Michała Durowskiego oraz pomysłowy plakat uczennicy Mileny Kozioł 2A , który zapowiadał to wydarzenie. Dziękuję wszystkim, którzy nawet w najmniejszym stopniu wsparli pracę nasze grupy. Opiekunem grupy jest pani Beata Skałka

      • Uczniowie z Kfar Saba z wizytą w naszej szkole

      • W dniach 21-29 maja, w ramach wymiany uczniowskiej, przyjmowaliśmy w naszej szkole grupę uczniów z Rabin High School w Kfar Saba w Izraelu. Było to niezapomniane siedem dni, podczas których nasi goście w towarzystwie uczniów X LO zwiedzili Kraków oraz Zakopane.  Brali też udział w warsztatach edukacyjnych w Muzeum Galicja oraz w zajęciach taneczno - sportowych przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego X LO.

       Pobyt w Krakowie pozwolił uczniom z Kfar Saba z bliska poznać kulturę, zwyczaje i życie codzienne mieszkańców Polski. Był też doskonałą lekcją historii i geografii. Dzięki znajomości języka angielskiego bariery komunikacyjne nie istniały i młodzież mogła swobodnie rozmawiać na każdy temat ze swoimi rówieśnikami.

       Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty i relacje będą dalej trwały :)

       Opiekunami wymiany były: pani Joanna Kozub oraz pani Sylwia Todys 

      • Co możemy zrobić dla klimatu?

      • Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała klasa 2d, uczestnicząc w cyklu zajęć edukacyjnych - Ostatni Dzwonek dla Klimatu!, organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Środowiska.

       W dniu 23 maja uczniowie wysłuchali wykładu na temat: Klimat. Przyczyny i skutki zmian klimatu, przygotowanego  przez panią Joannę Mieszkowicz - prezes Fundacji Aeris Futoro.Podczas wykładu zostały poruszone bardzo ważne dla nas wszystkich kwestie: efekt cieplarniany, różnice pomiędzy pogodą a klimatem, dziura ozonowa, co może powodować smog, obieg dwutlenku węgla w przyrodzie, ukazanie niebezpiecznych zjawisk pogodowych związanych ze zmianą klimatu, dlaczego klimat się zmienia i jakie są tego skutki. Spotkanie zakończyło się przesłaniem, by  pamiętać o tym, że natura nie potrzebuje nas - ludzi, tylko to my jesteśmy od niej zależni! Dlatego właśnie powinniśmy żyć z nią w zgodzie i dbać o środowisko!

       Drugi wykład z cyklu zajęć edukacyjnych - Ostatni Dzwonek dla Klimatu! odbył się 30.05 i dotyczył tego jak młodzi ludzie mogą przyczynić się do powstrzymania zmian klimatu. Uczniowie kl. 2d poznali plan działania superbohatera - 4xO, który oznacza: 1. Odkryj - jakie są przyczyny i skutki zmian klimatu 2. Oszacuj - WHO szacuje wpływ zmian klimatycznych na przedwczesną śmierć na poziomie 140.000 zgonów rocznie 3. Ogranicz - przetwarzaj, użyj ponownie, odmów 4. Oddziałuj - dawaj dobry przykład, wybieraj odpowiedzialnie, wymagaj i inspiruj w domu, w szkole, wśród znajomych. Podczas wykładu zostały również przedstawione różne sposoby zapobiegania zmianom klimatu, które każdy z nas może wdrożyć w swoim życiu. Należą do nich między innymi: kupowanie produktów od lokalnych producentów, noszenie wielorazowych toreb, butelek, kubków termicznych, korzystanie ze zbiorowego transportu np. pociągów, autobusów, oddanie niepotrzebnych rzeczy potrzebującym, oddawanie zepsutego sprzętu do recyklingu. Spotkanie zakończyło się konkluzją mówiącą o tym, że każdy z nas może przyczynić się do powstrzymania zmian klimatu, nawet w codziennych czynnościach oraz tego, że każdy z nas może zostać  klimatycznym bohaterem.

      • Kofeina pod mikroskopem - Małopolska Chmura Edukacyjna

      • W dniach od 19 do 22 maja uczennice z klasy 2C miały możliwość wzięcia udziału w Weekendowych Warsztatach z Biologii, które odbywały się na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. Grupę serdecznie przywitał pan dr. hab. Paweł Jedynak. Zapoznał nas z zasadami BHP oraz oprowadził nas po jakże ogromnym budynku UJ.

       Pierwsze zajęcia rozpoczęły się o godzinie 9 w sobotę 20 maja. W pierwszej części skupiliśmy się na fotosyntezie, omówiliśmy jej fazy, poszczególne reakcje zachodzące podczas niej i wykonaliśmy doświadczenia. Po krótkiej przerwie przystąpiliśmy do kolejnych warsztatów, których tematem był transport substancji przez błony. Scharakteryzowaliśmy pojęcia osmozy, dyfuzji i plazmolizy. Przeprowadziliśmy również doświadczenia. Tego samego dnia udaliśmy się również do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwiedziliśmy palmiarnię i w wolnej chwili zakupiliśmy roślinki.

        

       21 maja tematami naszych pierwszych zajęć były metabolity wtórne porostów. Wykonaliśmy kilka doświadczeń, poznaliśmy nowe dla nas urządzenia w laboratorium oraz dowiedzieliśmy się o pozytywnym wpływie wyciągów z porostów na człowieka Druga część zajęć dotyczyła kofeiny w różnych substancjach. Zbadaliśmy ile kofeiny znajduje się w danej kawie i herbacie, dowiedzieliśmy się jak kofeina wpływa na nasz organizm oraz poznaliśmy negatywne skutki jej nadmiernego spożywania.

                                                        Wiktoria Przybek, klasa 2C

       Opiekunem grupy jest pani Katarzyna Kuszneruk - Pajorska

      • I miejsce Drużyny X LO w Turnieju Debat Historycznych w Sulejówku

      • Z ogromną radością  informujemy, że drużyna z X LO w składzie Jan Lamik (2a), Karol Omilianowski   (2a), Stanisław Szala (3a) zajęła I miejsce drużynowo w ogólnopolskim Turnieju Debat Historycznych organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. I miejsce dla najlepszego mówcy turnieju przypadło także uczniowi  X LO Stanisławowi Szale.

       27 maja 2023 r. w siedzibie muzeum w Sulejówku drużyna XLO zmierzyła się w potyczce z najlepszymi. Turniej rozpoczęliśmy broniąc tezy: „Jest sierpień 1919 roku. Ta izba uważa, że Józef Piłsudski powinien pomóc gen. Denikinowi w walkach z bolszewikami”. Następnie wylosowaliśmy stronę opozycji w debatach nad tezami: „Ta izba uważa, że współczesne muzea historyczne powinny prezentować różnorodne opinie na temat przeszłości obecne w społeczeństwie i w większym stopniu uwzględniać współczesne konteksty” oraz „Ta izba uważa, że Konstytucja marcowa była lepszą ustawą zasadniczą dla II Rzeczypospolitej niż Konstytucja kwietniowa”.

        

       Po ciężkich zmaganiach z oponentami udało nam się dotrzeć do finału. Temat debaty został wybrany ze względu na przypadającą w tym roku 60-tą rocznicę śmierci Aleksandry Piłsudskiej. Próbowaliśmy obalić tezę: „Ta izba żałuje, że Polki bardziej skupiały się na walce o niepodległość niż o swoje prawa”. 

       Udział w turnieju był dla nas cennym doświadczeniem, a zajęcie I miejsca sprawiło nam sporo satysfakcji i radości. Cieszymy się, że mogliśmy dyskutować na tematy historyczne z naszymi rówieśnikami z całego kraju. Rywalizacja przebiegała w atmosferze wzajemnego szacunku, z poszanowaniem zasad kultury słowa i z wykorzystaniem siły merytorycznych argumentów. Naszym uczniom bardzo dziękujemy i gratulujemy sukcesu!!!
        

       Opiekunowie Szkolnego Klubu Debat Historycznych:

       Paulina Dominik
       Karolina Jedynak

      • Osmoza, plazmoliza, deplazmoliza, konduktometria.. - zajęcia Małopolskiej Chmury Edukacyjnej

      • dniach 19-21 maja uczennice klasy 1B miały okazję uczestniczyć w Warsztatach Weekendowych realizowanych w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna - nowy model nauczania na Uniwersytecie Rolniczym. Na wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa po wprowadzeniu i zapoznaniu z zasadami bezpiecznej pracy w laboratorium biochemicznym i mikrobiologicznym odbyły się zajęcia prowadzone przez dr. inż. Paulinę Supel. Dzięki zajęciom mogłyśmy zapoznać się z technikami barwienia mikrobiologicznego ze wskazaniem możliwości ich zastosowania dla wybranych rodzajów drobnoustrojów oraz przeprowadzić doświadczenia w części praktycznej wykorzystując podane techniki. Drugie zajęcia odbyły się pod opieką dr. Anny Kosteckiej-Gugały. W części teoretycznej przedstawiona została budowa chemiczna i właściwości błon eukariotycznych, następnie na przykładach doświadczeń zaobserwowały zjawisko osmozy, plazmolizy, deplazmolizy, przepuszczalności błony oraz zastosowanie konduktometrii do oceny odporności roślin na stres ujemnych temperatur.  W trakcie trwania projektu uczennice dostały również możliwość odwiedzenia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

       Maria Idziak, uczennica klasy 1B

       Opiekę nad uczennicami sprawuje pani Katarzyna Kuszneruk-Pajorska

      • Mimoza - wrażliwość pod mikroskopem

      • Dnia 17.05 wraz z uczestnikami Chmury Biologicznej udaliśmy się na wydział biochemii, biofizyki i biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem zajęć były szybkie ruchy roślin, czyli widoczne po krótkim czasie reakcje roślin na bodźce środowiskowe. Po przyjściu na kampus, zostaliśmy rozdzieleni do dwóch grup i podążyliśmy labiryntem korytarzy przed siebie. Pomimo ulewnej pogody, sale laboratoryjne przywitały nas promienną atmosferą  nie tylko dzięki sporym lampom, których funkcję odkryliśmy później. Prowadzący wykładowcy opowiadali z zafascynowaniem o mechanizmach w tkankach roślinnych. Odpowiadali na nasze pytania i udzielali wskazówek odnośnie obserwacji.

       Po niedługim wstępie, dostaliśmy pierwsze probówki. Liście moczarki kanadyjskiej umieściliśmy na szkiełkach podstawowych i wsunęliśmy pod mikroskopy. Wystarczyła tylko chwila, żeby zawartość komórek zaczęła poruszać się pod wpływem światła z lampek. Następnie robiliśmy własne preparaty z paproci oraz zarodników skrzypu. W tych pierwszych pod wpływem soli, zauważyliśmy zamykanie się aparatów szparkowych.Kolejnym krokiem było sprawdzenie, jak niektóre rośliny reagują na bodźce mechaniczne. Największym zainteresowaniem cieszyła się mimoza. Pod najmniejszym dotykiem jej liście składały się i przylegały do łodygi. Energię na ten proces pozyskiwały z wcześniej ustawionych lamp. Nie zabrakło również muchołapek ani dzbaneczników (te ostatnie nie mają zdolności ruchu). Wykłady były przydatnym dopełnieniem naszych lekcji. Możliwość zobaczenia na żywo tych mechanizmów odświeżyła naszą wiedzę i uzupełniła ją o wartościowe informacje. Samo przebywanie w laboratorium, ubraną w biały fartuch, pozwoliło wczuć się w przyszły, wymarzony zawód. Uważam, że odwiedzanie uniwersytetu pozwala nam zbliżyć się do naszych pasji i zainteresowań. Rozwija to nasze umiejętności oraz sposób patrzenia na świat, między innymi ten naukowy. Dlatego warto szukać okazji do poszerzenia swoich granic. 

       Julia Filipiak, uczennica klasy 2c

       Opiekę nad grupą sprawuje pani Katarzyna Pajorska - Kuszneruk

      • Wiadomość z ostatniej chwili! Mamy to!

      • Choć ukazały się dopiero dwa numery szkolnego magazynu „DYCHA”, Jury 43. Małopolskiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży doceniło pracę redaktorską i dziennikarską pod przewodnictwem Gosi Jasińskiej i postanowiło przyznać Redakcji NAGRODĘ, którą wręczono na Gali w teatrze Groteska 15 maja 2023 roku. Dobrym duchem i okiem korektorskim Dychę wspiera i ogarnia pani Cecylia Czopek - nauczycielka języka polskiego.

       Na zdjęciu redaktorka naczelna - Gosia Jasińska oraz autorka tekstów - Victoria Jawornicki.

       Festiwalową I NAGRODĘ w kategorii Poezji otrzymała Julia Filipiak z klasy II c, laureatka XXI Szkolnego Konkursu Literackiego, wyróżniona też w VII Konkursie Poetyckim im. E. Guśpiel (w 2022 r.)

       Powyżej wiersz Julii, który wybrzmiał w przestrzeni teatru Groteska.

      • X Racing, czyli Dziesiątkowicze w konkursie F1 in Schools

      • Grupa pasjonatów - uczniów Dziesiątki, połączyła swoje siły i stworzyła drużynę X Racing.

       Postawili przed sobą konkretny cel, czyli rywalizację w prestiżowych zawodach F1 in Schools - edycja Polska, które są uznawane za największy i najbardziej ekscytujący projekt edukacyjny na świecie oparty na STEM (Sciences-Technology-Engineering-Mathematics).

       Jak planowali – tak zrobili! Ich bolid okazał się najszybszym pojazdem w polskiej edycji F1 in schools! W ostatecznej klasyfikacji uplasowali się na miejscu 3.

        

       Udział w konkursie rozpoczął się od marzenia Josha i Adama, a do sukcesu przyczynili się również: Krzysztof, Mateusz i Paweł, a wszystko to pod opieką i czujnym okiem pana Andrzeja Pękali - nauczyciela fizyki wspierającego uczniów z pasjami. Uczniowie mogli liczyć nie tylko na pomoc nauczycieli, rodziców Dziesiątkowiczów, ale także absolwentów, studentów i ekspertów z AGH i PK oraz sponsorów, dzięki którym możliwy był udział w konkursie.

       Jesteśmy niezmiernie dumni z sukcesu naszej drużyny. Mamy nadzieję, że to dopiero początek realizacji planów i marzeń.

      • KOCHAM KINO! Jubileuszowe spotkanie z Absolwentem

      • Dnia 21 kwietnia 2023 mieliśmy ogromną przyjemność gościć wybitnego Absolwenta naszej szkoły, reżysera filmowego i scenarzystę - Pana Macieja Bochniaka. Nasz gość jest absolwentem Wyższego Studium Scenariuszowego PWSFTviT w Łodzi,a obecnie członkiem Gildii Reżyserów Polskich. Zadebiutował filmem fabularnym Disco Polo w 2015 r. obejrzanym przez ponad 800 tysięcy widzów, za który otrzymał nagrodę im. Janusza Morgensterna za najlepszy debiut. Wśród licznych dokonań artystycznych znalazły się popularne seriale telewizyjne takie jak Szadź i Diagnoza dla stacji TVN, Belfer (sezon 2) dla Canal+ oraz The OFFICE PL (sezon 1 i 2). W dorobku naszego gościa są też filmy dokumentalne takie jak Ethiopique. The Revolt of Soul (HBO) czy Miliard szczęśliwych ludzi (HBO).

       Na spotkaniu pan Maciek zabrał nas w niezwykłą podróż po magicznym świecie kina. Biorąc na warsztat swój ostatni film fabularny pt. Magnezja, opowiedział nam o procesie powstawania dzieła filmowego  od momentu pierwszej inspiracji do produktu finalnego, który oglądamy w kinie. Niewielu z nas zdawało sobie sprawę, jak ogromna praca musi być wykonana, aby stworzyć kreację świata w filmie. Konieczne są długie przygotowania, aby poznać realia historyczne, w których osadzony jest scenariusz, a następnie stworzyć stroje, wybrać właściwych aktorów i rozpisać każdą ze scen w najdrobniejszych szczegółach. Opowieść o tym wzbogacona prywatnymi materiałami reżysera, okazała się naprawdę fascynująca dla zgromadzonej publiczności. Oczywiście znalazł się też czas na zadawanie pytań oraz zdobycie autografów. Trzymamy kciuki za kolejne projekty artystyczne naszego gościa i zapraszamy do kin!
       Szczególne podziękowania składamy  pani profesor Iwonie Czerwińskiej za zaproszenie swojego wychowanka do naszej szkoły.

       Organizatorką spotkania była pani Dorota Pruta, nauczycielka języka angielskiego

      • „DUCH DZIEJÓW” - POKAZ PRZEDPREMIEROWY

      • „Ja was poprowadzę! Do ducha was poprowadzę! Jeszcze będziecie mnie po rękach całować! Jeszcze będziecie tacy jak my!” - mówi prokurator Scurvy do SajetanaTempe, szewca, i jego czeladników, zapowiadając rewolucję przeciw burżujom i złośliwemu nowotworowi kapitału.

       „Dawni zagwazdrani naukowcy opisywali przeszłość, by usprawiedliwić rządy tych, którym służyli. My przepowiadamy przyszłość!” - chwali się Hiper-Naukowczyni wzorowana na postaci Witkacowskiego Hiper-Robociarza, ale jakże inna, jakże nowoczesna! Nie, nie powiemy Wam wszystkiego o najnowszej sztuce Nietutejszych, której przedpremierowy pokaz odbył się w MDK im. A. Bursy, nie zdradzimy zbyt wielu szczegółów. Chcemy tylko połechtać Waszą ciekawość, zanim Wam pokażemy, jak rewolucja pożera własne dzieci i zmienia się z wielkiej idei w Tuwimowskie „ideolo”, a potem to już wszystko jest... wybambronione. „Duch dziejów” - spektakl złożony z fragmentów „Szewców” S. I. Witkiewicza i „Balu w operze” J. Tuwima, inspirowany tekstami E. Gomringera i... Ralpha Kaminskiego - zagości na szkolnej scenie jeszcze w bieżącym roku szkolnym. A na razie kilka zdjęć z festiwalowej sceny w MDK.

      • Nietutejsi wyróżnieni w XXXIV Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych

      • 19 kwietnia 2023 r. odbyła się Gala XXXIV Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych, zorganizowanych pod koniec marca przez Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie.

       Nasi dzielni Nietutejsi otrzymali z rąk szacownego Jury dyplom Wyróżnienia za spektakl „Romantyczność”, na który złożyły się trzy ballady Adama Mickiewicza. Adaptacja sceniczna utworów została zrealizowana w dwustulecie ogłoszenia drukiem pierwszego tomu poetyckiego naszego wieszcza narodowego, jako zwieńczenie obchodów Roku Romantyzmu w naszej szkole, gdzie była kilkakrotnie prezentowana i ciepło przyjęta przez publiczność. A więc: „Miej serce i patrzaj w serce!

      • XXI Szkolny Konkurs Literacki

      • 19 kwietnia 2023 roku został rozwiązany XXI Szkolny Konkurs Literacki pod hasłem: To jest prawda nieprawda / i innej prawdy nie ma (S. Barańczak, „Określona epoka”). Już przed zapowiedzianą godz. 14.00 zaczęli się zbierać w auli uczestnicy konkursu i zaproszeni goście. Uroczystość otworzyła Pani Dyrektor Tamara Cieśla, gratulując obecnym twórczych talentów i zapowiadając publikację plonu SKL z całego dwudziestolecia. Gdy emocje sięgnęły zenitu, nastąpiło odczytanie Protokołu z posiedzenia Jury (w osobach Magdaleny Węgrzynowicz - Plichty i Marzeny Dąbrowy Szatko) oraz rozdanie nagród i dyplomów.

       A oto fragmenty Protokołu:

       GRAND PRIX otrzymuje Kalina Smoczyńska (kl. I a) za poemat „Tsunami”

       W KATEGORII PROZY

       Pierwszą Nagrodę otrzymuje:

       Barbara Buzała (kl. III d) za utwór „Nekromanta”

       Drugą Nagrodę ex aequo otrzymują:

       Zofia Nowak (kl. I a) za utwór „Niewystarczalni”

       Kacper Ścibor (kl. II e) za utwór (fragmenty powieści) „Nie ma dwóch”

       Trzecią Nagrodę otrzymuje:

       Zuzanna Szpilczak (kl. II b) za utwór „Świadomość”

       W KATEGORII POEZJI

       Pierwszą Nagrodę ex aequo otrzymują:

       Julia Filipiak (kl. II c) i Julia Bielańska (kl. I f) za zestawy wierszy

       Drugą Nagrodę ex aequo otrzymują:

       Maria Świętek (kl. I a) za zestaw wierszy i Gabriela Sajdak (kl. III b) za wiersz ***

       Trzecią Nagrodę otrzymuje:

       Katarzyna Baziur (kl. III b) za zestaw wierszy

        

       Równorzędne Wyróżnienia otrzymują:

       Nadzieja Biegun (kl. IV d) za wiersz „Żałuję”

       Barbara Buzała (kl. III d) za wiersz „Punkty do osiągnięcia”

        

       Nagrody Specjalne za poezję zaangażowaną otrzymują:

       Miłosz Kasperczyk (kl. IV f) za zestaw wierszy

       Aleksander Pawlik-Brzeszkiewicz (kl. I c) za wiersz „Moja Polska”

       Część oficjalną spotkania zakończyła krótkim podsumowaniem wieloletnia Jurorka naszego konkursu, krakowska poetka, krytyczka literacka i wydawczyni, Pani Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, podkreślając wagę twórczego doświadczenia w życiu (młodego) człowieka. Następnym punktem były swobodne rozmowy warsztatowe z Jury, wspólne dyskusje o najlepszych rozwiązaniach literackich, o nowym, zindywidualizowanym języku „młodej” poezji i prozy. Oby zaowocowały w dziełach naszych Laureatów, którym życzymy wielu sukcesów!

       Marzena Dąbrowa Szatko, nauczycielka języka polskiego

      • „Witaj Maj! Piękny Maj, u Polaków błogi raj”

      • Drodzy Uczniowie Dziesiątki!

       Zachęcamy Was do radosnego świętowania!

       Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej - to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku obchodzone 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało - Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

       NARODOWE ŚWIĘTO 3 MAJA - w tym roku obchodzone  z okazji 232. rocznicy uchwalenia  Konstytucji 3 Maja, która była wielkim  osiągnięciem polskiego parlamentaryzmu, a także  świadczyła o jedności narodu. Konstytucja przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej (nazwany później Wielkim) w dniu 3 maja 1791 roku w Warszawie była pierwszą w Europie i drugą w świecie nowoczesną konstytucją.

        

       Zachęcamy do odwiedzenia strony Zamku Królewskiego oraz strony Niepodległa .

      • Drodzy Abiturienci..

      • Drodzy Abiturienci, 

       w dniu ukończenia nauki w X Liceum Ogólnokształcącym, pragnę podziękować Wam za spędzone wspólnie cztery lata, które obfitowały w czasem trudne, a czasem zachwycające i niezwykle miłe chwile i wydarzenia. Głęboko ufam, że ten szkolny czas będziecie wspominać równie serdecznie, jak ci wszyscy  absolwenci, którzy tak chętnie wracają do nas , czasem po bardzo wielu latach.  W sposób szczególny zapisujecie się na kartach Kroniki szkolnej – jesteście pierwszym od prawie dwudziestu lat rocznikiem, który ukończył na powrót czteroletnie liceum  a przypada to w roku Jubileuszu 70 – lecia istnienia naszej Szkoły. Gratuluję sukcesów i osiągnięć w nauce oraz w rozwijanych poza Szkołą  sportowych, artystycznych, naukowych  zainteresowaniach i pasjach.

       Na najbliższe dni życzę Wam wiary we własne siły, optymizmu i ogromu szczęścia, a na maturze tylko wymarzonych – bo pewnie takie są, tematów.

       Życzenia składam w imieniu własnym oraz Nauczycieli i Pracowników Szkoły.

       Połamania piór na maturze!

       Tamara Cieśla

       Dyrektor X LO

      • Wiosenne Indywidualne Biegi Przełajowe - LICEALIADA

      • 17 kwietnia 2023 roku, na terenach zielonych wokół Com Com Zone, odbyły się indywidualne biegi przełajowe  w ramach Krakowskiej Licealiady Młodzieży. W zawodach wzięło udział 26 krakowskich szkół średnich.

        

       Uczniowie X L.O. startowali w różnych kategoriach wiekowych:

       • Dziewczęta rocznik 2007: Julia Piech 2B, Julia Suzanowicz 2B
       • Dziewczęta rocznik 2006 i młodsze: Aleksandra Waszczyszyn 3D, Wołos Maja 2E
       • Dziewczęta rocznik 2005: Julia Jakóbek 3D
       • Chłopcy rocznik 2007: Piotr Plezia 1A, Piotr Siuta 1G
       • Chłopcy rocznik 2006: Eryk Bąk 3E, Konrad Gacek 3E, Karol Wilk 2E, Franciszek Simlat 2E
       • Chłopcy rocznik 2005: Kacper Malinowski 3F, Maciej Bogacki 3D.

       Najwyższe miejsca zajęli uczniowie:

       Piotr Plezia 1A -  11 miejsce na 52 osoby startujące,

       Julia Suzanowicz 2B – 12 miejsce na 40 osób startujących,

       Eryk Bąk 3E – 13 miejsce na 53 osoby startujące.

        

       W pierwszej 20-stce dodatkowo sklasyfikowali się: Piotr Siuta 1G, Konrad Gacek 3E i Maciej Bogacki 3D. W klasyfikacji drużynowej, na 26 startujących szkół, nasi chłopcy zajęli 15 miejsce, a  dziewczęta 20.

        

       Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w działalność sportową i serdecznie zachęcam naszą młodzież do uprawiania biegów w wolnym czasie, aby nasi uczniowie mogli zaprezentować jeszcze wyższą formę fizyczną na jesiennych zawodach.
        

       Wioletta Wójcik,
       nauczyciel wychowania fizycznego

      • Warsztaty historyczne

      • W kwietniu i maju 2023 r. odbywają się w naszym liceum warsztaty historyczne zatytułowane "Tradycje szlacheckie na podstawie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza”. Projekt warsztatów realizujemy we współpracy z Fundacją im. Zofii i Jana Włodków. Dzięki uprzejmości Fundacji i jej wiceprezes dr Agaty Wolskiej mamy możliwość zapoznania się z oryginalnymi pamiątkami polskiej szlachty z epoki Pana Tadeusza. Uczniowie mają okazję poznać budowę herbu, drzewa genealogicznego czy stroju szlacheckiego.

      • Przyrodnicza sobota - patronat Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

      • W dniu 22 kwietnia uczniowie klas 1B, 1C i 1D mięli okazję uczestniczyć w zajęciach w ramach patronatu Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego nad naszą szkołą. W Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych pod opieką pani profesor Katarzyny Kuszneruk-Pajorskiej odbyły się kolejno: wykład, zajęcia terenowe oraz laboratoryjne.

       W trakcie wykładu zatytułowanego: Ewolucja w laboratorium prowadzonego przez prof. dr hab. Pawła Koteja uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu ewolucjonizmu oraz poznali różne typy eksperymentów ewolucyjnych przeprowadzanych obecnie, takich jak quasi-eksperymenty, laboratoryjny dobór naturalny czy eksperymenty z doborem sztucznym. Ponadto, podczas jego trwania młodzi biolodzy zostali zaznajomieni z przykładami organizmów, dzięki którym na własne oczy można zobaczyć prawdziwość teorii ewolucji Karola Darwina.

       Około południa uczniowie uczestniczyli w zajęciach terenowych dotyczących bioróżnorodności terenów otwartych i jej zagrożeń prowadzonych przez dr Joannę Kajzer-Bonk. Podczas przechadzania się po terenach należących do uniwersytetu uczniowie mogli obserwować wiele gatunków w ich naturalnym środowisku. Szczególną uwagę poświęcono zorzynkowi rzeżuchowcowi - motylowi, którego znakowania uczniowie byli świadkami, trującemu zawilcowi gajowemu oraz jaszczurce żyworódce. Zajęcia odbywały się przy akompaniamencie śpiewów ptaków charakterystycznych dla tej pory roku - pierwiosnka i kopciuszka.

       Emilia Steczko, uczennica klasy 1d

       22 kwietnia uczniowie klas pierwszych wzięli udział w warsztatach dotyczących laboratoryjnej hodowli tkanek rozrodczych. Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się wielu nowych informacji związanych z układem rozrodczym człowieka i świni. Jak się okazało mają one ze sobą dużo wspólnego. Po części teoretycznej mogli przejść do części praktycznej, która polegała na założeniu hodowli pęcherzyków owulacyjnych lub ciałek żółtych. Przy pomocy pań prowadzących nasi uczniowie zmierzyli się z profesjonalnym sprzętem laboratoryjnym, podczas odcinania wcześniej wspomnianych tkanek. Następnie umieścili je w pojemnikach z pożywką, które zostały przeniesione do inkubatorów pod dalszą obserwację. Zadanie to wymagało precyzji i dokładności, jednak nasi uczniowie doskonale sobie z nim poradzili. 

       Paulina Kowalczyk, uczennica klasy 1B