• Aktualności

            • Dziesiątka w konkursie: „Rzekłbym dwa słowa… za dużo”

            • Muzeum Krakowa po raz kolejny zorganizowało IV już edycję konkursu recytatorskiego „Rzekłbym dwa słowa… za dużo”. Nasza uczennica Julia Pawlak z klasy 3a wzięła udział w finałowej rywalizacji, której celem była popularyzacja dorobku literackiego poetów i dramatopisarzy tworzących w wieku XIX i na początku wieku XX. Julia zaprezentowała w oryginalny - artystyczny sposób fragmenty tekstów K. Przerwy - Tetmajera. Tegoroczny konkurs będzie towarzyszył wystawie „Maszyneria teatru”, która opowiada o powstawaniu spektaklu teatralnego.

              Jedną z nagród w konkursie jest  możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych prowadzonych przez zawodowych aktorów, które zakończy wspólnie przygotowany spektakl. Naszej uczennicy życzymy powodzenia w zmaganiach z tajemnicami teatru oraz wspaniałych wrażeń estetycznych na profesjonalnej scenie.

              Cecylia Czopek - nauczycielka języka polskiego w klasie 3A

            • Romantyczna próba generalna

            • Rok 2022 – Rok Romantyzmu – postanowiliśmy uczcić spektaklem pt. „Romantyczność”. Złożyły się nań trzy Mickiewiczowskie ballady: „Pani Twardowska”, „Lilije” i tytułowa opowieść o nieszczęśliwej Karusi, nawiedzanej przez ducha ukochanego Jasieńka. Pracowaliśmy nad adaptacją sceniczną od września, zaczynając od  uczestnictwa w Narodowym Czytaniu „Ballad i romansów”, a potem stopniowo włączając elementy dramatyczne. Prawie gotowy efekt – przedstawienie na prawach próby generalnej - zaprezentowaliśmy 19 grudnia w auli szkolnej, przed publicznością złożoną z trzech klas naszego liceum. Harce Mefistofelesa z Panem Twardowskim w karczmie Rzym, dzieje „niesłychanej zbrodni” pani, która „zabija pana” oraz ludowa mądrość skonfrontowana z oświeconym światopoglądem Starca, zainscenizowane przez nas - Nietutejszych, wzbudziły rozliczne emocje wśród widzów. Obiecujemy zatem premierę z prawdziwego zdarzenia w pierwszych dniach stycznia 2023 r. Bądźcie z nami na deskach Teatru Szkolnego!

              p. Marzena Dąbrowa - Szatko, opiekunka Nietutejszych

            • X LO dla Domu Dziecka

            • Jedną ze zbiórek zorganizowanych w tym roku w okresie przedświątecznym przez Szkolny Wolontariat była zbiórka słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka, należącego do Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych św. Ludwiki przy ul. Piekarskiej 6 w Krakowie. Do zbiórki mógł przyłączyć się każdy, a zebrane w ten sposób słodycze zostały przewiezione i przekazane osobom zarządzającym placówką. Dzięki naszej pomocy dzieci z Domu Dziecka mogły otrzymać prezent bożonarodzeniowy w formie słodyczy i dzięki temu poczuć radość i magię świąt.Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które dołączyły się do zbiórki i tym samym wywołały uśmiech na twarzy niejednego dziecka. 

              Szkolny Wolontariat

            • Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

            • W listopadzie cała społeczność X LO zaangażowała się w zbiórkę darów dla zwierząt z krakowskiego schroniska (zwłaszcza, że ten rok jest szczególnie trudny).
              Uczniowie oraz Nauczyciele przynosili zarówno artykuły pierwszej potrzeby, jak i te służące do zabawy i zapewnienia ciepła - kocyki, kołderki, ręczniki, drapaki dla kotka.

              Niektóre klasy wraz z wychowawcą samodzielnie zakupili żywność i w imieniu X LO przywieźli do schroniska (IIC). Inne klasy składały się i zakupiły większą partię (IVC, IIIA ).Jeśli chodzi o dary indywidualne to na poszczególnych poziomach  najwięcej osób zaangażowało się:

              na poziomie klas pierwszych – klasa IB
              na poziomie klas drugich  -  klasa II F
              na poziomie klas trzecich  - klasa III D
              na poziomie klas czwartych  - klasa IV B

              Najbardziej aktywne były klasy pierwsze i drugie.
              Wszystkim Uczniom oraz Nauczycielom ( którzy również od wielu lat uczestniczą w tej akcji ) serdecznie dziękujemy.

              Dorota Jagocka, nauczycielka biologii

            • X Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii"

            • Z wielką dumą informujemy, że mamy w naszej szkole (prawie) mistrza ortografii! Krzysztof Wierzbicki, uczeń klasy III f, został w listopadzie laureatem X Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii", zajmując VI miejsce ex aequo. Konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych województwa małopolskiego organizuje corocznie Fundacja ZAWSZE WARTO ze Stowarzyszeniem Polonistów. A poloniści wiedzą dobrze, jak ułożyć dyktando pełne pułapek :) Z tym większym podziwem gratulujemy naszemu Laureatowi!

            • Samorząd Szkolny - debata przedwyborcza

            • W dniu 7.12.2022 odbyła się Debata przedwyborcza do Samorządu Szkolnego X Liceum Ogólnokształcącego im.KEN. Kandydaci przedstawili swój program wyborczy oraz odpowiadali na pytania od społeczności uczniowskiej X Liceum.


              Lista Kandydatów w wyborach do Samorządu Uczniowskiego

              1.Kandydat Samodzielny:
              Hubert, klasa 2

              2. Koalicja:
              Aleksandra i Amelia, klasa 1

              3. Koalicja:
              Aleksandra, Elżbieta i Kamila, klasa 3

              4. Koalicja:
              Iwanna, Filip i Franciszek, klasa 2E 

              5. Koalicja:
              Adam, Joshua i Paweł, klasa 3

              6. Koalicja
              Franciszek i Karol, klasa 1

              7. Koalicja
              Daryna, Marta i Wiktoria, klasa 2

            • Sukces artystyczny naszej uczennicy

            • Z przyjemnością informujemy, że uczennica Dziesiątki Laura Bigaj z klasy 4B zdobyła pierwsze miejsce w XIX Krakowskim Turnieju Wiedzy o Mitologii i Antyku. Nasza artystka przygotowała pracę w kategorii: Konkurs plastyczny - Jak współcześni wyobrażaliby sobie bóstwo losu? Odpowiedzią na to pytanie jest obraz kobiety o "dwóch twarzach". Autorka objaśniła nam symbolikę w następujący sposób: „w swojej pracy posłużyłam się przede wszystkim motywem vanitas. Postarałam się, aby każdy element zawarty w rysunku nawiązywał do symboliki przemijania oraz losu, np. obrazy (martwa natura) wyświetlane na ekranach (element nawiązujący do nowoczesności), łańcuchy, biżuteria, owoce, czaszka, kwiaty (kwitnące i zwiędnięte), szczury (część walczy o przetrwanie), klepsydry, kruk, powoli wypalające się świece”.

              Obraz świadczy nie tylko o zdolnościach plastycznych, ale również o szerokiej wiedzy na temat kontekstów kulturowych.

              Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w rozwijaniu pasji artystycznej!

               

              Cecylia Czopek - nauczycielka języka polskiego w klasie 4B

            •  Jesienne spotkanie w szkole czytania

            • Jak w rzeczywistości fake newsów odróżnić opinię od faktu? Czy każda interpretacja jest dozwolona? I po co nam dzisiaj tak naprawdę uważne czytanie? 

                   Takie pytania po raz kolejny zadali młodym ludziom autorzy inspirującego projektu SZKOŁA CZYTANIA. Uczniowie klasy 1B wzięli udział w warsztatach  edukacyjnych, których  celem było doskonalenie kompetencji w odczytywaniu znaczeń współczesnych tekstów kultury. Spotkanie odbyło się 2 grudnia w Pałacu Potockich i było poświęcone analizie  fragmentów  mało znanego w Polsce dramatu Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna Ivo Brešana. Warsztaty były również okazją do dyskusji o kulturze współczesnej, tak ważnej dla uczniów w tworzeniu kontekstów interpretacyjnych do lektur omawianych na lekcjach języka polskiego.

              „Szkoła czytania KMLU to projekt edukacyjny, który organizujemy od lat z przekonaniem, że uważne czytanie pozwala dziś lepiej stawić czoło niełatwym wyzwaniom współczesności, a dobra literatura może być lustrem, w którym możemy przyjrzeć się sobie i relacjom, które budujemy. Wierzymy, że zainicjowana w szkole edukacja literacka może stać się ważnym i stałym elementem samorozwoju – podkreśla Urszula Chwalba, kuratorka obszaru literackiego w KBF, który organizuje projekt w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO”.
              Czekamy na kolejne   propozycje  interesujących spotkań z literaturą!

              Wyjście do Pałacu Potockich zorganizowała Cecylia Czopek, opiekę nad grupą sprawowała również wychowawczyni klasy 1b Bożena Światłowska.

              Klasa 1b podczas zajęć z Aleksandrą Wojtaszek.

            • Lekcja edukacji dla bezpieczeństwa w 6 Batalionie Logistycznym

            • Podczas wizyty w ramach zajęć edukacji dla bezpieczeństwa, w 6 Batalionie Logistycznym im. gen. dyw. Ignacego Prądzyńskiego uczniowie klas 1C i 1F mieli okazję dogłębnie poznać budowę karabinu szturmowego Beryl wz. 96, kal. 5,56 mm oraz pistoletu Wist 94, kal. 9 mm. Ochotnicy mogli również spróbować swoich sił w składaniu i rozkładaniu broni. 

              Ponadto, uczniowie wzięli udział w treningu strzeleckim, podczas którego poznali postawy strzeleckie: stojącą, leżącą oraz klęczącą. Nauka strzelania odbyła się z wykorzystaniem karabinka Beryl oraz trenażera Cyklop.

              Uczniowie odwiedzili również wojskową salę tradycji, w której poznali historię jednostki oraz mieli okazję przymierzyć dwa typy spadochronów i dowiedzieć się więcej o ich sposobie działania. Dowódca jednostki udzielił również wykładu na temat sił zbrojnych RP, bezpieczeństwa państwa, reagowaniu w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi oraz zadaniach 6 blog.

              Relację przygotował Franciszek, uczeń klasy 1c

            • Światowy Dzień Życzliwości

            • Jak co roku w naszej szkole, 21 listopada wspólnie obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości zorganizowany przez Szkolny Wolontariat. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani na żółto, a od rana przy drzwiach auli mieli możliwość zapisywać na samoprzylepnych karteczkach miłe wiadomości dla konkretnych osób, klas, a nawet nauczycieli lub skierowane do ogółu społeczności szkolnej. Do zabawy włączyli się uczniowie ze wszystkich klas, chętnie pisząc swoje wiadomości oraz odczytując te zaadresowane do nich samych.Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły bardzo serdecznie dziękujemy za udział i mamy nadzieję, że każdy dzień w tej szkole będzie niósł ze sobą wiele uśmiechu, a życzliwi wobec siebie będziemy codziennie, nie tylko od święta.Szkolny Wolontariat

      • Kontakt

        • X Liceum Ogólnokształcące Im. Komisji Edukacji Narodowej
        • (12) 633-11-97
        • X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej ul. Wróblewskiego 8 31-148 Kraków Poland
      • Logowanie