Jak w rzeczywistości fake newsów odróżnić opinię od faktu? Czy każda interpretacja jest dozwolona? I po co nam dzisiaj tak naprawdę uważne czytanie?
Takie pytania po raz kolejny zadali młodym ludziom autorzy inspirującego projektu SZKOŁA CZYTANIA. Uczniowie klasy 1B wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, których celem było doskonalenie kompetencji w odczytywaniu znaczeń współczesnych tekstów kultury. Spotkanie odbyło się 2 grudnia w Pałacu Potockich i było poświęcone analizie fragmentów mało znanego w Polsce dramatu Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna Ivo Brešana. Warsztaty były również okazją do dyskusji o kulturze współczesnej, tak ważnej dla uczniów w tworzeniu kontekstów interpretacyjnych do lektur omawianych na lekcjach języka polskiego.
„Szkoła czytania KMLU to projekt edukacyjny, który organizujemy od lat z przekonaniem, że uważne czytanie pozwala dziś lepiej stawić czoło niełatwym wyzwaniom współczesności, a dobra literatura może być lustrem, w którym możemy przyjrzeć się sobie i relacjom, które budujemy. Wierzymy, że zainicjowana w szkole edukacja literacka może stać się ważnym i stałym elementem samorozwoju – podkreśla Urszula Chwalba, kuratorka obszaru literackiego w KBF, który organizuje projekt w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO”.
Czekamy na kolejne propozycje interesujących spotkań z literaturą!
Wyjście do Pałacu Potockich zorganizowała Cecylia Czopek, opiekę nad grupą sprawowała również wychowawczyni klasy 1b Bożena Światłowska.
Klasa 1b podczas zajęć z Aleksandrą Wojtaszek.