1,5% podatku, 100% rozwoju
Wizyta maturzystów X LO w Muzeum Auschwitz-Birkenau
W piątek, 28 marca 2025 roku, uczniowie klas maturalnych X Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Inicjatorami tej wyjątkowej lekcji historii byli nauczyciele historii, którzy pragnęli, aby młodzież mogła na własne oczy zobaczyć jedno z najważniejszych miejsc pamięci w Europie. Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zwiedzić teren byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Pod przewodnictwem edukatorów muzealnych poznali historię tego miejsca, oglądali oryginalne baraki, pozostałości komór gazowych oraz przedmioty należące do ofiar. Przejmująca narracja przewodników pozwoliła uczestnikom głębiej zrozumieć tragiczne losy ludzi, którzy zginęli w obozie. Tego rodzaju wyjazdy są ważnym elementem edukacji historycznej, pomagając młodym ludziom lepiej zrozumieć trudne i bolesne wydarzenia XX wieku.
Wizyta w Muzeum Lotnictwa Polskiego
Rok 2025, w którym mija osiemdziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej, skłania do zainteresowania się tym tematem i przyjrzenia się różnym jego aspektom. Taką okazję miała klasa 1A, która 25 marca odwiedziła Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, gdzie wzięła udział w lekcji Kampania wrześniowa na niebie - losy polskiego lotnictwa we wrześniu 1939 r.. Uczniowie zapoznali się z przebiegiem kampanii wrześniowej i rolą polskich pilotów, porównali siły polskie i niemieckie oraz zrozumieli przyczyny klęski. Po wprowadzeniu wzięli udział w zwiedzaniu ze szczególnym uwzględnieniem maszyn, które były wykorzystywane podczas II wojny światowej. Mieli możliwość zobaczenia od środka jednego z samolotów niemieckich - Junkersa Ju 52. Wiosenna pogoda pozwoliła też na spacer po rozległym terenie muzeum.
Aleksandra Czyż
Fotorelacja: Wiktoria, kl. 1A
20. rocznica śmierci Jana Pawła II
2 kwietnia każdego roku wspominamy dzień odejścia do Domu Ojca papieża Polaka. W tym roku od jego śmierci mija 20 lat. To czas, który – za sprawą nauczań, świadectwa i spuścizny Jana Pawła II – pozwolił nam na nowo odkryć własną tożsamość, pogłębić wiarę i odnaleźć swoje miejsce we wspólnocie wiernych, której rozwój papieżowi szczególnie leżał na sercu.
Wyjątkowym dziedzictwem polskiego biskupa Rzymu jest „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Powołana przez Konferencję Episkopatu Polski jako wyraz wdzięczności zaposługę duchową Jana Pawła II na rzecz Kościoła i Polski fundacja wspiera rozwój kultury i nauki chrześcijańskiej w Polsce, popularyzuje nauczanie polskiego papieża oraz wspiera edukację młodzieży.
Niech tegoroczna rocznica będzie dla nas wszystkich okazją do zjednoczenia się oraz refleksji nad uniwersalnymi wartościami i naukami, jakie przez cały swój pontyfikat i życie promował Jan Paweł II.
Kościół dzięki Janowi Pawłowi II wyszedł z wieku XX głęboko odnowiony i stoi dziś u progu nowego dzieła. Papież miał zawsze strategiczną wizję Kościoła, potrafił dostrzec rzeczywistość niedostrzegalną dla innych, pokazać, że wartości moralne i duchowe, które są po prostu wartościami ludzkimi, mogą być w dziejowych procesach czynnikiem decydującym. To człowiek, którego antropologiczna wizja jest prorocza. Ten słaby (ciałem) człowiek był współcześnie, najmocniejszym głosicielem Ewangelii i praw człowieka, apostołem Chrystusa współcierpiącego. Realizował nie własne czy ludzkie dzieło, ale dzieło Boga dla Jego Kościoła i ludzkości.
„Jan Paweł II przejdzie do historii jako największy z papieży doby nowożytnej”. To wyznanie Billy Grahama, sławnego kaznodziei, pastora baptystów, znalazło się na łamach amerykańskiego tygodnika "Time", który ogłosił papieża Jana Pawła II człowiekiem roku 1994.
Jako nauczyciel Jan Paweł II stał się najwyższym współczesnym autorytetem moralnym i sumieniem świata. Ukazał światu nowe oblicze Kościoła i nowy kształtpapiestwa, podróżując, przemawiając do tłumów, wszystkich ras, wyznań, światopoglądów, narodów i kontynentów, w spotkaniach ze wszystkimi możliwymi społecznymi grupami i warstwami, każdej z nich głosił dostosowane do jej potrzeb posłanie chrześcijańskie. Przemawiał autorytatywnie, budząc sumienia, stawiając określone wymagania. Posłanie to wywołało wprawdzie liczne sprzeciwy, ale znaczy to, że było słuchane oraz że słuchacze wzięli pod uwagę potrzebę czy nawet obowiązek dostosowania się do jego wymogów. Papież głosił nie to, czego ludzie chcieli i chcą słuchać, lecz starał się wszystkim przybliżyć prawdę, uświadomić im ich ludzką godność, wynikające z niej powołanie oraz związane z nią uprawnienia i zobowiązania.Papież, już jako kardynał Wojtyła, a także wcześniej, nie tylko świetnie i intensywnie współpracował ze świeckimi, wsłuchiwał się w głosy ludzi starych i młodych, prostych i wyedukowanych, niepozornych i utytułowanych, jak też duży nacisk kładł na promowanie aktywnej postawy laikatu w Kościele. Podobny rys cechuje jego pontyfikat. Papieska wizja Kościoła przeciwstawia się niebezpieczeństwom demokratyzmu i socjologizmu, ale nie jest autorytarna bądź klerykalna. Jest to eklezjologia komunii — wspólnoty osób, eklezjologia Soboru Watykańskiego II. Wielki kapłan wiosny Kościoła, doskonale rozumiejący, iż wedle wskazań tego Soboru Kościół obecny – Kościół nowego stulecia, Kościół nowej ewangelizacji musi być Kościołem wspólnotowym, służebnym i otwartym.
„Oto nadejdą dni – wyrocznia Pana Boga – gdy ześlę głód na ziemię, nie głód chleba ani pragnienie wody, lecz głód słuchania słów Pańskich” (Am 8,11).
Dzisiaj nawet krytycznie nastawieni ludzie czują coraz wyraźniej, że kryzys naszych czasów polega na „kryzysie Boga”, czyli wymazaniu Boga i Jego Objawienia z ludzkiej historii. Odpowiedź Kościoła może być tylko jedna: mówić coraz mniej o sobie, a coraz więcej o Bogu, świadczyć o Nim i być bramą dla Niego. To właśnie jest prawdziwą treścią pontyfikatu Jana Pawła II.
Zdjęcie pochodzi ze strony Dziennik Wschodni, dostęp 27.03.2025
Dzień Edukacji Prawnej
Ministerstwo Sprawiedliwości po raz dziewiąty zaprosiło młodzież do wspólnych obchodów Dnia Edukacji Prawnej. Między 17 a 31 marca, zawody prawnicze zrzeszone w samorządach i organizacjach pozarządowych oraz Ministerstwo Sprawiedliwości organizują wizyty prawników w szkołach.
Prawnicy - m.in. radcowie, adwokaci, notariusze, komornicy, sędziowie i prokuratorzy - przeprowadzają lekcje na temat tego, jak prawa jednostki są chronione przez prawo Unii Europejskiej. Europejski temat przewodni lekcji inspirowany jest sprawowaną obecnie przez Polskę prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. W dniu 21 marca w naszej szkole zajęcia na temat Prawo UE a prawa człowieka poprowadziła pani dr Katarzyna Szepelak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Uczniowie z klasy 1a, 1e, 1b oraz 2b mogli wysłuchać krótkiego wykładu na temat praw człowieka a następnie zmierzyć się z rozwiązaniem prostego kazusu prawniczego.
Orgnizatorkami spotkania były panie Karolina Jedynak, Aleksandra Czyż i Sylwia Todys
Szkolny Dzień Wielokulturowości i Języków Obcych
19 marca w naszej szkole odbył się finał projektu Wielokulturowość, podczas którego społeczność szkolna mogła podziwiać plastyczne, artystyczne i kulinarne efekty dwumiesięcznej pracy uczniów klas pierwszych i drugich w postaci stoiska tematycznego wybranego kraju świata. Projekt miał formę konkursu, który decyzją 4 osobowego jury wygrali uczniowie klasy 2F.
Gratulujemy wszystkim uczniom, wychowawcom, nauczycielom i rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego projektu.
Na zakończenie Dnia Wielokulturowości i Języków Obcych w piękną, muzyczną podróż po 10 krajach świata zabrali nas członkowie szkolnego zespołu Decima con Passione.
Opiekunkami projektu były p. Karolina Jedynak, Sylwia Todys oraz zespół nauczycielek języków obcych
VIII Konferencja politologiczna z udziałem uczniów X LO
11 marca 2025 r. w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana odbyła się VIII konferencja politologiczna pt. „Polityka i miłość – (nie)oczywiste związki”.
W wydarzeniu, współorganizowanym przez Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego brali udział studenci, pracownicy naukowi UJ oraz uczniowie trzech krakowskich szkół średnich: X LO, IV LO i Technikum Łączności.
W pierwszej części konferencji uczniowie w formie prezentacji przedstawili swoje analizy związane z głównym zagadnieniem spotkania. Następnie odbyły się warsztaty, podczas których młodzież pod opieką studentów i pracowników UJ tworzyła programy polityczne partii "Miłość".
Konferencja wykazała, że miłość i polityka są silnie powiązane – nie tylko w kontekście emocji rządzących społeczeństwami, ale również w sferze idei i wartości kształtujących polityczne decyzje.
Opiekunkami młodzieży były p. Aleksandra Czyż i Sylwia Todys
Srebrna Szkoła 2025
Narciarstwo alpejskie - awans ucznia do etapu wojewódzkiego
25.02.2025 roku w ośrodku narciarskim Beskid-Spytkowice odbyła się Licealiada w Narciarstwie Alpejskim dla szkół ponadpodstawowych. Nasze liceum reprezentowało 5 uczniów - Laura Kowalska 2E, Aleksandra Kowalik 3C, Adam Dymek 1A, Mateusz Grochowalski 1E i Hubert Jarosz 1D.
W klasyfikacji indywidualnej uczeń Mateusz Grochowalski 1E zdobył XVI miejsce i zakwalifikował się do zawodów wojewódzkich.
Podziękowania dla wszystkich narciarzy godnie reprezentujących X liceum!
mgr Wioletta Wójcik – opiekun szkolnej sekcji narciarskiej.
PĄCZEK NA WAGĘ ZŁOTA
27 lutego 2025r. Wolontariat Szkolny po raz kolejny przeprowadził akcję - Wyślij pączka do Afryki. Jest to zbiórka organizowana przez Fundację Kapucyni i Misje, pomaga osobom mieszkającym w ubogich krajach Afryki. W tym roku zbiórka została przeprowadzona pod hasłem - Podaruj dzieciom ciepły posiłek, i była dedykowana dzieciom z Republiki Środkowoafrykańskiej.
Wolontariusze naszej szkoły sprzedali ponad 680 pączków, zbierając tym samym 2405 złotych!
Akcje koordynował Zarząd Wolontariatu pod opieką Pani Profesor Beaty Wójtowicz.
Dziękujemy za ofiarność!
Wolontariusze Dziesiątki dla Seniorów
4 marca 2025 roku w Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów odbyła się zabawa karnawałowa. Ostatki dla Seniorów pomogli przygotować i przeprowadzić nasi wolontariusze.
Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych Dziesiątkowiczów!Dziękujemy pani Beacie Wójtowicz za opiekę nad wolontariuszami.
Na stronie Domu Pomocy Społecznej i. Helclów można zobaczyć relację z tego wydarzenia.
Relacja z debaty Szkolnego Koła Debat XLO: Koronacja Bolesława Chrobrego czy zjazd gnieźnieński?
W ramach projektu „1000-lecie Królestwa Polskiego”, realizowanego przez Muzeum Historii Polski, w piątek 28 lutego 2025 roku odbyła się debata oksfordzka Szkolnego Koła Debat pt. „Ta izba uważa, że koronacja Bolesława Chrobrego była ważniejszym wydarzeniem niż zjazd gnieźnieński w okresie panowania pierwszych Piastów”.
Drużyny zmierzyły się na argumenty, analizując wpływ obu wydarzeń na kształtowanie się państwowości polskiej, jej pozycję międzynarodową oraz rozwój polityczny i religijny. Zwolennicy koronacji podkreślali jej symboliczne i formalne znaczenie dla suwerenności Polski, natomiast strona przeciwna wskazywała na kluczową rolę zjazdu gnieźnieńskiego w umocnieniu relacji z Cesarstwem i Europą Zachodnią. Debata wzbudziła duże emocje, a uczestnicy wykazali się znakomitą znajomością historii oraz umiejętnościami retorycznymi. Po burzliwej dyskusji jury ogłosiło zwycięstwo drużyny opozycji, która skuteczniej przekonała sędziów do swoich racji.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz widzom za zaangażowanie i pasjonującą wymianę poglądów. Debata była nie tylko intelektualnym wyzwaniem, ale także cenną lekcją historii i sztuki argumentacji!
Opiekunowie koła:
Paulina Dominik
Karolina Jedynak
NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. To data symboliczna – tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku. Z tej okazji 3 marca 2025 roku uczniowie klasy 4f pod opieką Pani Karoliny Jedynak wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym „Żołnierze Niepodległości. Walka o wolną Polskę 1944-1963”, organizowanym przez Oddział IPN w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Wydarzenie było okazją do poznania historii Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli o wolną Polskę po zakończeniu II wojny światowej. W ramach programu uczniowie obejrzeli film „Zapora” w reżyserii Konrada Starczewskiego, który przybliżył postać majora Hieronima Dekutowskiego, jednego z dowódców polskiego podziemia niepodległościowego. Spotkanie było cenną lekcją historii i patriotyzmu, pozwalającą młodzieży lepiej zrozumieć trudne losy bohaterów tamtych czasów.
DZIESIĄTKOWICZE NA STOKU
18.02.2025r. w ośrodku narciarskim Beskid - Spytkowice odbyły się Mistrzostwa Krakowa w Snowboardzie dla szkół ponadpodstawowych. Nasze liceum reprezentowało 5 uczniów - Lena Wołczańska 1C, Natalia Rusin 4E, Mateusz Wojtas 2F, Michał Pietruszewski 4G i Dominik Kuras 4F.
W klasyfikacji indywidualnej Natalia Rusin zdobyła 4 miejsce, a Lena Wołczańska 7 miejsce. Obie zakwalifikowały się do zawodów wojewódzkich.
27 lutego odbyły się zawody wojewódzkie w Nowym Targu, w których udział wzięła Lena Wołczańska - w tej rozgrywce zajęła 18 miejsce, co oznacza, że należy do 20 najlepszych snowboardzistek w Małopolsce.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich naszych snowboardzistów godnie reprezentujących Dziesiątkę!
mgr Wioletta Wójcik - opiekun szkolnej sekcji snowboardowej.
SŁOWA, SŁOWA, SŁOWA.... w Dziesiątce!
Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole był okazją do refleksji na temat znaczenia języka w opisywaniu świata i naszych doświadczeń, dlatego Dziesiątkowicze zaproponowali swoje ulubione SŁOWO! Co ciekawe, na naszej tablicy pojawiło się również słownictwo staropolskie, np. zaiste, wżdy, poniewczasie a także wyrazy określające pragnienia i marzenia - wakacje, piątunio.
Prawdziwa bitwa na słowa odbyła się na planszach gry SCRABBLE. Decydującą rozgrywkę wygrała Lena Radziszowska z klasy 3 B.
Gratulacje i podziękowania dla wszystkich miłośników języka ojczystego!
Do zobaczenia w przyszłym roku!
Cecylia Czopek
Dziesiątka pomaga
Na początku lutego, Szkolny Wolontariat X Liceum Ogólnokształcącego przeprowadził zbiórkę produktów medycznych dla Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów.
Dzięki zaangażowaniu naszej młodzieży, udało się zebrać pokaźną ilość darów, za które Zarząd DPS “Helclów” jest bardzo wdzięczny.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórkę! Akcje koordynowały uczennice: Matylda, Klaudia i Karolina z klasy 2c, pod nadzorem opiekunki Wolontariatu - pani Beaty Wójtowicz.
Łączy nas krew, która ratuje życie.
Krwi nie można niczym zastąpić ani jej sztucznie wyprodukować, dlatego trzeba się nią dzielić. Dnia 19 lutego 2025 roku w naszej szkole po raz kolejny odbyła się akcja honorowego oddawania krwi. Akcja została poprzedzona sesją plakatową promującą krwiodawstwo oraz prelekcją przeprowadzoną dla wszystkich maturzystów przez prelegenta z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Cieszy fakt, że tak wielu uczniów pełnoletnich zgłosiło się do oddania krwi. Krwiodawcy nie znają tych, którym ofiarują swoją krew. Wiedzą, że ich krew jest potrzebna innym, jest potrzebna drugiemu człowiekowi. Wciąż przybywa nowych, młodych dawców, chcących bezinteresownie wspierać innych w potrzebie. Honorowe Krwiodawstwo jest szczególnie szlachetnym, bezinteresownym działaniem na rzecz ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka.
Dziękuję wszystkim Krwiodawcom za ich Dar Serca. Łączy nas krew, która ratuje życie.
Organizator Akcji Barbara Durmała
Poetycka Jaskółka Dziesiątki
Z dumą zawiadamiamy, że Julia Bielańska zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Poetyckie Jaskółki" w kategorii utwór poetycki. Redaktorka naczelna "Dychy" ujęła jurorów za serca wierszami "Słońce" i "Mój ukochany księżyc". Gala wręczenia dyplomów oraz nagrody (tomik poezji "IX Poetyckie Jaskółki" odbyła się 15 lutego w siedzibie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Krakowie
Julii życzymy pięknego i kreatywnego rozwoju!
ps. Nowy numer Dychy już w przyszłym tygodniu.
Warsztaty literackie
12 lutego odbyły się warsztaty literackie z Łukaszem Orbitowskim - filozofem, pisarzem nagrodzonym paszportem Polityki i nagrodą J.A. Zajdla, finalistą Nike. Autorem m.in powieści "Inna dusza", "Kult", "Wróg".
Rozmowę o sztuce pisania przeplatały wspomnienia z młodości pisarza, odniesienia do studiów filozoficznych oraz jego pasji, nierozerwalnie wiążących się z pisarstwem. W drugiej części spotkania uczniowie mieli możliwość zastanowienia się, która forma wypowiedzi lirycznej lub narracji daje największa szanse samorealizacji, a także co jest pomocne w doskonaleniu rzemiosła.
Spotkanie zostało zorganizowane dzięki wsparciu Rady Rodziców oraz opiekuna samorządu uczniowskiego pani Magdzie Boczar.
Budżet Obywatelski Miasta Krakowa
Budżet Obywatelski Miasta Krakowa to inicjatywa, dzięki której każdy mieszkaniec i mieszkanka może zgłosić swój pomysł na poprawę przestrzeni miejskiej, organizację wydarzeń kulturalnych, budowę infrastruktury czy inne działania, które uczynią Kraków lepszym miejscem do życia.
Nabór wniosków potrwa do 9 marca 2025 roku.
Zachęcamy do zapoznania się publikacjami na temat Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa:
budzet.krakow.pl
facebook.com/budzet.krakow
instagram.com/budzet_obywatelski_krakow/
linkedin.com/in/obywatelski-kraków
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie