16 lutego 2023 roku, na Uniwersytecie Pedagogicznym odbyły się warsztaty pisania artykułów naukowych. Uniwersytecki Inkubator Przyrodniczy, czyli organizacja umożliwiająca licealistom lepszy start w przyszłość, zaprosiła nas na zajęcia w Instytucie Biologii. Zachęcająca tematyka warsztatów, okazja napisania własnego artykułu, a następnie wydanie go pod okiem doktorantów, przyciągnęły uczniów z wielu krakowskich liceów. W tym trójkę z naszej szkoły.
Zajęcia rozpoczął wykład inauguracyjny o historii, sekwencjonowaniu oraz odczytywaniu DNA. Dodatkowa wiedza pozwoliła poszerzyć nasze informacje z zakresu genetyki. Wykładowca z pasją opowiadał o różnych ciekawostkach, nawiązując do dat odkryć i osiągnięć poszczególnych naukowców.
Po wykładzie zaczęła się pierwsza część zajęć, czyli jakie są rodzaje artykułów oraz na jakie części należy zwrócić uwagę, by był on zrozumiały, przejrzysty, a przede wszystkim był warty wydania w czasopiśmie. Państwo chętnie udzielali wskazówek dotyczących stylistyki, czy informacji, które trzeba zawrzeć w danym podrozdziale.
Krótka przerwa na herbatę i w drugiej części zajęć zajęliśmy się ćwiczeniami praktycznymi, czyli jak sprawić, żeby artykuł był rzetelny. Materiały przygotowane przez wykładowców bardzo pomogły w usystematyzowaniu wiedzy. Dodatkowo każdy uczestnik dostał parę wydań znanego polskiego czasopisma Wszechświat, w którym w przyszłości będziemy mieć okazję wydać swoje prace.
Na końcu znalazł się również czas na zadawanie pytań. Państwo prowadzący z wielką chęcią odpowiadali na każe z nich.
Uważam, że warsztaty były niezwykle wartościowe i bogate w przydatne informacje. Te warsztaty były jednymi z lepszych, na których miałam okazje uczestniczyć, także pod względem organizacji i estetyki. Jako osoba, która rzeczywiście chciałaby wydawać swoje przyszłe prace, myślę, że wyniosłam w wykładów ważną wiedzę. Poleciłabym Uniwersytecki Inkubator Przyrodniczy każdej ciekawej świata osobie. Jestem również pod wrażeniem, że Kraków oferuje tak wiele dla licealistów, otwiera nowe drogi i możliwości. Moim zdaniem dobrze rozwijać swoje pasje.
Julia Filipiak, uczennica klasy 2c