• Aktualności

            • Dzień Ziemi w X Liceum

            • Uczniowie klas pierwszych brali udział w konkursie w ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole. Celem konkursu było stworzenie rzeczy użytkowych ze śmieci - "Drugie życie śmieci". Powstało wiele ciekawych prac.

              Przedstawiamy wyniki konkursu:
              I miejsce zdobyły uczennice z klasy 1A N. Wędzińska oraz J. Zaręba - lampa stojąca
              II miejsce uczniowie z klasy 1C: J. Zdziech oraz M. Kolka - szachy
              III miejsce uczennica z klasy 1B:
              E. Kaczmarska - torbka na zakupy
              Wyróżnione uczennice z klasy 1B: P. Kowalczyk oraz Z. Skarczewska - żółw skarbonka

              Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
              Kolejny raz nasi uczniowie potwierdzili, że są bardzo kreatywni.

              Agnieszka Formicka  oraz Dorota Jagocka

              ps. Wielkie brawa dla Pań nauczycielek również - za wyzwalanie potencjału uczniów!
               

            • Jubileuszowe spotkanie z absolwentem Dziesiątki - FIRE AND ICE

            • Dnia 13 kwietnia 2023 odbyło się kolejne  spotkanie z absolwentem X LO. Tym razem naszym gościem był poeta i tłumacz pan Maciej Froński. Zgromadzeni uczniowie wysłuchali z uwagą kilku tłumaczeń popularnych wierszy oraz komentarzy dotyczących zainteresowań filologicznych naszego gościa. Maciej Froński zachęcał uczniów do pracy nad twórczym przekładem tekstów i odkrywania piękna literatury. 

              - Jako tłumacz jest Pan niewolnikiem autora czy raczej jego konkurentem?

              - Raczej konkurentem. Mam taką ulubiona anegdotę: malarz Jan Styka, współtwórca Panoramy Racławickiej, słynął z bardzo głębokiej religijności. Zdarzyło się raz, że malował postać Chrystusa i Ten do niego przemówił: Styka, ty mnie nie maluj na kolanach, ty mnie maluj dobrze! I ja właśnie staram się tłumaczyć dobrze. Jeżeli przełożę wiersz dobrze, choćby i trochę niewiernie, to zainteresowany tą poezją czytelnik sięgnie do oryginału. Poezja na pewno na tym nie straci. Są oczywiście różne szkoły, ja jednak uważam, że poezja jest dziełem sztuki, a tłumacz jest artystą, nie rzemieślnikiem, i chcę zawsze oddać myśl poety, zarówno pięknie, jak i wiernie.

              (Rozmowa z Marcinem Mońką, Gazeta Wyborcza)

              Następnie został rozstrzygnięty konkurs na tłumaczenie wiersza Roberta Frosta pt. Fire and Ice. Laureatom Małgorzacie Horwat, Szymonowi Kmicie ora Aleksandrze Kołdzie uroczyście wręczyliśmy  nagrody. Natomiast grupa uczniów z klasy II B przygotowała niespodziankę - własne tłumaczenie przeboju Ściernisko na język angielski, następnie wspólnie odśpiewaliśmy tę znaną wszystkim piosenkę. 

              Mamy nadzieję, że spotkanie z tłumaczem oraz zmagania konkursowe zainteresują niektórych z Was do zmierzenia się z trudną sztuką przekładu poezji, prozy lub piosenek.                  

              Czekamy na kolejne jubileuszowe spotkania w Dziesiątce!

              Zespół Anglistów, 

              Organizatorzy Konkursu tłumaczeniowego

              Dorota Pruta, Beata Skałka

            • Sukces naszej Absolwentki

            • Sukcesy naszych absolwentów i wdzięczność wyrażana nauczycielom zawsze bardzo nas cieszą. 

              Pani Mai Szymańskiej gratulujemy życząc dalszych sukcesów.

               

              Trzymamy kciuki za wszystkich byłych, obecnych i przyszłych Dziesiątkowiczów!

            • Dzień bez plecaka - Dziesiątka dla Tonego

            • W dniu 5 kwietnia w naszej szkole odbył się dzień bez plecaka. Spośród wszystkich uczniów Samorząd Szkolny wybrał wraz z uczniami X LO  najbardziej kreatywną osobę, a był nią uczeń klasy 3E Krzysztof Powroźnik, który zamiast plecaka do szkoły przyniósł piekarnik.

              W naszej szkole podczas obchodzenia Dnia bez plecaka, chcieliśmy zwrócić uwagę na pomoc Tonemu - 16 letniemu chłopakowi chorującemu na nowotwór serca.  Zachęcamy wszystkich do wpłacania pieniędzy na leczenie Tonego! 

              Możesz pomóc: 1. Przekazując 1,5% swojego podatku Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową KRS 00000 86210 z dopiskiem Tony Nyiregyhazki 2. Wpłacając na imienne konto Fundacji wpisując imię Tony Nyiregyhazki: 11 1160 2202 0000 0001 0214 28673. Przez stronę Fundacji (Blik i szybkie przelewy, tylko w PLN) https://naratunek.org/wplacam/Podopieczny: Tony Nyiregyhazki

              Samorząd Szkolny

            • ___

            • Msza Święta żałobna odbędzie się we wtorek, 18 kwietnia 2023 r., o godzinie 13:40 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim.

            • Dzień Języków obcych

            • Dzień Języków Obcych odbył się 29 marca 2023 r. w ramach imprez uświetniających obchody jubileuszowe X LO. W programie znalazły się różnorodne formy działalności uczniów - taniec, teatr, śpiew, konkursy, prezentacje multimedialne. Uczniowie z pasją, zaangażowaniem i dużym poczuciem humoru zaprezentowali swoje umiejętności.



              Mogliśmy zachwycać się lirycznym wykonaniem przez Kingę Targosz, Marysię Parę, Małgosię Jasińską piosenek w języku hiszpańskim i francuskim.

              Porywający był pokaz tańców latynoamerykańskich w wykonaniu Kasi Babraj i jej scenicznego partnera.

              Swoje aktorskie talenty po hiszpańsku zaprezentowali uczniowie klasy drugiej w bajce Czerwony Kapturek.

              Uczniowie grup niemieckojęzycznych przygotowali ciekawe prezentacje multimedialne o historii Austrii.​​​​​​​​​​​​​

              Niezwykle zabawny był trudny konkurs „łamańców językowych”, w którym sprawdzali się wszyscy uczniowie.

              Wysoki poziom wiedzy kulturoznawczej zaprezentowała młodzież w konkursie kahoot, odpowiadając na pytania dotyczące historii, geografii, literatury, muzyki poszczególnych państw.

              W pamięć zapadł niezwykle wzruszający wiersz Mój dom, napisany i zaprezentowany przez Polinę z Ukrainy, która swoją interpretacją poruszyła nasze serca i wywołała aplauz wśród młodzieży.

              Zakończeniem Dnia Języków Obcych było karaoke - odśpiewanie przez wszystkich popularnych piosenek w językach nauczanych w naszej szkole. Do klas uczniowie rozeszli się tanecznym krokiem w rytm makareny.

              Oprawą graficzną imprezy były plakaty przygotowane przez uczniów.

              Nad całością programu czuwały nauczycielki języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i rosyjskiego.

              Małgorzata Szóstakowska-Kwarciak, nauczycielka języka rosyjskiego.

               

              Niezależni świadkowie potwierdzają - to był bardzo interesujący dzień!

            • PAMIĘTAMY – 83. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

            • W tym roku obchodzimy 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Na przełomie kwietnia i maja 1940 r., decyzją najwyższych władz ZSRR, rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków. Zamordowani zostali m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy.

              Po zakończeniu kampanii wrześniowej i wkroczeniu swoich wojsk do wschodnich województw Polski ZSRS zastosował na okupowanych terenach RP terror zarówno wobec ludności cywilnej, jak i uczestników działań wojennych (żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej). Pod okupacją sowiecką znalazło się 52% terytorium Polski z 13 milionami ludności, poddanej następnie masowym represjom. Prawie wszyscy wzięci do niewoli oficerowie wojska polskiego oraz liczni przedstawiciele polskich elit na mocy decyzji najwyższych władz ZSRS zostali, rozstrzelani wiosną 1940 r. w Katyniu, Twerze, Charkowie i w innych miejscach kaźni,.

              Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz.

              Podjęło ją 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) na podstawie pisma, które ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria skierował do Stalina. Szef NKWD, oceniając w nim, że wszyscy wymienieni Polacy "są zatwardziałymi, nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej", wnioskował o rozpatrzenie ich spraw w trybie specjalnym, "z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary - rozstrzelanie".

              Ujawnienie przez Niemców w kwietniu 1943 r. informacji o znalezieniu w Lesie Katyńskim ciał polskich oficerów doprowadziło do kryzysu w stosunkach Rządu RP na Uchodźstwie z ZSRS, skutkujący zerwaniem relacji dyplomatycznych między tymi dwoma podmiotami. Tym samym sprawa katyńska stawała się problemem całej koalicji antyhitlerowskiej, godzącym w wizerunek Związku Radzieckiego jako jednego z filarów walki z Niemcami.

              W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

            • Różnice, podobieństwa, pustynia w kolorze kawy z mlekiem.. - wymiana ze szkołą Rabin High School w Izraelu

            • Od 18 do 25 marca bieżącego roku szkolnego, nareszcie udało się zrealizować projekt wymiany między naszym X Liceum Ogólnokształcącym a Rabin High School w Izraelu. Współpraca ta rozpoczęła się jeszcze przed czasem pandemii, a nawiązanie międzynarodowego kontaktu sprowadziło na spotkanie organizacyjne wiele osób z różnych klas. Jednak tylko piętnaścioro z nas mogło zająć miejsca w samolocie do Tel Awiwu. Opiekunkami naszej grupy były Panie prof.:  Sylwia Todys i Joanna Kozub, równie bardzo pozytywnie nastawione do wyjazdu. 

              Kiedy 18.03 oderwaliśmy się od ziemi i świat dookoła stawał się coraz mniejszy i mniejszy, przerażająca godzina wylotu przestała być tak okropna. Już sam lot poszerzył nasze horyzonty, dosłownie i w przenośni. 

              Izrael z lotu ptaka wyglądał zupełnie inaczej niż polski krajobraz. To była dopiera jedna z wielu rzeczy, które mogły nas zaskoczyć. Wycieczki i przepiękne zdjęcia pokazały nam tamtejszy klimat. Niesamowicie było patrzeć na tą zupełnie różną od naszej architekturę, mentalność czy nawet religię. Tel Awiw zaskakiwał mieszanką kultur.

              Nie zabrakło integracji. Czas spędzony po zajęciach był dla części z nas tą najbardziej angażującą częścią dnia. Poznaliśmy miłych, zabawnych, identycznych w wielu kwestiach ludzi, którzy stali się naszymi przyjaciółmi.

              Odwiedziliśmy ważne miasta, takie jak Hajfa - z malowniczymi ogrodami Bahai Gardens,  multikulturowy targ, centrum polityczne i finansowe Tel Avivu, a także najbardziej ruchliwe i znane uliczki tego miasta, Nazaret - a w nim Bazylikę Zwiastowania Pańskiego. Dużo czasu spędzaliśmy również w Kfar Saba - rodzinnym mieście naszych izraelskich gospodarzy, gdzie spotkaliśmy się m.in. z burmistrzem tego miasta.  Zachwycaliśmy się pustynią w kolorze kawy z mlekiem oraz kąpaliśmy się w Morzu Martwym. Podczas przejazdu autostradą na wschód, widzieliśmy wielbłądy, wylewające się spod stoków gór wsie, a także wysokie wieże meczetów i przysadziste synagogi. Miło było patrzeć, że w tym miejscu sąsiedzi pozdrawiają się na ulicy bez względu na religię czy wyznawane wartości.

               

              Wiele wspomnień zostanie z nami na zawsze. Odwiedziny w szkole naszych partnerów, pierwsza noc w nowym domu, pożegnanie na lotnisku. 

              Każdy z nas ma wiele refleksji na temat tej wycieczki. Z pewnością była jedną z najbardziej kształcących podróży w naszym życiu. Zaskoczyły nas również kuchnia i potrawy, które przygotowują na co dzień. 

              Nasza mentalność bardzo często się różniła, ale myślę, że to był właśnie jeden z powodów, dla których warto podróżować. Jestem bardzo wdzięczna mojej izraelskiej partnerce, że pokazała mi swoją kulturę. Mam nadzieję, że będzie równie zafascynowana przyjazdem do Polski. 

              W paru słowach, rozumiem, że ta wymiana dużo wniosła w nasz sposób myślenia i nauczyła między innymi samodzielności i odpowiedzialności, a także posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Wyjechaliśmy do Izraela otwarci na nową przygodę, ale wróciliśmy z czymś znacznie więcej. Z doświadczeniem, wspomnieniami i naprawdę dobrą chałwą.

            • Spotkanie z Panią Anną Roczkowską – autorką książki pt. „Gdy zabraknie łez”

            • 31 marca gościliśmy w naszej szkole Panią Annę Roczkowską, autorkę książki „Gdy zabraknie łez”, poświęconą życiu i twórczości żołnierza Batalionu „Zośka” - Janowi „Bonawenturze” Romockiemu, bratu legendarnego dowódcy kompanii „Rudy”. Bohater książki to utalentowany poeta pokolenia Kolumbów, najczęściej kojarzony ze swoim wierszem „Modlitwa”, recytowanym i śpiewanym przez różnych wykonawców podczas obchodów kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego.

              Autorka książki, Anna Roczkowska, interesuje się historią, ze szczególnym uwzględnieniem okresu dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej i okupacji. Jest członkiem zarządu Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” i „Parasol”.

              Od wielu lat zajmuje się upowszechnianiem wiedzy i upamiętnianiem historii Powstania i Powstańców Warszawskich, uczestniczy w działaniach grup rekonstruujących tamten okres w historii. Za zasługi i działalność na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski została odznaczona przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi. Na co dzień pracuje w kancelarii sejmu w biurze spraw międzynarodowych.

            • Pisanek pisanie - 3b na warsztatach Krakowskiego Biura Festiwalowego

            • 27 marca uczennice klasy 3b wzieły udział w warsztatach organizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Warsztaty ze sztuki współczesnego tworzenia pisanek były inspirowane ikonami i kulturą Wschodu.  Nataliia Yanishevska, młoda artystka z Ukrainy, wprowadziła młodzież w świat sztuki współczesnych pisanek. Uchyliła rąbka tajemnicy, jak na małej powierzchni skorupki jajka wykreować fantazyjne wzory oraz wizerunki inspirowane sztuką pisania ikon.

              Warsztaty są inspirowane programem 20-tej edycji Festiwalu Misteria Paschalia, a szczególnie koncertem Ensemble Irini: LE PRINTEMPS SACRÉ, który odbędzie się 16 kwietnia w Niedzielę Wielkanocną w kościołach wschodnich.

              Warsztatom towarzyszyły  nagrania muzyki z repertuaru obecnej i poprzednich edycji festiwalu.

            • Nagroda Słowikowskiego dla najlepszego nauczyciela historii

            •  

              Z wielką dumą informujemy, że mgr Paulina Dominik, nauczycielka naszego liceum, została laureatką Nagrody im. Tadeusza Słowikowskiego dla najlepszego nauczyciela historii. Kapituła powołana przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego już po raz drugi uhonorowała nauczyciela Dziesiątki.

              To niezwykle ważne wydarzenie dla całej społeczności X LO, bowiem w tym roku obchodzimy Jubileusz 70-lecia naszej szkoły oraz 250.rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Jesteśmy przekonani, że przesłanie twórców reformy szkolnictwa znajduje potwierdzenie w codziennej pracy nauczycieli naszego liceum. Wyróżnienie Pani Pauliny Dominik świadczy o wysokich kompetencjach w popularyzacji wiedzy historycznej. Potwierdzili to obecni na uroczystości Absolwenci, którzy z wielkim sentymentem wspominali lekcje historii. 
              Rozpoczynające uroczystość przemówienie  Pani Dyrektor Tamary Cieśli oraz wypowiedzi  zaproszonych gości, członków kapituły Nagrody, podkreślały rangę tego wyróżnienia, a przede wszystkim znaczenie historii w życiu każdego z nas.

              Nagrodę ustanowił w 2009 r. krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Otrzymują ją nauczyciele historii, którzy mogą poszczycić się wybitnymi osiągnięciami w nauczaniu i popularyzacji przedmiotu oraz dziejów i kultury Krakowa. Fundatorem wyróżnienia jest Urząd Miasta Krakowa.

              X Liceum szczyci się  długą tradycją głośnego czytania, dlatego z okazji Dnia Autorów Europejskich (27 marca) wielką przyjemnością dołączyliśmy do projektu zainaugurowanego przez Komisję Europejską. Wybraliśmy „Lorda Jima” autorstwa Josepha Conrada, ponieważ jest to autor europejski, polski, a nade wszystko związany z Krakowem. 
              Podczas uroczystości, Pani Anna Korfel - Jasińska - zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, nagrodzona pani Paulina Dominik oraz uczennica Victoria Jawornicki (kl. 3a) głośno odczytały fragment tej znanej na całym świecie powieści.

              Zdjęcia: P. Wojnarowski, ze strony krakow.pl, dostęp 28.03.2023r.

            • Łączy nas czytanie!

            • W naszym Liceum chętnie i często czytamy książki. Z wielką przyjemnością włączyliśmy się w projekt Komisji Europejskiej, którego celem jest promowanie czytelnictwa wśród młodzieży. Dzień Autorów Europejskich w naszej szkole - 27 marca – połączył Dziesiątkę z kulturą europejską.
              Projekt ma za zadanie ukazać literaturę jako sposób na zapoznanie się młodych ludzi z bogactwem kultury, przyczyniając się do wyposażenia uczniów w odpowiedni zestaw umiejętności, aby poprzez czytanie mogli stawić czoło bieżącym wyzwaniom społecznym i osobistym.
              Z tej okazji uczniowie klasy 3a i 1a wzięli udział w spotkaniu na temat promocji czytelnictwa  i projektów realizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Nasi goście, Pani Urszula Chwalba - Kuratorka programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz Pan Szymon Kloska - Koordynator projektów literackich, m.in. Festiwalu Miłosza, kurator programu Planeta LEM, z wielką pasją opowiadali o swoich fascynacjach literackich i o nowatorskich (futurystycznych) inicjatywach. Spotkanie zakończyliśmy głośnym czytaniem najnowszych opowiadań Franza Hohlera „Wielki karzeł i inne opowiadania”.
              Dziesiątkowicze czytali również w tym dniu na lekcjach języka angielskiego. Pani Beata Skałka zorganizowała głośne czytanie tekstu G. Orwella „Rok 1984”w języku angielskim. Uczniów połączyła miłość do literatury i fascynacja językiem oryginału.

              Dziękujemy Pani Dyrektor Tamarze Cieśli za wspieranie inicjatyw czytelnicznych i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia w naszej szkole. 

              Cecylia Czopek, szkolny koordynator projektu

            • Wiosenny turniej sportowy

            • Dnia 24 marca 2023 roku w hali widowiskowo sportowej Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków odbył się wiosenny turniej sportowy Po Obu Stronach Wisły, który zorganizowaliśmy wraz  z IV Liceum Ogólnokształcącym. Rywalizowaliśmy w trzech dyscyplinach sportowych - w siatkówce dziewcząt, futsalu chłopców oraz koszykówce dziewcząt i chłopców.
              W przerwie pomiędzy meczami obie szkoły prezentowały talenty taneczne swoich uczniów. Oprócz występów grup cheerleaders oraz grupy dziewcząt tańczących układ do muzyki Jerusalema, swoje umiejętności taneczne zaprezentowała grupa taneczna Escape Dance Akademy, w której tańczy uczennica naszej szkoły Marysia Para z 3d.
              Puchar trafił niestety w tym roku w ręce naszych przeciwników - IV LO, gdyż zwyciężyli w dwóch dyscyplinach - w meczu siatkówki oraz futsalu. Nasze siatkarki przegrały dwa sety, a piłkarze zeszli pokonani w stosunku 1:4. Mecz koszykówki ułożył się po naszej myśli. Wygraliśmy tę dyscyplinę w stosunku 50:30. Pierwszą i trzecią kwartę rozegrały dziewczęta, a chłopcy drugą i czwartą. Wynik w tym spotkaniu liczył się łącznie. W organizacji turnieju uczestniczyli uczniowie z Samorządów Szkolnych obu liceów. Nauczycielem koordynującym organizację z naszej szkoły był prof. Miłosz Kościelny.
              Uczniowie hucznie dopingowali swoje szkoły poprzez kreatywne przyśpiewki, takie jak: Kto nie skacze ten za czwórką, Wszyscy śpiewamy, Dziesiątka to my, Dziesiątka to my.
              Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym puchar przejdzie w nasze posiadanie.
              Pod spodem składy reprezentacji w poszczególnych dyscyplinach oraz nazwiska dziewcząt z grupy cheerleaders.

              Siatkówka dziewcząt:

              Anna Lenda 4c, Milena Stylo 4b, Oliwia Jarosz 2c, Oliwia Broda 3f, Anna Jędryka 3f, Karolina Florek 3f, Maho, Idjabe Isabel 1e, Natalia Bieszczad 2g, Wiktoria Szosler 3a, Makowska Marta 3d.
              Opiekun prof. Paweł Fąk.

              Futsal chłopców:
              Swatowski Jakub 1g, Rybiński Dawid 2a, Simlat Franciszek 2e, Wilk Karol 2e, Tarkowski Stanisław  3D, Górka Karol 3f, Malinowski Kacper  3f, Chobot Piotr 4a, Szymon Witek 4g, Pytko Tomasz 4g, Pikulski Mateusz 4g, Skorek Karol 4g, Sobota Roch 4g.
              Opiekun prof. Michał Dąbrowski.

              Koszykówka dziewcząt:
              Anna Boroń 3e, Marta Makowska 3d, Maria Para 3d, Gabriela Czarnicka 3g, Julia Piech 2b, Aristella Banza 2b, Urszula Kostrzewska 3g.

              Koszykówka chłopców:
              Paweł Meus 3d, Kacper Pasek 3e, Michał Durowski 2a, Oskar Podkowa 2g, Tomasz Jadczyszyn 3g, Antoni Adamczyk 3g, Jakub Tracz 2f, Stanisław Miłobędzki 3d, Bartosz Popek 1f, Nikodem Bobrowski 1d.
              Opiekun prof. Miłosz Kościelny

              Prezentacja układu tanecznego Grupy Cheerleaders podczas turnieju sportowo-rekreacyjnego z IV LO na Hali sportowej TS Wisła:

              1A: Amelia Kozłowska, Zosia Nawrot, Julia Szebesta, 1C: Julia Czubaj, Oliwia Gałęzowska, Aleksandra Kowalik, Marysia Szaciłowska, Małgorzata Tokarczyk, Weronika Wilk, Ada Wlezień, 1E: Gabriela Dziuba, Isabel Maho, Hania Szczygieł, 1F: Wiktoria Cherevuila, Diana Kuzichkina, Weronika Plak, Amelia Sakowska, Zosia Wrzoskiewicz

              Opiekun prof. Wioletta Wójcik.

            • Święto liczby PI w Dziesiątce

            • 14 marca obchodzimy  Dzień Liczby Pi, święto jednej z najbardziej inspirujących  liczb niewymiernych, wyrażającej stosunek  obwodu koła do długości jego średnicy. Rozwinięcie dziesiętne pi jest nieskończone i nieokresowe. Choćbyśmy wyliczali kolejne cyfry po przecinku przez całe życie, nie dotrzemy do ostatniej cyfry tej stałej. Rozmyślania nad tą liczbą dają więc przedsmak tego, czym może być w matematyce nieskończoność. Dzień Liczby Pi zaczęto obchodzić w USA od 1988 roku – zawsze  14 marca, bo zapis tego dnia to 3.14,  co kojarzy się z  przybliżeniem liczby pi.

              Uczniowie Dziesiątki z przyjemnością włączyli się w działania mające na celu poznanie tej tajemnicy matematycznej, bo nasza szkoła ma liczne klasy o profilu matematycznym i matematyką stoi, choć to ponoć królową jest właśnie Liczba Pi.

            • „Czas to zdrowie”- wykład popularnonaukowy 

            • W dniu 16 marca w auli szkolnej odbyła się wykład popularnonaukowy pt. „ Czas to zdrowie”. Prelegentem był dr hab. prof. UP Grzegorz Formicki – Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz kierownik Katedry Fizjologii Zwierząt Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

              W wykładzie uczestniczyły klasy z rozszerzoną biologią. Słuchacze zapoznali się z działaniem zegara biologicznego i cyklem dobowym. Poznali mechanizmy i substancje, które wpływają na nasz czas aktywności i snu. Zagadnienia dotyczyły ważnych aspektów codziennego życia. Uczniowie zostali poinformowani, co może się stać, gdy rozregulujemy nasz cykl dobowy np. przez nieprzespane noce. Jaki to ma wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia, między innymi na procesy poznawcze i uczenie się. Ponadto ważnym zagadnieniem w rytmie dobowym jest ilość światła i ciemności. Okazuje się, że światło ekranu komputera  lub komórki w ciągu nocy wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i procesy zapamiętywania.

              Zatem drodzy uczniowie i nie tylko - aby dobrze funkcjonować w ciągu dnia należy wyspać się w nocy i ograniczyć ilość sztucznego światła.


                                              Organizatorem spotkania była pani Agnieszka Formicka, nauczycielka biologii

            • Pierwszy dzień wiosny i biodegradowalna marzanna

            • Nasza biodegradowalna marzanna jest symbolem ciągłych przemian cyklicznych w przyrodzie. 

              Wiosna, lato, jesień, zima, wiosna.. niezmienna jest tylko zmiana!

              Marzannę przygotowały klasy pierwsze wraz z panią Formicką, nauczycielką biologii. 

               

    • Kontakt

      • X Liceum Ogólnokształcące Im. Komisji Edukacji Narodowej
      • (12) 633-11-97
      • X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej ul. Wróblewskiego 8 31-148 Kraków Poland
    • Logowanie