• Wspólnie możemy więcej! Czerwonokrzyska gwiazdka 2023

• Jak co roku, przeprowadzona została w naszej szkole akcja charytatywna Czerwonokrzyska gwiazdka PCK 2023. Zbieraliśmy żywność, która następnie została przekazana organizacji Polskiego Czerwonego Krzyża.

Zebrane przez uczniów Dziesiątki produkty Polski Czerwony Krzyż wykorzystał do wykonania paczek dla rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezrobotnych oraz chorych.

Koordynatorem akcji była Pani Barbara Durmała, nauczycielka Edukacji dla Bezpieczeństwa i opiekun Szkolnego Koła PKC.

Sara, uczennica klasy 1a

• Najlepsi z najlepszych!

• Z radością informujemy, że uczennica Karolina Strączek otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2023/2024.

Stypendium Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2022/2023 otrzymał uczeń Piotr Plezia.

Karolinie i Piotrowi życzymy dalszych sukcesów.

• III Uczniowska Konferencja Młodych Chemików

• 1 grudnia 2023 na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się III Uczniowska Konferencja Młodych Chemików.

Tegorocznym hasłem konferencji było: Chemia – środowisko – człowiek. Blaski i cienie energetyki jądrowej oraz alternatywnych źródeł energii. W konferencji wzięła udział młodzież  z całej Polski a naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny uczniów z klasy 2d,3c i 3d pod opieką nauczycieli chemii Ireny Lenart i Katarzyny Tynor. Każda z grup przygotowała wcześniej a na sesji prezentowała swój poster zarówno przed komisją konkursową, jak również innymi uczestnikami.

​​​​​​​W planie konferencji były też dwa bardzo interesujące  wykłady prowadzone przez nauczycieli akademickich Historia chemii w wersji light oraz Czy można otrzymać paliwo z wody?  połączone z pokazem doświadczeń.

Po wykładach mieliśmy możliwość zwiedzenia laboratoriów  oraz muzeum znajdującego się na Wydziale Chemii.

Po naszym udziale w Konferencji zostaną nie tylko ciekawe wspomnienia, ale również Książka Abstraktów, która jest naszą pierwszą  naukową publikacją.

Julia, klasa 3c

• Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego obchodzony w Naszej szkole

• Rok 2023 jest rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Ten niezwykły Polak zapisał  się w historii jako wybitny odkrywca, podróżnik, geolog i badacz, który zdobył i nadał nazwę Kościuszko – najwyższej górze Australii.

Z tej okazji klasy matematyczno - geograficzne z naszej szkoły: 1e, 2e i 3e, wzięły udział w wykładzie  pt. „Podróż po Pacyfiku Pawła Edmunda Strzeleckiego” na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, przeprowadzonym  przez dr Dariusza Zdziecha - wykładowcę akademickiego UJ i UI w zakładzie Kultur i Historii Australii i Oceanii. Po wykładzie odbyła się krótka dyskusja z udziałem naszych uczniów,  na których XIX- wieczne podróże po Oceanii I Australii Pawła Edmunda Strzeleckiego zrobiły duże wrażenie.

Wraz z uczniami w wykładzie brali udział nauczyciele: prof. A. Depczyńska, prof. J.Kozub i prof. B.Towarnicki.

• Dziesiątkowicze na Uniwersytecie Rolniczym

• Jak być zdrowym i pięknym?

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała klasa 3d podczas warsztatów naWydziale Technologii Żywności UR w Krakowie. Inspirujące zajęcia prowadziły dr inż. Urszula Goik oraz dr hab. inż. Teresa Witczak, prof. URK. Poznaliśmy znaczenie badań chemicznych, fizycznych oraz sensorycznych w projektowaniu i tworzeniu nowych receptur kosmetycznych. Każda z nas przygotowała własny przepis na piękną i atrakcyjną pod względem pielęgnacyjnym pomadkę do ust. Były to zajęcia pełne różnorodnych wrażeń estetycznych!

Wyjście zorganizowała Pani Katarzyna Kuszneruk-Pajorska

• Małopolskich spotkań samorządowych ciąg dalszy

• Kolejne klasy, tym razem 3a i 4e pod opieką pani Joanny Kozub i pani Pauliny Dominik, wzięły udział w projekcie  Małopolskie spotkania samorządowe w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Przypominamy, że celem projektu jest wsparcie szkół, które chcą w ciekawy sposób przekazać młodzieży informacje na temat zasad funkcjonowania Samorządu Województwa Małopolskiego oraz zainteresować ich historią i tradycjami regionu.