• Aktualności

          • Road Show
            • Road Show

            • 24 marca klasy 2c 2d 2e 2g 2l wraz z nauczycielami wzięły udział w społecznym , międzynarodowym projekcie edukacyjnym na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Program został przeprowadzony w ramach akcji Bezpieczny Kraków przez przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego. Prezentowane były również  wypowiedzi osób, które były uczestnikami wypadków drogowych oraz ich rodzin. Ze względu na obecną sytuacje epidemiologiczną spotkanie odbyło się on-line.
              Udział w spotkaniu zwrócił uwagę na skutki nie tylko zdrowotne, ale również emocjonalne i psychiczne wypadków drogowych oraz był okazją do zrozumienia jak ważna jest praca służb wsparcia i ratownictwa. Wydarzenie to zwróciło uwagą odbiorców na konieczność odpowiedzialnego uczestniczenia w ruchu drogowym.

          • Poradnia Przyszłości – czyli przyszłość jest nasza!
            • Poradnia Przyszłości – czyli przyszłość jest nasza!

            • Z wielką przyjemnością informujemy, że uczennice z naszej szkoły: Marta Putkowska, Martyna Cieślik, Katarzyna Wajdowska, Nadia Soczówka oraz Patrycja Grzebień, przeszły do kolejnego etapu Olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii.

              Przed dziewczynami jeszcze ostatni etap olimpiady. Trzymamy mocno kciuki za ich działania.
              I przypominamy, że możecie cały czas wspierać swoje koleżanki w ich projekcie: Poradnia Przyszłości

              Olimpiada Zwolnieni z Teorii jest pierwszą praktyczną olimpiadą w Polsce. Dzięki niej uczniowie mają szansę rozwiać kompetencje przydatne na rynku pracy, takie jak zarządzanie, kreatywność czy rozwiązywanie problemów, a także zdobywają międzynarodowe certyfikaty pomocne przy szukaniu pracy czy rekrutacji na studia.

            • Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

            • 24 marca 2021 r. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Został on ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP w 2017 r., w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. 
              Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w ustawie – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.
              Święto to jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym w okresie II wojny światowej.
              Pomoc, udzielana mimo codziennej trwogi okupacyjnego terroru, miała charakter zarówno indywidualny, jak i instytucjonalny – przykładem tej drugiej była działalność Rady Pomocy Żydom „Żegota”, tajnej organizacji afiliowanej przy polskich władzach.
              Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być wzorem i inspiracją – to nie tylko prawie 7 tys. znanych z imienia i nazwiska bohaterów, upamiętnionych przez izraelski Instytut Yad Vashem. Wśród wyróżnionych są m.in. Irena Sendlerowa, Józef i Wiktoria Ulmowie czy Jan i Antonina Żabińscy. To również tysiące rodaków, którzy pozostali anonimowi bądź nie otrzymali tego odznaczenia. Dziś, po dekadach, nie sposób ustalić ich personaliów.


              Bibliografia:
              Ministerstwo Edukacji i Nauki - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
              Instytut Pamięci Narodowej - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – 24 marca 2018

          • SUKCES NA BANK
            • SUKCES NA BANK

            • Mamy przyjemność poinformować, że drużyna w składzie: Sława Mitko 2e, Wiktoria Buła 2e, Maja Judziało 2e, Dawid Żuk 2l, Szandała Fryderyk 2g, znalazła się w gronie 32 najlepszych drużyn ze szkół, które awansowały do Etapu Międzyszkolnego turnieju Sukces na Bank.

              SUKCES NA BANK to turniej wiedzy o finansach i ekonomii skierowany do uczniów szkół średnich (liceów i techników). W turnieju biorą udział szkoły ze wszystkich województw w Polsce – każda zgłoszona szkoła wystawia pięcioosobową reprezentację, która uczestniczy w rozgrywkach. Na podstawie dwóch etapów rozgrywek w szkołach (odbywających się za pomocą testu online) zostanie wyłonionych 16 najlepszych drużyn, które zaprezentują się w siedmioodcinkowym teleturnieju transmitowanym w TVP3. W finale zmierzą się ze sobą cztery najsilniejsze reprezentacje, które zawalczą o zwycięstwo w turnieju i główną nagrodę – 20 000 złotych.

              II etap odbędzie się 14 kwietnia

            • Poradnia przyszłości, czyli przyszłość jest nasza!

            • Drogi Młody Czytelniku!
              Na pewno spotkałeś kiedyś klauna. Być może kojarzy Ci się on z wczesnym dzieciństwem
              i różnymi imprezami urodzinowymi? Ale czy wiesz, że istnieje zawód klauna terapeutycznego, który na co dzień pomaga młodym ludziom? 
              O tym i innych ciekawych zawodach dowiesz się więcej, śledząc nasze działania.
              Jesteśmy uczennicami klasy 2b i z wielką pasją działamy w projekcie społecznym w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

              "Poradnia Przyszłości" skierowana jest do młodzieży, która stoi przed wyborem szkoły ponadpodstawowej czy też kierunku studiów. Naszym wyzwaniem jest rzetelne przedstawienie różnych zawodów oraz tego, jak być świadomym swoich talentów, kompetencji. Jak dobrze wykorzystać je w przyszłości?

              Już dziś możemy zaprosić Cię na webinar, który odbędzie się pod koniec kwietnia. Prelegentem będzie między innymi Dominik Juszczyk - twórca, który w social mediach z pasją i zaangażowaniem opowiada o mocnych stronach i rozpoznawaniu swoich możliwości. Obiecujemy, iż na pewno nie zabraknie tam dużej dawki motywacji i inspiracji do działania!
              Jeśli chcesz się rozwijać i poszerzać swoje horyzonty, dołącz do nas!
              Damy Ci bilet na pociąg do lepszej przyszłości. 
              Więcej informacji oraz wszystkie nasze social media znajdziesz tutaj: 

              PORADNIA PRZYSZŁOŚCI
              Patronat nad projektem objęli: Mapa Karier oraz Pracownia Młodych

              Pamiętajcie, PRZYSZŁOŚĆ JEST NASZA!

            • Żołnierze Niezłomni – Żołnierze Wyklęci

            • 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej wykonano wyroki śmierci na oskarżonych o współpracę z Niemcami oraz o działania przeciw komunistycznej władzy członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość". Przed plutonem egzekucyjnym stanęli: por. Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, por. Franciszek Błażej ps. „Tadeusz”, por. Karol Chmiel ps. „Grom”, mjr Mieczysław Kawalec ps. „Iza”, kpt. Józef Batory ps. „Argus”, kpt. Józef Rzepka ps. „Krzysztof”, mjr Adam Lazarowicz ps. „Klamra”.

              W nawiązaniu do tych wydarzeń w 2011 roku – w 60. rocznicę zamordowania przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa członków Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – dzień 1 marca Sejm RP ustanowił Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Kim byli ,,Żołnierze Wyklęci”? Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze. Według Instytutu Pamięci Narodowej ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach. Nie wiadomo dokładnie, ile osób zostało zabitych w trakcie obław i pacyfikacji oraz zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa. Zamordowani bohaterowie skazani zostali przez władze komunistyczne na zapomnienie. Ich groby znajdują się w lasach, na tzw. łączce przy murze cmentarza na Powązkach oraz w innych, nieodkrytych jeszcze miejscach.

              Dla zainteresowanych polecamy filmy IPN o Żołnierzach Niezłomnych
              Żołnierze niezłomni IPN - Bing video
              Bibliografia:
              Żołnierze Niezłomni – fotografie z zasobów Archiwum IPN - Aktualności - Instytut Pamięci Narodowej
              Żołnierze Niezłomni - Epodreczniki.pl

          • MAMY TO! TRZECI ROK Z RZĘDU!  SREBRNA TARCZA 2021!
            • MAMY TO! TRZECI ROK Z RZĘDU! SREBRNA TARCZA 2021!

            • Z ogromną dumą i przyjemnością informujemy, że w tegorocznym rankingu „Perspektyw” dla liceów ogólnokształcących,

              X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

              otrzymało SREBRNĄ TARCZĘ,

              która jest znakiem jakości Naszej Szkoły.

              Zdobycie miejsca w czołówce ogólnopolskiego Rankingu Liceów Ogólnokształcących Perspektywy jest dla Naszej Szkoły zasłużonym powodem do dumy. Świadczy to o wysokim poziomie nauczania, a także o dobrej atmosferze panującej w szkole, tworzonej wspólnie przez ambitnych uczniów, znakomitą kadrę i wspierającą Dyrekcję.

              W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki z egzaminów maturalnych podstawowych (30%), egzaminów rozszerzonych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). W stosunku do zeszłorocznego zestawienia awansowaliśmy w Rankingu Ogólnopolskim o ponad 200 miejsc. 

              Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie jest wśród 250 najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2021". 

              Wyniki rankingu dostępne są na stronach:

              Ranking ogólnopolski

              Ranking szkół małopolskich

    • Kontakt

      • X Liceum Ogólnokształcące Im. Komisji Edukacji Narodowej
      • (12) 633-11-97
      • X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej ul. Wróblewskiego 8 31-148 Kraków Poland
    • Logowanie