• Sobota w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego

• W sobotę 26  lutego 2022 młodzież naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
              Uczniowie klas biologiczno-chemicznych: 1d i 3c pod opieką p. Katarzyny Kuszneruk-Pajorskiej uczestniczyli w warsztatach dotyczących  alternatywnych modeli stosowanych w badaniach biomedycznych oraz dotyczących biologii owadów na przykładzie świerszcza domowego.

Pierwsze warsztaty prowadziła pani dr Magdalena Widziołek. W czasie zajęć uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat organizmów modelowych a następnie tworzyli preparaty mikroskopowe larw danio pręgowanego w różnych etapach rozwoju. Wykorzystywali pipety automatyczne, odczynniki chemiczne, obserwowali otolity, oczy, mózg i  bijące serce larw, mieli także możliwość poznania mikroskopu konfokalnego oraz mikroskopu szerokiego pola.
              Drugie warsztaty prowadziła pani dr Anna Jabłońska. W trakcie tych zajęć uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat systematyki stawonogów oraz ich zróżnicowania pod względem: rozmiarów ciała, budowy zewnętrznej i wewnętrznej, zasiedlanych środowisk oraz trybu życia. Uczniowie mieli możliwość posługiwania się mikroskopem stereoskopowym a podczas wykonywania sekcji analizowali budowę wewnętrzną świerszcza domowego.
              Kolejne sobotnie warsztaty na Uniwersytecie Jagiellońskim były bardzo interesujące, a młodzież mogła w sposób praktyczny wykorzystać zdobytą wiedzę.

p. Katarzyna Kuszneruk - Pajorska

• Wyślij pączka do Afryki

• W miniony czwartek nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji "Wyślij pączka do Afryki" organizowanej przez braci Kapucynów. Z okazji tłustego czwartku za symboliczną kwotę można było kupić pączki, a wszystkie zebrane pieniądze przekazane zostały misjonarzom działającym w Afryce, aby nieśli konieczną pomoc potrzebującym, szczególnie dzieciom wymagającym opieki medycznej, pożywienia, a także edukacji. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać ponad 1000 zł, za co bardzo dziękujemy zarówno uczniom, jak i nauczycielom, którzy przyłączyli się do zbiórki.
              Zachęcamy do brania udziału w kolejnych zbiórkach i akcjach oraz do niesienia pomocy potrzebującym!

Szkolny Wolontariat

• I Zawody w slalomie gigancie o Puchar Dyrektora X LO w Krakowie

• W miniona sobotę uczniowie X LO oraz rodzice uczniów X LO spotkali się w Białce Tatrzańskiej na I Zawodach w slalomie gigancie o Puchar Dyrektora X LO w Krakowie.
              Rywalizacja nie przysłoniła dobrej zabawy, a również i ten wyjazd przyczynił się do integracji uczniów i rodziców.
              Pierwsze miejsce w grupie dziewcząt wywalczyła nasza Przewodnicząca Szkoły - Ola, w grupie chłopców młodszych oraz grupie chłopców starszych zwyciężyło dwóch Karolów. Natomiast podium w grupie rodziców - mężczyzn - pierwsze miejsce wywalczył pan Wilk przed panem Rozumkiem.
              Pogoda dopisała, ale śnieg już sygnalizuje nadchodzącą wiosnę.

Dziękujemy Przewodniczącemu Rady Rodziców, Panu Rafałowi Rozumkowi za zorganizowanie sobotnich wyjazdów oraz zawodów we współpracy z Klubem Lider.
              Szczególne podziękowania dla jednego z rodziców uczniów X LO, który był sponsorem czapek dla wszystkich uczestników.

Zwycięzcom gratulujemy i mamy nadzieję, że sobotnie wyjazdy narciarskie X LO powrócą wraz z kolejnym sezonem narciarskim.

• __

• Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Profesor Jadwigi Jerschiny, zasłużonej dla X Liceum Ogólnokształcącego nauczycielki języka polskiego. Pani Profesor pozostanie w naszej pamięci jako osoba oddana młodzieży, zawsze życzliwa i serdeczna w kontaktach z ludźmi.

Rodzinie zmarłej Pani Profesor składamy najszczersze kondolencje.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy Administracji.