• TYDZIEŃ INTEGRACJI W NASZEJ SZKOLE

• Jak skutecznie  współpracować w przyjaznej atmosferze?

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczniowie klas pierwszych i drugich podczas obozów integracyjnych w górskiej miejscowości Muszyna–Złockie (od 20 do 24 września).

Atrakcyjny program zajęć obejmował różnorodne formy działań: gry sportowe, zajęcia taneczne, zabawy integracyjne przygotowane przez profesjonalną kadrę pedagogów i psychologów. Ponadto uczniowie (z opiekunami!) dzielnie pokonali dość długą trasę do Bacówki nad Wierchomlą.

Takie wyprawy poza mury szkoły na stałe wpisały się w tradycję naszego liceum, dlatego młodzież jak i nauczyciele wyrażają nadzieję, że ta forma integracji po raz kolejny zaowocuje w codziennym życiu szkolnym.

• „Zakonspiruj Kraków” -  gra miejska na aplikację ActionTrack
            • „Zakonspiruj Kraków” - gra miejska na aplikację ActionTrack

• 13 września, w ramach obchodów Dni pamięci Ofiar Gestapo, grupa uczniów pod opieką Pani Pauliny Dominik wzięła udział w grze miejskiej „Zakonspiruj Kraków”.
              Oparta na aplikacji ActionTrack gra poprowadziła nas śladami konspiracji podczas okupacji niemieckiej w Krakowie, w latach 1939-1945. Uczniowie wcielili się m. in. w studenta tajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, harcerza Szarych Szeregów i członka plutonu „Alicja”, żołnierza krakowskiego Kedywu. Zwiedzili również muzeum przy ulicy Pomorskiej 2. Gra została wzbogacona przez rekonstruktorów, odgrywających role cywilów, żołnierzy policji niemieckiej oraz NKWD, których spotykaliśmy na naszej trasie.
              Udział w grze był dla nas emocjonującą przygodą i równocześnie ciekawą lekcją historii.

• LEKCJA GŁOŚNEGO CZYTANIA

• Czytanie literatury w  X LO ma swoją wieloletnią tradycję, a w tym roku szkolnym, zgodnie z programem 10.edycji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej, wybraliśmy dramat G. Zapolskiej Moralność pani Dulskiej.

„Moja pani! Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu(...). Rozwłóczyć je po świecie to ani moralne, ani uczciwe”. Te znane słowa z dramatu sugestywnie wybrzmiały podczas  lekcji głośnego czytania w klasie 3B.
              Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i przejęciem mierzyli się z archaicznym  słownictwem oraz wieloznacznością dialogów  tego dramatu. Wszyscy świetnie się bawili!
              W naszym liceum chętnie i często czytamy książki. Z wielką przyjemnością włączyliśmy się w projekt, którego głównym celem jest uczenie wrażliwości na piękno polszczyzny. Z tej okazji Panie z biblioteki szkolnej przygotowały również prezentację twórczości Gabrieli Zapolskiej.
                                                                                                                   Cecylia Czopek