• Budżet Obywatelski Miasta Krakowa

• Drogie Mieszkanki, drodzy Mieszkańcy

Zostało już tylko kilka dni, aby zgłosić propozycje zadań w ramach tegorocznej w 11. edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.  Projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego mają pozytywny wpływ na rozwój osiedli, dzielnic jak i całego miasta. Pozwalają budować poczucie sprawczości wśród Krakowianek i Krakowian, dzięki innowacyjnym oraz wartościowym inicjatywom realizowanym w ramach budżetu obywatelskiego nasze miasto stale się rozwija.

Zgodnie z harmonogramem procesu zgłaszanie projektów trwa do 1 marca 2024 roku.

Zachęcamy Wszystkich mieszkańców, bez względu na wiek oraz na to czy legitymują się krakowskim meldunkiem, do złożenia projektu poprzez stronę: https://budzet.krakow.pl/

Zmiany, które możemy obserwować w Krakowie dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Miasta Krakowa to zasługa zaangażowanych mieszkańców.

• Wszystkich nas łączy Dziesiątka - spotkanie z absolwentem Dziesiątki

• Realizując cykl spotkań z Absolwentami, gościliśmy 9 lutego 2024 roku w murach szkoły pana profesora dr. hab. Włodzimierza Zwonka, który był uczniem naszego Liceum w latach 1980-1984. Jako uczeń klasy trzeciej został finalistą 34. Olimpiady Matematycznej, jego nauczycielem matematyki był Pan mgr Stanisław Dorosz, w latach 1990-2002 dyrektor XLO. Pan Profesor Zwonek jest dziekanem Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, kierownikiem Katedry Analizy Matematycznej UJ, kierownikiem i wykonawcą grantów przyznanych przez Narodowe Centrum Nauki, opiekunem naukowym doktorantów UJ oraz autorem ponad 70 publikacji naukowych.

Okrągła rocznica ukończenia przez Pana Profesora nauki w X LO i jubileusz 70-lecia Szkoły były bardzo dobrą okazją do spotkania. W trakcie wykładu poznaliśmy kilka interesujących faktów ze szkolnego życia klasy, której uczniem był nasz gość i dowiedzieliśmy się jak żyło się w ostatniej dekadzie PRL.

Usłyszeliśmy również o inauguracji roku akademickiego, w której Pan Profesor jako dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UJ uczestniczy. Oczami wyobraźni, jako przyszli potencjalni studenci UJ, uczestniczyliśmy w tej podniosłej uroczystości.
              Było nam bardzo miło gościć Pana Profesora Włodzimierza Zwonka w naszej Szkole. Wszystkich nas łączy Dziesiątka.

• Polsko - francuska lekcja historii

• W środę 7 lutego w naszej szkole gościliśmy grupę uczniów ze szkoły w Tuluzie. Wraz z klasą 2B brali oni udział w prowadzonych po angielsku zajęciach dotyczących historii Żydów w Krakowie oraz Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Młodzież zapoznawała się z najważniejszymi tradycjami i zwyczajami żydowskimi, o których opowiadały uczennice klasy 2B. Wysłuchała również krótkiego wykładu o sytuacji Żydów podczas II wojny światowej i wzięła udział w interaktywnym quizie.

Druga część zajęć składała się z warsztatów, podczas których uczniowie zapoznawali się z sylwetkami polskich i francuskich Sprawiedliwych. Przygotowywali też wnioski do instytutu Yad Vashem, w których dowodzili, dlaczego dana osoba powinna zostać nagrodzona, a następnie prezentowali je przed grupą.

Podczas zajęć uczniowie nie tylko zdobyli nową wiedzę, lecz także kształcili umiejętności językowe i argumentacyjne oraz nawiązali kontakty z rówieśnikami z zagranicy.

Aleksandra Czyż, Bartłomiej Towarnicki