Czy można wrócić do przeszłości? Uczniowie Dziesiątki udowodnili, że TAK!
Rozpoczęliśmy szkolne działania związane z ważnymi rocznicami 2023 r.- 250. rocznicą powołania Komisji Edukacji Narodowej i 70. rocznicą powstania X Liceum Ogólnokształcącego.
Dlatego inspiracji do zajęć warsztatowych szukaliśmy w czasach polskiego oświecenia i w historii Polski przełomu lat 50. i 60.
Każdy z nas odnalazł miejsce w przestrzeni pamięci o przeszłości. Byliśmy na obiadach czwartkowych u króla Stasia, poznawaliśmy oświeceniowe obyczaje, kulturę jedzenia (stół i potrawy), a zapach bigosu przyciągał Wszystkich spragnionych wrażeń smakowych do sali nr 9. Oglądaliśmy żywe obrazy tematycznie związane z postaciami historycznymi, mogliśmy również uczestniczyć w pokazach doświadczeń fizycznych z czasów oświecenia. Nasi uczniowie dyskutowali o programach reform ustrojowych na podstawie tekstów publicystycznych z XVIII wieku oraz tworzyli artystyczne interpretacje ody Balon Adama Naruszewicza.„Budujemy nowy dom... budujemy nowe szkoły”- to temat wiodący powrotu do czasów PRL-u.
Nasza szkoła wypełniła się rekwizytami związanymi z życiem codziennym, edukacją i kulturą przełomu lat 50/60. Podziwialiśmy barwne stylizacje związane z modą tamtych lat, mundurki szkolne ozdobione tarczami i fantazyjne fryzury. Dowiedzieliśmy się, jak wtedy spędzano czas wolny (gry i zabawy pod trzepakiem). Piliśmy pyszną kawę... w zaaranżowanej kawiarni, a nawet uczestniczyliśmy w PRL- Party. To była zabawa pełna niezapomnianych wrażeń!
Nasi uczniowie analizowali również wydarzenia sportowe i mechanizmy działania propagandy (reklamy) socrealizmu.
Odbyliśmy spacer po osiemnastowiecznym Krakowie i uczestniczyliśmy w grze terenowej uwzględniającej realia historyczne.
Wehikuł czasu? Tak - to możliwe! Gratulujemy Wam drodzy Dziesiątkowicze!
Serdecznie dziękujemy wychowawcom i wszystkim nauczycielom zaangażowanym w realizację tego projektu. Kłaniamy się Rodzicom! Jesteśmy wdzięczni za wszystkie wspaniałości i niezwykle inspirujące pomysły!
Szczególne podziękowania za organizację przedsięwzięcia dla prof. Anny Kordyki, prof. Moniki Skucińskiej, prof. Andrzeja Witkowicza.
W imieniu organizatorów,
Cecylia Czopek
Zdjęcia wykonał: Franciszek, kl. 1C