Aktualności
Lato czeka!
Brawo My! Brawo Dziesiątka!
Po raz trzeci odbyły się Derby Sportowe pomiędzy Dziesiątką, a Czwartym Liceum Ogólnokształcącym.
Wydarzenie, które na stałe wpisało się już w kalendarz sportowych imprez obu szkół, dostarczyło wielu emocji, sportowej rywalizacji i doskonałej zabawy.
Uczniowie rywalizowali w czterech dyscyplinach: siatkówce dziewcząt, siatkówce chłopców, koszykówce dziewcząt oraz koszykówce chłopców. Wszystkie mecze stały na wysokim poziomie, a zawodnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, wolą walki oraz grą w duchu fair play.
W tym roku zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wywalczyła drużyna X Liceum. Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom osiągniętego sukcesu oraz dziękujemy uczestnikom za stworzenie wspaniałej atmosfery i godne reprezentowanie swoich szkół.
Czekamy na kolejną edycję derbów i kolejne sportowe emocje!
Wakacje czas zacząć!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego w X LO w Krakowie było okazją do podsumowania sukcesów i osiągnięć uczniów. Pani Dyrektor podziękowała całej społeczności szkolnej za całoroczną pracę oraz pogratulowała uczniom wysokich wyników w nauce. Następnie wręczyła dyplomy i wyróżnienia uczniom, którzy swoją systematycznościa, zaangażowaniem i osiągnięciami zasłużyła na szczególne uznanie.
Zwieńczeniem uroczystości był występ szkolnego zespołu muzycznego "Decima con Passione", który spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności.
Pani Dyrektor Tamara Cieśla przekazała wszytkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia bezpiecznych, radosnych i udanych wakacji.
Dziesiątka pomaga
Impresje z podróży
- 6
Literacki piątek na dziedzińcu Dziesiątki
12 czerwca społeczność naszego liceum udowodniła, że czytanie to czysta przyjemność i pasja, która łączy pokolenia. Dziesiątkowicze aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję - „Jak nie czytam, jak czytam”. Całe wydarzenie rozpoczęło się na szkolnym dziedzińcu o godzinie 10:00.
Młodzież po raz kolejny zaimponowała ogromną kreatywnością i niezależnością – czytanie odbywało się według ich własnej inwencji - jedni zatopili się w lekturze indywidualnie, inni spotkali się grupach, dzieląc się wrażeniami na bieżąco.
Spokojna i pełna wzajemnej życzliwości atmosfera sprawiła, że młodzież była zachwycona wspólnym czytaniem. Czerwcowe słońce dopisało idealnie, dodając wydarzeniu wyjątkowego uroku.
Wspólna radość i ogromne zainteresowanie akcją zrodziły już nowe, ambitne plany na przyszłość.To spotkanie pokazało, że promocja czytelnictwa w Dziesiątce ma wielką moc i będzie kontynuowana w kolejnych kreatywnych formach.
Organizacja i opieka merytoryczna: Krystyna Gdańska, Bożena Światłowska - Sirant (biblioteka szkolna), Cecylia Czopek (nauczycielka języka polskiego).
Do zobaczenia w przyszłym roku!
Jak nie czytam jak czytam
Już jutro, 12 czerwca 2026 roku, o godzinie 10:00 spotykamy się na naszym szkolnym dziedzińcu.
To tutaj kryje się nasza zielona oaza spokoju, która na ten czas zamieni się w żywy salon literacki pod gołym niebem. W otoczeniu malowniczego krajobrazu, pośród pachnących róż, szumiących drzew, na wygodnych ławeczkach znajdziecie idealne miejsce do czytania ulubionej lektury. W tej wyjątkowej, poetyckiej atmosferze, gdzie czas na chwilę zwalnia, każdy będzie mógł swobodnie poczytać książkę.
Szczegóły wydarzenia organizowanego przez Nauczycieli Biblioteki Szkolej oraz Nauczycieli Języka Polskiego w dzienniku Librus!
RODZICE DZIECIOM - ŚWIĘTOWANIE W DZIESIĄTCE
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego mieli okazję spędzić przerwę w wyjątkowo miłej atmosferze. Dzięki hojności i zaangażowaniu Rady Rodziców dla całej społeczności uczniowskiej została ufundowana pizza, która stała się sympatycznym akcentem tego dnia. Była to nie tylko smaczna niespodzianka, ale również okazja do wspólnego spędzenia czasu, rozmów i integracji.
Tego rodzaju inicjatywy pokazują, jak ważna jest współpraca całej społeczności szkolnej oraz troska o dobre samopoczucie uczniów. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ten miły gest i wsparcie, dzięki któremu tegoroczny Dzień Dziecka stał się jeszcze bardziej wyjątkowy.
Pamiętajmy o ogrodach...
Projekt „Szkolne klimaty”, czyli ekowiedza w praktyce
Uczniowie klasy 2c podczas lekcji geografii wyposażeni w profesjonalne urządzenia pomiarowe badali jakość powietrza w klasach - analizowali dane, tworzyli mapy otoczenia i przygotowywali rekomendacje dla swojej szkoły.Na tej podstawie sporządzili raport o stanie jakości powietrza w klasie.
"Szkolne klimaty" to inicjatywa zespołu doradczyń ds. klimatu i środowiska Urzędu Miasta Krakowa, łącząca edukację środowiskową z praktycznym działaniem. Projekt został zrealizowany na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z Fundacją Napraw Sobie Miasto z Katowic, w ramach programu LIFE-IP EkoMałopolska.
W ramach projektu uczniowie wcielili się w rolę badaczy, wykorzystując profesjonalne urządzenia pomiarowe, takie jak: czujniki CO₂, mierniki pyłów PM2.5 i kamery termowizyjne. Podczas warsztatów badawczych przeprowadzali pomiary w klasach, analizowali dane, tworzyli mapy otoczenia i przygotowywali rekomendacje dla swoich szkół. Wszystko to działo się w duchu koncepcji Living Lab, czyli szkoły jako żywego laboratorium, w którym młodzież nie tylko zdobywa wiedzę, ale też aktywnie uczestniczy w kształtowaniu środowiska, w którym się uczy. Z kolei podczas warsztatów naprawczych, stanowiących praktyczne dopełnienie wcześniejszych działań badawczych, mieli okazję własnoręcznie przesadzić sadzonki roślin doniczkowych, ucząc się przy tym identyfikacji roślin pokojowych oczyszczających powietrze oraz podstaw ich pielęgnacji.
Koordynatorką projektu jest pani Aneta Depczyńska, nauczycielka geografii.
„Nieprzemakalni – powódź pod kontrolą”. Panel edukacyjny dla krakowskich licealistów
Świat, który znaliśmy, zmienia się na naszych oczach. Ekstremalne ulewy i gwałtowne powodzie- niegdyś zdarzające się raz na dekadę, dziś potrafią sparaliżować ulice w kilka minut. Czy Kraków jest przygotowany na scenariusz, w którym Wisła i miejska kanalizacja powiedzą „dość”?
Reakcją na mnożące się w tej tematyce pytania było spotkanie edukacyjne zorganizowane przez Zarząd Infrastruktury Wodnej z udziałem ekspertów „Nieprzemakalni – powódź pod kontrolą”. Panel powstał, by wyposażyć młodzież w praktyczną wiedzę o konsekwencjach zmian klimatu, kulisach zarządzania kryzysowego oraz nowoczesnych strategiach ochrony naszego miasta. Intencją spotkania było zbudowanie w młodym pokoleniu przekonania, że przyszłość środowiska i naszej bezpiecznej przystani w lokalnym klimacie zależy w znacznej mierze od prostych, codziennych działań.
W panelu wzięli udział uczniowie klasy 1d wraz z nauczycielkami geografii.
Zdjęcia ze strony Zarząd Infrastruktury Wodnej w Krakowie
mKraków - nowy moduł dla kandydatów
W związku z rozpoczynającym się 18 maja 2026 r. procesem rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, który będzie realizowany w systemie Omikron, Urząd Miasta Krakowa przygotował udogodnienie, które pozwoli na zwiększenie dostępności do tego systemu za pośrednictwem indywidualnych mobilnych urządzeń elektronicznych.
Informujemy, że w aplikacji mKraków została uruchomiona dostępność do systemu Omikron. Aby skorzystać z , usługi “Edukacja” należy zainstalować najnowszą wersję aplikacji mKraków lub, w przypadku jej posiadania, zaktualizować ją do najnowszej wersji oznaczonej numerem 3.1.5 lub nowszej.
Aplikacja mKraków jest bezpłatna i dostępna do pobrania w sklepach Google Play oraz App Store.
100. rocznica zamachu majowego – debata historyczna
12 maja 1926 roku Józef Piłsudski, stojąc na czele wiernych sobie oddziałów wojskowych, rozpoczął zbrojny zamach stanu przeciwko legalnemu rządowi Wincentego Witosa, powołanemu zaledwie dwa dni wcześniej przez koalicję narodowych demokratów, ludowców, konserwatystów i chadeków. Wydarzenia te przeszły do historii jako przewrót majowy. Walki, które trwały od 12 do 15 maja na ulicach Warszawy, pochłonęły 379 ofiar śmiertelnych, a 921 osób zostało rannych. W obliczu groźby dalszego rozlewu krwi i wojny domowej rząd zdecydował się podać do dymisji. Choć zamach majowy należy do najlepiej opisanych wydarzeń w historii II Rzeczypospolitej, wiele pytań dotyczących jego genezy i przebiegu pozostaje nadal bez jednoznacznej odpowiedzi. Historycy wciąż analizują m.in. mechanizm koncentracji sił wojskowych wiernych Piłsudskiemu, przyczyny przedłużających się walk, a także rolę strony cywilnej – zachowanie mieszkańców Warszawy czy udział kolejarzy w wydarzeniach majowych.
Z okazji 100. rocznicy przewrotu majowego zapraszamy w piątek 15 maja na godz.10.15 do auli szkolnej na debatę poświęconą temu przełomowemu wydarzeniu w dziejach Polski.
W debacie udział wezmą:
- członkowie Koła Debat XLO,
- dr hab. Janusz Mierzwa, prof. UJ.
Fotografia: Spotkanie Józefa Piłsudskiego ze Stanisławem Wojciechowskim
Zakończenie roku szkolnego w klasach maturalnych
DZIESIĄTKA - MIEJSCE DLA CIEBIE!
W dniu 28.04.2026 r. w naszej szkole odbył się kolejny Dzień Otwarty dla uczniów klas ósmych oraz ich Rodziców. Z wielką radoścą przywitaliśmy licznych gości w klimatycznych miejscach X Liceum Ogólnokształcącego. Nauczyciele i uczniowie oprowadzający kandydatów po szkole z pasją opowiadali o specyfice każdej klasy,o bogatej tradycji i atmosferze Dziesiątki oraz cierpliwie z uśmiechem odpowiadali na wszystkie pytania. Przyszli licealiści mogli zobaczyć bibliotekę, salę gimnastyczną, ciekawe pokazy I doświadczenia, a także wziąć udział w grach językowych. W auli natomiast można było obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą X LO, a także posłuchać muzyki w wykonaniu zespołu muzycznego Decima Con Passione.
Mamy nadzieję, że wielu kandydatów zawita w nasze progi już 1 września i rozpocznie swoją przygodę z Dziesiątką!
Czytamy w X LO
Koordynatorką Lekcji Czytania w X LO jest pani Cecylia Czopek, nauczycielka języka polskiego.
Święto Konstytucji 3 Maja
3 maja obchodzimy jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce. Upamiętnia ono uchwalenie Konstytucji z 1791 roku przez Sejm Czteroletni. Był to niezwykle ważny dokument, który określano jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”. W trudnym okresie poprzedzającym utratę niepodległości przypominał o dążeniu Polaków do zachowania suwerenności.
W czasie 123 lat zaborów Konstytucja 3 Maja była symbolem wolności i nadziei na odzyskanie niepodległości. Podtrzymywała ducha narodowego i przypominała o istnieniu państwa polskiego. Po II wojnie światowej, w okresie Polski Ludowej, znaczenie tego święta było stopniowo ograniczane przez władze komunistyczne. Choć w 1945 roku obchodzono je jeszcze oficjalnie, już rok później w wielu miastach doszło do antyrządowych manifestacji. Zostały one brutalnie stłumione przez władze. Szczególnie tragiczne wydarzenia miały miejsce w Krakowie, gdzie podczas demonstracji użyto broni, a wiele osób zostało rannych i
zginęło. W kolejnych latach obchody były coraz bardziej ograniczane, aż w 1951 roku święto zostało całkowicie zakazane. Mimo to pamięć o nim przetrwała – rocznicę uchwalenia konstytucji upamiętniała opozycja, narażając się na represje. Dopiero przemiany polityczne w 1989 roku umożliwiły ponowne, swobodne obchodzenie tego dnia. W 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oficjalnie przywrócił Święto Konstytucji 3 Maja do kalendarza świąt narodowych. Dziś jest to ważny dzień refleksji nad historią Polski oraz okazja do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich wśród uczniów.fot. Kancelaria Sejmu
Wiosna, wiosna! A jak wiosna, to festiwale, a jak festiwale, to konkursy!
Wzorem wielu lat ubiegłych nasz Teatr Szkolny zagościł na deskach teatru Groteska w ramach 56. Festiwalu Małych Form Teatralnych. I został zauważony!
II Nagrodę EX AEQUO w kategorii sztuk teatralnych (I nagrody nie przyznano) otrzymała Oliwia Badzińska z kl. 3a za monodram autorski wg „Chłopów” W. S. Reymonta - "Nikt nie mówi o Hance".
Wyróżnienie otrzymał spektakl "Drugie życie" wg "Mroków" J. Borszewicza, który samodzielnie przygotowały: Kalina Smoczyńska i Zofia Nowak z kl. 4a oraz Oliwia Badzińska.
Nagrodę dla Najlepszej Aktorki za rolę Wiktora w tejże sztuce otrzymała Kalina Smoczyńska, a Wyróżnienie Aktorskie za rolę Gabriela w sztuce "Błękit" - Stanisław Szmit z kl. 1a.Kolejne nagrody nasi Nietutejsi zdobyli w Centrum Kultury im. H. Jordana, na XXXVII festiwalu "Teatr moich marzeń". Cała grupa została doceniona za różnorodność w poszukiwaniu tematów i form teatralnych i otrzymała Nagrodę Specjalną.
Dodatkowo Wyróżnienia Aktorskie otrzymali:
Emilia Morelli (kl. 2b) i Stanisław Szmit (kl. 1a) za dialog Darii i Gabriela ze sztuki "Błękit" (scenariusz i reżyseria Anna Bułat i Emilia Morelli, kl. 2b) oraz Oliwia Badzińska (kl. 3a) za swój monodram.Także Jury 46. Małopolskiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży doceniło talenty Nietutejszych – mamy dwie nominacje do nagród: dla wspomnianego wyżej spektaklu „Drugie życie” oraz indywidualnie dla Oliwii Badzińskiej. Gala festiwalowa 11 maja przyniesie rozwiązanie zagadki, co kryje się pod tymi nominacjami.
Ale nie tylko festiwalami Teatr Szkolny żyje! 14 marca część zespołu wystąpiła w legendarnych wnętrzach Piwnicy pod Baranami na Gali X Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego „Poetyckie Jaskółki” 2026, gdzie młode aktorki prezentowały wiersze laureatek i laureatów. Wyróżnione utwory, które nie wybrzmiały na scenie, czytane przez nasze uczennice, zostały umieszczone na stronie Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich na Instagramie (pisarzysto).
W najbliższym czasie Nietutejsi planują jednak powrót na macierzystą scenę X LO, gdzie pokażą wszystkie tegoroczne spektakle. Do zobaczenia!
ZAPRASZAMY
Dziesiątkowicze na Wydziale Nauk o Zdrowiu UJ CM
14 kwietnia uczniowie z klas 3b i 3f, pod opieką nauczycieli Roberta Mazanka i Wioletty Wójcik, uczestniczyli w wykładzie popularnonaukowym zatytułowanym „Konsekwencje zdrowotne odwodnienia dla dzieci i młodzieży”, który poprowadziła dr Beata Piórecka.
Podczas wykładu, Pani doktor przedstawiła uczniom negatywny wpływ odwodnienia na zdrowie, w tym na pogorszenie funkcji poznawczych. Wyjaśniła również związek między niedoborem płynów, a nadmiernym pobraniem sodu w diecie oraz ich rolę w problematyce nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się, że w organizmie dorosłego człowieka zawartość wody powinna być utrzymywana na stałym poziomie, co oznacza, że ilość pobranej i wydalonej wody powinna być zrównoważona. Odwodnienie definiowane jest jako zmniejszenie całkowitej zawartości wody w organizmie, co może wynikać z utraty płynów, zmniejszonego spożycia lub obu tych czynników.
Udział w wykładzie pozwolił uczniom poszerzyć wiedzę z zakresu biologii oraz zdrowia człowieka. Wizyta na Wydziale Nauk o Zdrowiu UJ CM umożliwiła im bliższe zapoznanie się z działalnością uczelni, kierunkami studiów oraz pracą naukowców. Na zakończenie, uczestnicy złożyli podziękowania Pani doktor za interesujący i pouczający wykład, który był inspirującym spotkaniem z nauką.
W imieniu uczniów oraz własnym, składam serdeczne podziękowania Pani dr Beacie Pióreckiej za wygłoszenie wykładu oraz koordynację zajęć z zakresu zdrowia publicznego.
Sprawozdanie napisała Wioletta Wójcik – koordynatorka wyjścia na wykład ze strony X LO.
Archiwum Aktualności