• Aktualności

          • Światowy Dzień Życzliwości
            • Światowy Dzień Życzliwości

            • 22 listopada w naszej szkole wspólnie obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości zorganizowany przez Szkolny Wolontariat. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani na żółto, a od rana przy drzwiach auli mogli na samoprzylepnych karteczkach zapisywać miłe anonimowe wiadomości dla konkretnych osób, klas lub skierowane do ogółu społeczności szkolnej. Do zabawy włączyli się także nauczyciele, którzy chętnie pisali swoje wiadomości oraz odczytywali te zaadresowane do nich samych. W ten sposób  wspólnie stworzyliśmy  Ścianę Życzliwości Dziesiątki!

              Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły bardzo serdecznie dziękujemy za udział i mamy nadzieję, że każdy dzień w tej szkole będzie wypełniony uśmiechem i życzliwością.

              Szkolny Wolontariat

              Zdjęcia: Marta Putkowska, klasa IIIB

              ps. karteczka po prawej stronie na górze - PIOSENKA dedykaacja 

              ps. numer dwa: dziękuję wszystkim uczennicom i uczniom którzy zapełniają przestrzeń powietrzną szkoły o 7 rano muzyką (to nic że nie stroi..) A.M.

          • Święto Niepodległości w naszej Szkole
            • Święto Niepodległości w naszej Szkole

            • Szkolne uroczystości z okazji 103.rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się 10 listopada na dziedzińcu X LO. Zgodnie z tradycją rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego o godz.11:11.W tym roku szkolnym wydarzenie uświetniło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Nasza społeczność po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji Hymn dla Niepodległej.

              W tym szczególnym dniu gościliśmy Pana pułkownika Włodzimierza „Wowę” Brodeckiego, który w krótkim wykładzie przypomniał naszym uczniom o znaczeniu symboli narodowych. W niezwykle poruszający sposób opowiedział również o tym, jak ważna jest pamięć historyczna  w tworzeniu wspólnoty narodowej.

              Pani dyrektor Tamara Cieśla przekazała  na ręce przedstawiciela Rady Rodziców  najlepsze życzenia radosnego świętowania dla całej społeczności X LO. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałą postawę i odświętne stroje przyozdobione pięknymi kotylionami.  

            • Nasi Uczniowie Debatują... I wygrywają!

            • 9 listopada 2021 r. w formule online odbył się  Mini Turniej Debat Oksfordzkich z okazji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. To ogólnopolskie przedsięwzięcie  organizuje Fundacja Edukacyjna G5. 

              Z wielką dumą informujemy, że drużyna naszego liceum  w składzie: Monika Surówka (3b), Mateusz Wróbel (3k), Aleksandra Lachman (3a) i Agnieszka Stec (3i) zajęła I miejsce i  zdecydowanie pokonała rówieśników z renomowanych szkół średnich .


              Podczas turnieju debatowano o  problemach współczesnego świata. Jedna z tez brzmiała: ,,Wszystkie państwa, które odpowiadają w największym stopniu za dewastację środowiska naturalnego, powinny otworzyć swoje granice dla uchodźców klimatycznych”.

                            Całej drużynie gratulujemy sukcesu!

            • Uczniowie klasy 2E w projekcie edukacyjnym Uczeń - Obywatel

            • W roku szkolnym 2021/22 Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie realizuje  projekt dla szkół ponadpodstawowych Uczeń - Obywatel. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zapoznanie uczniów ze strukturą i funkcjonowaniem samorządu lokalnego na szczeblu dzielnicowym i miejskim. Wśród proponowanych form realizacji znajdują się ,między innymi spotkania z przedstawicielami Rady Dzielnicy, radnymi Rady Miasta Krakowa, uczestnictwo w sesji Rady Miasta Krakowa oraz zaangażowanie w projekty realizowane na terenie dzielnicy.
              ​​​​​​​

              4 listopada uczniowie klasy 2e wzięli udział w spotkaniu z Przewodniczącym Rady Dzielnicy I, panem Tomaszem Darosem, który opowiedział o pracy na rzecz społeczności lokalnej  oraz o swojej działalności w Radzie Miasta Krakowa.
              Przed nami kolejny etap projektu, czyli  udział uczniów w obradach Rady Miasta Krakowa. Opiekunem merytorycznym grupy jest mgr Sylwia Todys.

            • XIX Edycja Krakowskiej Szkoły Debat

            • 22 października odbyła się uroczysta inauguracja XIX edycji największego krakowskiego projektu dotyczącego debat oksfordzkich, czyli Szkoły Debaty. W turnieju bierze udział 16 szkół średnich, w tym nasze liceum. Podczas spotkania w V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego rozlosowano szkoły, które będą z nami debatować w fazie grupowej. Pierwsza debata odbędzie się już 10 listopada z przedstawicielami I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego. Dziesiątkę reprezentować będą następujący uczniowie: Aleksandra Lachman (kl.3a), Milena Stylo (kl.3b), Agnieszka Stec (kl.3i), Mateusz Wróbel (kl.3k).

              Z przyjemnością informujemy, że opiekunem drużyny XLO została Pani Martyna Rajchel, najlepsza Mówczyni XVIII edycji Szkoły Debat.

              Naszym mówcom życzymy powodzenia !

              Zdjęcie ze strony: Magiczny Kraków, Fot. Szkoła debaty

          • Drużyna Dziesiątki w biegu sztafetowym  „O Szablę Kapitana Antoniego Stawarza"
            • Drużyna Dziesiątki w biegu sztafetowym  „O Szablę Kapitana Antoniego Stawarza"

            • 28 października br. reprezentacja naszego Liceum  brała udział w Biegu Sztafetowym „O Szablę Kapitana Antoniego Stawarza". Bieg ten zorganizowany został przez Urząd Miasta Krakowa celem uczczenia 103. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Drużyna Dziesiątki pobiegła w składzie: Marta  Michno 3B, Maja Lamparska 3B, Maja Grabowska 2F, Paweł Meus 3D, Kacper Malinowski 2F i Konrad Gacek 2E.Rywalizowała z 18 zespołami młodych sportowców z krakowskich szkół średnich . Nasi  uczniowie dzielnie walczyli - nie stanęli na podium ,ale zdobyli  dla szkoły  cenną nagrodę!

              Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w działalność sportową i serdecznie zachęcam naszą młodzież do uprawiania biegów w wolnym czasie- „trening czyni mistrza!”

              Wioletta Wójcik, nauczyciel wychowania fizycznego

            • "Dziesiątka" w Małopolskiej Chmurze edukacyjnej

            • 27 października 2021 r. uczniowie klas 2c i 2d pod opieką p. Katarzyny Kuszneruk - Pajorskiej uczestniczyli w pierwszych zajęciach z biologii on-line w ramach projektu MChE. Dziewczęta z klasy 2b łączyły się strumieniowo.

              Uczniowie poznali budowę szkieletu człowieka, nauczyli się rozpoznawać prawe i lewe części kośćca.

              Wcielili się w rolę detektywów - antropologów aby na podstawie obserwacji elementów diagnostycznych móc rozpoznawać wiek oraz płeć człowieka w chwili śmierci.  Poznali też nowe pojęcia takie jak: antropometria, kraniometria i kranioskopia.

              Więcej o projekcie w zakładce Małopolska Chmura Edukacyjna

              p. Katarzyna Kuszneruk - Pajorska

      • Kontakt

        • X Liceum Ogólnokształcące Im. Komisji Edukacji Narodowej
        • (12) 633-11-97
        • X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej ul. Wróblewskiego 8 31-148 Kraków Poland
      • Logowanie