26 lutego na scenie w Auli szkolnej X LO gościliśmy Szczep Fioletowej Trójki im. Tadeusza Kościuszki. Aktorskie popisy zuchenek Podgórskiej Gromada Zuchenek "Wesołe Wicherki" obserowali rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Organizatorką przedsięwięcia w X LO była nasza uczennica - Marta Putkowska.
Zdjęcia: Fryderyk Szandała
Aktualności
"Wesołe Wicherki" na scenie X LO
Sobota w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
W sobotę 26 lutego 2022 młodzież naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uczniowie klas biologiczno-chemicznych: 1d i 3c pod opieką p. Katarzyny Kuszneruk-Pajorskiej uczestniczyli w warsztatach dotyczących alternatywnych modeli stosowanych w badaniach biomedycznych oraz dotyczących biologii owadów na przykładzie świerszcza domowego.Pierwsze warsztaty prowadziła pani dr Magdalena Widziołek. W czasie zajęć uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat organizmów modelowych a następnie tworzyli preparaty mikroskopowe larw danio pręgowanego w różnych etapach rozwoju. Wykorzystywali pipety automatyczne, odczynniki chemiczne, obserwowali otolity, oczy, mózg i bijące serce larw, mieli także możliwość poznania mikroskopu konfokalnego oraz mikroskopu szerokiego pola.
Drugie warsztaty prowadziła pani dr Anna Jabłońska. W trakcie tych zajęć uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat systematyki stawonogów oraz ich zróżnicowania pod względem: rozmiarów ciała, budowy zewnętrznej i wewnętrznej, zasiedlanych środowisk oraz trybu życia. Uczniowie mieli możliwość posługiwania się mikroskopem stereoskopowym a podczas wykonywania sekcji analizowali budowę wewnętrzną świerszcza domowego.
Kolejne sobotnie warsztaty na Uniwersytecie Jagiellońskim były bardzo interesujące, a młodzież mogła w sposób praktyczny wykorzystać zdobytą wiedzę.p. Katarzyna Kuszneruk - Pajorska
Wyślij pączka do Afryki
W miniony czwartek nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji "Wyślij pączka do Afryki" organizowanej przez braci Kapucynów. Z okazji tłustego czwartku za symboliczną kwotę można było kupić pączki, a wszystkie zebrane pieniądze przekazane zostały misjonarzom działającym w Afryce, aby nieśli konieczną pomoc potrzebującym, szczególnie dzieciom wymagającym opieki medycznej, pożywienia, a także edukacji. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać ponad 1000 zł, za co bardzo dziękujemy zarówno uczniom, jak i nauczycielom, którzy przyłączyli się do zbiórki.
Zachęcamy do brania udziału w kolejnych zbiórkach i akcjach oraz do niesienia pomocy potrzebującym!
Szkolny Wolontariat
I Zawody w slalomie gigancie o Puchar Dyrektora X LO w Krakowie
W miniona sobotę uczniowie X LO oraz rodzice uczniów X LO spotkali się w Białce Tatrzańskiej na I Zawodach w slalomie gigancie o Puchar Dyrektora X LO w Krakowie.
Rywalizacja nie przysłoniła dobrej zabawy, a również i ten wyjazd przyczynił się do integracji uczniów i rodziców.
Pierwsze miejsce w grupie dziewcząt wywalczyła nasza Przewodnicząca Szkoły - Ola, w grupie chłopców młodszych oraz grupie chłopców starszych zwyciężyło dwóch Karolów. Natomiast podium w grupie rodziców - mężczyzn - pierwsze miejsce wywalczył pan Wilk przed panem Rozumkiem.
Pogoda dopisała, ale śnieg już sygnalizuje nadchodzącą wiosnę.
Dziękujemy Przewodniczącemu Rady Rodziców, Panu Rafałowi Rozumkowi za zorganizowanie sobotnich wyjazdów oraz zawodów we współpracy z Klubem Lider.
Szczególne podziękowania dla jednego z rodziców uczniów X LO, który był sponsorem czapek dla wszystkich uczestników.Zwycięzcom gratulujemy i mamy nadzieję, że sobotnie wyjazdy narciarskie X LO powrócą wraz z kolejnym sezonem narciarskim.
__
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Profesor Jadwigi Jerschiny, zasłużonej dla X Liceum Ogólnokształcącego nauczycielki języka polskiego. Pani Profesor pozostanie w naszej pamięci jako osoba oddana młodzieży, zawsze życzliwa i serdeczna w kontaktach z ludźmi.
Rodzinie zmarłej Pani Profesor składamy najszczersze kondolencje.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy Administracji.
Konkurs literacki „ZAWSZE RÓŻEWICZ”
13 stycznia 2022r. grupa młodzieży naszego liceum pod opieką p. prof. Lidii Wierzbickiej
wzięła udział w spotkaniu finałowym Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Zawsze Różewicz” zorganizowanego przez Krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuki oraz Centrum Młodzieży im. H. Jordana. Spotkanie odbyło się w Instytucie Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród finalistów konkursu znalazła się uczennica klasy 2b Sara Kubic, której serdecznie gratulujemy.
Po uroczystości wręczenia nagród i dyplomów uczniowie pochylili się nad tekstami wierszy
Różewicza w ramach warsztatów prowadzonych przez pracowników naukowych Wydziału Polnistyki UJ. Udział w konkursie wpłynął znacząco na rozwój zainteresowania poezją Różewicza wśród młodzieży.
Mamy to! Nasza szkoła otrzymała Złotą Tarczę!
Z ogromną dumą i przyjemnością informujemy, że w tegorocznym rankingu „Perspektyw” dla liceów ogólnokształcących,
X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
otrzymało ZŁOTĄ TARCZĘ,która jest znakiem jakości Naszej Szkoły.
Zdobycie najwyższego miejsca w ogólnopolskiego Rankingu Liceów Ogólnokształcących Perspektywy jest dla Naszej Szkoły zasłużonym powodem do dumy. Świadczy to o wysokim poziomie nauczania, a także o dobrej atmosferze panującej w szkole, tworzonej wspólnie przez ambitnych uczniów, znakomitą kadrę i wspierającą Dyrekcję.
W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki z egzaminów maturalnych podstawowych (30%), egzaminów rozszerzonych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). W stosunku do zeszłorocznego zestawienia awansowaliśmy w Rankingu Ogólnopolskim o ponad 70 miejsc.
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie jest wśród 200 najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce, wśród 20 najlepszych w Małopolsce i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2022".
Wyniki rankingu dostępne są na stronach:
* ranking główny liceów
* ranking małopolski
"Przede wszystkim cierpliwość i samodzielność"
"Na pewnym poziomie żeglarstwa, to już kwestia indywidualnego wychodzenia ze strefy komfortu, przesuwania granic wytrzymałości fizycznej oraz odporności psychicznej, przełamywania barier, które ma każda zawodniczka czy zawodnik we własnej głowie"
Zapraszamy do lektury wywiadu z naszą uczennicą Adeliną Wietki, Mistrzynią Polski Juniora Młodszego Dziewcząt 2021 w klasie Laser 4.7/ILCA 4, którego udzieliła dla kwartalnika "Morze". (Morze, nr 4/2021, zima 2021)
Dziesiątka na stoku!
W minioną sobotę uczniowie X LO szusowali na nartach w Białce Tatrzańskiej, poprawiając swój styl jazdy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów Polskiego Związku Narciarskiego na stoku Kaniówka.
Cykl 3 wyjazdów został zorganizowany przez Radę Rodziców, działającą w naszym Liceum. W wyjazdach brało udział 30 uczniów naszej szkoły. Planowany jest kolejny cykl 3 wyjazdów po feriach zimowych.
Rada Rodziców X LO
Życzenia świąteczne
Wszystkim Nauczycielom, Uczniom i Rodzicom składam najlepsze życzenia spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślnego Nowego Roku 2022.
Tamara Cieśla,
dyrektor X LOObraz: Fra Angelico i Fra Filippo Lippi, Pokłon Trzech Króli, Palazzo Medici Riccardi, Florencja, Włochy, obecnie National Gallery of Art, Stany Zjednoczone.
Pomagamy!
Drugie miejsce w konkursie "Manager roku"
15 grudnia uczniowie klasy 3l: Kamil Wilkołek, Dawid Żuk oraz Michał Grabski uczestniczyli w uroczystej Gali rozdania nagród w konkursie Manager Roku.
Podczas dwumiesięcznej rywalizacji w prowadzeniu wirtualnego Klubu Fitness z wykorzystaniem symulacji Revas okazali się najlepsi w swojej grupie. W dwudniowym finale online 30.11 -1.12 2021 wcielili się w managerów restauracji.
Okazali się dobrymi menedżerami, specjalistami w wielu dziedzinach, po trosze biznesmenami, psychologami, mediatorami i wzorami do naśladowania. Działali pod ogromną presją czasu. Ostatecznie zajęli zaszczytne drugie miejsce.
Ich wysiłek i zaangażowanie został nagrodzony licznymi nagrodami indywidualnymi oraz dla szkoły. X LO otrzymało m:in: bon na 500 zł na zakup Symulacji Revas, grę planszową EU on boardUczniowie zostali nagrodzeni licznymi publikacjami książkowymi, różnego rodzaju gadżetami pozyskanymi od sponsorów konkursu oraz każdy z nich otrzymał Smartwatch AMAZFIT T-Rex.
Serdecznie gratulujemy!
pani Aneta Depczyńska
Patronat UJ
W sobotę 11 grudnia 2021 młodzież naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uczniowie następujących klas: 1d, 2d, 3c, 3d oraz 3i pod opieką P. Katarzyny Kuszneruk-Pajorskiej uczestniczyli w warsztatach dotyczących DNA.Pierwsze warsztaty prowadziły panie: dr hab. Małgorzata Grzesiak oraz mgr Kinga Kamińska. W czasie zajęć uczniowie mieli możliwość izolacji własnego DNA z komórek nabłonkowych policzka. W grupach 2-3 osobowych uczniowie budowali modele DNA. Na koniec uczestniczyli w krótkim quizie na temat budowy, znaczenia i historii odkryć naukowych związanych z DNA.
Drugie warsztaty prowadziła pani dr Anna Michalik. W trakcie tych zajęć uczniowie poznali laboratorium i wykorzystywany w nim nowoczesny oraz bardzo precyzyjny sprzęt laboratoryjny. Po krótkim szkoleniu wykorzystując pipety automatyczne, uczniowie przygotowali materiał potrzebny do przeprowadzenia PCR. Tym samym ich próbki posłużyły do powielenia DNA. Uczniowie przeprowadzili również rozdział cząstek DNA w żelu elektroforetycznym pod wpływem pola elektrycznego, czyli elektroforezę DNA. Efekt elektroforezy mogli obejrzeć po przeniesieniu obrazu z transiluminatora na monitor komputera.
Sobotnie warsztaty były fascynujące, a młodzież mogła się przekonać jak wygląda prawdziwa praca w laboratorium, praca która wymaga dociekliwości, cierpliwości i precyzji.
p. Katarzyna Kuszneruk - Pajorska
40. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce
13 grudnia 2021 r. przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Przyczyną było malejące poparcie dla polityki władz państwa polskiego i rosnąca zależność od Związku Radzieckiego. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani.
Większość Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego dowiedziała się nad ranem w niedzielę 13 grudnia 1981 r. Nie działały telefony, telewizja, radio zaś nadawało muzykę poważną. O godz. 6.00 wyemitowano przemówienie Jaruzelskiego, o 9.00 powtórzono je w telewizji. Ogłosił on powstanie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która przejęła rządy w kraju. Twierdził, iż wprowadzenie stanu wojennego nastąpiło w chwili ostatecznego zagrożenia: „Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. […] Już nie dni, ale godziny przybliżają ogólnonarodową katastrofę”. O doprowadzenie do konfrontacji oskarżył przywódców „Solidarności”: „Awanturnikom trzeba skrępować ręce, zanim wtrącą ojczyznę w otchłań bratobójczej walki”. Spikerzy ubrani w wojskowe mundury w kolejnych godzinach podawali, jakie ograniczenia nałożył na Polaków stan wojenny.
Zakazano strajków, manifestacji i wszelkich akcji protestacyjnych. Wprowadzona została godzina milicyjna od 22.00 do 6.00. Setki zakładów zmilitaryzowano, zapowiadając, iż strajk w nich równoważny jest dezercji, a więc grozi zań kara śmierci. Przerwano łączność telefoniczną, wszystkie przesyłki pocztowe objęła cenzura. Zamknięte zostały granice, bez specjalnej przepustki nie można było także opuścić miejsca zamieszkania. Zawieszono wszystkie organizacje społeczne, w tym związki zawodowe. Nadawano tylko jeden program telewizyjny i radiowy, zawieszono wydawanie większości pism. Na kilka tygodni zawieszono pracę szkół wyższych i lekcje w szkołach.
Atmosferę grozy potęgowały czołgi, transportery opancerzone i wojskowe patrole na ulicach miast. Wobec braku dostępu do informacji krążyły najróżniejsze pogłoski. Ponieważ samo pojęcie „stan wojenny” nie było znane (wcześniej mówiono o stanie wyjątkowym), wiele osób interpretowało jego wprowadzenie jako oznakę wybuchu wojny. Wkrótce okazało się, że rzeczywiście trwa wojna – z własnym narodem.
Zachęcamy wszystkich do udziału w ogólnopolskiej akcji Zapal Światło Wolności.
13 grudnia 2021 r. o godz. 19.30 zapalamy w oknach świece symbolizujące pamięć o ofiarach stanu wojennego, a jednocześnie nasze przywiązanie do wolności.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z wydarzeniami tamtego okresu poprzez informację znajdujące się na stronach:Instytutu Pamięci Narodowej: Polskie miesiące - Grudzień 1981
Małopolski Szlak SolidarnościMinisterstwo Edukacji i Nauki: „Zapal Światło Wolności” – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego
oraz do obejrzenia filmu "Towarzysz generał idzie na wojnę" (youtube)Bibliografia:
Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918 - 1989
Serwis Rzeczypospolitej Polskiej: Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - odsłonięcie tablicy i promocja książki
Zdjęcia:
Kino Moskwa autor Chris Niedenthal
Nowa Huta autor Stanisław Markowski
Obwieszenie o stanie wojennym
Miej serce i patrzaj w serce! Małopolska Chmura Edukacyjna
8 grudnia 2021 roku uczniowie klas 2b, 2c i 2d pod opieką nauczyciela biologii Katarzyny Kuszneruk-Pajorskiej uczestniczyli w kolejnych zajęciach z biologii w ramach projektu MChE.
Zajęcia dotyczyły fizjologii układu krwionośnego oraz anatomii serca człowieka.Uczniowie poznali pojęcia takie jak: układ przewodzący serca, fazy pracy serca, tony serca, pojemność wyrzutowa serca, pojemność minutowa serca. Odpowiadali na pytania: dlaczego krew płynie w jedną stronę, czym krążenie płodu różni się od krążenia po urodzeniu i z czego wynikają te różnice, jakie zmiany w układzie krążenia zachodzą po urodzeniu i z czego wynikają. Uczniowie dowiedzieli się czym jest tzw. prawe i lewe uszko serca oraz skąd pochodzi ta dziwna nazwa.
Niewątpliwie najciekawszą częścią zajęć była sekcja serca wieprzowego. Początkowo z pewną nieśmiałością a potem z dociekliwością badacza uczniowie poznawali strukturę tego niezwykłego narządu.
Drużyna X LO w Krakowie wygrywa II Tematyczny Turniej Debat Historycznych
7 grudnia 2021 r. drużyna X Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w składzie: Stanisław Szala (2a), Leon Łuczyn (2g), Aleksandra Lachman (3a), Dawid Żuk (3l) zwyciężyła w II Tematycznym Turnieju Debat Historycznych. Turniej został zorganizowany przez Oddział IPN w Krakowie z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.W finałowej potyczce na argumenty, nad tezą: „Jedynie w ramach instytucjonalnych (jako zalegalizowany związek) Solidarność mogła skutecznie działać”, nasza drużyna pokonała V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Rywalizacja odbyła się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, który wraz z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców był organizatorem turnieju. Nagrody wręczono w obecności dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała.
Zwycięskiej drużynie serdecznie gratulujemy!!!
p. Karolina Jedynak
Więcej informacji o turnieju na stronie Instytutu Pamięci NarodowejZdjęcia ze strony Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie
Młodzieżowy Wolontariusz Roku
7 grudnia przedstawicielki Szkolnego Wolontariatu wraz z jego opiekunką, panią Beatą Wójtowicz, wzięły udział w Gali wręczenia Nagrody Młodzieżowy Wolontariusz Roku zorganizowanej z okazji 3. edycji Młodzieżowych Dni Wolontariatu. Z radością pragniemy poinformować, że dwie uczennice, Martyna Cieślik z klasy 3B oraz Zuzanna Patoła z klasy 3C zostały nagrodzone dyplomami, natomiast Marta Putkowska z klasy 3B otrzymała tytuł Młodzieżowego Wolontariusza Roku.
Naszym uczennicom serdecznie gratulujemy osiągnięć! Zachęcamy wszystkich uczniów do udzielania się w Szkolnym Wolontariacie!
Beata Wójtowicz
Więcej na temat gali zorganizowanej z okazji 3. edycji Młodzieżowych Dni Wolontariatu na stronie krakow.pl
Projekt Szkoła Czytania
Jak w rzeczywistości fake newsów odróżnić opinię od faktu? Czy każda interpretacja jest dozwolona? Co piszczy we współczesnej poezji, dramacie czy prozie? I po co nam dzisiaj tak naprawdę uważne czytanie?
Takie pytania zadali młodym ludziom autorzy inspirującego projektu SZKOŁA CZYTANIA. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w warsztatach edukacyjnych, których celem jest doskonalenie kompetencji w odczytywaniu znaczeń różnych tekstów kultury. Spotkania odbywają się w Pałacu Potockich w ramach projektu organizowanego przez KBF – Szkoła Czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO
Zajęcia są okazją do spotkania ze znakomitymi pisarzami, krytykami literackimi i tłumaczami. Uczestniczyły w nich klasy 3i pod opieką prof. Ewy Zemanek,3h pod opieką prof. Aliny Borowczak oraz klasa 3b pod opieką Cecylii Czopek.
podpis zdjęcia(zbiorowe); Klasa 3b po zajęciach z Małgorzatą Lebdą.
Dáktylos znaczy palec, skopeín znaczy oglądać..
24 listopada 2021 r. uczniowie klas 2b, 2c, 2d wraz z opiekunem p. K. Kuszneruk - Pajorską w ramach projektu MChE uczestniczyli w zajęciach z daktyloskopii w Zakładzie Antropologii Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uczniowie zapoznali się z historią daktyloskopii. Poznali pochodzenie, budowę i funkcje listewek skórnych. Dopasowali rysunki wzorów pętlicowych, wirowych i łukowych do odpowiednich wzorów, poznali rodzaje minucji. Pobierali swoje odciski palców i dokonywali analizy daktyloskopijnej.
Katarzyna Kuszneruk - Pajorska
Światowy Dzień Życzliwości
22 listopada w naszej szkole wspólnie obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości zorganizowany przez Szkolny Wolontariat. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani na żółto, a od rana przy drzwiach auli mogli na samoprzylepnych karteczkach zapisywać miłe anonimowe wiadomości dla konkretnych osób, klas lub skierowane do ogółu społeczności szkolnej. Do zabawy włączyli się także nauczyciele, którzy chętnie pisali swoje wiadomości oraz odczytywali te zaadresowane do nich samych. W ten sposób wspólnie stworzyliśmy Ścianę Życzliwości Dziesiątki!
Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły bardzo serdecznie dziękujemy za udział i mamy nadzieję, że każdy dzień w tej szkole będzie wypełniony uśmiechem i życzliwością.
Szkolny Wolontariat
Zdjęcia: Marta Putkowska, klasa IIIB
ps. karteczka po prawej stronie na górze - PIOSENKA dedykaacja
ps. numer dwa: dziękuję wszystkim uczennicom i uczniom którzy zapełniają przestrzeń powietrzną szkoły o 7 rano muzyką (to nic że nie stroi..) A.M.
Archiwum Aktualności