• Kolejna pracowita sobota Dziesiątkowiczów

• 20 stycznia 2024r. wzięliśmy  udział w warsztatach w ramach patronatu Wydziału Biologii UJ. Pierwsze zajęcia odbyły się w Instytucie Botaniki i skupiały się na symbiozie porostowej pod lupą. Były prowadzone przez dr. hab. Kaja Skubałe - profesor UJ, mgr Karolinę Chowaniec oraz mgr Jakuba Styburskiego. Po krótkim wprowadzeniu do tematu, przeszliśmy do części praktycznej. Samodzielnie przygotowaliśmy preparaty wyizolowanej komórki glonu, a także skorup porostowych, które następnie obserwowaliśmy pod mikroskopem. W trakcie zajęć mogliśmy liczyć na pomoc ze strony pracowników naukowych.

Następnie udaliśmy się  do Instytutu Zoologii i Badań Biometrycznych, w którym czekały na nas kolejne atrakcje poznawcze. Zajęcia prowadził  mgr Artur Górecki. Ich temat brzmiał: Mikroskopijne dowody zbrodni - jak ziarna pyłku mogą pomóc w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Dowiedzieliśmy się na nich, że dzięki badaniu ziaren pyłku z ubrań i ciał ofiar rozwiązano wiele zagadek. Na podstawie takich badań można ustalić, kiedy lub gdzie dokonano zbrodni. Niektóre nasiona występują bowiem tylko w określonych miejscach. W dalszej części warsztatów mogliśmy sami rozwiązać zagadkę. Na podstawie przygotowanych preparatów, musieliśmy ustalić ,ziarna jakiej rośliny znajdują się pod mikroskopem, a także kiedy najprawdopodobniej doszło do zdarzenia.

Te fascynujące zajęcia odkryły  nieznane nam dotychczas możliwości rozwiązywania zagadek kryminalnych. Opiekę nad grupą sprawowała prof.Katarzyna Kuszneruk - Pajorska.

uczennice z klasy 2B

• Jasełka 2023

• 23 grudnia 2023 r. odbyły się szkolne jasełka, w których przygotowanie licznie zaangażowali się Uczniowie naszej Szkoły.

Tygodnie przygotowań zaowocowały wspaniałym występem, w którym nie brakowało podniosłej atmosfery, jaka towarzyszy Bożemu Narodzeniu, pięknych recytacji i wspólnego kolędowania — a to wszystko przy akompaniamencie naszych uzdolnionych muzycznie Uczennic.

O tym, z jaką pasją Młodzież wywiązała się z zadań, które im powierzono, najlepiej świadczą łzy wzruszenia i gromkie brawa, jakie zgotowali Uczniom zgromadzeni przed sceną nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Co więcej, liczne prośby pedagogów i uczniów sprawiły, że Młodzież już dwukrotnie "bisowała", ponawiając występ w nowym roku.

Gratulujemy i dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

W przygotowaniu jasełek brało udział 36 Uczniów, a projekt koordynowała dr Beata Wójtowicz.

• Drodzy Dziesiątkowicze!

• W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników - Perspektywy 2024 - Dziesiątka sięgnęła po złoto!

To piękny  sukces naszych uczniów i oddanych Szkole nauczycieli!

Gratulacje dla całej szkolnej społeczności.

• Spotkanie z absolwentem Dziesiątki - człowiek który tworzy historię

• 15 grudnia 20023 gościliśmy, w ramach cyklicznych spotkań z absolwentami, niezwykłego człowieka, świadka i uczestnika historycznych zdarzeń, bez których trudno wyobrazić sobie demokratyczna Polskę.

Naszym Gościem był pan Bogusław Sonik,

absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w czasach PRL-u działacz opozycji demokratycznej, jeden z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności, która to działalność w stanie wojennym doprowadziła do jego internowania. Później, w biografii naszego Gościa był okres dziennikarski i praca korespondenta Radia Wolna Europa. W roku 1990 został Dyrektorem Instytutu Polskiego w Paryżu. Jednak głównym zajęciem naszego Gościa zawsze była polityka. W latach 2004-2014 i 2018-2019 był deputowanym do Parlamentu Europejskiego ,ale też posłem na Sejm RP w latach 2015-2018 oraz 2019-2023.. Wielokrotnie odznaczony m.in. Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta, drugim pod względem starszeństwa polskim odznaczeniem cywilnym  nadawanym za wybitne osiągniecia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury i służby państwowej. Pan Bogusław Sonik był również odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, odznaczeniem cywilnym nadawanym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej oraz Orderem Narodowym Zasług, francuskim orderem ustanowionym przez Charles'a de Gaull'a.

Bogusław Sonik swoją opowieścią pokazał, w jaki sposób odmowa bierności wobec zła, działanie przeciwko przemocy komunistycznego państwa były ważne w kształtowaniu charakteru wolnego człowieka, który potrafił, już w ramach demokratycznej instytucji, jaką był i jest europejski parlament dbać o poszanowanie tego ,co ze swojej natury jest kruche, wymaga ciągłej troski, a nazywa się prawem jednostki i narodów do samostanowienia, a także do obrony cywilizacji przed różnymi formami barbarzyństwa.Poruszającym była ta opowieść, złożona także z przywołania osobistych,  trudnych przeżyć. Opowieść Pana Sonika pokazywała przede wszystkim, w jakim stopniu jednostka może zmieniać rzeczywistość.Nasz Gość zdawał się mówić: działaj i myśl, a wtedy pokonasz hydrę politycznej głupoty, lekkomyślnych decyzji, które mogą zagrażać Twojej, mojej wolności. Za to przesłanie jesteśmy wdzięczni.

• Akcja BohaterON

• W grudniu nasza szkoła brała udział w akcji BohaterON mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie powstańców warszawskich. W jej ramach klasy 4D, 4B, 4F i 4C uczestniczyły w lekcjach dotyczących życia codziennego podczas powstania. Uczniowie dowiedzieli się, co jedli powstańcy, z jakimi trudnościami musieli się mierzyć, ale też jak działało powstańcze kino i jak wyglądały ślub i wesele w tym trudnym czasie. Mieli również możliwość sprawdzenia się w roli aktorów, odgrywając krótkie scenki z życia w Warszawie roku 1944.

Zachęcam do zgłębiania historii powstania warszawskiego, a także do dodania wpisu z podziękowaniem dla walczących na stronie: wpis.dumnizpowstancow.pl/

Aleksandra Czyż, nauczycielka historii