Życzenia świąteczne
Flota zjednoczonych przedświątecznych sił
Dobre dusze z klasy 3b wraz z wychowawczynią panią Cecylią Czopek połączyły społeczność Dziesiątki oplatając łańcuchem dobrych życzeń całą szkołę.
Wszystkim! Wszystkiego najlepszego! Nie tylko na Święta życzą wszyscy Dziesiątkowicze.
DNA dla ciekawych - sobotnie zajęcia na UJ
14 grudnia uczniowie z klas 1c, 2c, 2d, 3b, 4b oraz 4d pod opieką Pani profesor Katarzyny Kuszneruk-Pajorskiej mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach dotyczących izolacji DNA z materiału roślinnego. Prowadzone były przez mgr Joannę Malec oraz mgr Jana Kanty Trościńskiego. Każde z nas miało możliwość czynnego udziału w zajęciach poprzez homogenizację materiału przy pomocy ciekłego azotu oraz jego inkubację. Za pomocą specjalnych przyrządów przygotowaliśmy próbki wyizolowanego DNA, które następnie odłożyliśmy do osuszenia. Dodatkowo podczas warsztatów prowadzący wzbogacali naszą wiedzę teoretyczną na powyższy temat. Zajęcia były dla nas interesujące i wartościowe.
Notatkę przygotowała Paulina z klasy 3B, opiekunem sobotnich wyjść jest pani Katarzyna Kuszneruk - Pajorska
Czerwonokrzyska Gwiazdka - Dziesiątka pomaga
XLO górą!
18 grudnia zakończyła się pierwsza faza rozgrywek w ramach Licealiady w Koszykówce Chłopców. Nasza reprezentacja po bardzo dobrych występach awansowała do grona 8 najlepszych drużyn Krakowa.
W dniu dzisiejszym pewnie pokonaliśmy drużyny ZSIŚiM 55:29 oraz XV LO 40:13. W poprzedniej kolejce rozgrywek wygraliśmy z drużynami II LO w stosunku 20:16 oraz z reprezentacją XLIII LO 40:13. Kolejne mecze rozgrywane będą po przerwie świątecznej.
Oto skład naszej drużyny i zdobycze punktowe we wszystkich 4 meczach:
1. Nikodem Bobrowski 3g - 4 pkt,
2. Szymon Czort 2f,
3. Dominik Golański 1d - 37 pkt,
4. Bartosz Owsiak 1e - 9 pkt,
5. Oskar Podkowa 4g - 8 pkt,
6. Bartosz Popek 3f - 12 pkt,
7. Ksawery tarnawski 1a,
8. Jakub Tracz 4d - 10 pkt,
9. Danylo Vashchenko 2g - 62 pkt,
10. Szymon Więcek 2g - 13 pkt.Rolę sędzin stolikowych pełniły:
1. Emilia Bienas 3c,
2. Małgorzata Tokarczyk 3c,
3. Magdalena Zając 3d,
4. Julia Piech 4b.Duże gratulacje!!!
Trenerem drużyny jest pan Miłosz Kościelny.
Dziesiątka dla Klimatu!
20 listopada 2024r. gościliśmy Absolwenta Dziesiątki, prof. dr. hab. Łukasza Mamicę- ekonomistę, profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji oraz Prorektora ds. Współpracy i Projektów, Kierownika Katedry Gospodarki Publicznej w Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pan Profesor wygłosił wykład pt. Ekonomiczne i społeczne konsekwencje zmian klimatycznych oraz możliwości przeciwdziałania im - czyli jak moda zabiła morze?
Nasz gość w swoim bardzo inspirującym wykładzie opowiedział nam o zmianach klimatycznych widocznych gołym okiem, takich jak: ocieplenie klimatu, wycinka lasów, których skutkami są nieprzewidywalne nagłe zjawiska atmosferyczne - ulewy, tornada czy susze. Konkretnych przykładów konsekwencji ocieplenia klimatu jest wiele: powódź w Dolinie Kłodzkiej oraz Walencji w tym roku, pożary w Australii z 2020 czy susza w Afryce. Jednocześnie wiele z krótkowzrocznych działań człowieka prowadzi do katastrof ekologicznych, których przykładem może być znikające Jezioro Aralskie. Wszystkie te zdarzenia generują olbrzymie koszty potrzebne na odbudowę zniszczonych domów i infrastruktury. Jednak bardziej tragiczną ceną jest utrata życia ludzkiego lub całych ekosystemów. W opinii pana Profesora, nasze pokolenie musi zmierzyć się z tymi wyzwaniami już dziś, jeśli nie chcemy ponosić jeszcze większych kosztów w przyszłości. I choć zmiany klimatyczne czasami pokazują nam swoją zupełnie inną twarz, jak w 2012 roku, kiedy susza oraz rekordowo niski poziom rzeki Wisły odsłoniły rzeźby skradzione przez Szwedów w XVIII wieku, musimy zadać sobie kluczowe pytanie o to, jak tym zmianom można przeciwdziałać. A zatem: Co każdy z nas może zrobić dla klimatu?
Oto zaledwie garść propozycji, które wyłoniły się podczas wykładu naszego gościa: Pij wodę z kranu! Bądź wege, jeśli możesz! Zapomnij o fast fashion - kupuj mniej lub daj rzeczom drugie życie. Prasuj ubrania z głową! Kiedy to możliwe, wybieraj transport publiczny, a najlepiej rower zamiast auta!Rzadziej koś trawnik przed domem! Aktywnie działaj na rzecz klimatu! Serdecznie dziękujemy panu profesorowi Mamicy za wnikliwy i skłaniający do myślenia wykład.
Pamiętajmy, zmiana zaczyna się od każdego z nas!
Specjalne podziękowania kierujemy do pani profesor Małgorzaty Smus, która zorganizowała to spotkanie.
Fizycy doświadczają
Fizyka w doświadczeniach to otwarte wykłady popularnonaukowe, będące kontynuacją Spotkań środowych na Wydziale Fizyki UJ, skierowane są m. in. do uczniów szkół ponadpodstawowych. Pokazy doświadczeń odbywają się w wyznaczone środy i piątki w sali A-1-06 na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ przy ulicy prof. S. Łojasiewicza 11. W tym semestrze uczniowie klas realizujących program rozszerzony z matematyki i fizyki byli obecni na wszystkich (8) pokazach. Planujemy wyjścia na kolejne w semestrze drugim.
Opiekun: Małgorzata Kaźmierczak, nauczycielka fizyki
Łączymy siły!
Pomysłodawcy: klasa 3b
Plakat: Róża (3b)
Wychowawczyni dmuchające w młode skrzydła: Cecylia Czopek (nauczycielka j. polskiego).
O królowej słów kilka - wykład dr Zdzisława Pogody
O humanistycznych aspektach matematyki usłyszeliśmy na wykładzie, który wygłosił 13 listopada 2024r. w naszej szkole dr Zdzisław Pogoda. Nasz gość jest polskim matematykiem, historykiem matematyki i jej popularyzatorem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.
Za wkład w popularyzowanie matematyki został laureatem Polskiej Fundacja Upowszechniania Nauki im. Hugona Steinhausa.
Jest współautorem książek popularno-naukowych: Diamenty Matematyki, Bezmiar matematycznej wyobraźni, Królowa bez Nobla - Rozmowy o matematyce, Matematyczna bombonierka - Wielka księga zagadek i wielu innych.
Słuchając wykładu profesora zrozumieliśmy, że otaczający nas świat jest bardzo podporządkowany matematyce. Trudno znaleźć dziedzinę życia, na którą matematyka nie wpływa. To prawdziwa królowa.
Klasa 3g na Festiwalu uczelni
Jakie będą zawody przyszłości?
Jakie kierunki studiów warto wybrać, aby wpasować się w trendy?
Jakie są kierunki studiów na różnych wydziałach małopolskich uczelni?
Jakie przedmioty realizuje się na nich i jakie są wymagania wstępne?
Na te i inne pytania można było sobie odpowiedzieć odwiedzając 4, 5 grudnia Festiwal uczelni w krakowskiej hali EXPO.
Klasa 3g wraz z opieką odwiedziła interaktywne stoiska uczelni związane z medycyną, zdrowiem, innowacjami, technologiami, inżynierią, rolnictwem, środowiskiem. Warto było odwiedzając festiwal, zapoznać się z ofertą różnych uczelni, tym bardziej, że trzeba dokonać wyboru studiów już niedługo…
Dziesiątka i 90 sekund o Małopolsce
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia spotów edukacyjnych o naszym malowniczym regionie! W tegorocznej edycji 2024 Dzisiątkowicze szukali odpowiedzi na następujące pytania:
- Kim są boginki?
- Co zostało znalezione w Jaskini Obłazowej ?
- Co Czesław Miłosz robił w słonecznej Kalifornii?
- Czym są mofety?
- Z czego słyną Wierzchosławice?
- Jaką funkcję pełnił Zamek Lipowiec?
Więcej na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
XXIX Olimpiada Wiedzy o Żywieniu
Dnia 6 grudnia w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 2 im. prof. Odona Bujwida odbył się etap praktyczny eliminacji okręgowych XXIX Olimpiady Wiedzy o Żywieniu. Udział w konkursie wzięła Emilia Steczko - uczennica klasy 3D, pod opieką Pani Profesor Katarzyny Kuszneruk-Pajorskiej. Zadaniem uczestników było rozwiązanie ćwiczenia praktycznego z zakresu planowania, organizacji i oceny żywienia.
Krakowski Test Wiedzy o Klimacie – byliśmy tam!
Krakowski Test Wiedzy o Klimacie, który odbył się 21 listopada 2024 roku w Auditorium Maximum przy ulicy Krupniczej w Krakowie, był wydarzeniem skierowanym do uczniów wszystkich krakowskich szkół. Celem testu było zwiększenie świadomości na temat zmian klimatycznych oraz promowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę o globalnych wyzwaniach klimatycznych, lokalnych inicjatywach ekologicznych oraz rozwiązaniach z zakresu zrównoważonego rozwoju.
Test cieszył się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział ponad 120 uczniów, a jego organizatorzy zachęcali do podejmowania działań na rzecz przyszłości naszej planety. Dzięki wydarzeniu, uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę i zaangażować się w walkę ze zmianami klimatycznymi. Nie mogło Nas tam zabraknąć. Brawo dziewczyny!
Krakowskiego Test Wiedzy o Klimacie zorganizował Urząd Miasta Krakowa wraz z partnerami, którymi są: Wodociągi Miasta Krakowa SA, Krakowski Holding Komunalny SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA oraz Uniwersytet Jagielloński.
Koordynatorem wydarzenia i opiekunem z X LO była p. prof. Joanna Kozub
Kurs językowy na Malcie
W dniach 9-17 listopada 2024 roku uczniowie X LO wzięli udział w kursie językowym na Malcie, pod opieką p. Magdaleny Bukowiec-Zając, p. Karoliny Jedynak oraz p. Beaty Wójtowicz. Wyjazd był okazją do nie tylko intensywnej nauki języka angielskiego, ale także do poznania kultury i historii tego malowniczego wyspiarskiego kraju.
Wyjazd rozpoczął się od zwiedzania południowej części wyspy, w tym urokliwego portu Marsaxlokk i słynnej Blue Grotto, gdzie popłynęliśmy łodziami. Kolejne dni obfitowały w atrakcje, takie jak zwiedzanie Trzech Miast, stolicy Valletty, czy rejs po maltańskim porcie Grand Harbour. Uczniowie mieli również okazję odwiedzić wyspę Gozo oraz historyczne Mdina i Rabat.
Poza wycieczkami, codziennie uczniowie uczestniczyli w zajęciach językowych w szkole językowej. Program kursu był dopasowany do ich potrzeb – rozwijali swoje umiejętności komunikacyjne poprzez rozmowy, gry językowe oraz interaktywne ćwiczenia. Zajęcia były prowadzone przez doświadczonych lektorów, co sprawiło, że nauka była efektywna i przyjemna.
Wielką zaletą wyjazdu była integracja społeczna, której sprzyjało mieszkanie u maltańskich rodzin. Uczniowie codziennie spędzali czas z gospodarzami, poznając lokalne zwyczaje, tradycje i sposób życia. To doświadczenie stworzyło okazję do codziennego używania języka angielskiego w praktycznych sytuacjach.
Kurs na Malcie stanowił także cenną lekcję kulturową. Zwiedzanie zabytków, w tym średniowiecznych miast, kościołów i pałaców, pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć historię i tradycję Malty. Bogata oferta wycieczek była świetnym dopełnieniem edukacyjnego wymiaru wyjazdu, łącząc naukę z przyjemnością odkrywania nowych miejsc.
Podsumowując, wyjazd na Maltę to była niezapomniana przygoda, która łączyła naukę z wypoczynkiem i poznawaniem nowych kultur. Uczniowie wrócili wzbogaceni o nowe umiejętności językowe, pełni wrażeń i z nowymi, międzynarodowymi przyjaźniami.
Wizyta w sądzie
15 listopada klasa 1A uczestniczyła w zajęciach z edukacji prawnej w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia. Pani sędzia Ewa Piróg zapoznała nas z podstawowymi informacjami o wymiarze sprawiedliwości, przebiegu procesu sądowego i zadaniach jego uczestników. Następnie uczniowie przeprowadzili symulacje dwóch rozpraw na podstawie przygotowanych scenariuszy. Z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w role adwokatów, obrońców, oskarżonych i świadków. Rozprawy zakończyły się sformułowaniem wyroku przez sędziów pod okiem prowadzącej. Wizyta w sądzie była pouczającym doświadczeniem i zainspirowała uczniów do pogłębiania wiedzy w zakresie prawa.
Aleksandra Czyż, nauczycielka historii
106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym. Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień – tak o odrodzeniu się Polski po 123 latach zaborów mówił Józef Piłsudski podczas otwarcia Sejmu Ustawodawczego w 1919 r.
Z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność X Liceum spotkała się na wspólnym apelu. Odśpiewaliśmy hymn narodowy, a Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Oskar Podkowa w swoim przemówieniu przybliżył nam sylwetki osób, które miały największy wpływ na odrodzenie państwa polskiego. Kolejnym punktem programu był koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez zespół muzyczny „Decima con Passione”. W wykonaniu uczniów zabrzmiały utwory „Szara Piechota”, „Raduje się serce” oraz „My, pierwsza Brygada”. Wspólny śpiew przy akompaniamencie szkolnej orkiestry stworzył wyjątkową atmosferę jedności i dumy narodowej.
Wycieczka klas 4a i 4c do Budapesztu i Bratysławy
W dniach 28-30 października 2024 roku uczniowie klas 4a i 4c pod opieką p. Magdaleny Bukowiec-Zając, p. Pauliny Dominik, p. Karoliny Jedynak oraz p. Aleksandry Czyż wzięli udział w niezapomnianej wycieczce do dwóch europejskich stolic – Budapesztu i Bratysławy. Wyjazd, będący doskonałą okazją do nauki, integracji i spędzenia wspólnego czasu tuż przed rozpoczęciem przygotowań do matury, pozwolił uczniom nie tylko poznać nowe miejsca, ale także zgłębić wiedzę na temat historii, kultury i tradycji naszych południowych sąsiadów.
Pierwszym punktem programu wyjazdu, którego celem było odkrywanie historii, kultury i tradycji Węgier oraz Słowacji, była wizyta w Esztergomie, pierwszej stolicy Węgier, uznawanej za „węgierski Watykan”. Miasto to było niegdyś siedzibą arcybiskupów i prymasów Węgier, a Bazylika na Wzgórzu Zamkowym stanowi jej główny punkt turystyczny. Uczniowie mieli okazję zwiedzić skarbiec, podziwiać majestatyczną architekturę świątyni, która zachwycała nie tylko wnętrzem, ale także panoramicznym widokiem na Dunaj.
Kolejnym punktem był Wyszehrad, miasto o bogatej historii, które niegdyś pełniło rolę rezydencji królewskiej. Dziś Wyszehrad jest znane przede wszystkim z ruin królewskiego pałacu oraz cytadeli. Widok na zakole Dunaju, roztaczający się z tarasu widokowego, zrobił na uczniach ogromne wrażenie. Młodzież miała okazję zgłębić wiedzę o dawnych dziejach Węgier, o znaczeniu tego miejsca w średniowiecznej polityce europejskiej oraz o roli, jaką pełnił Wyszehrad w historii Grupy Wyszehradzkiej.
Następnym przystankiem było Szentendre – malownicze miasteczko, które zachwyca swoimi wąskimi uliczkami, kolorowymi domami i artystyczną atmosferą. Uczniowie odwiedzili Muzeum Marcepanu, które jest jednym z najbardziej znanych muzeów w Szentendre. Ekspozycja, obejmująca wspaniałe marcepanowe rzeźby, w tym miniatury Parlamentu w Budapeszcie, postacie z bajek czy maszyny wykorzystywane do produkcji marcepanu, była nie tylko interesująca, ale i edukacyjna. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak istotną rolę w regionie odgrywa produkcja migdałów, wykorzystywanych do tworzenia słynnego marcepanu.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Budapesztu, stolicy Węgier, pod opieką lokalnego przewodnika. Węgierska metropolia podzielona jest na dwie części: Peszt, położoną na lewym brzegu Dunaju, i Budę – po stronie prawobrzeżnej. W pierwszej części zwiedzania uczniowie podziwiali Bazylikę św. Stefana, jedną z największych świątyń w kraju, będącą symbolem Węgier. Następnie udali się na Plac Wolności oraz Plac Bohaterów, gdzie odkryli historię najważniejszych postaci węgierskiej kultury i polityki. Kolejnym punktem był Parlament, który jest jednym z najpiękniejszych gmachów w Europie. Uczniowie mieli okazję poznać historię tego budynku, który odgrywa kluczową rolę w życiu politycznym Węgier.
Po zwiedzaniu lewobrzeżnej części Budapesztu, grupa udała się na Wzgórze Zamkowe, skąd rozciągał się zapierający dech w piersiach widok na miasto i rzekę. Zamek Królewski oraz inne zabytki Budy, jak Kościół Macieja, Baszta Rybacka oraz Teatr Zamkowy, stanowiły nie tylko wspaniałą lekcję historii, ale także przyczyniły się do lepszego zrozumienia roli Budapesztu w dziejach Węgier.
Po dniu pełnym atrakcji, wieczorem uczniowie wzięli udział w rejsie statkiem po Dunaju, podczas którego mieli okazję podziwiać Budapeszt nocą.
Trzeciego dnia wycieczki uczniowie udali się do Bratysławy, stolicy Słowacji, gdzie zwiedzali miasto z przewodnikiem. Zaczęli od Wzgórza Zamkowego, które jest symbolem Bratysławy. Zamek Bratysławski oraz Parlament stanowią ważne elementy historyczne miasta. Spacer przez Stare Miasto pozwolił młodzieży odkryć uroki tego słowackiego miasta, pełnego średniowiecznych budowli, takich jak Stary Ratusz czy Katedra św. Marcina. Wśród innych zabytków wyróżniała się Wieża Michalska oraz Pałac Prymasowski. Dzień w Bratysławie był doskonałą okazją do porównania historii i kultury Węgier oraz Słowacji, a także do odkrycia różnic i podobieństw między tymi dwoma krajami.
Po intensywnych trzech dniach pełnych wiedzy i niezapomnianych wrażeń, uczniowie wrócili do Polski. Ostatnia wspólna podróż przed maturą okazała się nie tylko szansą na edukację, ale także na integrację i zacieśnienie więzi między uczniami klas 4a i 4c. Ta wycieczka była nie tylko okazją do zdobycia wiedzy o historii, kulturze i tradycjach Węgier oraz Słowacji ale był to również czas radości, wspólnej zabawy i nowych doświadczeń.
Pamiętamy o zmarłych Nauczycielach X Liceum Ogólnokształcącego.
W tym roku po raz pierwszy zapaliliśmy znicze na grobach zmarłych Nauczycieli naszego Liceum. Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić ich wysiłek i wkład pracy w kształtowanie wielu pokoleń uczniów. Była to inicjatywa pani dyrektor Tamary Cieśli, a udało się ją zrealizować dzięki wielkiemu zaangażowaniu wolontariuszy pracujących pod opieką pani dr Beaty Wójtowicz, nauczyciela religii i przewodniczącej Szkolnej rady Wolontariatu oraz pani Anny Kordyki, nauczyciela matematyki.
Uczniowie najpierw zlokalizowali położenie grobów, które chcieli odwiedzić, a potem w wolnym czasie udali się na cmentarze krakowskie i zapalili znicze. Pracami zespołu koordynowały uczennice Maria Świętek, Julia Tylek i Lidia Wilk.
Mamy nadzieję, że ta cenna i bardzo pouczająca inicjatywa będzie kontynuowana przez kolejne lata istnienia X Liceum Ogólnokształcącego.
2B na obozie naukowym w Beskidzie Sądeckim
W dniach 21- 25 października 2024 roku całą klasą 2b udaliśmy się na pięciodniowy obóz naukowy w ramach projektu „Złap oddech w górach” realizowanego przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Na nasz wyjazd zabrały nas nasze Panie – wychowawczyni Wioletta Wójcik, pani Dorota Jagocka i pani Magdalena Bukowiec-Zając. Miejscem naszego zakwaterowania było Centrum Wypoczynku JordaNova w Gołkowicach Górnych niedaleko Starego Sącza. Mieszkaliśmy w domkach w lesie sosnowo-modrzewiowym przy górskim potoku. Ponieważ był to obóz naukowy, mieliśmy codziennie w godzinach popołudniowych, zajęcia lekcyjne z naszych przedmiotów rozszerzonych: biologii i języka angielskiego, natomiast do południa spędzaliśmy czas na zwiedzaniu okolic Beskidu Sądeckiego.
Pierwsza nasza wycieczka odbyła się do Rytra, gdzie udaliśmy się na pieszą wyprawę do średniowiecznego zamku rycerskiego. Gdy doszliśmy na miejsce, nasze koleżanki zapoznały nas z historią zamku oraz z miejscowymi legendami. Sama konstrukcja wywołała u nas przyjemne wrażenie, a widok przepływającego w dole Popradu był wręcz nadzwyczajny. Następnego ranka wybraliśmy się do Starego Sącza – miasta o bogatej historii i wyjątkowych krajobrazach. Mieliśmy okazję zobaczyć Bramę Szeklerską, zabytkową drewnianą konstrukcję wzniesioną na cześć św. Kingi oraz Klasztor Sióstr Klarysek – miejsce o głębokim znaczeniu religijnym, związane z życiem i działalnością wcześniej wymienionej świętej. Następnie udaliśmy się na spacer ścieżką przyrodniczą „Leśne Molo”, gdzie z platformy widokowej mogliśmy zobaczyć malowniczy, jesienny krajobraz Beskidu Sądeckiego. W czwartek wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do Krynicy Zdrój, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć zabytkowe wille w stylu szwajcarskim. W jednej z nich o nazwie „Romanówka” mieści się muzeum Nikifora Krynickiego, które było tego dnia pierwszym punktem w planie wycieczki. Następnie udaliśmy się pod Górę Parkową, na którą wjechaliśmy kolejką terenową PKL. Z powrotem na dół schodziliśmy pieszo, podziwiając przy tym leśny krajobraz. Następnie zatrzymaliśmy się w Pijalni Głównej, jednej z największych pijalni wód w Polsce, gdzie spróbowaliśmy krynickich wód mineralnych. Ostatnim punktem był spacer deptakiem, gdzie mogliśmy podziwiać najstarsze zabytki Krynicy Zdrój.
W Centrum Wypoczynku JordaNova spędziliśmy wyjątkowo przyjemne chwile, których z pewnością nie zapomnimy. Obóz naukowy był zaprawdę wspaniałą odmianą dla typowych szkolnych lekcji. Z pewnością wspomnienia, które nabyliśmy podczas wyjazdu pozostaną z nami na długie lata, a pozyskana wiedza nie zostanie zmarnowana.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować naszej wychowawczyni, pani profesor Wioletcie Wójcik za zorganizowanie całego wyjazdu oraz Paniom Dorocie Jagockiej oraz Magdalenie Bukowiec-Zając za ogromne zaangażowanie w zajęcia oraz ich ciekawe prowadzanie. Na końcu chcielibyśmy podziękować pani Joannie Jodłowskiej z Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, koordynatorce projektu „Złap oddech w górach”, dzięki któremu mogliśmy tanio wypocząć w ośrodku JordaNova.
Sprawozdanie przygotowali Kaja, Kalina i Janek, uczniowie klasy 2b
Bieg Sztafetowy „O Szablę Kapitana Antoniego Stawarza"
29 października br. reprezentacja naszego Liceum brała udział w Biegu Sztafetowym „O Szablę Kapitana Antoniego Stawarza". Bieg ten zorganizowany został przez Urząd Miasta Krakowa celem uczczenia 106. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Antoni Stawarz był porucznikiem armii austro-węgierskiej. 30 października 1918 roku żołnierze pod jego dowództwem opanowali dworzec kolejowy w Płaszowie. Następnego dnia zajęli koszary w Podgórzu, a potem cały Kraków. Do wojska dołączali się również uczniowie i studenci.
W Biegu Sztafetowym wzięli udział reprezentanci krakowskich liceów. Nasza drużyna pobiegła w składzie: Maria Podhorecka 1c, Michalina Szmyt 1d, Zofia Schoen 2c, Karolina Sośnicka 4d, Adam Dymek 1a, Jan Śliz 2a, Natan Perwenis 1e i Piotr Plezia 3a. Nasi uczniowie zajęli 7 miejsce. Na podium znalazły się kolejno I, VI i IV LO.
Dziękuję naszym zawodnikom za zaangażowanie w działalność sportową X LO. Serdecznie zachęcam naszą młodzież do uprawiania biegów w wolnym czasie, abyśmy mogli zaprezentować jeszcze wyższą formę fizyczną na wiosennych zawodach biegowych.
Wioletta Wójcik – opiekun szkolnej reprezentacji
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie