• Aktualności

            • Dziesiątka to my!

            • W tym roku świętujemy 70-lecie istnienia X Liceum Ogólnokształcącego. Dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracyjni, uczniowie i ich rodzice przez lata tworzyli atmosferę naszego liceum. Możemy z dumą mówić: Dziesiątka to MY!

            • Nad Niemnem - Narodowe Czytanie w X Liceum

            • Wspólne i głośne czytanie literatury w X LO ma swoją wieloletnią tradycję, a w tym roku szkolnym, zgodnie z programem 12. edycji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej, wybraliśmy powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

              Dziękujemy lektorom z klas 2A, 2B, 4A za piękną interpretację tekstu, widowni za skupienie i uważne słuchanie.
              Spotkanie zorganizowały: Monika Skucińska, Cecylia Czopek

            • Rozpoczęcie roku szkolnego

            • Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego uczennice i uczniów klas pierwszych powitała pani Dyrektor Tamara Cieśla. Głos zabrał również przewodniczący szkoły - Oskar: "Pomimo możliwych trudności, liceum to piękny czas, czas w którym nawiążecie dużo nowych znajomości, dużo nowych przyjaźni, poznacie nowe osoby, a przede wszystkim poznacie samych siebie. Dlatego nie bójcie się liceum, nie bójcie się nowych doświadczeń bo one nas kreują, nawet te złe. Cieszcie się tym czasem i tą szansa. Powodzenia."

              Wszystkim nauczycielom, uczennicom i uczniom życzymy satysfakcji i przyjemności wspólnego zdobywania wiedzy w Dziesiątce!

            • Rozpoczęcie Roku Szkolnego

            • Drodzy Uczniowie,

              Wszystkim Uczniom, a  w szczególności Pierwszoklasistom, życzę  dobrego roku szkolnego, zapału do nauki, fantastycznych efektów i dużo, dużo satysfakcji i radości z czasu spędzonego w szkole.

              4 września , w poniedziałek, spotykamy się  wg następującego harmonogramu:

              Godz. 9.15 – spotkanie uczniów klas 2, 3, 4  z wychowawcami w salach lekcyjnych

              Godz. 10.00 – msza św. w Kolegiacie św. Floriana

              Godz. 11.00 – spotkanie uczniów klas pierwszych z Dyrekcją w sali gimnastycznej

              Godz. 11.30 – spotkanie uczniów klas pierwszych z wychowawcami w salach lekcyjnych

              Zebrania z Rodzicami

              4 września, godz.16:30 - spotkanie Rodziców uczniów klas pierwszych z Dyrektorem w sali gimnastycznej, a następnie z Wychowawcami klas w salach lekcyjnych

              5 września, godz. 17:00 - zebrania z Rodzicami uczniów klas 2, 3, 4

               

              Tamara Cieśla,

              Dyrektor X Liceum Ogólnokształcącego

            • Wakacje czas zacząć!

            • To już!  W A K A C J E!

              W tym niezwykle radosnym dniu, wszystkim Uczennicom, Uczniom, Rodzicom, Wychowawcom, Nauczycielom, Pracownikom administracji, ale także Przyjaciołom Dziesiątki życzymy spkojnego czasu wakacyjnego i udanego odpoczynku.

              Do zobaczenia we wrześniu!

            • Sukces Dziesiątkowiczów

            • Z radością informujemy, że szkolna drużyna X Liceum uzyskała 3 wynik w trzeciej edycji Motorola Science Cup.
              Opiekę nad drużyną pełnił pan Andrzej Pękala, nauczyciel fizyki i informatyki

            • Klasa pod patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

            • Od września 2018 roku Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w porozumieniu z X Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie uruchamia projekt dydaktyczny realizowany przez dwa lata dla jednego oddziału klasowego, realizującego przedmioty w zakresie rozszerzonym z matematyki, geografii i języka angielskiego – Klasa pod Patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Od pięciu lat trwania projektu w X LO klasę pod patronatem UEK ukończyło już 96 uczniów.
              7 czerwca w Sali Senackiej odbyło się uroczyste zakończenie dwóch projektów: Klasy Ekonomiczno - Menedżerskiej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie oraz Klasy pod Patronatem UEK w X Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W tym roku szkolnym w X LO projekt zakończyli uczniowie z klasy 2e.
              Podczas wydarzenia dr hab. Krzysztof Machaczka, prof. UEK, Dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji wręczył certyfikaty wszystkim Absolwentom przedsięwzięć, realizowanych przy współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie.
              Podsumowanie uświetnił wykład „Jak legalnie korzystać z zasobów Internetu”, który wygłosił mgr Karol Magoń z Katedry Prawa Cywilnego, Gospodarczego i Prywatnego Międzynarodowego UEK.
              Absolwentom wymienionych projektów życzymy powodzenia na dalszej drodze edukacyjnej!

              Opiekunem patronatu jest pani Joanna Kozub

              Zdjęcia pochodzą ze strony Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

            • Warsztaty historyczne na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II

            • W dniu 17 czerwca 2023 roku uczniowie XLO wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach historycznych organizowanych przez Instytut Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie. Warsztaty rozpoczął wykład ,,Pamięć-tożsamość” dra hab. Józefa Cezarego Kałużnego. Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Katedrze Wawelskiej, gdzie mogli zapoznać się z jej historią, a także zwiedzić krypty wawelskie oraz Wieżę Zygmuntowską ze słynnym Dzwonem Zygmunt. Mamy nadzieję, że będziemy mieli szansę uczestniczyć w kolejnej edycji warsztatów historycznych w przyszłym  roku szkolnym.

              Opiekunowie:
              Paulina Dominik
              Karolina Jedynak
               

            • Za horyzont

            • W ramach cyklicznych  spotkań z absolwentami Dziesiątki gościliśmy

              dr. TOMASZA PINDLA

              wykładowcę akademickiego, tłumacza z języka hiszpańskiego, autora książek z zakresu literaturoznawstwa, współautora audycji Piątka z literatury w radio RMF Classic oraz autora bloga na Facebooku Poczytany.

              Nasz gość, zgodnie z przesłaniem ostatniej książki, zabrał nas ZA HORYZONT do Ameryki Środkowej i Południowej. Poznaliśmy dzięki temu odległy i egzotyczny fragment globu. Co ważne- bez kupowania drogich biletów lotniczych!

              Jedynym przewodnikiem w naszej  wędrówce była literatura tego regionu, dlatego temat wykładu brzmiał:

              W 8 książek dookoła Ameryki Łacińskiej: co czytać i dlaczego to takie ciekawe?


              Licznie zgromadzona publiczność mogła dowiedzieć się, jakie tajemnice skrywają nazwy - Ameryka  Łacińska i realizm magiczny, a także poznać wierzenia i zwyczaje wybranych krajów, takich jak La Santa Muerte czy Dia de Muertos. Na liście znalazły się wybrane przez naszego gościa literackie perełki, w tym dwóch Noblistów: Gabriel Garcia Marquez (Sto lat samotności) i Mario VaWrgas Llosa (Lituma w Andach). Tych z Was, którzy chcieliby poznać ten różnorodny kulturowo obszar świata, zachęcamy do sięgnięcia po poniższe lektury.

              Polecamy! Wakacje już za pasem!
                                                          
              Pedro Paramo Juan Rulfo (Meksyk)
              Młody z Hollywood Ó. i J.J. Martinez (Salwador)
              Mówcie mi Kasandra Marcial Gala (Kuba)
              Macumaima Mario de Andrade (Brazylia)
              Niebezpieczeństwa palenia w łóżku Mariana Enriquez (Argentyna)
              Bezpieczna odległość Samantha Schweblin (Argentyna)
              Strefa mroku Nona Fernandez (Chile)

            • Pierwsza pomoc - podróż w czasie

            • Włączając się w obchody 70-lecia X LO, szkolna drużyna pierwszej pomocy w imponujący sposób zaprezentowała, jak poradzić sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Zebrani w auli szkolnej mogli również dowiedzieć się jak zmieniały się zasady i sposoby postępowania w sytuacjach trudnych.

              Szkolna drużyna pierwszej pomocy działa pod opieką pani Barbary Durmały, nauczycielki Edukacji dla Bezpieczeństwa

            • Niezwykła podróż do Czarnobyla

            • Dnia 12 czerwca 2023 odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym  spotkanie z absolwentem Dziesiątki. Tym razem naszym gościem był pan TOMASZ RÓG - dziennikarz związany z wieloma mediami. W swojej karierze pracował m.in. dla Gazety Krakowskiej, tygodnika Przekrój, portalu INTERIA, Radia RFM FM i Radia Kraków. Obecnie jest  zatrudniony w redakcji  Magicznego  Krakowa( referat mediów miejskich). Nasz gość jest też człowiekiem z pasją podróżniczą i dziennikarską. A pasja ta wiąże się z datą 25 kwietnia 1986 roku, kiedy nikogo z Was nie było jeszcze na świecie, ale Wasi rodzice i dziadkowie z pewnością to pamiętają. Doszło wtedy do awarii i w konsekwencji- katastrofy w elektrowni nuklearnej w Czarnobylu, w obecnej Ukrainie. Jej skutki i pamięć o niej trwają do dziś. Obawy o podobne scenariusze są też podnoszone w związku z trwającą wojną w tym regionie. W trakcie spotkania nasz gość pozwolił nam oswoić się z tym tematem, przyjrzeć się temu miejscu 37 lat po katastrofie, opowiadając o Czarnobylu - wczoraj i dziś. Na podstawie  własnego niemałego doświadczenia i spotkań z ludźmi stworzył fascynującą opowieść o tym zapomnianym nieco świecie.
              Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem a liczne pytania, które padły po nim pozwoliły słuchaczom zaspokoić ich ciekawość i z pewnością zachęciły do obejrzenia serialu poświęconego Czarnobylowi.

            • Wielopokoleniowe południe z poezją

            • 30 maja 2023 r. w samo południe odbyło się w szkolnej auli spotkanie z trojgiem Absolwentów naszego liceum: Marią Baster-Grząślewicz, Krystyną Alicją Jezierską i Robertem Marcinkowskim. Wszyscy zaproszeni Goście to krakowscy artyści działający w wielu dziedzinach sztuki, łączy ich jednak poezja, choć to wcale nie ona zdominowała rozmowę, a raczej... wspomnienia, i to sprzed sześćdziesięciu z górą lat. Na tle prezentowanych zdjęć snuła się opowieść o starej szkole w „baraczku”, o harcerstwie, o poranku z poezją W. Szymborskiej i wielu innych sprawach, które dzisiejszym uczniom X LO mogą wydawać się  niemal nieprawdopodobne. Nie zabrakło też anegdot z lat siedemdziesiątych, gdy szkoła mieściła się już w nowoczesnej, fantastycznie jak na owe czasy wyposażonej, siedzibie.  W ciepłej atmosferze wspominano dawnych profesorów i nie aż tak dawnych wychowanków, którzy z różnych powodów zapisali się w pamięci Gości i gospodyni spotkania, a wszystko to w obecności dwóch klas humanistycznych, które w przerwie z wielkim zainteresowaniem przeglądały podarowane książki  poetyckie. Przyszła w końcu pora także na prezentację dokonań zawodowych i artystycznych naszych Absolwentów – na ekranie pojawiły się rysunki, obrazy i fotografie, rozbrzmiała piosenka autorska, wiersze i fragmenty jeszcze niepublikowanej prozy. Dzwonek, który zakończył drugą wspólną godzinę, był chyba dla wszystkich zaskoczeniem.

              Maria Baster-Grząślewicz – doktor fizyki, malarka, poetka, aktorka; należy do Związku  Polskich Artystów Malarzy i Grafików (ok. 140 wystaw w kraju i za granicą); autorka dwóch tomów wierszy.

              Krystyna Alicja Jezierska  (z d. Kozarzewska) – absolwentka Politechniki Krakowskiej, poetka, pisarka, tłumaczka; należy do Związku Literatów Polskich, autorka dziewięciu tomów wierszy i powieści.

              Robert Marcinkowski – architekt, grafik, plastyk, fotograf, poeta i bard; należy do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Architektów Polskich; wydał sześć tomów poetyckich.

              Spotkanie prowadziła Marzena Dąbrowa Szatko, polonistka w X LO

            • Wizyta w DPS u Helclów

            • W dniu 24 maja z okazji Dnia Matki grupa wolontariuszy szkolnych odwiedziła seniorów z Domu Pomocy Społecznej u Helclów. Przypomnieliśmy podopiecznym przeboje muzyczne z ich młodości, czym sprawiliśmy im dużo radości. Czas ten był obopólną korzyścią w budowaniu relacji i przyjaźni ze starszymi osobami podczas wspólnego śpiewania i świętowania.

            • Dziesiątka przedstawia: Cats

            • Przedstawienie w języku angielskim pt. Cats zakończyło pracę niewielkiej grupy teatralnej w roku szkolnym 2022/23. Spektakl został przygotowany na podstawie wierszy T.S. Eliota z cyklu Old Possums Book of Practical Cats a jego premiera zbiegła się z powitaniem w naszej szkole grupy młodzieży z Izraela. Starania uczennic (Anastazja Harężlak 1A, Zofia Arak 2E oraz Zuzanna Szpilczak 2E), ich ciekawa interpretacja wierszy, niezwykłe umiejętności językowe oraz aktorskie otrzymały słowa uznania i oklaski ze strony widowni. Spektakl pozwolił również zwrócić uwagę na muzyczną interpretację utworu Memory z musicalu Andrew Lloyd Webbera Cats w wykonaniu ucznia klasy 2A Michała Durowskiego oraz pomysłowy plakat uczennicy Mileny Kozioł 2A , który zapowiadał to wydarzenie. Dziękuję wszystkim, którzy nawet w najmniejszym stopniu wsparli pracę nasze grupy. Opiekunem grupy jest pani Beata Skałka

            • Uczniowie z Kfar Saba z wizytą w naszej szkole

            • W dniach 21-29 maja, w ramach wymiany uczniowskiej, przyjmowaliśmy w naszej szkole grupę uczniów z Rabin High School w Kfar Saba w Izraelu. Było to niezapomniane siedem dni, podczas których nasi goście w towarzystwie uczniów X LO zwiedzili Kraków oraz Zakopane.  Brali też udział w warsztatach edukacyjnych w Muzeum Galicja oraz w zajęciach taneczno - sportowych przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego X LO.

              Pobyt w Krakowie pozwolił uczniom z Kfar Saba z bliska poznać kulturę, zwyczaje i życie codzienne mieszkańców Polski. Był też doskonałą lekcją historii i geografii. Dzięki znajomości języka angielskiego bariery komunikacyjne nie istniały i młodzież mogła swobodnie rozmawiać na każdy temat ze swoimi rówieśnikami.

              Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty i relacje będą dalej trwały :)

              Opiekunami wymiany były: pani Joanna Kozub oraz pani Sylwia Todys 

            • Co możemy zrobić dla klimatu?

            • Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała klasa 2d, uczestnicząc w cyklu zajęć edukacyjnych - Ostatni Dzwonek dla Klimatu!, organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Środowiska.

              W dniu 23 maja uczniowie wysłuchali wykładu na temat: Klimat. Przyczyny i skutki zmian klimatu, przygotowanego  przez panią Joannę Mieszkowicz - prezes Fundacji Aeris Futoro.Podczas wykładu zostały poruszone bardzo ważne dla nas wszystkich kwestie: efekt cieplarniany, różnice pomiędzy pogodą a klimatem, dziura ozonowa, co może powodować smog, obieg dwutlenku węgla w przyrodzie, ukazanie niebezpiecznych zjawisk pogodowych związanych ze zmianą klimatu, dlaczego klimat się zmienia i jakie są tego skutki. Spotkanie zakończyło się przesłaniem, by  pamiętać o tym, że natura nie potrzebuje nas - ludzi, tylko to my jesteśmy od niej zależni! Dlatego właśnie powinniśmy żyć z nią w zgodzie i dbać o środowisko!

              Drugi wykład z cyklu zajęć edukacyjnych - Ostatni Dzwonek dla Klimatu! odbył się 30.05 i dotyczył tego jak młodzi ludzie mogą przyczynić się do powstrzymania zmian klimatu. Uczniowie kl. 2d poznali plan działania superbohatera - 4xO, który oznacza: 1. Odkryj - jakie są przyczyny i skutki zmian klimatu 2. Oszacuj - WHO szacuje wpływ zmian klimatycznych na przedwczesną śmierć na poziomie 140.000 zgonów rocznie 3. Ogranicz - przetwarzaj, użyj ponownie, odmów 4. Oddziałuj - dawaj dobry przykład, wybieraj odpowiedzialnie, wymagaj i inspiruj w domu, w szkole, wśród znajomych. Podczas wykładu zostały również przedstawione różne sposoby zapobiegania zmianom klimatu, które każdy z nas może wdrożyć w swoim życiu. Należą do nich między innymi: kupowanie produktów od lokalnych producentów, noszenie wielorazowych toreb, butelek, kubków termicznych, korzystanie ze zbiorowego transportu np. pociągów, autobusów, oddanie niepotrzebnych rzeczy potrzebującym, oddawanie zepsutego sprzętu do recyklingu. Spotkanie zakończyło się konkluzją mówiącą o tym, że każdy z nas może przyczynić się do powstrzymania zmian klimatu, nawet w codziennych czynnościach oraz tego, że każdy z nas może zostać  klimatycznym bohaterem.

    • Kontakt

      • X Liceum Ogólnokształcące Im. Komisji Edukacji Narodowej
      • (12) 633-11-97
      • X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej ul. Wróblewskiego 8 31-148 Kraków Poland
    • Logowanie