• Aktualności

            • Życzenia świąteczne

            • Wszystkim Nauczycielom, Uczniom i Rodzicom składam najlepsze życzenia spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślnego Nowego Roku 2022.


              Tamara Cieśla,
              dyrektor X LO

              Obraz: Fra Angelico i Fra Filippo Lippi, Pokłon Trzech Króli, Palazzo Medici Riccardi, Florencja, Włochy, obecnie National Gallery of Art, Stany Zjednoczone.

            • Drugie miejsce w konkursie "Manager roku"

            • 15 grudnia uczniowie klasy 3l: Kamil Wilkołek, Dawid Żuk oraz Michał Grabski uczestniczyli w uroczystej Gali rozdania nagród w konkursie Manager Roku.
              Podczas dwumiesięcznej rywalizacji w prowadzeniu wirtualnego Klubu Fitness z wykorzystaniem symulacji Revas okazali się najlepsi w swojej grupie. W dwudniowym finale online 30.11 -1.12 2021 wcielili się w managerów restauracji. 
              Okazali się dobrymi menedżerami, specjalistami w wielu dziedzinach, po trosze biznesmenami, psychologami, mediatorami i wzorami do naśladowania. Działali pod ogromną presją czasu. Ostatecznie zajęli zaszczytne drugie miejsce.
              Ich wysiłek i zaangażowanie został nagrodzony licznymi nagrodami indywidualnymi oraz dla szkoły. X LO otrzymało m:in: bon na 500 zł na zakup Symulacji Revas, grę planszową EU on board

              Uczniowie zostali nagrodzeni licznymi publikacjami książkowymi, różnego rodzaju gadżetami pozyskanymi od sponsorów konkursu oraz każdy z nich otrzymał  Smartwatch AMAZFIT T-Rex.

              Serdecznie gratulujemy!

              pani Aneta Depczyńska
               

            • Patronat UJ

            • W sobotę 11 grudnia 2021 młodzież naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
              Uczniowie następujących klas: 1d, 2d, 3c, 3d oraz 3i pod opieką P. Katarzyny Kuszneruk-Pajorskiej uczestniczyli w warsztatach dotyczących DNA.

              Pierwsze warsztaty prowadziły panie: dr hab. Małgorzata Grzesiak oraz mgr Kinga Kamińska. W czasie zajęć uczniowie mieli możliwość izolacji własnego DNA z komórek nabłonkowych policzka. W grupach 2-3 osobowych uczniowie budowali modele DNA. Na koniec uczestniczyli w krótkim quizie na temat budowy, znaczenia i historii odkryć naukowych związanych z DNA.

              Drugie warsztaty prowadziła pani dr Anna Michalik. W trakcie tych zajęć uczniowie poznali laboratorium i wykorzystywany w nim nowoczesny oraz bardzo precyzyjny sprzęt laboratoryjny. Po krótkim szkoleniu wykorzystując pipety automatyczne, uczniowie przygotowali materiał potrzebny do przeprowadzenia PCR. Tym samym ich próbki posłużyły do powielenia DNA. Uczniowie przeprowadzili również rozdział cząstek DNA w żelu elektroforetycznym pod wpływem pola elektrycznego, czyli elektroforezę DNA. Efekt elektroforezy mogli obejrzeć po przeniesieniu obrazu z transiluminatora na monitor komputera.

              Sobotnie warsztaty były fascynujące, a młodzież mogła się przekonać jak wygląda prawdziwa praca w laboratorium, praca która wymaga dociekliwości, cierpliwości i precyzji.

              p. Katarzyna Kuszneruk - Pajorska

          • 40. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce
            • 40. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce

            • 13 grudnia 2021 r. przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Przyczyną było malejące poparcie dla polityki władz państwa polskiego i rosnąca zależność od Związku Radzieckiego. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani.

              Większość Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego dowiedziała się nad ranem w niedzielę 13 grudnia 1981 r. Nie działały telefony, telewizja, radio zaś nadawało muzykę poważną. O godz. 6.00 wyemitowano przemówienie Jaruzelskiego, o 9.00 powtórzono je w telewizji. Ogłosił on powstanie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która przejęła rządy w kraju. Twierdził, iż wprowadzenie stanu wojennego nastąpiło w chwili ostatecznego zagrożenia: „Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. […] Już nie dni, ale godziny przybliżają ogólnonarodową katastrofę”. O doprowadzenie do konfrontacji oskarżył przywódców „Solidarności”: „Awanturnikom trzeba skrępować ręce, zanim wtrącą ojczyznę w otchłań bratobójczej walki”. Spikerzy ubrani w wojskowe mundury w kolejnych godzinach podawali, jakie ograniczenia nałożył na Polaków stan wojenny.
              Zakazano strajków, manifestacji i wszelkich akcji protestacyjnych. Wprowadzona została godzina milicyjna od 22.00 do 6.00. Setki zakładów zmilitaryzowano, zapowiadając, iż strajk w nich równoważny jest dezercji, a więc grozi zań kara śmierci. Przerwano łączność telefoniczną, wszystkie przesyłki pocztowe objęła cenzura. Zamknięte zostały granice, bez specjalnej przepustki nie można było także opuścić miejsca zamieszkania. Zawieszono wszystkie organizacje społeczne, w tym związki zawodowe. Nadawano tylko jeden program telewizyjny i radiowy, zawieszono wydawanie większości pism. Na kilka tygodni zawieszono pracę szkół wyższych i lekcje w szkołach.
              Atmosferę grozy potęgowały czołgi, transportery opancerzone i wojskowe patrole na ulicach miast. Wobec braku dostępu do informacji krążyły najróżniejsze pogłoski. Ponieważ samo pojęcie „stan wojenny” nie było znane (wcześniej mówiono o stanie wyjątkowym), wiele osób interpretowało jego wprowadzenie jako oznakę wybuchu wojny. Wkrótce okazało się, że rzeczywiście trwa wojna – z własnym narodem.
              Zachęcamy wszystkich do udziału w  ogólnopolskiej akcji Zapal Światło Wolności. 
              13 grudnia 2021 r. o godz. 19.30 zapalamy w oknach świece symbolizujące pamięć o ofiarach stanu wojennego, a jednocześnie nasze przywiązanie do wolności.


              Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z wydarzeniami tamtego okresu poprzez informację znajdujące się na stronach:

              Instytutu Pamięci Narodowej: Polskie miesiące - Grudzień 1981
              Małopolski Szlak Solidarności

              Ministerstwo Edukacji i Nauki: „Zapal Światło Wolności” – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego
              oraz do obejrzenia filmu "Towarzysz generał idzie na wojnę" (youtube)

              Bibliografia:

              Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918 - 1989 

              Serwis Rzeczypospolitej Polskiej: Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - odsłonięcie tablicy i promocja książki 

              Zdjęcia: 

              Kino Moskwa autor Chris Niedenthal

              Nowa Huta autor Stanisław Markowski

              Obwieszenie o stanie wojennym

            • Miej serce i patrzaj w serce! Małopolska Chmura Edukacyjna

            • 8 grudnia 2021 roku uczniowie klas 2b, 2c i 2d pod opieką nauczyciela biologii Katarzyny Kuszneruk-Pajorskiej uczestniczyli w kolejnych zajęciach z biologii w ramach projektu MChE.
              Zajęcia dotyczyły fizjologii układu krwionośnego oraz anatomii serca człowieka.

              Uczniowie poznali pojęcia takie jak: układ przewodzący serca, fazy pracy serca, tony serca, pojemność wyrzutowa serca, pojemność minutowa serca. Odpowiadali na pytania: dlaczego krew płynie w jedną stronę, czym krążenie płodu różni się od krążenia po urodzeniu i z czego wynikają te różnice, jakie zmiany w układzie krążenia zachodzą po urodzeniu i z czego wynikają. Uczniowie dowiedzieli się czym jest tzw. prawe i lewe uszko serca oraz skąd pochodzi ta dziwna nazwa. 
              Niewątpliwie najciekawszą częścią zajęć była sekcja serca wieprzowego. Początkowo  z pewną nieśmiałością a potem z dociekliwością badacza uczniowie poznawali strukturę tego niezwykłego narządu.

            • Drużyna X LO w Krakowie wygrywa II Tematyczny Turniej Debat Historycznych


            • 7 grudnia 2021 r. drużyna X Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w składzie: Stanisław Szala (2a), Leon Łuczyn (2g), Aleksandra Lachman (3a), Dawid Żuk (3l) zwyciężyła w II Tematycznym Turnieju Debat Historycznych. Turniej został zorganizowany przez Oddział IPN w Krakowie z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

              W finałowej potyczce na argumenty, nad tezą: „Jedynie w ramach instytucjonalnych (jako zalegalizowany związek) Solidarność mogła skutecznie działać”, nasza drużyna pokonała V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Rywalizacja odbyła się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, który wraz z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców był organizatorem turnieju. Nagrody wręczono w obecności dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała.

              Zwycięskiej drużynie serdecznie gratulujemy!!!

              p. Karolina Jedynak


              Więcej informacji o turnieju na stronie Instytutu Pamięci Narodowej

              Zdjęcia ze strony Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie

          • Młodzieżowy Wolontariusz Roku
            • Młodzieżowy Wolontariusz Roku

            • 7 grudnia przedstawicielki Szkolnego Wolontariatu wraz z jego opiekunką, panią Beatą Wójtowicz, wzięły udział w Gali wręczenia Nagrody Młodzieżowy Wolontariusz Roku zorganizowanej z okazji 3. edycji Młodzieżowych Dni Wolontariatu. Z radością pragniemy poinformować, że dwie uczennice, Martyna Cieślik z klasy 3B oraz Zuzanna Patoła z klasy 3C zostały nagrodzone dyplomami, natomiast Marta Putkowska z klasy 3B otrzymała tytuł Młodzieżowego Wolontariusza Roku.

              Naszym uczennicom serdecznie gratulujemy osiągnięć! Zachęcamy wszystkich uczniów do udzielania się w Szkolnym Wolontariacie!

              Beata Wójtowicz

               

              Więcej na temat gali zorganizowanej z okazji 3. edycji Młodzieżowych Dni Wolontariatu na stronie krakow.pl

            • Projekt Szkoła Czytania


            •    Jak w rzeczywistości fake newsów odróżnić opinię od faktu? Czy każda interpretacja jest dozwolona? Co piszczy we współczesnej poezji, dramacie czy prozie? I po co nam dzisiaj tak naprawdę uważne czytanie? 
                 Takie pytania zadali młodym ludziom autorzy inspirującego projektu SZKOŁA CZYTANIA. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w warsztatach  edukacyjnych, których  celem jest doskonalenie kompetencji w odczytywaniu znaczeń różnych tekstów kultury. Spotkania odbywają się w Pałacu Potockich w ramach projektu organizowanego przez KBF – Szkoła Czytania  Krakowa Miasta Literatury UNESCO
                 Zajęcia są okazją do spotkania ze znakomitymi pisarzami, krytykami literackimi i tłumaczami. Uczestniczyły w nich klasy 3i pod opieką prof. Ewy Zemanek,3h pod opieką prof. Aliny Borowczak oraz klasa 3b pod opieką Cecylii Czopek.
               

              podpis zdjęcia(zbiorowe);  Klasa 3b po zajęciach z  Małgorzatą Lebdą.

          • Dáktylos znaczy palec, skopeín znaczy oglądać..
            • Dáktylos znaczy palec, skopeín znaczy oglądać..

            • 24 listopada 2021 r. uczniowie klas 2b, 2c, 2d wraz z opiekunem p. K. Kuszneruk - Pajorską w ramach projektu MChE uczestniczyli w zajęciach z daktyloskopii w Zakładzie Antropologii Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

               

              Uczniowie zapoznali się z historią daktyloskopii. Poznali pochodzenie, budowę i funkcje listewek skórnych. Dopasowali rysunki wzorów pętlicowych, wirowych i łukowych do odpowiednich wzorów, poznali rodzaje minucji. Pobierali swoje odciski palców i dokonywali analizy daktyloskopijnej.

              Katarzyna Kuszneruk - Pajorska

      • Kontakt

        • X Liceum Ogólnokształcące Im. Komisji Edukacji Narodowej
        • (12) 633-11-97
        • X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej ul. Wróblewskiego 8 31-148 Kraków Poland
      • Logowanie