1,5% dla Dziesiątki
DZIESIĄTKOWICZE RUSZAJĄ NA PODBÓJ ŚWIATA
Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasz Zespół X Racing, po imponującym występie, zdobył trzecie miejsce w finałach krajowych, prestiżowych zawodów F1 in Schools w 2023 r., a zaprojektowany przez uczniów bolid wywalczył tytuł najszybszego bolidu. Pasja, determinacja i nieustanny wysiłek młodzieży spełniającej marzenia o F1 zaowocowały doskonałym rezultatem, potwierdzającym ich umiejętności i potencjał twórczy.
Teraz... z dumą ogłaszamy, że drużyna X LO będzie reprezentować Kraków i Polskę w finałach światowych.F1 in Schools jest uznawany za największy i najbardziej ekscytujący projekt edukacyjny na świecie oparty na STEM (Sciences – Technology – Engineering - Mathematics). Zadaniem drużyny jest zaprojektowanie miniatury bolidu F1, „wyprodukowanie” go, opracowanie planu marketingowego i znalezienie sponsorów, stworzenie dokumentacji inżynieryjnej oraz ustna prezentacja.Przed naszą drużyną wiele zadań. Gorąco wierzymy, że Dziesiątkowicze będą Mistrzami, a ich samochód najszybszy na świecie.Życzymy powodzenia!!! Opiekunem naukowym uczniów z klasy 4g i 2g jest pan Andrzej Pękala, nauczyciel fizyki.
Nowoczesność reglamentowana
We wtorek 27 lutego klasa 2A zwiedzała wystawę Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL w Muzeum Narodowym w Krakowie. Uczniowie poznali dzieła znaczących polskich twórców, zarówno zaangażowanych w szerzenie socrealizmu, jak i sprzeciwiających się władzy i narzucanej przez nią polityce kulturalnej. Dzięki opowieści pani przewodnik mogli też dostrzec sprzeczności między tym, co głosiła propaganda komunistyczna, a codziennym życiem zwykłych obywateli.
Wystawa przekrojowo opowiada o historii Polski w latach 1945-1989, dzięki czemu uczniowie utrwalili wiedzę o epoce, którą poznawali podczas lekcji.Aleksandra Czyż, nauczyciel historii.
Fotorelacja: Zuzanna Pietrzko, klasa 2A
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod opieką Pani Bożeny Światłowskiej uczniowie tworzący poczet sztandarowy X LO im. KEN w Krakowie wzięli udział we mszy św. w katedrze wawelskiej, następnie przemaszerowali ulicami miasta do Parku im. dr. Henryka Jordana, gdzie obyła się dalsza część uroczystości.
Obchodzony od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN. Święto państwowe upamiętnia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.Krakowskie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się 1 marca 2024 r. w katedrze na Wawelu oraz w parku im. Jordana.
(Strona internetowa Instytutu Pamięci Narodowej, oddział w Krakowie, dostęp 4.03.2024 r.)
Dziesiątka honorowo!
Jak co roku w naszej szkole w dniu 8.02.2024 odbyła się akcja Honorowego Oddawania Krwi, poprzedzona wykładem i sesją plakatową promującą krwiodawstwo. Warunkiem oddania krwi jest miedzy innymi ukończone 18 lat, dobry stan zdrowia, odpowiednia waga.
Wytyczne ustalają polscy eksperci, biorąc pod uwagę m.in, zalecenia Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób. Każda akcja jest wielkim świętem całej szkolnej społeczności. Żywą lekcją wychowawczą dla uczniów, uczącą bezinteresowności w działaniu, poszanowania dla ludzi cierpiących i potrzebujących krwi. Duża ilość chętnych świadczy o ogromnej świadomości wśród młodzieży znaczenia krwiodawstwa. Krew jest jednym z najcenniejszych darów, który można podarować drugiej osobie. Według danych podanych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, bank krwi pilnie potrzebuje każdej jej grupy.Krwi nie da się zdobyć inaczej niż dzięki dobrej woli krwiodawców. Nie można jej kupić ani wyprodukować nawet w najlepszych laboratoriach. Dziękuję wszystkim krwiodawcom za oddanie krwi - najcenniejszego z leków - daru serca.
Organizator akcji, Barbara Durmała, nauczycielka Edukacji dla bezpieczństwa
Budżet Obywatelski Miasta Krakowa
Drogie Mieszkanki, drodzy Mieszkańcy
Zostało już tylko kilka dni, aby zgłosić propozycje zadań w ramach tegorocznej w 11. edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego mają pozytywny wpływ na rozwój osiedli, dzielnic jak i całego miasta. Pozwalają budować poczucie sprawczości wśród Krakowianek i Krakowian, dzięki innowacyjnym oraz wartościowym inicjatywom realizowanym w ramach budżetu obywatelskiego nasze miasto stale się rozwija.Zgodnie z harmonogramem procesu zgłaszanie projektów trwa do 1 marca 2024 roku.
Zachęcamy Wszystkich mieszkańców, bez względu na wiek oraz na to czy legitymują się krakowskim meldunkiem, do złożenia projektu poprzez stronę: https://budzet.krakow.pl/
Zmiany, które możemy obserwować w Krakowie dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Miasta Krakowa to zasługa zaangażowanych mieszkańców.
Wszystkich nas łączy Dziesiątka - spotkanie z absolwentem Dziesiątki
Realizując cykl spotkań z Absolwentami, gościliśmy 9 lutego 2024 roku w murach szkoły pana profesora dr. hab. Włodzimierza Zwonka, który był uczniem naszego Liceum w latach 1980-1984. Jako uczeń klasy trzeciej został finalistą 34. Olimpiady Matematycznej, jego nauczycielem matematyki był Pan mgr Stanisław Dorosz, w latach 1990-2002 dyrektor XLO. Pan Profesor Zwonek jest dziekanem Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, kierownikiem Katedry Analizy Matematycznej UJ, kierownikiem i wykonawcą grantów przyznanych przez Narodowe Centrum Nauki, opiekunem naukowym doktorantów UJ oraz autorem ponad 70 publikacji naukowych.
Okrągła rocznica ukończenia przez Pana Profesora nauki w X LO i jubileusz 70-lecia Szkoły były bardzo dobrą okazją do spotkania. W trakcie wykładu poznaliśmy kilka interesujących faktów ze szkolnego życia klasy, której uczniem był nasz gość i dowiedzieliśmy się jak żyło się w ostatniej dekadzie PRL.
Usłyszeliśmy również o inauguracji roku akademickiego, w której Pan Profesor jako dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UJ uczestniczy. Oczami wyobraźni, jako przyszli potencjalni studenci UJ, uczestniczyliśmy w tej podniosłej uroczystości.
Było nam bardzo miło gościć Pana Profesora Włodzimierza Zwonka w naszej Szkole. Wszystkich nas łączy Dziesiątka.
Polsko - francuska lekcja historii
W środę 7 lutego w naszej szkole gościliśmy grupę uczniów ze szkoły w Tuluzie. Wraz z klasą 2B brali oni udział w prowadzonych po angielsku zajęciach dotyczących historii Żydów w Krakowie oraz Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Młodzież zapoznawała się z najważniejszymi tradycjami i zwyczajami żydowskimi, o których opowiadały uczennice klasy 2B. Wysłuchała również krótkiego wykładu o sytuacji Żydów podczas II wojny światowej i wzięła udział w interaktywnym quizie.
Druga część zajęć składała się z warsztatów, podczas których uczniowie zapoznawali się z sylwetkami polskich i francuskich Sprawiedliwych. Przygotowywali też wnioski do instytutu Yad Vashem, w których dowodzili, dlaczego dana osoba powinna zostać nagrodzona, a następnie prezentowali je przed grupą.
Podczas zajęć uczniowie nie tylko zdobyli nową wiedzę, lecz także kształcili umiejętności językowe i argumentacyjne oraz nawiązali kontakty z rówieśnikami z zagranicy.
Aleksandra Czyż, Bartłomiej Towarnicki
Kolejna pracowita sobota Dziesiątkowiczów
20 stycznia 2024r. wzięliśmy udział w warsztatach w ramach patronatu Wydziału Biologii UJ. Pierwsze zajęcia odbyły się w Instytucie Botaniki i skupiały się na symbiozie porostowej pod lupą. Były prowadzone przez dr. hab. Kaja Skubałe - profesor UJ, mgr Karolinę Chowaniec oraz mgr Jakuba Styburskiego. Po krótkim wprowadzeniu do tematu, przeszliśmy do części praktycznej. Samodzielnie przygotowaliśmy preparaty wyizolowanej komórki glonu, a także skorup porostowych, które następnie obserwowaliśmy pod mikroskopem. W trakcie zajęć mogliśmy liczyć na pomoc ze strony pracowników naukowych.
Następnie udaliśmy się do Instytutu Zoologii i Badań Biometrycznych, w którym czekały na nas kolejne atrakcje poznawcze. Zajęcia prowadził mgr Artur Górecki. Ich temat brzmiał: Mikroskopijne dowody zbrodni - jak ziarna pyłku mogą pomóc w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Dowiedzieliśmy się na nich, że dzięki badaniu ziaren pyłku z ubrań i ciał ofiar rozwiązano wiele zagadek. Na podstawie takich badań można ustalić, kiedy lub gdzie dokonano zbrodni. Niektóre nasiona występują bowiem tylko w określonych miejscach. W dalszej części warsztatów mogliśmy sami rozwiązać zagadkę. Na podstawie przygotowanych preparatów, musieliśmy ustalić ,ziarna jakiej rośliny znajdują się pod mikroskopem, a także kiedy najprawdopodobniej doszło do zdarzenia.
Te fascynujące zajęcia odkryły nieznane nam dotychczas możliwości rozwiązywania zagadek kryminalnych. Opiekę nad grupą sprawowała prof.Katarzyna Kuszneruk - Pajorska.
uczennice z klasy 2B
Rozczytana Europa
Z ogromną przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa w Dniu Autorów Europejskich.
Koordynatorką projektu jest pani Cecylia Czopek, nauczycielka języka polskiego.
Jasełka 2023
23 grudnia 2023 r. odbyły się szkolne jasełka, w których przygotowanie licznie zaangażowali się Uczniowie naszej Szkoły.
Tygodnie przygotowań zaowocowały wspaniałym występem, w którym nie brakowało podniosłej atmosfery, jaka towarzyszy Bożemu Narodzeniu, pięknych recytacji i wspólnego kolędowania — a to wszystko przy akompaniamencie naszych uzdolnionych muzycznie Uczennic.
O tym, z jaką pasją Młodzież wywiązała się z zadań, które im powierzono, najlepiej świadczą łzy wzruszenia i gromkie brawa, jakie zgotowali Uczniom zgromadzeni przed sceną nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Co więcej, liczne prośby pedagogów i uczniów sprawiły, że Młodzież już dwukrotnie "bisowała", ponawiając występ w nowym roku.
Gratulujemy i dziękujemy za Wasze zaangażowanie!
W przygotowaniu jasełek brało udział 36 Uczniów, a projekt koordynowała dr Beata Wójtowicz.
Drodzy Dziesiątkowicze!
W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników - Perspektywy 2024 - Dziesiątka sięgnęła po złoto!
To piękny sukces naszych uczniów i oddanych Szkole nauczycieli!
Gratulacje dla całej szkolnej społeczności.
Spotkanie z absolwentem Dziesiątki - człowiek który tworzy historię
15 grudnia 20023 gościliśmy, w ramach cyklicznych spotkań z absolwentami, niezwykłego człowieka, świadka i uczestnika historycznych zdarzeń, bez których trudno wyobrazić sobie demokratyczna Polskę.
Naszym Gościem był pan Bogusław Sonik,
absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w czasach PRL-u działacz opozycji demokratycznej, jeden z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności, która to działalność w stanie wojennym doprowadziła do jego internowania. Później, w biografii naszego Gościa był okres dziennikarski i praca korespondenta Radia Wolna Europa. W roku 1990 został Dyrektorem Instytutu Polskiego w Paryżu. Jednak głównym zajęciem naszego Gościa zawsze była polityka. W latach 2004-2014 i 2018-2019 był deputowanym do Parlamentu Europejskiego ,ale też posłem na Sejm RP w latach 2015-2018 oraz 2019-2023.. Wielokrotnie odznaczony m.in. Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta, drugim pod względem starszeństwa polskim odznaczeniem cywilnym nadawanym za wybitne osiągniecia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury i służby państwowej. Pan Bogusław Sonik był również odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, odznaczeniem cywilnym nadawanym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej oraz Orderem Narodowym Zasług, francuskim orderem ustanowionym przez Charles'a de Gaull'a.
Bogusław Sonik swoją opowieścią pokazał, w jaki sposób odmowa bierności wobec zła, działanie przeciwko przemocy komunistycznego państwa były ważne w kształtowaniu charakteru wolnego człowieka, który potrafił, już w ramach demokratycznej instytucji, jaką był i jest europejski parlament dbać o poszanowanie tego ,co ze swojej natury jest kruche, wymaga ciągłej troski, a nazywa się prawem jednostki i narodów do samostanowienia, a także do obrony cywilizacji przed różnymi formami barbarzyństwa.Poruszającym była ta opowieść, złożona także z przywołania osobistych, trudnych przeżyć. Opowieść Pana Sonika pokazywała przede wszystkim, w jakim stopniu jednostka może zmieniać rzeczywistość.Nasz Gość zdawał się mówić: działaj i myśl, a wtedy pokonasz hydrę politycznej głupoty, lekkomyślnych decyzji, które mogą zagrażać Twojej, mojej wolności. Za to przesłanie jesteśmy wdzięczni.
Życzenia świąteczne
Akcja BohaterON
W grudniu nasza szkoła brała udział w akcji BohaterON mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie powstańców warszawskich. W jej ramach klasy 4D, 4B, 4F i 4C uczestniczyły w lekcjach dotyczących życia codziennego podczas powstania. Uczniowie dowiedzieli się, co jedli powstańcy, z jakimi trudnościami musieli się mierzyć, ale też jak działało powstańcze kino i jak wyglądały ślub i wesele w tym trudnym czasie. Mieli również możliwość sprawdzenia się w roli aktorów, odgrywając krótkie scenki z życia w Warszawie roku 1944.
Zachęcam do zgłębiania historii powstania warszawskiego, a także do dodania wpisu z podziękowaniem dla walczących na stronie: wpis.dumnizpowstancow.pl/
Aleksandra Czyż, nauczycielka historii
Wspólnie możemy więcej! Czerwonokrzyska gwiazdka 2023
Jak co roku, przeprowadzona została w naszej szkole akcja charytatywna Czerwonokrzyska gwiazdka PCK 2023. Zbieraliśmy żywność, która następnie została przekazana organizacji Polskiego Czerwonego Krzyża.
Zebrane przez uczniów Dziesiątki produkty Polski Czerwony Krzyż wykorzystał do wykonania paczek dla rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezrobotnych oraz chorych.
Koordynatorem akcji była Pani Barbara Durmała, nauczycielka Edukacji dla Bezpieczeństwa i opiekun Szkolnego Koła PKC.
Sara, uczennica klasy 1a
Najlepsi z najlepszych!
Z radością informujemy, że uczennica Karolina Strączek otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2023/2024.
Stypendium Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2022/2023 otrzymał uczeń Piotr Plezia.
Karolinie i Piotrowi życzymy dalszych sukcesów.
III Uczniowska Konferencja Młodych Chemików
1 grudnia 2023 na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się III Uczniowska Konferencja Młodych Chemików.
Tegorocznym hasłem konferencji było: Chemia – środowisko – człowiek. Blaski i cienie energetyki jądrowej oraz alternatywnych źródeł energii. W konferencji wzięła udział młodzież z całej Polski a naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny uczniów z klasy 2d,3c i 3d pod opieką nauczycieli chemii Ireny Lenart i Katarzyny Tynor. Każda z grup przygotowała wcześniej a na sesji prezentowała swój poster zarówno przed komisją konkursową, jak również innymi uczestnikami.
W planie konferencji były też dwa bardzo interesujące wykłady prowadzone przez nauczycieli akademickich Historia chemii w wersji light oraz Czy można otrzymać paliwo z wody? połączone z pokazem doświadczeń.
Po wykładach mieliśmy możliwość zwiedzenia laboratoriów oraz muzeum znajdującego się na Wydziale Chemii.
Po naszym udziale w Konferencji zostaną nie tylko ciekawe wspomnienia, ale również Książka Abstraktów, która jest naszą pierwszą naukową publikacją.
Julia, klasa 3c
Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego obchodzony w Naszej szkole
Rok 2023 jest rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Ten niezwykły Polak zapisał się w historii jako wybitny odkrywca, podróżnik, geolog i badacz, który zdobył i nadał nazwę Kościuszko – najwyższej górze Australii.
Z tej okazji klasy matematyczno - geograficzne z naszej szkoły: 1e, 2e i 3e, wzięły udział w wykładzie pt. „Podróż po Pacyfiku Pawła Edmunda Strzeleckiego” na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, przeprowadzonym przez dr Dariusza Zdziecha - wykładowcę akademickiego UJ i UI w zakładzie Kultur i Historii Australii i Oceanii. Po wykładzie odbyła się krótka dyskusja z udziałem naszych uczniów, na których XIX- wieczne podróże po Oceanii I Australii Pawła Edmunda Strzeleckiego zrobiły duże wrażenie.
Wraz z uczniami w wykładzie brali udział nauczyciele: prof. A. Depczyńska, prof. J.Kozub i prof. B.Towarnicki.
Dziesiątkowicze na Uniwersytecie Rolniczym
Jak być zdrowym i pięknym?
Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała klasa 3d podczas warsztatów naWydziale Technologii Żywności UR w Krakowie. Inspirujące zajęcia prowadziły dr inż. Urszula Goik oraz dr hab. inż. Teresa Witczak, prof. URK. Poznaliśmy znaczenie badań chemicznych, fizycznych oraz sensorycznych w projektowaniu i tworzeniu nowych receptur kosmetycznych. Każda z nas przygotowała własny przepis na piękną i atrakcyjną pod względem pielęgnacyjnym pomadkę do ust. Były to zajęcia pełne różnorodnych wrażeń estetycznych!
Wyjście zorganizowała Pani Katarzyna Kuszneruk-Pajorska
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie